Orlik: Jak się nim opiekować ”,

Istnieje około 120 gatunków z rodzaju Columbine, z których wszystkie występują na półkuli północnej. Gatunki pochodzące z Ameryki Północnej mają zwykle żółte lub czerwone kwiaty, podczas gdy orliki pochodzące z Europy i Azji mają zwykle kwiaty niebieskie, fioletowe, białe lub różowe. Ale tak piękna jak orlik jest i często jest sadzona w ozdobnych ogrodach, jest prawdziwą rzadkością w przyrodzie. Od kilku lat brakuje odpowiednich lokalizacji, przez co znajduje się na liście roślin bardzo zagrożonych i nie wolno jej zbierać.
 

Columbine woli przebywać w półcieniu - na przykład pod innymi roślinami drzewiastymi.

Zdjęcie: Flora Press / FocusOnGarden / Sibylle Pietrek

Kiedy kwitnie orlik??

Przypominające rozetę liście Columbine pojawiają się już w marcu i początkowo są jasnozielone. Później stają się ciemnozielone. Pośrodku wystaje gładka, stabilna łodyga, na której pojawiają się efektowne, niemal futurystycznie wyglądające kwiaty. Rosną do wysokości od 3 do 5 cali i zwykle pojawiają się od maja do lipca. Columbine przekonuje bardzo dużym spektrum kolorów: od niebieskiego, niebiesko-fioletowego po żółty, niebiesko-biały i czerwony po biały, jest dostępny w wielu różnych odcieniach. W zwykłych sklepach ogrodniczych wybór jest jednak zwykle bardzo ograniczony.

Prawidłowa lokalizacja i gleba orlik

Orlik lubi stać w miejscach nasłonecznionych lub częściowo zacienionych, np. jako podsadzanie roślin drzewiastych. Gleba powinna być przepuszczalna, bogata w składniki odżywcze i umiarkowanie wilgotna do bardzo wilgotnej. Jednak konieczne jest unikanie zalegania wody! Wskazówka: Im bardziej słoneczna lokalizacja, tym świeższa musi być gleba.

Orlik jest trujący?

Orlik jest trujący. Spożycie zaledwie 20 gramów liści prowadzi do objawów zatrucia, które objawiają się np. nudnościami, wymiotami, biegunką, dusznością, problemami z sercem i sennością. Ale nie tylko konsumpcja zagraża życiu. Orlik zawiera również substancje drażniące, które mogą powodować poważne podrażnienie skóry. Aby zapobiec zaczerwienieniom i powstawaniu pęcherzy, ważne jest noszenie rękawiczek podczas ich obsługi. Na wolności najlepiej trzymać ręce z dala od chronionej rośliny.

Korzystanie z Columbine w ogrodzie

Podczas gdy orlik był nadal używany jako roślina lecznicza w średniowieczu, teraz zdobi europejskie ogrody i jest rzadko używany do celów leczniczych. Ze względu na swój nietuzinkowy wygląd i piękne kwiaty idealnie wpasuje się w romantyczny ogród - np. jako partner w sadzeniu róż czy dzwonków, ale też pięknie prezentuje się przy dużej ilości bylin. Wyższe odmiany są lepsze do wilgotnych miejsc na skraju drewna lub na otwartej przestrzeni. Na przykład do ogrodu skalnego nadaje się orlik górski (Aquilegia bertolonii). Ponieważ orlik nie wygląda już tak pięknie po kwitnieniu, zaleca się umieszczenie go w środku innych roślin o dużych liściach, takich jak fioletowe dzwoneczki. W rezultacie po kwitnieniu jest prawie niezauważalny. Ponadto Columbine idealnie nadaje się jako kwiat cięty do bukietów z kwiatów polnych.

Już w średniowieczu orlik był sadzony jako roślina lecznicza w ogrodach klasztornych. Tutaj orlik stoi w zielnym łóżku z rutą, irysem i nocnymi fiołkami.

