Odrosty roślin doniczkowych: instrukcje rozmnażania ”,

Jak rozpoznać odgałęzienie?

Odrosty wyrastają z pędu głównego rośliny matecznej i zwykle mają już własne korzenie. Gdy sadzonki rozwiną już liście, czas je odciąć.

Kiedy odrosty wchodzą na ziemię??

Najlepiej ukorzenić sadzonki wiosną, bo roślina i tak jest wtedy w okresie wegetacji.

Różnica między rozmnażaniem wegetatywnym a generatywnym

Dzięki rozmnażaniu wegetatywnemu, które obejmuje również rozmnażanie z odrostami, powstaje genetycznie dokładnie taki sam obraz rośliny matecznej. Oznacza to, że nowa roślina ma wszystkie swoje właściwości.
Przy rozmnażaniu generatywnym przez nasiona, w skrócie z siewem, następuje rekombinacja materiału genetycznego dwóch roślin rodzicielskich. Często dochodzi do utraty dobrych właściwości oryginalnej rośliny. W rolnictwie jednak ten rodzaj reprodukcji odgrywa decydującą rolę. W szczególności uprawy takie jak pszenica, kukurydza czy burak cukrowy są uprawiane wyłącznie przez siew.

Czym są odgałęzienia?

Potocznie mówi się o „odroślach” dla wszystkich metod rozmnażania wegetatywnego. Obejmuje to również rozmnażanie przez sadzonki, przez osiadanie, dzielenie roślin, wykorzystywanie tzw. dzieci oraz obcinanie rozłogów korzeniowych.
Dobrze wiedzieć: Często możliwe jest kilka rodzajów rozmnażania na roślinę.
Ale „prawdziwe” odrosty to pędy boczne roślin, które wyglądają jak ich roślina mateczna. Nazywane są również Kindel i znajdują się na głównym pędzie rośliny matecznej. Ananasy, kaktusy, zielone lilie i sukulenty zwykle mają odgałęzienia, które tworzą korzenie jeszcze zanim zostaną oddzielone od rośliny macierzystej.

Jeśli chcesz rozmnażać zieloną lilię za pomocą sadzonek, wskazane jest, aby przed zasadzeniem w glebie zapuściła korzenie w szklance wody.

Zdjęcie: Flora Press / produkcja flory

Propagacja przez odgałęzienia


Jak oddzielić odgałęzienie od rośliny matecznej

Niektóre rośliny tworzą małe odgałęzienia, które są połączone z rośliną mateczną. Najlepszy czas na oddzielenie tych odrostów od rośliny matecznej to wiosna, kiedy roślina jest w okresie wegetacji, a liście urosły do ​​ładnych rozmiarów. Następnie odetnij odrosty jak najbliżej rośliny matecznej ostrym nożem zdezynfekowanym alkoholem i umieść je w doniczce z ziemią doniczkową. Następnie dobrze dociśnij i lekko nalej. Upewnij się, że podlewasz sadzonki tylko umiarkowanie, w przeciwnym razie korzenie są zagrożone zgnilizną. Ponadto temperatura w pomieszczeniu nie powinna być niższa niż 19 stopni, a odgałęzienie nie powinno być wystawione na bezpośrednie działanie promieni słonecznych.
Dobrze wiedzieć: Z sukulentami trzeba poczekać kilka dni, aż przecięta powierzchnia wyschnie. Dopiero wtedy możesz umieścić odrost w odpowiedniej ziemi doniczkowej.

Te rośliny doniczkowe można rozmnażać przez sadzonki

1. Zielona lilia

Zielona lilia jest popularną rośliną doniczkową i można ją łatwo rozmnażać przez sadzonki, ponieważ na długich pędach kwiatowych tworzy gotowe dzieci, które wystarczy odseparować i przesadzić. Jednak dla lepszego ukorzenienia zaleca się najpierw umieścić zieloną lilię w szklance wody. Jeśli wolisz sadzić je bezpośrednio w podłożu, zdecydowanie powinieneś zadbać o wilgotną glebę. Inną możliwością jest najpierw doniczka, a następnie oddzielenie jej od rośliny matecznej, gdy jest już ukorzeniona.

Podobnie jak wiele innych roślin, zielona lilia tworzy odgałęzienia, które wystarczy odciąć ostrym nożem, a następnie włożyć do doniczki z ziemią. Nie zapomnij polać.

Zdjęcie: Flora Press / GWI Flora Press / GWI

2. Efeutute

Efeutute można rozmnażać zarówno przez sadzonki, jak i przez sadzonki. Jeśli wolisz metodę sadzonek, obniż zdrowy, mocny korzeń powietrzny rośliny matecznej do doniczki z ziemią lub keramzytem. Aby korzeń tam pozostał, możesz zakotwiczyć korzeń w ziemi za pomocą szpilki do włosów lub wygiętego drutu. Gdy tylko odgałęzienie utworzy nowe liście, wzrost jest pomyślny i młoda roślina może zostać oddzielona od rośliny matecznej.

