Modernizacja starych budynków i ochrona zabytków”,

Modernizacja starych budynków i ochrona zabytków

W przypadku zabytkowego starego budynku organ ochrony zabytków ma dużo do powiedzenia na temat renowacji. Istnieją specjalne wymagania dotyczące konstrukcji, których należy przestrzegać podczas modernizacji. W niektórych przypadkach specyfikacje te powodują wyższe koszty lub ograniczają swobodę projektowania. Ochrona zabytków chce z jednej strony zachować zabytkową tkankę budowlaną, ale także ogólny wygląd domu. Dlatego przed rozpoczęciem planowania należy skonsultować się z władzami, wszystkie etapy budowy muszą być zatwierdzone.

Ochrona zabytków © Doc Rabe, stock.cegła suszona na słońcu.com

Ochrona zabytków w Niemczech

Kraje związkowe regulują ochronę zabytków w ramach własnych przepisów. W latach 60. i 70. opracowano przepisy mające na celu powstrzymanie niszczenia obiektów zabytkowych w celu stworzenia nowej przestrzeni zabudowy w miastach i dzielnicach. Ochrona zabytków ma różne cele, z których niektóre są ze sobą sprzeczne lub. przeszkadzać. W celu osiągnięcia konsensusu z tutejszymi władzami, od samego początku zalecana jest ścisła i oparta na współpracy współpraca między właścicielem budynku a projektantem.

Ochrona zabytków: ścisła koordynacja z władzami Dom szachulcowy pod ochroną zabytków © Bauherren-Schutzbund e.V. Wskazówka: Im wcześniej władza zostanie wciągnięta na pokład, tym łatwiej będzie porównać poszczególne cele i specyfikacje. Architekt odpowiada za proponowanie rozwiązań i tworzenie katalogów miar. aż do 30% zapisać

Regionalni rzemieślnicy
Tanie oferty

porównaj oferty
 • Sieć ogólnokrajowa
 • Kwalifikowani dostawcy
 • Nie wiążący
 • Za darmo
Wskazówka: Znajdź najtańszych regionalnych rzemieślników i firmy specjalistyczne, porównaj oferty i oszczędź do 30%. Zapytaj teraz bez zobowiązań

Co to jest pomnik?

W ustawach o ochronie zabytków krajów związkowych określone są pewne kryteria, według których budynek jest klasyfikowany jako zabytek. W prawie kryteria te są szeroko zdefiniowane, np. w DSchG Badenii-Wirtembergii §2 sformułowano je w następujący sposób:

 • Zabytki kultury w rozumieniu tej ustawy to rzeczy, zespoły i części rzeczy, których zachowaniem leży interes publiczny ze względów naukowych, artystycznych lub historii lokalnej.
 • Do zabytku kultury zalicza się również akcesoria, pod warunkiem, że wraz z przedmiotem głównym stanowią jednostkę wartości zabytku.
 • Przedmiotem ochrony zabytków są również
  • 1. otoczenie zabytku kultury, o ile ma to duże znaczenie dla jego wyglądu (§15 ust. 3), a także
  • 2. Kompletne systemy (§19). [3

Dokładna interpretacja przepisów leży w gestii odpowiednich władz, w szczególności konserwatora zabytków jako najważniejszej osoby kontaktowej w procesie planowania i budowy.

Cele w ochronie zabytków

Ochrona zabytków nie jest pojedynczym celem egzekwowanym przez władze, ale raczej stanowi całościowy pakiet. Ze względu na to, że niektóre z celów działają w opozycji, a nawet są ze sobą sprzeczne, wyzwaniem jest ich pogodzenie:

 • ten wygląd zewnętrzny budynków lub zespołów w krajobrazie miasta, a także elementów lub budynków o znaczeniu historycznym dla sztuki.
 • Konstruktorzy i użytkownicy tego chcą nowoczesny sprzęt dostosowany do Twoich potrzeb zgodnie z obowiązującymi normami.
 • Z energetyczna renowacja jest bardzo ważne, zwykle oznacza to ingerencję w strukturę zewnętrznej powłoki.
 • A współczesna ochrona przeciwpożarowa spełnia dzisiejsze prawa.

Wszystkie środki budowlane, które służą utrzymaniu budynku, są zwykle łatwo zatwierdzane przez władze. Obejmuje to np. przywrócenie nośności, a także prace remontowe lub remontowe na dachu. Standardowe działania na rzecz poprawy jakości życia w obszarze fizyki budynków i usług budowlanych są zazwyczaj łatwo akceptowane.

Budownictwo pod ochroną zabytków: Nie wszystko jest zatwierdzone

WSKAZÓWKA

Skorzystaj z naszej bezpłatnej usługi wyceny: Porównaj ceny od rzemieślników i zaoszczędź do 30 procent

Zmiany w użytkowaniu - tylko z dobrego powodu!

Zmiana sposobu użytkowania budynku jest możliwa tylko za zgodą organu nadzoru budowlanego. W przypadku zabytkowego domu do głosu doszła również ochrona zabytków. Nowe użytkowanie musi być przez projektanta trwale wkomponowane w zabytek i nie może naruszać interesów ochrony zabytków.

Zmiany w użytkowaniu w ochronie zabytków - tylko z uzasadnionych powodów

Następujące planowane zmiany są zazwyczaj odrzucane przez organ ochrony zabytków:

 • Duże zmiany w planach pięter
 • Rozbiórka oryginalnych elementów wnętrza takich jak schody czy drzwi
 • Wymiana nienaruszonych elementów
 • Zmiany powierzchni dachu poprzez wykusze lub tarasy dachowe
 • Rozszerzenia strukturalne, które zmieniają ogólny obraz
Wskazówka: Jeśli planowana jest zmiana użytkowania obiektu zabytkowego, przed zakupem nieruchomości zaleca się skonsultowanie się z władzami.

Efektywność energetyczna i ochrona zabytków

Efektywność energetyczna i ochrona zabytków © Ulrich Müller, fotolia.com

W wielu przypadkach elewacje budynków zabytkowych są nienaruszalne, ponieważ kształtują wygląd zewnętrzny i zawierają elementy historyczne. Renowacja ścian zewnętrznych w celu poprawy izolacji termicznej jest zatem zazwyczaj możliwa tylko przy izolacji wewnętrznej. Aby zapobiec ewentualnym uszkodzeniom spowodowanym wilgocią, należy wykonać izolację wewnętrzną prawidłowo i bez wad.

Zastosowanie paroprzepuszczalnych materiałów do izolacji wnętrz, takich jak płyty z krzemianu wapnia lub płyty z pianki mineralnej, może zmniejszyć ryzyko. Wymagana jest również dokładna koordynacja z innymi elementami elewacji, takimi jak okna i drzwi.

Zostaw Swój Komentarz

Please enter your comment!
Please enter your name here