Wszystkie informacje o ociepleniu ścian wewnętrznych”,

W przypadku izolacji wewnętrznej należy jednak spełnić pewne wymagania konstrukcyjne. Na przykład ściany powinny być całkowicie suche, a ochrona przed zacinającym deszczem nienaruszona. Nawet najmniejsze niedokładności przy mocowaniu paneli izolacyjnych od wewnątrz mogą mieć szkodliwe konsekwencje, takie jak rozwój pleśni. Dlatego warto zasięgnąć fachowej porady przy planowaniu i wykonywaniu izolacji wewnętrznej. Specjalista sprawdza z wyprzedzeniem, jak dobrze lub słabo izoluje stara tkanina budowlana. Możesz również użyć go do określenia najlepszej metody, poziomu izolacji i kosztów remontu domu.

Uzyskaj oferty od ekspertów tutaj:

Oszczędzaj energię i obniżaj koszty ogrzewania dzięki izolacji wewnętrznej

Typowe mostki termiczne w starych budynkach są zwykle wynikiem niedostatecznej izolacji termicznej, takiej jak nieizolowane ściany zewnętrzne, przeciągi w oknach i drzwiach. Ile energii możesz zaoszczędzić izolując ściany wewnętrzne i co musisz zrobić, zależy od czasu budowy, konstrukcji budynku, usług budowlanych i stanu domu. Dzięki energooszczędnej izolacji wnętrz i modernizacji usług budowlanych oszczędzasz:

 • w domach z lat 50. średnio 78 proc,
 • 72 proc. w budynkach z lat 70,
 • około 67 proc. w domach w latach 20.

Jednak teoretyczne zapotrzebowanie na energię i praktyczne zużycie energii w gospodarstwie domowym często znacznie się różnią, więc można je wykorzystać tylko jako wartości orientacyjne.
Aby uzyskać optymalną oszczędność energii, warstwa izolacyjna musi jak najdokładniej osłonić ogrzewane pomieszczenia – zarówno na ścianach zewnętrznych, jak i w miejscach nieogrzewanych, takich jak piwnica czy niewykończony dach. Każda szczelina w izolacji termicznej tworzy mostek termiczny, zwiększając ryzyko rozwoju pleśni i zwiększając straty energii. Jednak nie jest to tak łatwe do wykonania w przypadku izolacji wewnętrznej, jak w przypadku izolacji zewnętrznej.

Zalety izolacji wewnętrznej

 • Wygląd elewacji można zachować, na przykład jeśli chcesz ocieplić swój dom z muru pruskiego.
 • Koszty są niższe niż w przypadku izolacji zewnętrznej.
 • Można go przeprowadzić w dowolnym momencie – niezależnie od pory roku, pogody i temperatur.
 • Nie ma ograniczeń ze względu na ochronę zabytków itp.

Wady izolacji wewnętrznej

 • Izolacja wewnętrzna nie jest tak skuteczna jak izolacja zewnętrzna.
 • Słabe punkty, takie jak pęknięcia w murze, które są całkowicie pokryte izolacją zewnętrzną, nie mogą być łatwo zrekompensowane przez izolację wewnętrzną.
 • Ryzyko (ukrytej) pleśni jest wyższe w przypadku izolacji wewnętrznej.
 • Izolacja wewnętrzna ogranicza możliwości zamieszkania budynku – sprawia, że ​​pomieszczenia są nieco mniejsze.
 • Należy wziąć pod uwagę dodatkowe koszty związane z projektowaniem ścian i sufitów, ewentualnie również za projektowanie podłóg.

Dzięki skutecznej izolacji wewnętrznej oszczędzasz na kosztach ogrzewania.

Zdjęcie: Fotalia / M. Schuppich

Izolacja wnętrz: koszty i dotacje

Podczas konsultacji energetycznej doradcy energetyczni pomogą Ci odkryć wycieki ciepła i znaleźć odpowiednią metodę renowacji. Oprócz kosztów będziesz musiał ponieść dodatkowe wydatki:

 • Kamera na podczerwień pokazuje, gdzie ucieka ciepło – użytkowanie kosztuje około 700 euro.
 • Test dmuchawy drzwi dokumentuje szczelność domu. Punkt kosztów: również około 700 euro.