Efeutute można rozmnażać zarówno przez sadzonki, jak i sadzonki. Niezależnie od tego, jaki rodzaj rozmnażania wybierzesz, upewnij się, że pracujesz tylko ze zdrowymi częściami rośliny - zwiększy to Twoje szanse na sukces.

Zdjęcie: iStock / dropStock

3. Aloes

Aloe vera również tworzy własne odgałęzienia i jest bardzo łatwy w rozmnażaniu. Upewnij się, że dzieci wykształciły już własne korzenie i mają co najmniej pięć centymetrów długości. Następnie wyjmij cały aloes z doniczki i ostrożnie oddziel pędy roślin. Pozwól dzieciom na chwilę wyschnąć, a następnie umieść je w piaszczystej glebie w ciepłym, jasnym miejscu. Młoda roślina również czuje się jak w domu w mini szklarni i może prawidłowo się zakorzenić. Wskazane jest podlewanie rośliny dopiero po około tygodniu.

W przypadku nowej rośliny Aloe Vera wystarczy oddzielić jeden pęd od rośliny matecznej, pozwolić jej trochę wyschnąć i posadzić ją w glebie.

Zdjęcie: Flora Press / Liz Eddison

4. Bromeliad

Wiadomo, że bromeliady wykorzystują swoją pozostałą siłę po jednorazowym okresie kwitnienia do tworzenia sadzonek, aby zabezpieczyć następną generację roślin potomnych. Jeśli dzieci są o połowę mniejsze od rośliny matecznej, możesz ostrożnie wyciąć odrosty i umieścić je we własnej doniczce. Bądź cierpliwy i nie zdziw się: może minąć od dwóch do trzech lat, zanim pojawią się pierwsze kwiaty.
Wskazówka: Aby pobudzić kwitnienie, umieść kawałki jabłek, które uwalniają dojrzewający gaz etylen, do lejka do liści i przykryj roślinę przezroczystą plastikową torbą.

5. orchidea

Aby stale zachęcać do wzrostu storczyków, należy regularnie rozmnażać roślinę doniczkową przez sadzonki. Najlepszą porą na to jest przesadzanie wiosną lub jesienią. Zasadniczo powinieneś umieszczać orchideę w nowej doniczce mniej więcej co dwa do trzech lat. Najpóźniej, gdy zauważysz, że doniczka robi się za mała i nowe pędy uderzają o krawędź doniczki lub nawet wyrastają poza nią, to najwyższy czas. Sprawdź też, ile pseudobulw uformowała już roślina. Gdy jest co najmniej osiem, możesz podzielić roślinę.
Obowiązuje zasada: na jedną gałąź muszą być co najmniej trzy żarówki. Poluzuj splecione korzenie, rozrywając kępki liści i unikając wyrywania korzeni. Możesz także usunąć martwe, pozbawione soków korzenie, które nie są tak białe i jędrne jak inne. Powinieneś upewnić się, że twoje narzędzia i naczynia, z którymi pracujesz, są sterylne. Następnie po podzieleniu odgałęzienie można umieścić w odpowiednio dużym pojemniku. Luźne podłoże należy wsypywać do doniczki porcjami i nie powinno mieć dużych ubytków. Na koniec dobrze podlej podłoże. Po pomyślnym ukorzenieniu wystarczy jedna kąpiel zanurzeniowa na tydzień. Woda musi dobrze spływać, aby nie mogła powstać zgnilizna korzeni.

Jeśli mimo wszystko skrócisz korzenie podczas przesadzania storczyka, możesz bezpośrednio odciąć odrost.

Zdjęcie: MSG / Martin Staffler

Rozmnażanie przez sadzonki

Najważniejszym wegetatywnym sposobem rozmnażania jest sposób rozmnażania sadzonek. Działa nie tylko ze wszystkimi roślinami domowymi, ale także z większością drzew i krzewów bez żadnych problemów. Odetnij pęd około 10 do 20 centymetrów od odpowiedniej rośliny wiosną lub wczesnym latem. Pęd zdecydowanie powinien mieć kilka liści, ale nigdy nie powinien być zdrewniały. Ponadto powinny to być nieukorzenione sekcje pędów, które zamykają się jednym okiem. Aby zachęcić do szybkiego ukorzenienia się, pomocne może być usunięcie liści na dole. Następnie umieść co najmniej połowę sadzonek w piaszczystej, ubogiej w składniki odżywcze glebie doniczkowej, którą napełniasz doniczki lub miski i przykryj sadzonki przezroczystą plastikową osłoną, aby nie wyschły. Z biegiem czasu sadzonki tworzą własne korzenie i wyrastają na niezależną roślinę.

Najłatwiejszą metodą rozmnażania jest cięcie z sadzonek. Aby to zrobić, pokrój świeżo sadzonki na dolnym końcu bezpośrednio pod węzłem ostrym nożem. Liście są następnie usuwane.

