Farby akrylowe”,

Farby akrylowe - wodorozcieńczalne farby dyspersyjne do ekologicznego malowania

W sklepach ze sprzętem istnieje prawie nieskończony wybór farb akrylowych. Przede wszystkim wodorozcieńczalne kolorowe lakiery akrylowe są bardzo popularne wśród majsterkowiczów i wielu profesjonalistów. Są łatwe w obróbce, dają piękne, wytrzymałe powierzchnie, a ponieważ farbę można bez problemu mieszać z wodą, często stosuje się je nawet zamiast dyspersyjnych farb ściennych lub sufitowych. Praktyczne jest również to, że skórę i narzędzia można czyścić wodą, a świeże plamy z farby można łatwo usunąć wilgotną szmatką.

Jedną z największych zalet farb akrylowych jest to, że zawierają znacznie mniej szkodliwych lotnych rozpuszczalników w porównaniu do innych rodzajów farb. Są więc subtelne w zapachu, bardziej przyjazne dla środowiska i klimatu oraz łagodniejsze dla zdrowia. Wiele farb akrylowych jest nawet oznaczonych Błękitnym Aniołem Federalnej Agencji Środowiska jako „niska zawartość zanieczyszczeń”. Nie odparowują żadnych szkodliwych substancji, dzięki czemu bez wahania można je stosować do malowania mebli dziecięcych, zabawek i dużych powierzchni w pomieszczeniach.

W sklepach z artykułami żelaznymi dostępnych jest wiele rodzajów farb akrylowych - dlatego przed zakupem należy uważnie przeczytać instrukcje na puszkach z farbą © tanialerro, stock.cegła suszona na słońcu.com

W sektorze DIY i budowlanym lakiery akrylowe przeważają obecnie prawie wszędzie nad innymi rodzajami lakierów, takimi jak żywica alkidowa na bazie rozpuszczalnika i lakiery nitro. Wynika to również z faktu, że dzisiejsze farby wodorozcieńczalne trwają znacznie lepiej i dłużej oraz dają dużo stabilniejsze powierzchnie niż pierwsze wodorozcieńczalne farby akrylowe sprzed kilku lat.

Dzięki starannym badaniom i opracowywaniu produktów producentom udało się poprawić odporność na ścieranie farb akrylowych do tego stopnia, że ​​nie muszą już ukrywać się przed farbami na bazie żywic syntetycznych na bazie rozpuszczalników w większości obszarów zastosowań. Nawet w dzisiejszym sektorze motoryzacyjnym wiele osób pracuje z farbami wodorozcieńczalnymi.

Lakiery akrylowe – skład i właściwości

Podobnie jak inne rodzaje farb i lakierów, również lakiery akrylowe mają w swoich nazwach swoje spoiwa. Składają się w dużej mierze z poliakrylanów. Są to tworzywa sztuczne, a dokładniej polimery, wykonane z estrów kwasu akrylowego. Spoiwem lakierów akrylowych jest dyspersja tworzywa sztucznego, w której cząsteczki poliakrylanu unoszą się w wodzie. Ponadto wodorozcieńczalne farby akrylowe mogą zawierać do 10% lotnych rozpuszczalników organicznych.

Farby akrylowe to popularne, wodorozcieńczalne farby

Lakier akrylowy na bazie wody nie twardnieje w wyniku reakcji chemicznej jak lakier z żywicy syntetycznej, ale schnie czysto fizycznie. Podczas gdy woda lub. Mieszanina rozpuszczalników odparowuje, cząstki plastiku zbliżają się do siebie i ostatecznie łączą się, tworząc warstwę farby. Oryginalnie mlecznobiałe spoiwo również staje się przezroczyste, dlatego kolor nieco ciemnieje podczas schnięcia.

Po całkowitym stwardnieniu farby nie można jej już złuszczać ani złuszczać wodą. Istnieją jednak inne metody usuwania farby akrylowej.

aż do 30% zapisać

Malowanie, tynkowanie, tapetowanie
Tanie oferty

porównaj oferty
  • Sieć ogólnokrajowa
  • Kwalifikowani dostawcy
  • Nie wiążący
  • Za darmo
Wskazówka: Znajdź najtańszych malarzy i tynkarzy, porównaj oferty i zaoszczędź.