Zdjęcie: Flora Press / Karin Goldbach

Orlik jako pastwisko dla pszczół

Orlik jest bardzo popularny wśród trzmieli i pszczół. Owady rzeczywiście potrzebują szczególnie długiego pnia, aby dostać się do głęboko osadzonego nektaru. Jednak niektóre owady znalazły inne rozwiązanie: wygryzają dziurę w końcu ostrogi i znajdują coś w ten sposób.

Orlik to atrakcyjna roślina dla pszczół i trzmieli.

Zdjęcie: iStock/ViStFoIstock

Orlik roślinny

Po lodowych świętych w połowie maja możesz umieścić swoją orlik w ogrodzie. Aby to zrobić, dobrze rozluźnij glebę i usuń chwasty. Wskazane jest również wzbogacenie dołka w dojrzały kompost.

Właściwa pielęgnacja orlik

Columbine jest w rzeczywistości bardzo łatwą w pielęgnacji rośliną. Niemniej jednak jest kilka wskazówek, o których warto pamiętać.  

Jak często muszę podlewać orlik?

Jeśli posadziłeś orlik w doniczce, powinieneś go podlewać, gdy ziemia powyżej jest już sucha. Możesz być bardziej ekonomiczny w terenie. Tutaj wystarczy regularnie podlewać orlik na początku wzrostu i oczywiście w porze suchej. Wskazówka: Lepiej używać wody deszczowej, która prawie nie zawiera wapna. Roślina lepiej to toleruje.
 

Czy muszę nawozić orlik??

Orlik nie musi być regularnie nawożony w polu. Wystarczy podczas sadzenia wsypać kompost do gleby - to wystarczy na kilka następnych lat. Inaczej wygląda z orlikami w doniczce. Tutaj wskazane jest lekkie nawożenie rośliny co dwa tygodnie w okresie wegetacji.
 

Czy muszę się rozwieść z Columbine??

Jeśli chcesz mieć drugi kwiat jesienią, powinieneś wyciąć orlik po okresie kwitnienia i nawozić roślinę. Nawet jeśli cięcie nie jest absolutnie konieczne, ma bardzo decydującą zaletę: zapobiega tworzeniu się główek nasiennych, a columbine rozprowadza w ten sposób nasiona w całym ogrodzie.
 

Czy orlik jest odporny??

Większość orlików jest odporna, więc bez ochrony wytrzymują temperatury do -20 stopni Celsjusza. Jeśli jednak posadziłeś orlik tylko jesienią, warto przykryć obszar sadzenia kilkoma liśćmi i zaroślami.

Pomnożyć orlik

Z reguły orlik rozmnaża się samosiewem i co roku pojawia się ponownie. Problem: ten rodzaj rozmnażania nie prowadzi do roślin jednoodmianowych. Możesz więc zdecydować, czy chcesz zostawić kwiatostany do samodzielnego zasiania, czy je odciąć.

Możesz również zbierać nasiona Columbine, a następnie rozprowadzać je w ukierunkowany sposób.

Zdjęcie: Flora Press/zdjęcie i reklama

Powszechne choroby i szkodniki

Columbine nierzadko jest atakowany przez Sawfly Columbine. Szczególnie larwy stanowią problem, ponieważ zjadają całą roślinę nago. W takich przypadkach pomoże tylko użycie insektycydów lub możesz przyciąć roślinę. Czasami orlik jest również atakowany przez mszyce i miniarki.

Ważne odmiany Columbine

Istnieje niezliczona ilość odmian Columbine - to nie ułatwia wyboru. Dlatego stworzyliśmy przegląd.
 

Małe orliki

 • Czarny fioletowy orlik
 • Orlik 'Ministar '
 • Orlik alpejski
 • Kanadyjska dzicz
 • Orlik syberyjski

Wysokie orliki

 • Orlik caerulea 'Alaska '
 • Orlik caerulea 'Floryda '
 • Aquilegia caerulea hybryda 'kryształ '
 • Aquilegia caerulea hybryda 'Maxi '
 • Orlik pospolity 'Ruby Port '

Orlik dwukolorowy

 • Orlik 'Kansas '
 • Orlik caerulea 'Niebieska Gwiazda '
 • Aquilegia caerulea hybryda 'czerwona gwiazda '

Zostaw Swój Komentarz

Please enter your comment!
Please enter your name here