Stare wzorce uszkodzeń budynków”,

Typowe wzorce uszkodzeń w renowacji starych budynków

Chociaż nie ma dwóch identycznych starych budynków, istnieją pewne rodzaje uszkodzeń, które występują częściej. Szczególnie podatne na uszkodzenia są elementy, które są stale narażone na działanie czynników atmosferycznych lub wilgoci. Dlatego często dotyczy to zarówno piwnicy, jak i elewacji oraz więźb dachowych i należy je dokładnie sprawdzić przed renowacją. Przestarzała technologia budowlana jest również często spotykana w starych budynkach i często musi być całkowicie wymieniona.

Stary budynek: typowe wzorce uszkodzeń

Poniższa lista pokazuje, jakie rodzaje uszkodzeń występują szczególnie często w starych budynkach oraz jakie środki są niezbędne do ich identyfikacji i eliminacji.

1. Wilgotna piwnica

Izolacja ścian piwnic © Verband Privater Bauherren e.V.

Uszkodzenia spowodowane wilgocią występują zwłaszcza na elementach stykających się z podłożem. Tutaj woda gruntowa i sącząca się woda deszczowa przeciskają się z zewnątrz przez płytę stropową i ściany. Oznaki zawilgocenia ścian piwnic to wykwity solne i związany z nimi łuszczący się tynk na wewnętrznych powierzchniach ścian zewnętrznych ścian piwnicy. Przyczyną jest zazwyczaj brak lub uszkodzenie uszczelnienia zewnętrznego. Efekt: woda wnika do muru przez boczne ściany zewnętrzne lub od dołu przez płytę stropową. Jedyne, co tu pomaga, to dołączenie kolejnej plomby. Aby zastosować uszczelnienie zewnętrzne, zewnętrzne ściany piwnicy muszą być całkowicie odsłonięte. Alternatywnie na rynku dostępne są również systemy do późniejszego uszczelniania od wewnątrz. Należy jednak cieszyć się nimi ostrożnie, ponieważ zewnętrzne ściany pozostały stale wilgotne, a tym samym lepiej przepuszczają zimno. Skutkiem może być rozwój pleśni wewnątrz z powodu kondensacji. Często nieodzowne są inne środki, takie jak osuszenie piwnicy za pomocą suszarki i nałożenie wiążącego sól tynku renowacyjnego.

Wskazówka: Więcej informacji można znaleźć w naszym rozdziale Wykrywanie i usuwanie szkód spowodowanych wilgocią

2. Pęknięcia i łuszczenie się elewacji

Renowacja starych budynków: po prawej stronie, łuszczenie na elewacji, po lewej już wyremontowane © tektur, fotolia.com

Przyczyny pęknięć w elewacji mogą być różne i wahać się od różnego osiadania pod powierzchnią, poprzez drgania od ruchliwej drogi, po różnice temperatur między poszczególnymi elementami. Oprócz wyjaśnienia przyczyny ważne jest ustalenie, czy tworzenie pęknięć zostało zakończone, a stabilność jest gwarantowana. Dopiero wtedy można przeprowadzić renowację. Z kolei płaskie złuszczanie w tynku występuje, gdy spoiwo zawarte w tynku zostaje z czasem wypłukane i warstwa tynku traci swoją wytrzymałość. Obszar podstawy jest szczególnie dotknięty, ponieważ jest mocno obciążony rozbryzgami wody podczas deszczu. Tylko wykwalifikowany specjalista może zdecydować, czy tynk wymaga tylko miejscowej naprawy, czy też całkowitego usunięcia.

aż do 30% zapisać

Regionalni rzemieślnicy
Tanie oferty

porównaj oferty
  • Sieć ogólnokrajowa
  • Kwalifikowani dostawcy
  • Nie wiążący
  • Za darmo
Wskazówka: Znajdź najtańszych regionalnych rzemieślników i firmy specjalistyczne, porównaj oferty i oszczędź do 30%. Zapytaj teraz bez zobowiązań

3. Uszkodzone okna i drzwi

Wymieniane są stare okna © Gina Sanders, fotolia.com

Istniejące okna i drzwi w starych budynkach są często upośledzone w swojej funkcji ze względu na ich wiek i długie użytkowanie. Ramy okienne i skrzydła drzwiowe wykonane z drewna mogą się wypaczać, przez co przeciekają i nie zamykają się prawidłowo. Okucia i uchwyty do otwierania również z czasem się zużywają. W zależności od grupy wiekowej okna mają tylko jedną szybę, więc są po prostu przeszklone. W rezultacie mają jedynie niewystarczającą izolację termiczną i akustyczną. Ponadto stare zamki do drzwi rzadko zapewniają dobrą ochronę przed włamaniem. Koszt remontu drzwi i okien często przewyższa koszt całkowitej wymiany. Inaczej sytuacja wygląda w przypadku domów wymienionych na liście. Tutaj urząd ochrony zabytków często wymaga montażu okien bardzo zbliżonych do historycznego wyglądu okien istniejących. Tutaj ceny jednorazowej produkcji firmy Schreiner są porównywane z kosztami regeneracji i należy je dokładnie sprawdzić.

4. Więźba dachowa wymagająca renowacji

Przedłużenie i renowacja dachu © Bauherren-Schutzbund e.V.

