Usuń lakier akrylowy

Usuwanie farby akrylowej: Te metody odkleją farbę

Obecnie większość farb akrylowych wytwarzana jest na bazie wody. Takie wodorozcieńczalne farby akrylowe nazywane są również farbami wodorozcieńczalnymi. Wyróżniają się szczególnie łatwym przetwarzaniem i zawierają tylko kilka rozpuszczalników. Lakier akrylowy ma niewielki zapach i jest mniej szkodliwy dla środowiska niż konwencjonalna żywica syntetyczna lub. Farby na bazie żywic alkidowych. Dlatego farby akrylowe na bazie wody posiadają znak ekologiczny Blue Angel (zgodnie z RAL-UZ 12 a).

Usuń farbę © ded, stock.cegła suszona na słońcu.com Notatka: Mówiąc o rozpuszczalnikach lub rozpuszczalnikach, wiele osób najpierw myśli o terpentynie, środkach do czyszczenia pędzli i innych rozpuszczalnikach o ostrym zapachu, które podrażniają skórę i oczy, powodują bóle głowy i są niebezpieczne dla środowiska. Jednak woda jest również rozpuszczalnikiem - w rzeczywistości bardzo tradycyjnym i jednym z najbardziej powszechnych i uniwersalnych.

Zalety i wady lakieru akrylowego

Zalety i wady lakieru akrylowego

Kolejną zaletą lakieru akrylowego jest to, że szybciej schnie, nie osypuje się i jest niepalny. Ponadto jest odporny na światło i promieniowanie UV, dzięki czemu nie może żółknąć ani odbarwić się pod wpływem światła słonecznego. Ta stabilność żółknięcia jest dobrym argumentem, zwłaszcza w przypadku białych farb.

Jedną z wad lakierów wodnych jest ich mniejsza sprężystość - nie jest tak odporny na zarysowania, wstrząsy i uderzenia jak lakiery na bazie żywicy syntetycznej. W mniejszym stopniu nadaje się również do lakierowania o wysokim połysku. I oczywiście szybkie schnięcie to także krótszy czas otwarty – czyli czas pomiędzy nałożeniem lakieru a połączeniem jego składników. Musisz więc pracować szybko i mieć mniej czasu na ewentualne poprawki przed stwardnieniem farby.

Nieprzezroczystość lakierów na bazie wody jest nieco mniejsza niż w przypadku lakierów na bazie żywic syntetycznych o wysokiej zawartości części stałych, dlatego zaleca się obróbkę w kilku warstwach. Ponieważ powierzchnia farby jest bardziej miękka i bardziej elastyczna niż farby na bazie żywicy syntetycznej, farbę akrylową należy malować tylko farbą akrylową. W przeciwnym razie może się zdarzyć, że nowa warstwa lakieru nie przyklei się do starej lub że podczas wysychania na powierzchni pojawią się pęknięcia lub bąbelki, ponieważ oba rodzaje lakieru nie pasują do siebie.

aż do 30% zapisać

Malowanie, tynkowanie, tapetowanie
Tanie oferty

porównaj oferty
  • Sieć ogólnokrajowa
  • Kwalifikowani dostawcy
  • Nie wiążący
  • Za darmo
Wskazówka: Znajdź najtańszych malarzy i tynkarzy, porównaj oferty i zaoszczędź.

Skład i suszenie lakieru akrylowego

Oprócz rozpuszczalnika lakier akrylowy zawiera kolorowe pigmenty i spoiwo (dyspersję) wykonane z drobnego, drobno rozdrobnionego polimeru lub żywicy. Cząsteczki żywicy syntetycznej, które łączą pigmenty ze sobą oraz farbę z podłożem.

