Zmywalne farby ścienne do ścian wewnętrznych

Zmywalne farby ścienne do ścian wewnętrznych: o czym należy pamiętać

Zmywalne farby ścienne są szczególnie praktyczne na obciążonych ścianach, na przykład w kuchni, pokoju dziecięcym, przedpokoju lub klatce schodowej. W przeciwieństwie do kolorów niezmywalnych (np. B. najtańsze dyspersje standardowe ze sklepu z narzędziami lub dyskontu), zabrudzenia można usunąć wilgotną ściereczką lub gąbką bez pozostawiania widocznych plam lub odpadania koloru podczas prania. W ten sposób kolor pozostaje piękny znacznie dłużej i trzeba go znacznie rzadziej malować.

Plamy zmywalnej farby można po prostu zetrzeć zamiast malować na ścianie © fotoduets, stock.cegła suszona na słońcu.com

Z czego wykonane są zmywalne farby ścienne?

Farby zmywalne to zazwyczaj farby emulsyjne, które mają szczególnie wysoki udział tworzywa sztucznego. Spoiwo farby, dyspersja, składa się z wielu drobnych plastików lub. Cząsteczki żywicy syntetycznej, które „pływają” w wodzie, drobno rozprowadzone. Ponadto zmywalne farby ścienne, podobnie jak inne dyspersje tworzyw sztucznych, mogą również zawierać różne dodatki, takie jak wypełniacze czy konserwanty, dzięki czemu organiczne składniki w pojemniku pozostają stabilne, a farba ma dłuższą trwałość. W białych i kolorowych farbach ściennych występują również kolorowe pigmenty. Istnieją również przezroczyste (tj. bezpigmentowe) powłoki z tworzyw sztucznych, które można wykorzystać do późniejszego zmywania powłok niezmywalnych. Ponieważ często używa się ich do malowanych tapet, sprzedawane są również pod nazwą „skóra tapety” lub „skóra słonia”.

Zmywalna farba ścienna do wnętrz

Farby zmywalne oferowane są pod różnymi nazwami, takimi jak farba lateksowa, farba akrylowa czy farba silikatowa. Należy jednak zauważyć, że nowoczesne farby lateksowe nie zawierają już prawdziwego lateksu z drzewa kauczukowego, ale są również dyspersjami tworzyw sztucznych. Polioctan winylu jest często używany jako spoiwo w dzisiejszych farbach lateksowych. B. Polimetakrylan. A gotowa do malowania w wiadrze jako „silikatowa” farba jest emulsją silikatową, która oprócz mineralnego (nieorganicznego) spoiwa, krzemianu potasu, zawiera również organiczną dyspersję tworzywa sztucznego. Farby czysto silikatowe są znacznie trudniejsze w obróbce i przed nałożeniem muszą być zmieszane z dwóch składników.

Stabilna folia z tworzywa sztucznego, która tworzy się po wyschnięciu farby, zapewnia, że ​​powłoka jest tak łatwa do późniejszego zmycia, a także odporna na zabrudzenia. Dobra zmywalna farba ścienna może nawet usunąć plamy po kawie lub czerwonym winie oraz tłuste zabrudzenia, np. po kawie,. B. Usuwaj plamy sosu na ścianie kuchni bez pozostawiania śladów, ponieważ nie wnikają one w farbę. Nie należy jednak zbyt długo czekać na czyszczenie drogiej farby, jeśli jest to substancja silnie barwiąca np. sos pomidorowy – najlepiej ją od razu zmyć, aby plastikowa powłoka nie miała czasu się odbarwić.

Zmywalna farba do ścian wewnętrznych: wystarczy wytrzeć do plam 30% zapisać

Malowanie, tynkowanie, tapetowanie
Tanie oferty

porównaj oferty
  • Sieć ogólnokrajowa
  • Kwalifikowani dostawcy
  • Nie wiążący
  • Za darmo
Wskazówka: Znajdź najtańszych malarzy i tynkarzy, porównaj oferty i zaoszczędź.

Decydująca dla zmywalnych farb ściennych: klasa ścieralności na mokro

W przeszłości farby ścienne były klasyfikowane jako „zmywalne” i „szorowalne”, niektóre z nich są używane do dziś. Jednak klasa ścieralności na mokro ma decydujące znaczenie dla możliwości czyszczenia farby ściennej. Czyli odporność farby na ścieranie mechaniczne np. podczas wycierania wilgotną szmatką lub pocierania powierzchni. Odpowiednią normą jest EN 13300, która zastępuje lub zastępuje wcześniejszą DIN 53778. wymienił.

