Renowacja starych budynków: Największe błędy”,

Największe błędy w renowacji starych budynków

Wielu właścicieli domów unika renowacji starych budynków, ponieważ obawiają się wysokich kosztów przy stosunkowo niewielkich korzyściach. To taki sam błąd, jak różne inne wypowiedzi o renowacji starych budynków, które uporczywie są w ruchu.

Renowacja starych budynków © Marco2811, fotolia.com

Renowacja starego budynku ma sens tylko przy jednoczesnej izolacji elewacji!

Energetyczna renowacja elewacji z izolacją ścian zewnętrznych i nowymi oknami jest jednym z najbardziej kosztownych środków w renowacji starych budynków i w wielu przypadkach ma sens. Nie ma jednak fundamentalnego obowiązku ocieplenia elewacji. Podobnie jak w przypadku wszystkich środków energetycznych w istniejących budynkach, decydujące znaczenie ma indywidualny przypadek oraz istniejąca wartość izolacyjna elewacji.

Wskazówka: Jeżeli udział powierzchni odnawianego elementu jest mniejszy niż 10% całkowitej powierzchni, remont nie musi być przeprowadzany zgodnie z wymogami Ustawy o Energii Budowlanej (GEG). aż do 30% zapisać

Regionalni rzemieślnicy
Tanie oferty

porównaj oferty
  • Sieć ogólnokrajowa
  • Kwalifikowani dostawcy
  • Nie wiążący
  • Za darmo
Wskazówka: Znajdź najtańszych regionalnych rzemieślników i firmy specjalistyczne, porównaj oferty i oszczędź do 30%. Zapytaj teraz bez zobowiązań

Zabytkowych domów nie da się energetycznie wyremontować!

Ochrona zabytków © Doc Rabe, stock.cegła suszona na słońcu.com

Błąd ten wynika z tego, że w przypadku budynków zabytkowych często trzeba też zachować elewację zewnętrzną. Jednak prawidłowo zainstalowana izolacja wewnętrzna poprawia również wartość izolacyjną powłoki zewnętrznej i, w połączeniu z nowymi szybami ze szkła izolacyjnego, pozwala na znaczne oszczędności energii cieplnej.

W przypadku elewacji zabytkowych może pomóc izolacja wewnętrzna Wskazówka: W tym kontekście nadal istnieje błąd polegający na tym, że po remoncie nie trzeba wystawiać świadectwa energetycznego dla zabytkowego domu. Ma to zastosowanie tylko w przypadku braku certyfikatu GEG dla całego remontowanego budynku (zasada 140 procent).

Regeneracyjne systemy grzewcze nie mają sensu w starych budynkach!

Regeneracyjne systemy grzewcze, takie jak energia słoneczna lub geotermalna, zostały pierwotnie zaprojektowane z myślą o niskim zapotrzebowaniu na energię. Niemniej jednak można je sensownie wykorzystać również w starych budynkach. Podstawowym warunkiem do tego jest renowacja przegród zewnętrznych budynku oraz koordynacja i zwymiarowanie instalacji grzewczej pod kątem wartości izolacji po remoncie i ogrzewanej powierzchni.

Wskazówka: Wykorzystanie elektrociepłowni blokowej do wytwarzania ciepła generuje jednocześnie energię elektryczną, a wysokie zużycie energii jest często korzystne ze względu na dużą moc jednostek kogeneracyjnych.

W starym budynku trudno realizować własne pomysły!

Stary budynek odnowiony Unsaniert © ArTo, fotolia.com

Podczas gdy właściciel budynku musi sam wymyślić plan piętra dla nowego budynku, istnieje już podstawa dla starego budynku, którą w większości przypadków można dostosować do wymagań mieszkaniowych. W zależności od konstrukcji, wnętrze może być nawet całkowicie wypatroszone, a pożądany plan piętra może zostać zrealizowany w późniejszym terminie.

Plany pięter można dostosować również w starych budynkach Wskazówka: W przypadku modyfikacji należy uwzględnić istniejącą konstrukcję. Idealnie, wyspecjalizowany planista zajmie się realizacją rozsądną statycznie i konstruktywnie.

Energetyczna renowacja starych budynków nie jest wspierana przez państwo!

Kreditanstalt für Wiederaufbau (KfW) wspiera renowację starych budynków za pomocą różnych programów finansowania. Zarówno całościowe, jak i indywidualne działania są finansowane z dotacji lub niskooprocentowanych pożyczek. Do finansowania kwalifikują się na przykład energetyczna renowacja przegród zewnętrznych budynku, zakup nowego systemu grzewczego, przebudowa bez barier, ochrona przed włamaniem i doradztwo energetyczne od wymienionego doradcy. Federalny Urząd Gospodarki i Kontroli Eksportu (BAFA) oferuje dalsze możliwości finansowania w zakresie ogrzewania.

Użyj finansowania © magele obraz, fotolia.com Wskazówka: Programy finansowania zmieniają się od czasu do czasu, dlatego ważne jest, aby dowiedzieć się o aktualnych warunkach przed rozpoczęciem planowania działania.

WSKAZÓWKA

Skorzystaj z naszej bezpłatnej usługi wyceny: Porównaj ceny od rzemieślników i zaoszczędź do 30 procent

Renowacja elewacji w starym budynku prowadzi do rozwoju pleśni w domu!

Wycieki w starych budynkach są zamykane podczas remontu energetycznego, aby zapobiec ucieczce ciepła. Może to prowadzić do braku wymiany powietrza i zwiększonej wilgotności. Efektu tego można uniknąć poprzez dobrą koordynację i profesjonalne wdrożenie energetycznych działań renowacyjnych oraz skuteczną koncepcję wentylacji.

Renowacja starych budynków: dzięki odpowiedniej koncepcji wentylacji nie bój się pleśni Wskazówka: W wielu przypadkach system wentylacji mechanicznej ma sens. Zapewnia to nie tylko regularną wymianę powietrza, ale także oszczędność energii, ponieważ ciepło z zużytego powietrza w pomieszczeniu jest odprowadzane przed wymianą, dzięki czemu świeże powietrze zewnętrzne jest wstępnie podgrzewane.

Wymiana instalacji elektrycznej wymaga rozległych prac związanych z dłutowaniem ścian!

Nowa instalacja elektryczna w starym budynku niekoniecznie musi być zamontowana w ścianie. Chcąc oszczędzić sobie czasochłonnych i zakurzonych prac związanych z dłutowaniem, w wielu przypadkach można skorzystać z gotowych instalacji. Można je układać w listwie przypodłogowej lub w profilach sufitowych. Nawet instalacja usług inteligentnego budynku jest możliwa bez żadnych prac budowlanych za pośrednictwem systemu radiowego.

Elektryk w pracy © Monika Wiśniewska, fotolia.com

Podczas renowacji starych budynków istnieje szereg obowiązków w zakresie modernizacji energetycznej!

Jeśli chodzi o obowiązki w zakresie modernizacji starych budynków zgodnie z GEG, zawsze pojawia się zamieszanie. Wielu właścicieli budynków uważa, że ​​ściany zewnętrzne, strop najwyższej kondygnacji oraz strop od strony nieogrzewanej piwnicy muszą być nieuchronnie izolowane. To, czy izolacja jest wymagana, zależy od indywidualnego przypadku, standardu izolacji i zastosowania.

Wskazówka: Nieuniknione obowiązki modernizacyjne obejmują: odnawianie starych kotłów, izolację nieizolowanych rur grzewczych, izolację nieizolowanych rur ciepłej wody.

Zostaw Swój Komentarz

Please enter your comment!
Please enter your name here