10 wskazówek dotyczących idealnego oświetlenia kuchni”,

Dobrze zaplanowane oświetlenie w kuchni jest tak ważne, ponieważ odwiedzamy to pomieszczenie o różnych porach dnia. Rano na śniadanie, w południe na gotowanie, a wieczorem na kolację lub uroczystości. Kuchnia to magiczna atrakcja do wspaniałych rozmów i wspólnych zajęć. Przy odpowiednim oświetleniu możesz stworzyć idealną atmosferę dobrego samopoczucia.

Uzyskaj oferty od ekspertów tutaj:

Wskazówka 1: oświetlenie podstawowe

Oświetlenie podstawowe w kuchni służy przede wszystkim orientacji i jest najważniejszym punktem planu oświetlenia. Do tego nadają się lampy sufitowe lub wbudowane. Najlepsze są tu na przykład łatwe w pielęgnacji i zmywalne światła wykonane z metalu. Abażury z tkaniny nie są odpowiednie, ponieważ żółkną w bardzo krótkim czasie, a także przechowują zapachy. Dodatkowo obudowa lampy powinna mieć otwarty kształt, aby całe pomieszczenie było oświetlone.

Miedziana lampa nad stołem jadalnym jest łatwa w pielęgnacji i zapewnia ciepłe światło nad stołem jadalnym.

Zdjęcie: living4media / Kooijman, Peter

Wskazówka 2: funkcjonalność

Przede wszystkim światło w kuchni musi być praktyczne i funkcjonalne. Powierzchnie powinny być dobrze oświetlone, zwłaszcza w miejscu pracy i kuchni. Tutaj światło nie powinno w żadnym wypadku oślepiać ani rzucać cieni. Do tego nadaje się jasne i chłodne światło, które idealnie umieszcza się nad powierzchniami roboczymi. Najlepsze są tak zwane oświetlenie podszafkowe, które są przymocowane do szafki ściennej i wyposażone w punktowe lub punktowe oświetlenie.

Oświetlenie LED pod meblościanką zapewnia równomierne oświetlenie powierzchni roboczych.

Zdjęcie: Paulmann

Wskazówka 3: oświetlenie pośrednie

Oświetlenie pośrednie można zainstalować niemal wszędzie i o każdej porze w kuchni. Na przykład tak zwane downlighty można łatwo przymocować jako paski LED pod szafkami kuchennymi, zapewniając w ten sposób ciepłe i przytulne światło w kuchni. Oświetlenie pośrednie jest szczególnie przydatne, jeśli nie masz opcji przyciemniania i chcesz stworzyć ciepłą atmosferę oświetleniową.

Taśmy LED zapewniają oświetlenie pośrednie w kuchni.

Zdjęcie: Paulmann

Wskazówka 4: oświetl stół w jadalni

Jeśli masz jadalnię w kuchni, powinieneś ją również oświetlić. Tutaj jednak należy wybrać światło o barwie ciepłej bieli i lampę ściemnialną. Oświetlenie stołu do jadalni powinno również być funkcjonalne, ponieważ można je regulować na wysokość lub ściemniać. Oczywiście obie funkcje są najlepsze. W przypadku małego stołu jadalnego okrągła lampa wisząca doskonale nadaje się do oświetlenia kuchni, w przypadku długiego prostokątnego stołu – wydłużonej lampy lub kilku lamp wiszących w równej odległości od siebie. Odległość do blatu powinna wynosić około 60 do 70 centymetrów.

Dodatkowe lampy wiszące nad stołem zapewniają optymalne oświetlenie w dużej kuchni-salonie.

Zdjęcie: living4media / Lene-K

Wskazówka 5: Bezcieniowe światło na blacie

Powierzchnia do gotowania i pracy powinna być oświetlona jasno i bez cieni. Najlepiej nadają się oświetlenie podszafkowe na szafce ściennej. Optymalnie promieniują powierzchnią roboczą. Jeśli nie ma szafek ściennych, możesz pracować z lampą sufitową. Powinno to jednak znajdować się w odległości około 60 centymetrów od ściany. Około 100 centymetrów na powierzchnie robocze z meblościanką.

Tak zwane oświetlenie meblowe można łatwo przymocować do istniejących szafek ściennych.

Zdjęcie: Paulmann

Wskazówka 6: temperatura barwowa

Temperatura barwowa ma udowodniony wpływ na nasze samopoczucie. Kupując lampę, możesz wybrać pomiędzy ciepłym białym a białym światłem dziennym. Połączenie obu ma sens w kuchni. Powierzchnie robocze i kuchenne powinny być wyposażone w źródło światła białego światła dziennego, a jadalnia z możliwością przyciemniania światła ciepłego białego.

Oddzielnie oświetlona jadalnia z miedzianymi lampami wiszącymi.

Zdjęcie: living4media / Zobacz zdjęcia

Wskazówka 7: oświetlenie szafek kuchennych

Oświetlenie w szafkach kuchennych to idealne uzupełnienie podstawowego oświetlenia w kuchni. Zapewnia szybsze i lepsze poruszanie się po szafce kuchennej. Tutaj są różne warianty. Najprostsze to pojedyncze reflektory lub oświetlenie pomocnicze, które można zamontować również w szafkach ściennych.

Oświetlenie pomocnicze to idealne uzupełnienie podstawowego oświetlenia w kuchni.

Zdjęcie: Paulmann

Wskazówka 8: oświetlenie kuchni za pomocą diod LED

Żarówki LED zużywają około 90 procent mniej energii niż zwykła żarówka. Ponieważ diody LED generują niewiele ciepła, ryzyko pożaru jest znacznie zmniejszone. Mają również wyjątkowo długą żywotność do 35.000 godzin i w porównaniu do lamp energooszczędnych nie zawiera żadnych substancji toksycznych. Wadą jest to, że rzadko występuje funkcja ściemniania, a koszty zakupu są dość wysokie.

Oświetlenie LED oferuje wiele możliwości projektowania w kuchni.

Zdjęcie: Paulmann

Wskazówka 9: Nastrojowe oświetlenie dekoracyjne i duże światła

Jeśli zapewniłeś wystarczającą ilość światła do podstawowego oświetlenia w kuchni, nadal możesz pracować nad wizualnymi obiektami nastroju. Albo pracujesz z kolorowymi diodami LED, które mocujesz w niewidoczny sposób do mebli - tutaj pasują kolorowe paski LED - albo ustawiasz specyficzne akcenty za pomocą dużych świateł, takich jak żyrandol nad stołem jadalnym.

Oświetlenie dekoracyjne: kuchnia z plamami na ciemnej ścianie i dużym świecznikiem.

Zdjęcie: living4media / von Einsiedel, Andreas

Wskazówka 10: Późniejsze oświetlenie kuchni

Co jakiś czas zdarza się, że przy planowaniu oświetlenia kuchni zapomina się o pewnych rzeczach. Tutaj możesz pomóc z kilkoma drobnymi zmianami: diody LED można zwykle szybko i łatwo doposażyć. Przede wszystkim oświetlenie pośrednie na listwach przypodłogowych lub szafkach ściennych wnosi do kuchni dodatkowe źródła światła. Możesz także oświetlić ciemne obszary i narożniki za pomocą pasków i świateł pomocniczych.

Plamy przyczepione później na ścianie kuchennej optymalnie oświetlają powierzchnię roboczą.

Zdjęcie: living4media / Kooijman, Peter

Tutaj możesz zamówić drążek do zawieszania przyborów kuchennych od Amazon.

Zostaw Swój Komentarz

Please enter your comment!
Please enter your name here