Podczas gdy podczas utwardzania lakieru na bazie żywicy syntetycznej zachodzi reakcja chemiczna, lakier akrylowy wysycha tylko dzięki fizyce: Kiedy woda wyparowuje, cząsteczki żywicy syntetycznej zbliżają się i ostatecznie łączą ze sobą. Tworzy to elastyczną warstwę farby, która po wyschnięciu tworzy stabilną, nierozpuszczalną w wodzie warstwę. Z tego powodu płynny lakier akrylowy można usunąć tylko wodą. Jeśli farba jest już sucha, będziesz potrzebować opalarki lub chemicznego środka do usuwania farby. Lakier akrylowy można również usunąć mechanicznie, np. poprzez szlifowanie lub frezowanie. Poniżej przedstawimy Ci bardziej szczegółowo te metody usuwania farby i wyjaśnimy, jak postępować prawidłowo.

Usuń farbę akrylową za pomocą środków do usuwania farby

Środki do usuwania farby lub plamy to specjalne związki chemiczne używane do usuwania starych powłok. Do usunięcia utwardzonego lakieru akrylowego potrzebny jest zmywacz do farb na bazie rozpuszczalnika - ługi i plamy alkaliczne nadają się tylko do farb i lakierów olejnych.

Usuwanie: usuń farbę © pedrosala, stock.cegła suszona na słońcu.com

Zmywacz do farby nakłada się na powierzchnię farby i musi tam działać przez jakiś czas. Następnie można usunąć luźną warstwę farby wodą i szpachelką. W przypadku grubej lub wielowarstwowej farby, przed nałożeniem zmywacza do farby wskazane jest usunięcie jak największej ilości zaschniętej farby za pomocą skrobaka lub szpachelki.

Notatka: Chroń swoje zdrowie i środowisko: podczas pracy ze środkami do usuwania farby ważne jest, aby nosić rękawice ochronne, ochronę oczu i ochronę dróg oddechowych. Jeśli to możliwe, pracuj na zewnątrz; jeśli to nie zadziała, upewnij się, że jest dobra wentylacja. Ponadto nie wolno wyrzucać pozostałości farby i środka do usuwania farby do kanalizacji ani wyrzucać ich do odpadów domowych. Jest to odpad niebezpieczny lub. Odpady niebezpieczne - więc oddaj je w centrum recyklingu lub mobilnej stacji odpadów niebezpiecznych.

Niektóre lasy, m.in. B. Wiśnia lub dąb, środki do usuwania farby mogą się odbarwić. Dlatego zawsze uważnie czytaj informacje producenta i, jeśli masz wątpliwości, poproś specjalistę o poradę, który środek jest najlepszy dla twoich celów.

Jeśli chcesz usunąć farbę z większych części o trudnych powierzchniach, takich jak szafka z ozdobnymi listwami czy rzeźbieniami, najlepiej zanieść je do specjalistycznej firmy, która usuwa farbę z wanien zanurzeniowych. Element jest całkowicie zanurzony w wannie zanurzeniowej — farba nie zostanie zmyta tak szybko, nawet przy użyciu najlepszych narzędzi pokładowych. Musisz jednak później przeszlifować lub przeszlifować drewniane powierzchnie, aby znów były ładne i gładkie. Ponieważ drewno pęcznieje w kąpieli zanurzeniowej i po wyschnięciu jest szorstkie i kudłate, ponieważ włókna się wyprostowały.

Usuń lakier akrylowy za pomocą kąpieli zanurzeniowej

Jeśli nie wiesz, który malarz lub lakiernik w Twojej okolicy obsługuje kąpiele zanurzeniowe lub jakie są koszty profesjonalnego usuwania lakieru, skorzystaj z naszej bezpłatnej wyceny. Dzięki temu możesz łatwo złożyć wniosek, a następnie otrzymasz różne oferty od regionalnych firm rzemieślniczych.

Usuń lakier akrylowy opalarką

Farby akrylowe nie są częścią powłok żaroodpornych. Dlatego warstwę farby można zmiękczyć gorącym powietrzem, a następnie usunąć. Aby to zrobić, potrzebujesz opalarki, która generuje strumień powietrza o temperaturze 500-800 ° C. Dostępna w handlu suszarka do włosów nie nagrzewa wystarczająco mocno powietrza i dlatego nie nadaje się do usuwania farby.

Usuń farbę akrylową za pomocą opalarki

Strumień powietrza z dyszy musi być skierowany w stronę powierzchni farby, aż farba zacznie bulgotać. Następnie jest na tyle poluzowany, że można go zeskrobać z powierzchni szpachelką.

