10 roślin doniczkowych, które radzą sobie bez światła”,

Zamioculcas (Zamioculcas zamiifolia)

Zdjęcie: Rada Kwiatów Holandii

2. Konopie łukowe

Dzięki wyprostowanym i sztywnym liściom konopie dziobowe są bardzo wytrzymałe i rosną również w pomieszczeniach o mniejszym naświetleniu. Potrzebuje jednak temperatury pokojowej między 21 a 24 stopniami Celsjusza. Gleba powinna być raczej sucha niż zbyt wilgotna. Tak więc pielęgnacja tej rośliny, która radzi sobie z niewielkim oświetleniem, jest stosunkowo łatwa. Zimą roślina doniczkowa lubi trochę chłodniej przy temperaturach od 13 do 16 stopni.

Konopie dziobowe (Sanseveria)

Zdjęcie: Miłośnicy roślin.de

3. palma kentia

Palma Kentia jest jedną z najpopularniejszych roślin domowych i uważana jest za najbardziej wytrzymały gatunek palmy. Ponieważ nie lubi bezpośredniego światła słonecznego, powinien znajdować się w miejscu o mniejszym natężeniu światła. Jego zapotrzebowanie na wodę jest umiarkowane, więc nie należy go podlewać za dużo. Upewnij się, że gleba jest sucha przed kolejnym podlewaniem. Najlepsza jest woda odwapniona lub deszczówka.

Palmy Kentia (Howea forsteriana)

Zdjęcie: Rada Kwiatów Holandii

4. Dłoń szewca

Palma szewcowa to wytrzymała i łatwa w pielęgnacji roślina doniczkowa. Ponieważ pochodzi z lasów Japonii i Chin, radzi sobie z niewielką ilością światła i łatwo rośnie nawet w ciemniejszych zakątkach. Rzadko potrzebuje wody, jest raczej niewrażliwy na kurz i wytrzymuje niski poziom wilgotności w pomieszczeniach lub przeciągi.

Palma szewcowa (Aspidistra elatior)

Zdjęcie: Friedrich Strauss

5. Liść

Pojedynczy liść nie radzi sobie z bezpośrednim działaniem promieni słonecznych i szczególnie lubi przebywać w rogach o mniejszej ilości światła, szczególnie w fazie kwitnienia. Zimą w pomieszczeniu nie powinno być chłodniej niż 13 stopni Celsjusza, w przeciwnym razie roślina zostanie uszkodzona. Pojedyncze prześcieradło jest najbardziej komfortowe w temperaturach od 18 do 25 stopni Celsjusza. Pielęgnując tę ​​roślinę doniczkową, upewnij się, że podłoże jest zawsze wilgotne i bardziej oszczędnie podlewane zimą niż w ciepłe dni.

Pojedynczy liść (Spathiphyllum floribundum)      

Zdjęcie: Rada Kwiatów Holandii

6. bluszcz

Bluszcz jest prawdopodobnie jedną z najsłynniejszych roślin pnących i istnieje setki różnych odmian. Najbardziej zauważalną różnicą jest to, że między odmianami zielonolistnymi i pstrolistnymi. Kolorowe lubią stać na słońcu, zielone natomiast należą do tych roślin doniczkowych, które potrzebują mniej światła. Zimą bluszcz zadowala się 10 stopniami Celsjusza, a od marca do września radzi sobie z około 20 stopniami. Im jaśniejsze miejsce, w którym rośnie bluszcz, tym więcej należy podlewać.

Bluszcz tworzy prawdziwe połączenie z ziemią i dlatego może samodzielnie trzymać się powierzchni.

Zdjęcie: Kientzler

7th. begonia

Najbardziej uderzającą cechą begonii są wspaniałe liście. Begonia należy do więcej niż 1.400 gatunków najbogatszych gatunkowo rodzajów roślin. Roślina najlepiej czuje się w miejscach zacienionych lub częściowo zacienionych. Ponieważ begonia pochodzi z subtropików, preferuje średnią temperaturę 20 stopni Celsjusza.

