Kupowanie starego budynku: co musisz wziąć pod uwagę?

Domy z muru pruskiego mają szczególny urok. Czasami są też objęte ochroną zabytków - co może przysporzyć problemów podczas remontu.

Zdjęcie: iStock / fotoVoyager

Znasz już nasz podcast?

Keller: Na co uważać?

Zacznij od dołu domu i przyjrzyj się piwnicy. W zależności od pożądanego zastosowania należy tutaj zastosować różne standardy: Jeśli pomieszczenia w piwnicy mają być używane tylko jako magazyn lub warsztat, na przykład niższa wysokość sufitu zwykle nie stanowi problemu. Jeśli jednak pomieszczenia mają pełnić funkcję przestrzeni życiowej, może to stanowić kryterium wykluczenia.
Jeśli chodzi o wysokość stropu, należy również pamiętać, że izolacja stropu piwnicy może ukraść cenne centymetry.
Sprawdź również, czy piwnica jest wilgotna. Starsze materiały budowlane, takie jak w szczególności piaskowiec, są często przyczyną zawilgocenia piwnicy. W pewnych okolicznościach piwnicę można odwodnić, wykopując ją z zewnątrz i zapewniając odpowiednią izolację. Specjalista musi w każdym konkretnym przypadku ocenić, czy jest to obiecujące.
Niebezpieczne staje się, gdy wilgoć prowadzi do uszkodzenia tkaniny budowlanej, ponieważ wtedy cały budynek może być zagrożony. Takim uszkodzeniom można zwykle zaradzić tylko dużym wysiłkiem i bardzo kosztownymi.
 

Duże pokoje w piwnicy oferują dodatkową przestrzeń życiową. Abyś mógł z nich faktycznie korzystać, zazwyczaj najpierw trzeba je zaizolować i osuszyć.

Zdjęcie: iStock/ronstik

Koszty te mogą powstać w piwnicy

wydatek

koszty

Izolacja piwnicy

Około 70 euro / metr kwadratowy

Osuszanie piwnicy

Około 50-500 euro / metr

Ściany: dotyk i kontrola

O ile piwnica nie jest powodem do niepokoju, należy zbadać ściany zewnętrzne i nośne. Czy widoczne są większe pęknięcia?? Jeśli tak, ważne jest znalezienie przyczyny: Jeśli podłoga opadła, cały dom jest zagrożony, dlatego warto kupić inny stary budynek. Jeśli znajdują się tylko małe pęknięcia, często można je ponownie wypełnić i otynkować.
Przetestuj również ściany pod kątem wilgoci. Często można to zrobić gołymi rękami w domu. Jeśli odkryjesz wilgotne miejsca, specjalista może pomóc Ci znaleźć przyczynę i zasugerować rozwiązania lub odradzić kupno starego domu, ponieważ spowodowałby zbyt wiele problemów.

Te koszty mogą powstać na ścianach

wydatek

koszty

Drenaż ścian (suszarka budowlana)

Około 100 euro / dzień

Uszczelnienie (wewnątrz)

 Około 50-500 euro / metr

Naprawa pęknięć

w zależności od wielkości i przyczyny

Tynkowanie (wewnątrz)

Około 10 euro / metr kwadratowy

Tynkowanie (na zewnątrz)

Około 50 euro / metr kwadratowy

Dach: dziury i nieproszeni goście

Jeśli chodzi o dach, należy zadbać o to, aby zarówno pokrycie, jak i konstrukcja dachu były w dużej mierze w porządku. Mniejsze wady można naprawić, ale w zasadzie dach powinien być w stanie chronić dom przed wnikaniem wilgoci.
Jeśli pod dachem znajdują się wilgotne plamy lub jeśli szkodniki rozprzestrzeniły się na ostatnie piętro, ocena eksperta pomoże, czy nadal warto kupić ten stary budynek.
Izolacja jest również niezbędna: jeśli jej całkowicie brakuje na piętrze, kupujący musi ją zainstalować, jeśli pomieszczenia mają być używane jako pomieszczenia mieszkalne. Tak określa rozporządzenie o oszczędzaniu energii (EnEV).

Uszkodzenia dachu nie są rzadkością w przypadku starych budynków. W najlepszym razie drobne usterki można naprawić samemu, ale jeśli trzeba będzie wymienić cały dach, będzie to kosztowne.