Jednak usuwanie gorącym powietrzem nie jest najlepszym sposobem na usunięcie farby akrylowej. W szczególności farby akrylowe na bazie wody nie rozpuszczają się tak dobrze jak te z innymi rozpuszczalnikami. Trzeba też bardzo uważać podczas pracy, m.in. B. Nie spalaj ani nie spalaj drewnianych powierzchni. Trzeba też uważać na szyby - ciepło może odkształcić się lub rozbić szybę w oknie lub drzwiach. Oczywiście przy tej metodzie należy również nosić sprzęt ochronny i zapewnić wystarczającą ilość świeżego powietrza. Ponieważ podczas podgrzewania farby mogą powstawać niebezpieczne opary, których nigdy nie należy wdychać.

Usuń farbę akrylową przez szlifowanie lub frezowanie

Urządzenia szlifierskie (np. B. Szlifierka taśmowa, szlifierka oscylacyjna, szlifierka kątowa) i specjalne frezarki do lakierów nadają się również do usuwania kilku lub grubych warstw lakieru. Jednak te mechaniczne metody usuwania powodują powstawanie dużej ilości pyłu lakierniczego, który nie tylko pachnie, ale jest również niebezpieczny dla zdrowia. Nawet jeśli użyjesz szlifierki z urządzeniem ssącym, przynajmniej część rozprzestrzeni się po pomieszczeniu. Potrzebujesz więc respiratora - samo zawiązanie chusty na twarzy nie wystarczy.

Płaskie powierzchnie lakieru można również wyfrezować

Główną wadą tej metody jest to, że można jej użyć tylko do szybkiego i łatwego usunięcia farby z płaskich powierzchni. Czy powierzchnia jest zakrzywiona lub nieregularna (np. B. listwy, krawędzie i kątowniki, drzwi kasetonowe), ryzykujesz ich uszkodzenie. Można użyć mniejszego, drobniejszego urządzenia, takiego jak szlifierka delta lub szlifierka wielofunkcyjna, ale często brakuje im siły, przez co praca trwa znacznie dłużej. A przy dużych prędkościach znów pojawia się problem silnego wydzielania ciepła i trzeba ciągle uważać, żeby nic się nie dusiło ani nie zapalało.

Szczotki druciane, które są również dostępne jako nasadki do szlifierek lub wiertarek, są łatwiejsze do uzyskania w narożnikach, ale zwłaszcza do miękkiego drewna (np. B. Sosna lub świerk) szybko ulegają uszkodzeniu. Ponieważ metalowe włosie wyciąga miękkie z słojów i pozostawia twardsze stojące, dzięki czemu powstaje ciekawa struktura, której możesz nawet nie chcieć mieć.

Jeśli masz mocną rękę ze skrobakiem, możesz również użyć go do mechanicznego usunięcia lakieru akrylowego z płaskich powierzchni. Ostrze musi być naprawdę ostre; Usuwanie farby działa szczególnie dobrze w przypadku zakrzywionych ostrzy skrobaka. Dzięki tej metodzie nie ma pyłu z farby ani toksycznych oparów, ale wymaga dużo siły i wytrwałości.

Często połączenie kilku metod jest najlepszym sposobem na usunięcie starego lakieru. Usuwasz z. B. najpierw najsurowsza mechanika, następnie użyj środka chemicznego do trudno dostępnych miejsc i pracuj szpachelką lub papierem ściernym.

Notatka: W zależności od tego, co planujesz później zrobić z powierzchnią, możesz po prostu pozostawić lakier akrylowy na wierzchu. Jeśli chcesz nałożyć lakier kolorowy, wystarczy wcześniej przeszlifować i zszorstkować powierzchnię w przypadku stabilnego starego lakieru. Następnie ponownie zamaluj lakierem akrylowym. Wskazówka: Przeczytaj także nasz artykuł 8 sposobów na usunięcie starej farby i farby ze ściany

Zostaw Swój Komentarz

Please enter your comment!
Please enter your name here