Renowacja starych budynków: 3 powszechne wady ukryte”,

Drewniane stropy i belki stropowe nadają każdemu mieszkaniu i domowi wyjątkowy, elegancki charakter. Ale nie tylko my, ludzie, podziwiamy ozdobne lub proste drewniane sufity, ale także domowe złotówki. Chrząszcz jest jednym z najgroźniejszych szkodników starych budynków, w których obok korników występują stropy, belki stropowe i inne konstrukcje z nieimpregnowanych drzew iglastych.
Jeśli głodne chrząszcze bez przeszkód przegryzą się przez drewniane konstrukcje, na dłuższą metę destabilizują nośność belek stropowych, a w najgorszym przypadku prowadzą do konieczności całkowitej wymiany dachu przy renowacji starego budynku. Dlatego ważne jest zaplanowanie odpowiednich środków zapobiegających możliwej inwazji rogacza podczas remontu.

Ukryta pleśń: sucha zgnilizna

To obrzydliwość dla każdego starego budynku: pleśń. Wysoki poziom przenikania wilgoci z zewnątrz, słaba izolacja i nieszczelne instalacje wodociągowe tworzą przerażające kolorowe plamy na ścianach i sufitach. Na szczęście podczas renowacji starych budynków można zidentyfikować i zwalczać wiele pleśni na wczesnym etapie.

Przeczytaj więcej interesujących artykułów tutaj Wskazówki dotyczące gospodarstwa domowego Żółta pleśń: Jak ją rozpoznać Wskazówki dotyczące gospodarstwa domowego Czerwona pleśń: Jak naprawdę jest niebezpieczna? Porady domowe Biała pleśń: dlatego jest niebezpieczna

Inaczej jest z suchą zgnilizną. Ten rodzaj grzyba tworzy się najlepiej po wygięciu, np. w ukrytych zagłębieniach za meblami, okładzinach ściennych lub źle wykonanej izolacji wewnętrznej i przede wszystkim niszczy drewno. Grzyb czuje się szczególnie dobrze w starym budynku z dużą ilością wilgotnych i ukrytych przestrzeni pomiędzy. Jako szczególnie nieprzyjemna właściwość, grzybnia może również przenikać do materiału nieorganicznego. Sucha zgnilizna może więc przerastać mury i tynki.
Ponieważ inwazja suchej zgnilizny może pozostać niezauważona przez długi czas, należy to również wziąć pod uwagę przy renowacji starego budynku, aby uniknąć późniejszych uszkodzeń i wysokich kosztów.

Rury wodociągowe wykonane z rur ołowianych

Do 1973 r. deweloper sporadycznie montował ołowiane rury do instalacji wody pitnej podczas budowy domu. Zwłaszcza w starym budynku, który został wzniesiony wcześniej, systemy rur mogą nadal składać się z rur ołowianych. Jest to szczególnie problematyczne, ponieważ ołów może gromadzić się w wodzie pitnej. Nawet niewielkie ilości mogą powodować poważne, długotrwałe problemy zdrowotne u ludzi.
Od 2013 roku obowiązują nowe ustawowe wartości maksymalne zawartości ołowiu w wodzie pitnej, które w większości przypadków są przekraczane przy zastosowaniu rur ołowianych – dlatego praktycznie cały czas należy je wymieniać. Kupując nieremontowany stary budynek, który został zbudowany na długo przed 1973 r., musisz liczyć się z tym, że przy renowacji starego budynku musisz całkowicie wymienić wszystkie rury z wodą pitną.

Zostaw Swój Komentarz

Please enter your comment!
Please enter your name here