10 rzeczy, na które należy zwrócić uwagę przy zakupie telewizora Smart TV”,

Rozdzielczość telewizorów obliczana jest na podstawie liczby punktów obrazu, tzw. pikseli, które są wbudowane w urządzenie. Nawet jeśli piksele nie są jedynym czynnikiem wpływającym na jakość obrazu, praktyczna zasada nadal obowiązuje: im wyższa liczba, a tym samym gęstość pikseli, tym ostrzejszy obraz. Full HD (1.920 pikseli x 1.080 pikseli), jeszcze ostrzejszy obraz jest możliwy dzięki Ultra HD (Ultra High Definition). Od uchwały 3.840 pikseli x 2.160 pikseli jest cztery razy ostrzejsze niż rozdzielczość Full HD, Ultra HD jest również znany jako standard 4K.

2. Rozmiar: im lepsza rozdzielczość, tym większe urządzenie

Im większy tym lepszy? Bez wątpienia duży telewizor Smart TV może zapewnić kinowe wrażenia wizualne. Aby móc wyświetlać wysoką rozdzielczość, urządzenia 4K mają większe wymiary niż urządzenia z rozdzielczością Full HD. Ale sam rozmiar nie determinuje wszystkiego.
Równie ważne jest, aby Twój nowy telewizor dobrze pasował do Twojej przestrzeni życiowej. Ponieważ prawdopodobnie nie chcesz dopasowywać pozycji swojej kanapy do nowego telewizora, poniższe zalecenia dotyczące odległości są następujące: pomocny:
 

  • Rozdzielczość standardowa (SD): przekątna ekranu x 3,5 m
  • Rozdzielczość HD: przekątna ekranu x 2,5 m
  • Rozdzielczość 4K: przekątna ekranu x 1,5 m

Wskazówka: jeśli zastanawiasz się nad zakupem telewizora Philips z podświetleniem LED „Ambilight”, powinieneś również zaplanować wolną przestrzeń wokół urządzenia, aby nastrojowe podświetlenie mogło w pełni wykorzystać swój efekt.

Jeśli używasz telewizora Philips z funkcją Ambilight, uzyskasz wyjątkowe wrażenia z oglądania telewizji: diody LED przekazują kolory ekranu na ściany w pomieszczeniu.

Zdjęcie: Philips

3. Liczba klatek na sekundę: ostrzeżenie o efekcie mydła!

Częstotliwość obrazu, zwykle liczona w hercach (Hz), dostarcza informacji o tym, jak często telewizor zmienia obraz na sekundę. 100 Hz lub 200 Hz są powszechne, niektóre telewizory plazmowe reklamują się nawet z szybkością do 600 klatek na sekundę.
Jak dotąd tak dobrze, gdyby nie decydująca przeszkoda: źródło obrazu. Ponieważ prawie żaden odtwarzacz Blu-Ray lub odbiornik telewizyjny faktycznie dostarcza 100, 200 lub nawet 600 obrazów na sekundę.
Aby nadal osiągnąć odpowiednią liczbę klatek na sekundę, procesory telewizorów muszą zastosować kilka sztuczek. Dlatego niektórzy producenci pozwalają urządzeniu obliczać obrazy pośrednie. Ponieważ przeważnie tylko zmieniające się części obrazu są przeliczane jako obraz pośredni w celu zaoszczędzenia mocy obliczeniowej, stałe części obrazu i tła obrazu mogą wydawać się bardzo statyczne. W żargonie technicznym efekt ten nazywany jest również „efektem mydła”, ponieważ obraz wygląda jak tanio wyprodukowany program telewizyjny.
Inni producenci wstawiają czarne obrazy, które są niewidoczne dla widza, gdy jednocześnie wyłączone jest oświetlenie tła. Jednak żądana liczba Hertza jest tylko sfałszowana na końcu.
Kupując, nie bądź pod wrażeniem wysokich częstotliwości herców. Zamiast tego sprawdź, czy obraz jest wyraźny, nawet jeśli używasz źródła obrazu o niższym tętnie.
Wskazówka: demonstrując telewizor, poproś o odtwarzanie własnego źródła obrazu (np. telefon komórkowy z wideo HD), aby nie dać się zwieść ostrym jak brzytwa filmom promocyjnym producentów. 

