6 powodów posiadania domu”,

„Od 1870 roku nieruchomości mieszkalne, a nie akcje, były najlepszą długoterminową inwestycją”, mówi Moritz Schularick, profesor ekonomii na Uniwersytecie w Bonn.
Nieruchomości mieszkaniowe to lukratywna i bezpieczna inwestycja, o czym świadczą wieloletnie badania przeprowadzone przez Uniwersytet w Bonn. W tym celu naukowcy zbadali zmiany stóp zwrotu z akcji i nieruchomości mieszkaniowych w latach 1870–2015. W całym okresie nieruchomości radziły sobie nawet lepiej niż akcje (7,8 proc.) ze średnią roczną stopą zwrotu na poziomie 8,7 proc. „Najlepszą inwestycją, jaka mogła zostać dokonana w ciągu ostatnich 140 lat z punktu widzenia ryzyka i zwrotu, była nieruchomość mieszkalna”, mówi Moritz Schularick, profesor Uniwersytetu w Bonn. Od 1950 do 2015 roku nieruchomości przyniosły prawie tyle samo ze średnią roczną stopą zwrotu na poziomie 8,3 proc. co akcje z 9,59 proc.

Być może zainteresuje Cię także Building Knowledge Assemblies: Posiadanie domu jako wspólny projekt Know-how w zakresie nieruchomości Wyższe czynsze zwiększają chęć posiadania domu Oszczędności i finanse w spółdzielni mieszkaniowej Dlaczego oszczędzający w spółdzielni mieszkaniowej szybciej znajdują własny dom?

3. Twój własny dom cię uszczęśliwia

Twoje własne cztery ściany budzą hormony szczęścia. Naukowcy z Uniwersytetu w Hohenheim byli w stanie to udowodnić kilka lat temu w reprezentatywnej ankiecie. Dwie trzecie ankietowanych właścicieli domów stwierdziło, że posiadanie nieruchomości czyni ich szczęśliwszymi. W porównaniu z najemcami właściciele byli również znacznie bardziej zadowoleni ze swojej sytuacji mieszkaniowej. Nieruchomość ceniona jest nie tylko jako solidna inwestycja, ale również jako okazja do samorealizacji. Ciekawy efekt uboczny: Ci, którzy mieszkają we własnym domu, również silniej identyfikują się ze swoim środowiskiem zamieszkania. Z tego powodu właściciele domów są bardziej zaangażowani w społeczeństwo, na przykład w klubach sportowych, w kościele, w sektorze edukacji lub w ochotniczej straży pożarnej. Nawiasem mówiąc, Uniwersytet Techniczny w Dreźnie dochodzi do tego samego wniosku: właściciele domów to po prostu szczęśliwsi ludzie.

Ładnie urządzony własny W domu uwalnia hormony szczęścia.

Zdjęcie: living4media / Jalag / Szczepaniak, Olaf

4. Właściciele domów ratują się bogatymi

Nieruchomość zasługuje na dobry wizerunek jako program emerytalny. Ponieważ w przededniu przejścia na emeryturę właściciele domów są znacznie bogatsi niż najemcy: ich aktywa netto są prawie sześć razy wyższe. Pokazuje to aktualne badanie przeprowadzone przez instytut badawczy empirica we współpracy z LBS Research. W wieku od 50 do 59 lat właściciele z miesięcznym dochodem netto od 1.700 i 2.300 euro średnio 190 aktywów.000 euro. Gospodarstwa domowe najemców w tym samym wieku z tej samej grupy dochodowej osiągnęły zaledwie 36.000 euro - każdy minus długi. Do dobrobytu przyczynia się nie tylko wartość nieruchomości. Właściciele gromadzą też więcej aktywów finansowych. Tuż przed przejściem na emeryturę mają prawie 52.000 euro na wysokim poziomie, najemcy z drugiej strony tylko 31.000 euro. Naukowcy wyjaśniają to różnymi zachowaniami konsumpcyjnymi i oszczędzającymi: Ci, którym udało się sfinansować swoje domy przez lata, są ewidentnie w dużej mierze odporni na atrakcyjność drogich zakupów w dłuższej perspektywie. Przy okazji: Wciąż warto zaciągnąć kredyt mieszkaniowy od 50 roku życia, nawet w zaawansowanym wieku.

5. Własność domu: Proszę wprowadzić się samodzielnie

Co jest bardziej lukratywne? Wynajmij mieszkanie lub wprowadź się sam? Gösta Jamin, profesor finansów na Uniwersytecie Nauk Stosowanych w Ludwigshafen am Rhein, dokonał obliczeń i stwierdził: nieruchomość zajmowana przez właściciela obiecuje największy zysk! W tym celu profesor porównał różne scenariusze, a także rozważył alternatywną formę inwestycji finansowej, a mianowicie zakup obligacji. Jego wynik: Życie samemu jest zawsze przed nami. W szczególności, jeśli sam będziesz cieszył się swoją nieruchomością, po 30 latach będziesz miał o 20 procent więcej majątku niż właściciel. Najmniej atrakcyjną rzeczą jest inwestowanie pieniędzy wyłącznie w obligacje na rynku kapitałowym. Dlaczego nieruchomość zajmowana przez właściciela jest o wiele bardziej lukratywna, łatwo wyjaśnić: właściciel na początku oszczędza podatki. Ale jeśli jego dochód z najmu później przekroczy koszt mieszkania, urząd skarbowy pobiera część zysku. Jamin: „To, co właściciel-lokator oszczędza na czynszu, jest w zasadzie dodatkowym dochodem, ale dla fiskusa jest to czysto wirtualne i nie musi być opodatkowane.

Wprowadzanie się do siebie jest bardziej dochodowe niż wynajmowanie.

Zdjęcie: fotolia / Nowa Afryka

6. Posiadanie domu: mieszkaj do 33 procent taniej

W 2020 roku kupno nieruchomości mieszkalnej w Niemczech było o 56 proc. tańsze niż wynajmowanie jej średnio w całym kraju.  To jest wyciągnięty wniosek
Instytut Gospodarki Niemieckiej w Kolonii w raporcie kosztów mieszkaniowych. Na potrzeby swojego badania badacze rynku zebrali aktualne dane dotyczące czynszów i kosztów zakupu z 401 okręgów wiejskich i miejskich w Niemczech. Następnie porównali średnie koszty najmu netto na metr kwadratowy na różnych obszarach ze średnimi kosztami właścicieli, również na metr kwadratowy. Dla właścicieli nieruchomości eksperci uwzględnili nie tylko koszty finansowania, ale również podatek od przeniesienia własności nieruchomości oraz wydatki na utrzymanie i amortyzację. Spłata właściciela nie została uwzględniona, ponieważ służy on na gromadzenie majątku i zabezpieczenie emerytalne, o które lokatorzy również muszą dbać. Jak wynika z badania, właściciele-mieszkańcy mieszkają taniej niż najemcy w 399 z 401 niemieckich dzielnic, w tym w aglomeracjach. Płacisz średnio 4,32 euro za metr kwadratowy w porównaniu do nowych czynszów kontraktowych za porównywalne mieszkania za 9,89 euro. 

Zostaw Swój Komentarz

Please enter your comment!
Please enter your name here