Wanna akrylowa: Zalety materiału na pierwszy rzut oka”,

Warto wiedzieć przy projektowaniu łazienki: niewielka waga wanien akrylowych ułatwia zarówno transport, jak i montaż oraz umożliwia instalację nawet wtedy, gdy trzeba wziąć pod uwagę statykę lub nośność podłogi, na przykład w starych budynkach. Lekkie elementy są zwykle przykręcane do podłogi w celu zapewnienia stabilności lub, w przypadku ogrzewania podłogowego, przyklejane silikonem.
Akryl to bardzo ciepły materiał, który szybko dostosowuje się do temperatury pokojowej i dlatego jest cieplejszy niż stal emaliowana. Nawet w połowie pusta wanna akrylowa jest przyjemnie ciepła, co zwiększa czynnik wellness w domu w łazience. Wynika to ze składu materiału bazowego i właściwości powierzchni. Akryl sanitarny jako materiał izolacyjny również długo utrzymuje ciepło wody.
Ponieważ wanny akrylowe są mniej przewodzące, ryzyko wypadków elektrycznych w łazience jest znacznie zmniejszone. Materiał pozbawiony porów jest również nieco gładszy niż powierzchnia wykonana ze stali emaliowanej. To znacznie zmniejsza ryzyko poślizgnięcia się na podłodze wanny akrylowej.

Zalety i wady wanien akrylowych

Zalety wanien akrylowych

  • Różnorodność kolorów, rozmiarów i kształtów
  • długość życia
  • mniejsza waga, co ułatwia montaż wanny
  • przyjemna, ciepła powierzchnia
  • Niewrażliwość na uderzenia i uderzenia
  • nieskomplikowana konserwacja
  • Woda długo pozostaje ciepła
  • niezbyt ślisko

niekorzyść

  • Podatność na przebarwienia, np. od farb do włosów lub olejków eterycznych
  • Wrażliwość na bardzo wysokie temperatury i żrące chemikalia

Producent - wyprzedaż wanien akrylowych

Zazwyczaj producenci wanien specjalizują się w jednym materiale. Wanny akrylowe można znaleźć m.in. w Megabad, Duravit, Duscholux, Hoesch, Ideal Standard, Keramag, Riho i VitrA. 
Wyjątek: oprócz wanien akrylowych producent Villeroy & Boch produkuje również modele z tzw. Quarylu. Specjalnie opracowany materiał składa się z żywicy kwarcowej i akrylowej, ma optymalne właściwości do wanien i brodzików oraz jest naturalnie antypoślizgowy.

Konserwacja wanien akrylowych

Wanny wykonane z akrylu sanitarnego są uważane za mniej solidne i trwałe niż te wykonane ze stali emaliowanej, ale są mniej wrażliwe na silne uderzenia i uderzenia. Ich żywotność może z łatwością przekraczać 20 lat. Przy dobrej pielęgnacji wanny akrylowe mają żywotność nawet od 30 do 50 lat.
Wanna akrylowa na ogół wymaga stosunkowo niewielkiej konserwacji ze względu na jej wyjątkowo gładką i pozbawioną porów powierzchnię. Aby zachować świeżość i czystość, najlepiej jest używać zwykłego płynu do mycia naczyń lub łagodnego domowego środka czyszczącego i wycierać wannę do czysta gąbką lub miękką ściereczką.
Uporczywe osady kamienia najlepiej usunąć octem lub środkiem do czyszczenia octu. Nie należy używać specjalnych odkamieniaczy zawierających chemikalia, ponieważ mogą one trwale zmienić powierzchnię. Ścierne środki czyszczące, drapiące gąbki lub ściereczki z mikrofibry są również nieodpowiednie, ponieważ ich działanie ścierne rysuje zewnętrzną warstwę.
W przypadku niewłaściwej obróbki lub uszkodzeń spowodowanych matowymi powierzchniami, takich jak rysy lub bruzdy, wanny akrylowe można poddać ponownej obróbce nawet po latach użytkowania.

Wanna Duravit Cape Cod to wizualna atrakcja w łazience. 

Zdjęcie: Duravit

Różnorodność kształtów wanien akrylowych - jaki jest dozwolony?

Okrągłe, owalne lub kwadratowe: ponieważ materiał można dowolnie kształtować i barwić, wanny akrylowe oferują szeroką gamę kształtów. Oto pięć naszych najpopularniejszych modeli: 

Wanna prostokątna


Wanna klasyczna może być montowana w wielu różnych wersjach: na długiej ścianie, we wnęce, jako cokół lub w narożniku. Prostokątna wanna nadaje się szczególnie do długich, wąskich łazienek. Nazwa odnosi się tylko do kształtu zewnętrznego, wewnątrz jest w większości owalny. Dostępne są od długości 140 centymetrów, standardowa długość to zwykle 170 do 190 centymetrów, szerokość to 80 do 100 centymetrów. Specjalny kształt: wanna owalna wydaje się mniej surowa dzięki miękkim zaokrąglonym krawędziom i jest zwykle osadzona na podeście. Standardowe rozmiary mają długości od 160 do 190 centymetrów i szerokości od 70 do 90 centymetrów.