4. Kontrast: zwróć uwagę na lokalne ściemnianie i HDR

Aby osiągnąć realistyczną jasność obrazu, w telewizorach Smart TV wbudowane są diody LED do podświetlania. Jednak w wariancie z przyciemnianiem krawędziowym diody LED znajdują się tylko na krawędzi urządzenia, podczas gdy diody z lokalnym ściemnianiem są rozłożone na całym tle obrazu. Urządzenia z funkcją lokalnego przyciemniania (w Sony: Full Array LED) oferują zatem lepszy kontrast i płynniejsze przejścia obrazu, ale są droższe w zakupie niż modele z przyciemnianiem krawędzi. 
Tryb HDR (High Dynamic Range), który od jakiegoś czasu jest standardem w wielu nowych modelach telewizorów i oferuje lepszy zakres kontrastu, jest równie ważny dla naturalnego i wiernego oryginałowi odtwarzania obrazu.

Urządzenia Smart TV z funkcją lokalnego przyciemniania, takie jak Sony Full Array LED, zapewniają dobry kontrast i płynne przejścia obrazu. 

Zdjęcie: Sony

5. Połączenia: im więcej portów HDMI, tym lepiej

Zasadniczo im więcej połączeń ma Twój telewizor, tym łatwiej jest połączyć go z innymi urządzeniami, takimi jak amplitunery, systemy dźwiękowe czy konsole do gier. Jeśli chodzi o łączność, nie myśl tylko o możliwych połączeniach kablowych, ale także o Bluetooth lub WLAN, na przykład, aby móc przesyłać zdjęcia ze smartfona bezpośrednio do Smart TV. Jednak w zdecydowanej większości telewizorów Smart te połączenia są standardowe.
Kupując telewizor Smart TV należy pamiętać, że rynek telewizorów rozwija się technicznie bardzo szybko. Dlatego powinieneś nie tylko upewnić się, że Twój Smart TV ma połączenia ze starszymi domowymi urządzeniami elektronicznymi (takie jak złącze Scart dla starego odtwarzacza DVD), ale także jest zgodny z najnowszymi standardami. Więc nie kupuj wstecz, ale przyjazne dla innowacji. Ponieważ HDMI stał się standardem dla wielu urządzeń, takich jak pendrive'y multimedialne, odbiorniki satelitarne lub telewizory, Twój nowy Smart TV powinien mieć wystarczające połączenia HDMI. Pomocne są również boczne złącza HDMI, dzięki którym np. aparat można łatwo podłączyć do Smart TV. Rozsądną opcją są też porty USB, za pomocą których można podłączyć np. zewnętrzne nośniki pamięci do telewizora. 

6. Standard HDMI: HDMI 2.0a i HDCP 2.2.

Oprócz liczby połączeń HDMI ważnym kryterium zakupu jest zastosowany standard. Urządzenie powinno być podłączone do HDMI-2.0a standard, z którym reprodukcja o wysokim kontraście HDR (High Dynamic Rage) i ochrona przed kopiowaniem HDCP 2.2. uzyskać wsparcie.

