10 bylin na półcień”,

Miejsca częściowo zacienione jako przejście między gorącym słońcem a chłodnym cieniem można znaleźć w każdym ogrodzie - po wschodniej lub zachodniej stronie domu i przede wszystkim obok jasnych drzew. Ta dziedzina życia nazywana jest również krawędzią drewna. Jest wystarczająco dużo światła z porannego lub wieczornego słońca, ale nigdy nie robi się naprawdę gorąco ani nie jest sucho. Gleba jest pożywna i zawsze lekko wilgotna - idealny półcień.

Na co należy zwrócić uwagę w roślinach w półcieniu??

Podział powierzchni mieszkalnej na słońce, cień i półcień to dobra wskazówka, ale przejścia są oczywiście płynne i wiele roślin nie jest tak dokładnych co do ich lokalizacji. Rośliny słoneczne, takie jak jeżówka, zwykle dogadują się w ciemniejszych miejscach, rośliny półcienia, takie jak kwiaty elfów, również dogadują się w jasnym cieniu - im bardziej wilgotne miejsce, tym bardziej słoneczne mogą być rośliny.

Możesz być także zainteresowany Wiedza o roślinach Rośliny cieniujące: Tak kwitnie w cieniu Projekt ogrodu Pastwisko pszczół: Wskazówki i odpowiednie kwiaty do ogrodu Projekt ogrodu Budowa hotelu dla owadów: Instrukcje zrób to sam

Dziesięć bylin na miejsca częściowo zacienione

Płaszcz damy (Alchemilla mollis)

Solidne i łatwe w pielęgnacji byliny mają wzrost do dobrych 20 centymetrów bez kwiatostanów i inspirują soczyście zielonymi, falistymi liśćmi, z których krople deszczu po prostu spływają. Żółto-zielone kwiaty pojawiają się w czerwcu i lipcu, przycinanie po kwitnieniu sprzyja późniejszemu kwitnieniu. Najlepiej odciąć rośliny przed wakacjami. Kiedy wrócisz, rośliny znów będą w pełnym rozkwicie. Płaszcz damy chętnie zbiera się na miejscu.

Dzięki żółto-zielonym kwiatom płaszcz damski jest wyraźnie widoczny wśród innych roślin w grządce.  

Zdjęcie: iStock / BasieB

Zawilec jesienny (Anemone japonica)

Istnieją różowe i białe odmiany kwitnące. Byliny mają od 50 do 60 centymetrów wysokości i bardzo głębokie korzenie. Dzięki temu poradzą sobie z letnią suszą. Jesienny zawilec to właściwie zbiorcze określenie, ponieważ oprócz Anemone japonica, do dzisiejszych odmian zaangażowane są również Anemone hupehensis i Anemone tomentosa. Oprócz miejsc częściowo zacienionych, rośliny dogadują się również na słońcu.

Jesienny zawilec urzeka różowymi i białymi kwiatami.  

Zdjęcie: Flora Press / Evi Pelzer

Fioletowe dzwonki (Heuchera)

Roślina okrywowa jest natychmiast zauważalna z często ciemnoczerwonymi liśćmi. Ale także małe, lejkowate kwiaty przyciągają wzrok swoimi rozgałęzionymi wiechami i unoszą się jak chmury nad roślinami na bardzo zwartej wysokości. Heuchera kwitnie od maja do lipca, kwiaty są białe, różowe lub czerwone lub mieszane. Najlepiej przyciąć kwiat blisko ziemi zaraz po okresie kwitnienia, można to zrobić nawet za pomocą nożyc do żywopłotu. Jeśli chcesz, aby twoje fioletowe dzwonki rosły krzaczaste, odetnij rośliny na krótko przed wykiełkowaniem na wiosnę.

Fioletowe dzwonki można rozpoznać po maleńkich, lejkowatych kwiatach i intensywnym czerwonym kolorze liści. 

Zdjęcie: Flora Press / Wizje

Astilbe karłowata (Astilbe chinensis var. pumila)

Spośród wielu odmian karłowaty astilbe wyróżnia się od czerwca do września różowymi, prawie pluszowymi, puszysto-miękkimi kwiatostanami. Rośliny, które mają tylko 30 centymetrów wysokości, pokrywają ziemię i rozprzestrzeniają się jak dywan. Inne odmiany również mają mniej lub bardziej filigranowe, pierzaste wiechy kwiatów w kolorze białym, różowym, czerwonym lub fioletowym. Astilbes nie tylko rośnie w półcieniu, ale także dobrze dogaduje się w zacienionych miejscach. Jako oryginalne rośliny leśne, byliny uwielbiają wilgotną glebę, najlepiej z warstwą ściółki.