Tutaj możesz kupić wannę Hoesch ELEGANCE. 

Wanna narożna


Ten wariant jest szczególnie odpowiedni do małych łazienek, ponieważ optymalnie wykorzystuje dostępną przestrzeń. Umieszczony w rogu pokoju model ten zapewnia wyjątkowy komfort. Podczas gdy dwa boki tworzą trójkąt równoramienny, stronę zwróconą do pokoju można również wykonać pod kątem lub w kształcie zakrzywionym. Typowe wymiary wanien narożnych to: 120 x 120 cm, 140 x 140 cm i 160 x 160 cm.

Tutaj możesz kupić wannę VBChome. 

Okrągła wanna


Dzięki niemu atmosfera basenu przenosi się do łazienki. Ważne przy projektowaniu łazienki: ten wariant wanny akrylowej wymaga dużej przestrzeni, aby zaistnieć we własnym zakresie. Można go zamaskować, wbudować w postument lub ustawić swobodnie na nogach. Okrągła wanna sprawia, że ​​projekt łazienki wydaje się ogólnie bardziej miękki i jest szczególnie odpowiedni dla rodzin, ponieważ można się tu zrelaksować i pluskać. Dostępne są w rozmiarach od 160 do 180 centymetrów średnicy.

Wanna oszczędzająca miejsce


Wykonane z myślą o małej łazience, często mają asymetryczny kształt, aby w pełni wykorzystać ograniczoną dostępną przestrzeń. W górnej części jest zwykle tak szeroka jak standardowa wanna i zwęża się ku dołowi. Dzięki temu możesz kąpać się w sposób zrelaksowany, nawet na małej przestrzeni, bez zajmowania zbyt dużej wanny. Praktyczny efekt uboczny: mniejsze zużycie energii i wody.

Wanna wolnostojąca


Ich efektowny wygląd to uosobienie nowoczesnej luksusowej łazienki. Okrągły, owalny czy kwadratowy, prawie wszystko jest tutaj możliwe. Jednak do realizacji powinno być dostępne co najmniej 12 metrów kwadratowych.

Tutaj kupisz bursztynową wannę ROMA. 

Przedział cenowy wanien akrylowych

Nawet jeśli nie widać różnicy gołym okiem: Gradient między tanią i drogą wanną akrylową wynika z grubości warstwy akrylowej. Niedrogie wersje mają warstwę plastiku o grubości 3 milimetrów, natomiast wersje droższe mają powłokę o grubości 5 milimetrów. Z reguły im grubsza warstwa akrylu, tym bardziej wytrzymała wanna.
Chcesz wymienić starą wannę na model z akrylu? Przeczytaj tutaj jak wymienić wannę - krok po kroku.

Uruchom galerię zdjęć 9 Pokaż wszystko

Wannę dwustronną „Fairfield” firmy Retrobad można umieścić w dowolnym miejscu w pokoju. 

Zdjęcie: retrobad.de

Oszczędzająca miejsce akrylowa wanna narożna „Seed ” firmy Repabad, dzięki sprytnej geometrii wanny, ma długość całkowitą tylko 155 centymetrów i powierzchnię do leżenia 123 centymetry.

Zdjęcie: Repabad

Wanna "Livorno Oval" firmy Repabad wygląda prawie jak model wolnostojący, ale jest podłączona do ściany.

Zdjęcie: Repabad

Wanna akrylowa "Livorno" firmy Repabad jest umiejętnie zainscenizowana przez ścianę wykonaną z drewna i oświetlenie pośrednie.

Zdjęcie: Repabad

Dzięki delikatnym promieniom zaokrąglonych narożników kobieca elegancja wkracza do łazienki dzięki „Happy D.2 "Wanna akrylowa firmy Duravit.

Zdjęcie: Duravit

Znakiem rozpoznawczym wanny akrylowej z serii „Durastyle” jest charakterystyczny postument na krawędzi wanny: tworzy wizualny ład, ponieważ przybory prysznicowe chowają się za nim. Projekt autorstwa Matteo Thun & Partners.

Zdjęcie: Duravit

Wanna akrylowa zaprojektowana przez Philippe'a Starcka zapewnia stylowy komfort kąpieli - ze spadzistym tyłem i profilowaną podpórką pod szyję wykonaną z 5 milimetrowego akrylu sanitarnego.

Zdjęcie: Duravit

Wolnostojąca wanna owalna „Loft” marki Steinkamp wykonana jest z wysokiej jakości akrylu sanitarnego o grubości 4,5 milimetra.

Zdjęcie: Megabad

Miękkie zaokrąglenia decydują o wyglądzie wanny akrylowej Steinkamp.

Zdjęcie: Megabad

Zostaw Swój Komentarz

Please enter your comment!
Please enter your name here