7th. Połączenie internetowe: LAN przed WLAN

Stale rośnie wybór treści na żądanie, które można uzyskać za pośrednictwem Smart TV za pośrednictwem portali internetowych nadawców telewizyjnych i portali medialnych. Warunkiem komfortowego korzystania z oferty jest stabilne i szybkie łącze internetowe. 
Zintegrowany moduł WLAN jest częścią standardowego wyposażenia prawie wszystkich telewizorów Smart TV. Należy jednak również upewnić się, że nowy telewizor ma również połączenie LAN, za pomocą którego można podłączyć telewizor do Internetu za pomocą kabla. Oprócz ogólnie bardziej stabilnego połączenia internetowego rozwiązanie to oferuje również opcję pobierania treści z sieci, gdy Twoja sieć WLAN jest wyłączona (na przykład zabezpieczenie przed dziećmi lub tryb nocny).

Oprócz zintegrowanego modułu WLAN Twój Smart TV powinien mieć również połączenie LAN. 

Zdjęcie: Pixabay 1

ósmy. System operacyjny: Twoje własne wymagania są decydujące

Smart TV potrafi znacznie więcej niż tylko odtwarzać obrazy i dźwięk. Mają własne systemy operacyjne i interfejsy użytkownika, dzięki którym możliwy jest szeroki zakres funkcji, od wyświetlania ostatnich zdjęć z wakacji z chmury po korzystanie z różnych aplikacji do gier. Właśnie dlatego ukuto jego nazwę: inteligentna telewizja.
Funkcjonalność systemu operacyjnego ma decydujące znaczenie dla inteligencji. W teście przeprowadzonym w 2018 roku specjalistyczny magazyn „Computerbild” nazwał system operacyjny LG zwycięzcą testu ze względu na prostą nawigację w menu, wiele aplikacji i dobrą funkcję wyszukiwania. Samsung zdobywa punkty dzięki świetnemu wzornictwu i największemu wyborowi aplikacji.
 

9. Oceny: wyniki testów pomagają

Poza przedstawionymi powyżej cechami produktu, przy wyborze odpowiedniego telewizora Smart TV pomocne są również doświadczenia innych użytkowników oraz wyniki niezależnych instytutów badawczych. Wyniki testów Stiftung Warentest są uzasadnione i pomocne, ale również trzeba za nie zapłacić. Jednak bezpłatne serie testów można znaleźć również w Internecie. Ale bądź ostrożny: nie wszystkie testy są takie same. Zwróć uwagę na powagę instytutu badawczego, a także na cel i treść testu. Najlepiej jednak samemu sprawdzić, który system najlepiej odpowiada Twoim potrzebom, przeprowadzając szczegółowy test w sprzedaży detalicznej.

10. Cena: decydujące kryterium

Pomimo wszystkich możliwości technicznych cena jest prawdopodobnie najważniejszym kryterium zakupu dla większości kupujących. Jeśli chcesz smart TV, który spełnia najwyższe standardy dla wszystkich powyższych kryteriów, będziesz musiał sięgnąć głębiej do kieszeni niż z urządzeniem, w którym musisz pogodzić się z kilkoma drobnymi kompromisami.
Zastanów się więc, które funkcje wydajności są dla Ciebie szczególnie ważne w przypadku nowego telewizora Smart TV, aby nie dać się przekonać obietnicom zaangażowanych sprzedawców podczas dokonywania zakupu.

Wniosek: Full HD, HDR i HDMI 2.0a są obowiązkowe, wiele pozostaje do wyboru

To, który telewizor Smart TV jest dla Ciebie odpowiedni, pozostaje kwestią osobistych wymagań. Jest jednak kilka standardów, na które zdecydowanie powinieneś zwrócić uwagę. Przykłady obejmują rozdzielczość co najmniej Full HD, dostępność HDR i HDMI 2.0a standard. Jak ważna jest dla Ciebie rozdzielczość 4K, częstotliwość odświeżania 200 Hz lub nawet 600 Hz lub indywidualne połączenia, ostatecznie pozostaje kwestią osobistych preferencji i dostępnego budżetu.  
Jedno jest pewne: solidne i wydajne telewizory Smart TV są teraz całkiem przystępne nawet przy mniejszym budżecie.

Zostaw Swój Komentarz

Please enter your comment!
Please enter your name here