Należy również liczyć się z następującymi kosztami płyt izolacyjnych lub materiałów izolacyjnych do izolacji termicznej, paroizolacji i innych materiałów na metr kwadratowy:

Pomiar izolacji wewnętrznej

Koszt za metr kwadratowy

Piwnica

20 euro do 60 euro

Ściana piwnicy     

50 do 100 euro

Sufit piwnicy (od dołu)

20 euro do 70 euro

Sufit piwnicy (od góry)

60 euro do 150 euro

Zewnętrzna ściana

60 euro do 100 euro

Niedostępny strych

15 euro do 25 euro

Poddasze do chodzenia

40 euro do 50 euro

Izolacja nakrokwiowa

50 euro do 130 euro

Między izolacją krokwi

50 euro do 100 euro

Izolacja podkrokwiowa

50 euro do 100 euro

Izolacja problemów i rozwiązań ścian wewnętrznych

1. Problemy spowodowane wilgocią

Po ulewnym deszczu nieizolowana fasada wysycha wewnątrz i na zewnątrz. Jednak po izolacji wewnętrznej elewacja nie może już wysychać w środku. W rezultacie mur wysycha wolniej, co może powodować zamarzanie rur wodociągowych w ścianie. Jeśli deszcz wniknie w ścianę przez pęknięcia w tynku, problem z wilgocią się nasili.

Powietrze w pomieszczeniach może również powodować problemy: tylko 1-2 procent niewidocznej pary wodnej migruje przez ścianę na zewnątrz. Ale nawet ta niewielka część chłodzi ścianę, im dalej tym bardziej - a para wodna też się ochładza. W najgorszym przypadku tak silny, że upłynnia się między warstwą izolacji a ścianą i powoduje pleśń.
Rozwiązanie: W obu przypadkach może pomóc paroprzepuszczalna izolacja kapilarna. Para wodna może wyparować, a ciekła woda może zostać nawet odtransportowana. W tym celu jednak materiał izolacyjny i zaprawa klejąca muszą być idealnie do siebie dopasowane – zdecydowanie należy kupować odpowiednie systemy ociepleń, a nie poszczególne elementy. Paroizolacja dostosowująca się do wilgoci zapewnia bezpieczeństwo: zmienia kierunek przepływu w zależności od tego, po której stronie jest więcej wilgoci.

2. Architektoniczne mostki termiczne

W starych budynkach stropy i ściany wewnętrzne są często łączone ze ścianami zewnętrznymi bez izolacji termicznej. Przy tych mostkach cieplnych więcej energii grzewczej wypływa na zewnątrz. Można temu zapobiec tylko wtedy, gdy izolacja wewnętrzna jest kontynuowana na narożnikach.
rozwiązanie: Tutaj kliny izolacyjne tworzą płynne przejście i wyglądają akceptowalnie z dużym, zatartym czubkiem. Zwróć szczególną uwagę na hermetyczne wykończenie.

Przykład udanej izolacji wewnętrznej

Leuchtenburg w Turyngii jest doskonałym przykładem inteligentnych środków oszczędzania energii i zrównoważonego rozwoju. Wewnątrz można podziwiać 500 lat historii porcelany i zjeść obiad w pięknej atmosferze.

Leuchtenburg jest doskonałym przykładem inteligentnych środków oszczędzania energii i zrównoważonego rozwoju. Wnętrze zamku było ocieplone – dlatego na zewnątrz nic z niego nie widać.

Zdjęcie: Fundacja Leuchtenburg / www.lekki zamek.de

Leuchtenburg od ośmiu stuleci jest intronizowany na swoim górskim stożku w pobliżu Jeny. Średniowieczny budynek otrzymał w 2014 roku Turyńską Nagrodę Efektywności Energetycznej za gruntowne prace renowacyjne. Jako lokalny węzeł cieplny, ogrzewanie biomasą zasila wszystkie obszary zamku, oświetlenie zostało zmienione na diody LED i energooszczędne lampy i chociaż zabytkowe budynki nie podlegają wymogom izolacyjnym, izolacja wewnętrzna została zmodernizowana - więc nie można zobaczyć cokolwiek z zewnątrz.
Całościowa koncepcja energooszczędności obejmuje tkankę budowlaną, ogrzewanie i usługi budowlane. Niezbędne prace renowacyjne były powiązane ze środkami energetycznymi, co oznaczało, że ogólne inwestycje można było utrzymać na niskim poziomie. I chociaż dodano centrum dla zwiedzających, fundacja zamku oszczędza teraz 800 rocznie.000 kilowatogodzin energii elektrycznej, a więc około 50.000 euro.

Zostaw Swój Komentarz

Please enter your comment!
Please enter your name here