Farby akrylowe – zastosowanie i przydatność

Łatwe w użyciu lakiery dyspersyjne zapewniają trwałe, gładkie powierzchnie i bardzo dobrze przylegają do większości podłoży. Dostępne są wszystkie możliwe kolory; tylko przy najwyższym stopniu połysku (wysoki połysk) wodorozcieńczalne lakiery akrylowe mogą nie konkurować z konwencjonalnymi lakierami na bazie żywic alkidowych.

Czas schnięcia jest zwykle znacznie krótszy niż w przypadku porównywalnej farby na bazie żywicy syntetycznej; Jak zawsze dokładne informacje można znaleźć na opakowaniu lub w karcie technicznej.

Farby wodorozcieńczalne z tej samej serii lub. od tego samego producenta można często bez problemu mieszać ze sobą, istnieje również możliwość zmieszania wybranego koloru bezpośrednio na stanowisku mieszania kolorów w sklepie z narzędziami. Białe lakiery na bazie akrylu ze względu na swój skład nie żółkną.

Właśnie dlatego, że wybór jest tak ogromny, istnieje teraz odpowiedni lakier akrylowy do prawie każdego celu i obszaru zastosowania, w tym do lakierowania zewnętrznego. Niemniej jednak praktyczny lakier na bazie wody nie jest automatycznie najlepszym wyborem. Istnieją specjalne farby, które są bardziej odpowiednie dla wielu materiałów i zastosowań, takich jak farba do okien lub farba chroniąca przed rdzą. Dostępne na rynku akrylowe farby dyspersyjne nie nadają się również do powierzchni bardzo gorących (spaliny, piekarnik) - zarówno spoiwo, jak i pigmenty mogą się zagotować lub spalić.

Lakiery akrylowe można elastycznie obrabiać wałkiem lub pędzlem i nadają się do wielu zastosowań © Africa-Studio, stock.cegła suszona na słońcu.com

Malując farbami akrylowymi należy przestrzegać tych samych podstawowych zasad, co w przypadku innych rodzajów farb. Przygotowania są co najmniej tak samo ważne jak czyste nałożenie warstwy nawierzchniowej, ponieważ powierzchnia lakieru może być tylko tak jednolita, gładka i dobra jak powierzchnia. Tutaj zebraliśmy dla Ciebie najważniejsze wskazówki dotyczące malowania pięknych powierzchni.

A raczej do malarza?

Malowanie to zawód nauczyciela. Skomplikowane prace malarskie wymagają również dużo specjalistycznego sprzętu – od profesjonalnych pistoletów lakierniczych i specjalnych materiałów maskujących po odzież ochronną, maski malarskie i bezpyłowe, profesjonalnie wentylowane środowisko (m.in. B. Kabina malarska), w której profesjonalnie zawiesza się, toczy, przygotowuje duże detale, takie jak meble czy elementy karoserii (m.in. B. szpatułka) i można ją bezpiecznie wysuszyć.

Jeśli masz mało rutyny z malowaniem, lepiej zatrudnić profesjonalistę, jeśli chcesz malować duże, ciężkie lub misternie ukształtowane przedmioty i / lub potrzebujesz doskonałego rezultatu. W takim przypadku skorzystaj z naszej bezpłatnej usługi wyceny, aby znaleźć wykwalifikowanego handlowca lub. Znajdź najbliższą lakiernię i szybko dowiedz się, ile różni malarze w Twoim regionie będą pobierać opłaty za daną pracę. W ten sposób możesz łatwo porównać ceny i usługi oferowane przez różne specjalistyczne firmy bez ponoszenia jakichkolwiek zobowiązań.

Przeczytaj także nasze porady:

  • Przegląd rodzajów farb
  • Wybór odpowiedniej farby: która farba do jakiego zastosowania?
  • Popraw lakier - dzięki temu lakier znów będzie piękny i stabilny

Zostaw Swój Komentarz

Please enter your comment!
Please enter your name here