Zdjęcie: Flora Press / GWI

Wskazówka: Niektóre rośliny doniczkowe również tworzą korzenie w wodzie. W tym celu wystarczy włożyć wycięcie do szklanki z ciepłą wodą i umieścić na jasnym parapecie okiennym. Aby skrócić proces ukorzeniania, można przyciemnić zewnętrzną stronę szkła, np. owijając ją folią aluminiową. Nie zapomnij też zmieniać wody co kilka dni. Szczypta aktywatora korzeni Neudofix pomaga również stymulować wzrost korzeni.

Te rośliny doniczkowe można rozmnażać przez sadzonki

1. Płacząca figa

Figowiec płaczący, znany również jako ficus, może być łatwo rozmnażany przez sadzonki. Wystarczy wrzucić od dwóch do trzech końcówek pędów, z których wcześniej usunięto liście, do doniczki z ziemią doniczkową i przykryć folią. Doskonale sprawdza się też ukorzenienie w wodzie.

Aby rozmnożyć figę płaczącą za pomocą sadzonek, wystarczy umieścić kilka pędów, które wcześniej uwolniłeś z liści na dolnym końcu, w doniczce wypełnionej ziemią.

Zdjęcie: MSG / Martin Staffler

2. Monstera

Monstera to modna roślina doniczkowa par excellence. Więc jeśli chcesz uszczęśliwić swoich znajomych, możesz na przykład wyciągnąć wycinek jako pamiątkę. Aby to zrobić, po prostu odetnij kawałek pędu o długości około 20 centymetrów wiosną lub wczesnym latem. To zdecydowanie powinno mieć jeden lub dwa liście i co najmniej jeden korzeń powietrzny, którego pod żadnym pozorem nie należy uszkadzać - w tym miejscu później uformują się prawdziwe korzenie. Pozostaw miejsce cięcia na krótko do wyschnięcia i umieść cięcie w dużej szklance lub wazonie z letnią wodą, którą umieść w jasnym, ale niezbyt słonecznym miejscu 25 stopni. Po czterech do sześciu tygodniach korzenie powinny mieć długość około dziesięciu centymetrów - wtedy pora umieścić sadzonkę w doniczce z przepuszczalną, bogatą w próchnicę glebą.

Aby rozmnażać Monstera przez sadzonki, ważne jest, aby odcięty pęd miał korzeń powietrzny - to tam roślina tworzy korzenie ziemne.

Zdjęcie: MSG / Frank Schuberth

3. Włosy Boba

Chcąc wyciągnąć sadzonki z skośnej główki, najlepiej wziąć kilka na raz, aby nowa roślina rosła ładnie i ciasno. Ponieważ sadzonki są tak małe, lepiej nie wciągać ich do wody, tylko ukorzenić je na wilgotnym ręczniku kuchennym lub papierze toaletowym, a następnie umieścić w wilgotnym podłożu.

4. Gwiazda bożonarodzeniowa

Większość ludzi po wakacjach po prostu wyrzuca poinsecję do kosza, ignorując fakt, że uprawa tej rośliny ozdobnej na skalę przemysłową pochłania dużo zasobów. Jeśli więc cenisz sobie zrównoważony rozwój, po prostu wyrywasz własne sadzonki na następną zimę. Jeśli zachowałeś swoją poinsecję do następnej wiosny, będziesz musiał ją trochę przyciąć - możesz również od razu wyciąć cięcie. Aby to zrobić, umieść nożyczki tuż pod węzłem (sęk pędów) i odetnij pędy na długość od ośmiu do dziesięciu centymetrów. Zamocz na chwilę końce soku mlecznego w letniej wodzie, aby zatrzymać krwawienie. Następnie usuń wszelkie dolne liście i umieść sadzonkę na głębokości około trzech cali w ziemi doniczkowej zmieszanej z gruboziarnistym piaskiem. Nie zapomnij dobrze podlać sadzonki i umieścić młodą roślinę w jasnym i ciepłym miejscu.

Po raz pierwszy sadzonki potrzebują wysokiej wilgotności. Jeśli nie masz pod ręką szklarni, wystarczą torby do zamrażania.

Zdjęcie: MSG / Martin Staffler

5. Smocze drzewo

Zarówno sadzonki głowy, jak i pnia mogą być użyte do smoczego drzewa. Najlepiej usunąć je na wiosnę, kiedy i tak przywracasz smocze drzewo do formy. Aby to zrobić, odetnij pędy o długości od 10 do 30 centymetrów i używaj ostrych sekatorów, aby uniknąć siniaków. Ponownie usuń dolne liście i zaznacz się na pędzie tam, gdzie jest powyżej i poniżej, ponieważ korzenie uformują się tylko na dolnym końcu. Następnie pozostawić kawałki pędów do wyschnięcia na jeden dzień i następnego dnia umieścić sadzonki w pojemniku z letnią wodą w jasnym miejscu. Po trzech do czterech tygodniach pojawią się pierwsze korzenie, dzięki czemu można posadzić kawałki pędów w doniczkach.

Zostaw Swój Komentarz

Please enter your comment!
Please enter your name here