Zdjęcie: iStock / Lichtwolke

Te koszty mogą powstać na dachu

wydatek

koszty

rozbiórka

Około 100 euro / metr kwadratowy

Konstrukcja dachu (dach dwuspadowy)

Około 60 euro / metr kwadratowy (w zależności od kształtu dachu)

izolacja

Około 60 euro / metr kwadratowy

Zadaszenie

ok. 50 euro / metr kwadratowy (w zależności od pokrycia dachowego)

Podłogi i sufity: dwa rzadkie źródła problemów

Podłogi i sufity zwykle nie stanowią problemu, jeśli chcesz kupić stary budynek. Tylko wykładzina podłogowa (taka jak deski podłogowe lub parkiet) może wymagać wymiany lub zmiany. Czasem wystarczy wyczyścić parkiet, w innych przypadkach warto przeszlifować parkiet i ponownie go zaimpregnować. Jeśli zużycie jest zbyt duże, należy postarać się ułożyć nowy parkiet.
Podłoga może wymagać izolacji. Dzieje się tak na przykład, gdy nie ma piwnicy lub strop piwnicy nie powinien lub nie może być ocieplony. Włożony wysiłek zależy w dużej mierze od indywidualnej sytuacji.

Te wydatki mogą dotyczyć podłóg i sufitów

wydatek

koszty

Układanie jastrychu

Około 25 euro / metr kwadratowy

Utylizacja starego jastrychu

Około 7,50/metr kwadratowy

Izolacja podłogi

w zależności od indywidualnego przypadku

Okna i drzwi: klucz do efektywnej oszczędności energii

Wymiana okien i drzwi może szybko zmienić się w prawdziwą cenę. Jeśli chcesz kupić stary budynek, powinieneś również przyjrzeć się bliżej tym komponentom. Jeśli drzwi wejściowe spełniają wymagane parametry bezpieczeństwa i izolacji, nie ma powodu, aby je wymieniać. Zanim zaczniesz pospiesznie je wymienić, powinieneś również zauważyć, że stare drzwi są tym, co nadaje domowi jego "twarz".
Warto też sprawdzić stan drzwi wewnętrznych i przekonać się, czy nowe nie pozbawią starego domu jego uroku.
Jeśli chodzi o okna, obowiązuje Cię EnEV. Jeśli nie mogą mieć niezbędnych właściwości izolacyjnych, na przykład dlatego, że są tylko oszklone pojedynczo, należy je wymienić. Jeśli kupujesz stary budynek, masz na to dwa lata, ale powinieneś wziąć te koszty pod uwagę przy zakupie.
Ważny: Jeśli nieruchomość nie została jeszcze ocieplona, ​​nowo zamontowane okna mogą pogorszyć sytuację i znacznie zwiększyć ryzyko pleśni w domu. Stwarza to nie tylko zagrożenie dla zdrowia – usunięcie pleśni jest również możliwe tylko przy dużym wysiłku.

Decydując się na wymianę drzwi wewnętrznych, warto wybrać modele pasujące do stylu starego budynku.

Zdjęcie: iStock / in4mal

Koszty te mogą powstać w przypadku okien i drzwi

wydatek

koszty

drzwi wejściowe

Około 1.000-3.000 euro

Drzwi wewnętrzne

Około 100-1.000 euro

okno

Około 100 euro / metr kwadratowy (w zależności od kształtu i przeszklenia)

Izolacja: dobrze zapakowana lub dostarczona bezbronna?

Kupując stary budynek często wiążą się z wysokimi kosztami, ponieważ dom nie jest odpowiednio ocieplony. Ekspert doradca, taki jak doradca ds. energii, może pomóc ocenić aktualny stan izolacji domu i zalecić rozsądne lub absolutnie niezbędne kroki w celu renowacji energetycznej.
Wymagana jest tu ostrożność, zwłaszcza jeśli stary budynek jest objęty ochroną zabytkową. W wielu przypadkach np. elewacja z muru pruskiego nie powinna być izolowana. To ograniczenie szybko skutkuje znacznymi kosztami. To prawda, że ​​wymienione nieruchomości niekoniecznie muszą spełniać wymagania EnEV (patrz § 24 ust. 1 EnEV), ale w dłuższej perspektywie właściciele dobrze zrobią, jeśli zaizolują również te domy, aby obniżyć koszty ogrzewania.
Podobnie jak w przypadku okien, obowiązuje następująca zasada: Nabywca nieruchomości ma dwa lata od daty zakupu na ocieplenie swojego starego budynku i tym samym zapewnienie, że spełnia on wymagania EnEV.