Kwitnące begonie

Zdjęcie: Miłośnicy roślin.de

ósmy. Bluszcz alia

Bluszcz alia jest znany ze swojego stosunkowo mało wymagającego charakteru i dzieli się na odmiany pstre i zielonolistne. Kolorowe potrzebują więcej światła niż zielone, w przeciwnym razie mogą zmienić kolor na zielony - ani nie rosną tak szybko, jak ich zieloni krewni. Ci drudzy wolą miejsca jasne od częściowo zacienionych. W żadnym wypadku bluszcz nie powinien być wystawiany na jasne południowe słońce.

Bluszcz alias (× Fatshedera lizei)

Zdjęcie: iStock / yykkaa

9. Zimmeraralie

Aralia wewnętrzna preferuje półcień, ale toleruje również jasne miejsce. Należy unikać pełnego słońca. Daj roślinie przerwę zimową w temperaturze około dziesięciu stopni Celsjusza i tylko sporadycznie podlewaj aralię. Latem jednak należy zadbać o to, aby gleba była zawsze wilgotna.

Aralia wewnętrzna (Fatsia japonica)

Zdjęcie: Friedrich Strauss

10. miłorząb paproci

Miłorząb preferuje miejsca w cieniu i temperatury około 22 stopni Celsjusza. Dobrze czuje się przy wilgotności około 60 procent i dlatego nadaje się również jako roślina do łazienki. Miłorząb należy polać wodą o niskiej zawartości wapna. Nigdy nie spryskuj, w przeciwnym razie liście staną się brązowe.

Miłorząb (Adiantum raddianum 'Fritz Luthi ')

Zdjęcie: FloraPress / Wizje

Hack dla inteligentnego domu: lampy roślinne do ciemnych zakątków

Czasami kochasz roślinę, ale nie możesz jej zapewnić wystarczającej ilości światła. Utylizacja oczywiście nie wchodzi w rachubę - ale rozwiązaniem może być lampa roślinna.

Celem lamp roślinnych jest sztuczne uzupełnienie braku światła słonecznego, którego roślina doniczkowa potrzebuje do swojego wzrostu i fotosyntezy. Nie każde źródło światła nadaje się do tego zadania – lampy roślinne muszą spełniać określone kryteria. Jasne kolory są tutaj ważne: rośliny potrzebują specjalnego spektrum kolorów. Tutaj czerwone i niebieskie światło powinno być w odpowiedniej proporcji do siebie.

Kup teraz oświetlenie LED do uprawy od Amazon.

Niebieskie światło wpływa na wzrost roślin, ponieważ może być bezpośrednio przekształcane przez chlorofil. Czerwone światło również sprzyja wzrostowi, ale może prowadzić do długich, słabo ulistnionych pędów, jeśli jest zbyt jasne. Lampy roślinne o poziomie oddawania barw 1A, 1B lub temperaturze barwowej 5.000 Kelwinów są podobne do światła dziennego i mają odpowiednie widmo światła. W fazie wzrostu udział koloru niebieskiego powinien być wyższy, w fazie kwitnienia udział koloru czerwonego (jest to kluczowe dla tworzenia kwiatów).

Różne źródła światła mogą być używane jako lampy roślinne.

Zdjęcie: iStock/AnikaSalsera

Jako lampy roślinne można zastosować różne źródła światła: można zastosować lampy LED, świetlówki energooszczędne lub świetlówki. W przypadku świetlówek dominuje niebieskie światło, które jest ważne dla roślin w fazie wzrostu. Świetlówki z oznaczeniami „światło dzienne”, „zimna biel” lub „biała neutralna” mają tymczasem wysoki udział czerwieni, co jest szczególnie ważne w fazie kwitnienia. Konwencjonalne żarówki mają niską moc świetlną i nie nadają się jako lampy do roślin.

Tutaj możesz zamówić świetlówki Anten z Amazon.

Zdjęcie: Antena

Wniosek: Lampy roślinne mogą pomóc roślinom w ciemnych pomieszczeniach mieszkalnych w uzyskaniu lepszych warunków oświetleniowych. Jednak ze względu na zużycie energii należy polegać na energooszczędnych źródłach światła. Jeśli chcesz, możesz polegać na automatycznym sterowaniu oświetleniem z obszaru inteligentnego domu.

Zostaw Swój Komentarz

Please enter your comment!
Please enter your name here