Istnieje 5 klas ścieralności na mokro, z których 1 jest najlepsza. Klasa ścieralności na mokro 2 odpowiada dotychczasowemu oznaczeniu „odporna na ścieranie”, klasa 3 odpowiada staremu oznaczeniu „odporna na pranie”. Zmywalne farby ścienne klasy 3 można zetrzeć wilgotną szmatką lub miękką gąbką. do zmycia. Farby ścienne o klasie ścieralności na mokro 2 są również odporne na lekkie szorowanie lub szorowanie. Farby ścienne klasy 1 są najtrwalsze - można je również energicznie szorować wodą i zwykłymi domowymi środkami czyszczącymi i zmywać na mokro.

Ogólnie rzecz biorąc, zmywalne farby ścienne błyszczą bardziej niż inne - wynika to również z dużej zawartości spoiwa i wynikającej z tego gęstej, zamkniętej folii z tworzywa sztucznego. Wielu użytkowników lubi jedwabny połysk i specjalny połysk, dzięki którym nowoczesne farby lateksowe są tak popularne. Tymczasem jednak są też matowe kolory zmywalne, m.in. od Alpina i Sigma. Jednak cena wysokiej jakości zmywalnej matowej farby jest stosunkowo wysoka: niektóre kosztują ponad 100 euro za 10 litrowe wiadro. Ale mogą wytrzymać intensywne czyszczenie, nie stając się cieńsze ani nieestetyczne. Inwestycja jest więc opłacalna w przypadku szczególnie obciążonych i obciążonych ścian, które w innym przypadku musiałyby być wielokrotnie przemalowywane w tym samym czasie, co jest bardzo czasochłonne i kosztowne.

Czy zmywalne farby ścienne są otwarte na dyfuzję??

Otwartość na dyfuzję oznacza przepuszczalność pary wodnej. Kolory, które przepuszczają parę wodną są często określane jako „oddychające”, ponieważ pochłaniają wilgoć z powietrza w pomieszczeniu i mogą ją ponownie w razie potrzeby uwolnić. Wiele zmywalnych farb jest reklamowanych jako oddychające i nie uszczelniające ściany. W porównaniu z prawdziwymi farbami lateksowymi, które były stosowane w przeszłości, które zapewniały ścianę wodoodporną powłoką gumową, nowoczesne farby emulsyjne faktycznie pozwalają na przepuszczanie większej ilości pary, ale farby emulsyjne nie są otwarte na dyfuzję w sensie czysto mineralnej farby.

Nie oznacza to jednak, że farba stwarza szczególnie duże zagrożenie pleśnią - w pomieszczeniach, które są normalnie używane, narażone na normalną wilgotność i regularnie wentylowane, zmywalna farba emulsyjna nie stanowi problemu. Można nim również pomalować łazienkę - wystarczy zadbać o to, aby ściany, m.in. B. stały się wilgotne z powodu pary podczas kąpieli pod prysznicem i mogą szybko wyschnąć dzięki odpowiedniej wentylacji i, jeśli to konieczne, ogrzewaniu. Wentylacja i ogrzewanie to najlepsza ochrona przed pleśnią. Z drugiej strony należy krytycznie ocenić farby ścienne, które zawierają fungicydy lub inne toksyczne chemikalia chroniące przed pleśnią: efekt nie utrzymuje się długo, a toksyny unoszą się w powietrzu i stanowią niepotrzebne zagrożenie dla zdrowia – nie tylko dla alergików i astmatyków.

Zmywalne farby ścienne można malować?

Tak - a najlepiej jeszcze raz z podobnymi produktami. W przeciwieństwie do tradycyjnego lateksu lub. Farby gumowe, których praktycznie nie da się zamalować, ponieważ nowa warstwa farby nie utrzymuje się na gładkiej, wodoodpornej powierzchni, z reguły można bez problemu pomalować dzisiejszymi farbami zmywalnymi. Powierzchnie o wysokim połysku, bardzo gęste można wcześniej zszorstkować włókniną szlifierską lub gąbką szlifierską i/lub zagruntować podkładem / promotorem przyczepności w celu zoptymalizowania przyczepności przed nałożeniem nowej warstwy farby. Oprócz transparentnych, na rynku dostępne są w tym celu podkłady pigmentowane. Poprawiają one również krycie koloru, na przykład, jeśli kolorowa ściana ma być pomalowana białym lub innym jasnym kolorem.

Zostaw Swój Komentarz

Please enter your comment!
Please enter your name here