Zwykle są dwa powody uszkodzenia drewnianych elementów konstrukcji dachu: wilgoć i inwazja szkodników. Oba te czynniki mogą prowadzić do gnicia drewna, a tym samym utraty jego nośności. Szczególnie w przypadku bardzo starych konstrukcji dachowych często brakuje zarówno izolacji termicznej, jak i podkładu chroniącego przed czynnikami atmosferycznymi. W przypadku uszkodzenia pojedynczych dachówek w pokryciu dachowym wilgoć może bez przeszkód wnikać w strukturę. Natomiast stale wilgotne drewno jest idealną pożywką dla grzybów powodujących zgniliznę drewna, które niszczą drewno. Infestacje szkodnikami, takimi jak kozioł czy kornik, są również bardziej powszechne. Przegryzają się przez drewno, uszkadzając w ten sposób konstrukcję budynku. Tylko ekspert może ocenić, czy wystarczy potraktować zakażone drewno odpowiednimi metodami zwalczania szkodników, czy konieczna jest całkowita wymiana elementu.

5. Przestarzałe instalacje elektryczne

Instalacja elektryczna w starym budynku © VRD, fotolia.com

Instalacja elektryczna w starych budynkach często nie jest w dobrym stanie i często nie odpowiada już aktualnemu stanowi techniki i wymogom bezpieczeństwa. Nawet jeśli instalacje były od czasu do czasu uzupełniane lub zmieniane, trudno jest ocenić jakość i profesjonalizm wykonania tych prac. Ponadto gniazdek i lampek jest niewiele, skrzynki bezpieczników nie znajdują się w mieszkaniach zgodnie z zaleceniami, a centralna skrzynka rozdzielcza nie spełnia już dzisiejszych wymagań. Podobnie jak w przypadku przestarzałego systemu grzewczego, sens ma w zasadzie tylko całkowita wymiana całej instalacji. Tutaj jednak istnieje również możliwość stworzenia większego komfortu życia poprzez wyższy standard. W pomieszczeniach takich jak kuchnia i gabinet oraz kącik telewizyjny w salonie potrzeba dziś znacznie więcej gniazdek niż w przeszłości.

WSKAZÓWKA

Skorzystaj z naszej bezpłatnej usługi wyceny: Porównaj ceny od rzemieślników i zaoszczędź do 30 procent

6. Stare łaźnie

Renowacja łazienki © megakunstfoto, fotolia.com

Fakt, że każda jednostka mieszkalna ma własną łazienkę, od wczesnych lat dwudziestych w Niemczech powoli stał się standardem. Dlatego w starych budynkach często są tylko modernizowane mokre pomieszczenia, które nie są zbyt wygodne. Odpowiednio praktyczna i zajmująca mało miejsca jest aranżacja obiektów sanitarnych i armatury. Wymiana wbudowanych komponentów podnosi jakość sprzętu, ale nie poprawia poczucia przestrzeni. Jeśli łazienki są całkowicie odnowione w ramach renowacji starego budynku, należy jednocześnie rozważyć zwiększenie powierzchni podłogi. Często wystarczy przesunąć pojedynczą ścianę, aby stworzyć przestronność. Ważne jest, aby w miarę możliwości pozostawić włazy na wodę i ścieki na swoim starym miejscu, ponieważ ich przemieszczenie wiąże się z dodatkowymi kosztami.

7th. Zniszczona instalacja sanitarna

Remont łazienek i sanitariatów © megakunstfoto, fotolia.com

Problemy z chorymi rurami kanalizacyjnymi i wodociągowymi wpływają zarówno na sieć rur wewnątrz, jak i na zewnątrz budynku. Instalacje wodno-kanalizacyjne w budynku często wykazują uszkodzenia spowodowane korozją lub osadami wapiennymi. W rezultacie zarówno wzrost ciśnienia wody, jak i odprowadzanie ścieków mogą zostać zakłócone. Nawet jeśli inspekcja nie wykaże większych uszkodzeń, warto dla ostrożności wymienić instalacje od pewnego wieku, ponieważ taka wymiana może być później bardzo kosztowna. Rury podziemne i zbiorcze, które prowadzą wodę do sieci kanalizacyjnej, są również często uszkadzane przez osady lub korozję. Inspekcja kamerowa może dostarczyć informacji o stanie linii drenażowej. Dzięki specjalnym procesom linie te można często czyścić i naprawiać bez całkowitej wymiany.

ósmy. Przestarzały system grzewczy

Stary system grzewczy © Tinadefortunata, fotolia.com

Szczególnie w nieocieplonych starych budynkach zimą traci się dużo ciepła przez ściany zewnętrzne i dach. Jeśli dom ma tylko nieefektywny system grzewczy o wysokim zużyciu, prowadzi to do znacznych kosztów ogrzewania. Często można spotkać również stare budynki, w których pomieszczenia wyposażone są w indywidualne piece zamiast wydajniejszego centralnego ogrzewania. Oprócz instalacji nowoczesnego kotła poszczególne piece zastąpiono również nowoczesnymi grzejnikami. Należy również wziąć pod uwagę dodatkowe prace, takie jak dostosowanie komina do nowego systemu i ułożenie rur grzewczych. Ważne jest tutaj dokładne dopasowanie wymiarowania mocy grzewczej do możliwych działań energetycznych, takich jak ocieplenie elewacji czy wymiana okien. Wsparcie systemu ciepłowniczego poprzez regeneracyjne systemy wytwarzania energii to kolejny sposób na oszczędność kosztów ogrzewania w starych budynkach.

Zostaw Swój Komentarz

Please enter your comment!
Please enter your name here