Możliwe wydatki na izolację

wydatek

koszty

Izolacja z kompozytowym systemem termoizolacyjnym

Około 120-180 euro / metr kwadratowy

Izolacja wewnętrzna

Około 15-130 euro / metr kwadratowy
(w zależności od miary i przestrzeni)

Ogrzewanie: kwalifikowana ochrona środowiska

Spojrzenie na ogrzewanie pokazuje, z jakimi kosztami finansowymi trzeba będzie się zmierzyć kupując stary budynek. Jeśli ma więcej niż 30 lat, istnieje bardzo duże prawdopodobieństwo, że zgodnie z EnEV jesteś zobowiązany do wymiany grzałki.
Ale nawet jeśli nie ma obowiązku jej wymiany, należy oszacować - w razie potrzeby za pomocą wskazówek eksperta - czy nadal warto montować nową grzałkę. Dzieje się tak nie tylko dlatego, że Kreditanstalt für Wiederaufbau (KfW) i Federalny Urząd Gospodarki i Kontroli Eksportu (BAFA) otrzymują znaczne dotacje dla wszystkich właścicieli nieruchomości, którzy przechodzą na nowoczesny system grzewczy, jak pokazuje ten przewodnik. Ze względu na ochronę środowiska zdecydowanie zaleca się modernizację.

Koszty te można ponieść na ogrzewanie

wydatek

koszty

nowy system grzewczy

Około 10.000-30.000 euro (w zależności od rodzaju ogrzewania i paliwa)

Elektryka: stare ściany - stare kable?

Laik może ocenić sytuację w odniesieniu do instalacji elektrycznej w starych budynkach tylko na podstawie wskazań: Jeśli w skrzynce bezpieczników w domu nadal znajdują się zamki wtykowe lub skręcane, jest to bardzo wiarygodna wskazówka, że ​​kable są tylko tak stary. Istnieje wtedy ryzyko, że ulegną uszkodzeniu i przestaną działać prawidłowo.
Ale nawet jeśli uda się znaleźć nowszą skrzynkę bezpieczników, nie oznacza to, że przewody również zostały wymienione na skrzynkę. Dlatego bezwzględnie wskazane jest skonsultowanie się z ekspertem, który przeprowadzi e-kontrolę. Sprawdza instalację elektryczną i ustala, czy należy ją wymienić, czy nadal można z niej bezpiecznie korzystać.

Koniecznie zatrudnij specjalistę od instalacji elektrycznej.

Zdjęcie: iStock / cyjano66

Te wydatki są możliwe dla elektryki

wydatek

koszty

E-sprawdzenie przez elektryka

Około 500 euro (w zależności od wieku i wielkości nieruchomości)

Nowa instalacja elektryczna

Około 75 euro / metr kwadratowy

Wbudowane substancje problematyczne: ukryte niebezpieczeństwo

Azbest i wełna szklana - w starym budynku mogą czaić się różne nieprzyjemne niespodzianki.

Azbest jest trudny do wykrycia, zwłaszcza dla laików. Jednak spojrzenie na rok budowy może dostarczyć cennej wskazówki: jeśli dom został wybudowany w latach 70. i 80., istnieje duże prawdopodobieństwo, że w domu znajduje się azbest.

Wełna szklana występuje głównie w izolacji dachów. Sprawdź - w razie potrzeby z ekspertem - czy ten materiał został zainstalowany w dachu, aby móc oszacować ewentualne dodatkowe koszty.

Wydatki te wynikają z wbudowanych substancji problematycznych

wydatek

koszty

Usuwanie zanieczyszczeń lub
Wymiana substancji problematycznych

w zależności od ilości i warunków konstrukcyjnych

Kupowanie starego budynku: czy warto??

Każdy, kto chce kupić stary budynek, zawsze podejmuje pewne ryzyko. Dzieje się tak nawet wtedy, gdy inspekcja jest przeprowadzana bardzo sumiennie i jest jasne, czego należy przestrzegać.

Rzeczoznawca powinien dokonać niezależnej oceny, szczególnie w przypadku bardzo starych nieruchomości w wieku 100 lat lub więcej. Koszty z tym związane są zwykle w zakresie trzycyfrowym i mogą oszczędzić Ci nieoczekiwanych wydatków na renowację w znacznie większych kwotach.

Jeśli jednak zostanie znaleziony piękny stary budynek, którego stan nie jest powodem do niepokoju, bardzo stary dom może stać się wspaniałym nowym domem z duszą i historią.

Zostaw Swój Komentarz

Please enter your comment!
Please enter your name here