Astilbe karłowata kwitnie między czerwcem a wrześniem. 

Zdjęcie: Flora Press / GWI

Cranesdziób (geranium)

Solidne, łatwe w pielęgnacji i o jasnych kwiatach w odcieniach różu i błękitu: wiele rodzajów żurawi - jak Geranium gracile, Geranium himalayense czy Geranium sylvaticum - uwielbiają częściowo zacienione rabaty, są widoczne z daleka i wzbogacają każdy ogród. Odmiany rosną grudkowato lub okrywowo, a przy wystarczającym zaopatrzeniu w wodę mogą rosnąć również na słońcu.

Żuraw przyciąga wzrok w częściowo zacienionym ogrodzie. 

Zdjęcie: Flora Press / GWI

Baldachy gwiaździste (Astrantia major)

Byliny o wysokości od 40 do 60 centymetrów uwielbiają świeżą glebę i kwitną od czerwca do sierpnia, niektóre nawet do września. Kwiaty są od białego do różowego - i we wszystkich odcieniach koloru. Baldachy gwiaździste najlepiej sadzić w większych grupach, wtedy będą działać najlepiej. Byliny nadają się szczególnie do ogrodów naturalnych i na rabatach zbliżonych do naturalnych. Dzięki przycinaniu po kwitnieniu zapobiegasz uciążliwym wysiewom i jednocześnie skłaniasz byliny do ponownego kwitnienia.

Ciesz się pięknem baldachimów gwiezdnych między czerwcem a wrześniem. 

Zdjęcie: Flora Press / Wizje

Elfie kwiaty (Epimedium)

Spośród wielu gatunków i odmian kwiatu elfów, wiele z nich, takich jak Epimedium grandiflorum 'Lilafee ' lub Epimedium perralchicum 'Frohnleiten ' czuje się jak w domu w półcieniu. Byliny, które pokrywają ziemię, lubią rosnąć pod jasnymi drzewami i dosłownie połykają jesienne liście - po prostu znika między gęstymi liśćmi elfiego kwiatu. Okres kwitnienia od kwietnia do maja, kwiaty w zależności od odmiany różowe lub żółte.

Elfie kwiaty kwitną od kwietnia do maja. 

Zdjęcie: Flora Press / FocusOnGarden / Sibylle Pietrek

Hosta fortunei hosta

Spośród licznych hosty, te jasnolistne i barwne, takie jak 'Albopicta ' czują się jak w domu w półcieniu, a ciemnolistne lubią rosnąć w cieniu. Kwiaty jasnoróżowe do lekko wyblakłych fioletowych kwiatostanów są racemose i kwitną od lipca do jesieni, w zależności od odmiany. Jednak zróżnicowane liście są wyraźnie na pierwszym planie.

Charakterystyczne dla hosty są duże żółto-zielone liście. 

Zdjęcie: Flora Press / Kubacsi

Liliowiec (Hemerocallis)

Liliowce osiągają w zależności od odmiany wysokość do 120 centymetrów, ale zdarzają się też odmiany znacznie mniejsze. Wszystkie mają kwiaty w kształcie trąbki w różnych odcieniach żółci i czerwieni. Kwiaty otwierają się tylko na jeden dzień, ale każdego dnia jest też dużo dopełniania, dzięki czemu byliny kwitną prawie nieprzerwanie od początku czerwca.

Kwiaty liliowca w kolorze od żółtego do czerwonego otwierają się tylko przez jeden dzień. 

Zdjęcie: Flora Press / Ingid Gorr

Kwiat pianki (Tiarella)

Byliny, które pokrywają ziemię, inspirują motyle i inne owady, w szczególności kwiatostanami racemose od kwietnia do maja. Pojedyncze białe kwiaty są nieduże, ale ich ilość sprawia, że ​​cały wypas wygląda jak zaśnieżony. Byliny są wiecznie zielone i mają również wspaniały czerwonawy jesienny kolor.

Kwiat pianki cieszy nie tylko ogrodnika, ale także liczne owady. 

Zdjęcie: Flora Press / FocusOnGarden / Ursel Borstell

Zostaw Swój Komentarz

Please enter your comment!
Please enter your name here