Renowacja starych budynków: Z cierpliwością i wytrwałością do wymarzonej nieruchomości”,

Zanim zdecydujesz się na zakup starego budynku, nawet jako laik, możesz zidentyfikować jeden lub drugi problematyczny obszar i przeprowadzić krótką kontrolę starego budynku: 

 1. Czy dach opada lub brakuje płytek??
 2. Wszystkie ściany wciąż stoją?
 3. Fasada się rozpada?
 4. Zobacz plamy z patyków, pleśni lub wody na ścianach lub suficie?
 5. Czy wszystkie okna są nadal na swoim miejscu?? W niektórych pokojach wciąga się przez okna?
 6. Podłogi wciąż są wszędzie??
 7. Jeśli schody są całkowicie dostępne? Brak kroków? Czy jest w nim robak drewna??
 8. Czy piwnica pachnie stęchlizną?? Czy ściany są wilgotne??
 9. Kiedy ostatnio wymieniano kocioł?? W przypadku ogrzewania gazowego i olejowego, jeżeli kotły mają więcej niż 30 lat, należy je wymienić przy zmianie właściciela.
 10. Czy dom jest zabytkowym budynkiem?? Możesz dowiedzieć się od władz budowlanych.

Jeśli stare budynki nie zostaną profesjonalnie zaizolowane, wilgoć może uszkodzić sufity i ściany. W przeciwieństwie do tego, uszkodzenia istniejących budynków wynikają głównie z wnikania wody.

Zdjęcie: iStock / germi_p

Ponadto przed podpisaniem umowy kupna należy skonsultować się z ekspertem, aby dokładnie wiedzieć, czego się spodziewać podczas renowacji starych budynków. Rzeczoznawca budowlany, który zna się na renowacji starych budynków, może uchronić Cię przed kosztownymi niespodziankami - dlatego jego honorarium jest zazwyczaj dobrze zainwestowane.
Ekspert przyjrzy się bardzo dokładnie konstrukcji Twojego wymarzonego domu i oprócz rzeczy, które Ty jako budowniczy już z grubsza jesteś w stanie oszacować, zbada również następujące klasyczne obszary renowacji starych budynków:

 1. Jaki jest ogólny stan budynku?? O kamieniach, cemencie, zaprawie?
 2. Niesie koc?
 3. Czy podłogi mogą pozostać, czy trzeba je wymienić??
 4. W jakim stanie są rury i kable??
 5. Czy rury ciepłej wody są izolowane?? Zdecydowanie musisz wykonać tę pracę, jeśli chcesz zachować stare rury. 
 6. Czy dach obsługuje dobudówki lub instalację fotowoltaiczną??
 7. Które ściany mogą iść, a które muszą pozostać, ponieważ są nośne? Czy można je zastąpić otwartymi konstrukcjami wsporczymi??
 8. Ściany są wilgotne? Które z nich są dotknięte i skąd pochodzi wilgoć?

Im starszy dom, tym większa potrzeba remontu. Często wymieniane są również domy z muru pruskiego, co z kolei ma swoje własne zasady.

Zdjęcie: iStock / Schad1953

Typowe słabe punkty w starych budynkach według roku budowy

 • W domach z muru pruskiego należy sprawdzić stan belek drewnianych.
 • Domy z czasów bezpośrednio po II wojnie światowej były często budowane z bardzo tanich materiałów, często z gruzu budowlanego. Dlatego upewnij się, że dom został przetestowany pod kątem azbestu, a rury wodociągowe pod kątem ołowiu. Ponadto izolacja akustyczna i izolacja praktycznie nie istnieją w domach z lat 50. XX wieku.
 • Domy z epoki wilhelmińskiej, czyli z końca XIX w. Wieku często mają problem z rurami i liniami energetycznymi oraz oknami. Ich renowacja lub wymiana jest kosztowna w przypadku budynków zabytkowych. 
 • Ekspert powie dokładnie, jakich kosztów można się spodziewać podczas renowacji starych budynków. Dlatego zdecydowanie warto jak najwcześniej zaangażować go w proces planowania.

Przestrzegaj ochrony zabytków podczas renowacji starych budynków

Jeśli odnawiasz zabytkowy dom, jesteś zobowiązany do zachowania historycznej tkanki budowlanej i musisz ściśle współpracować z właściwymi władzami w zakresie renowacji starych budynków. Czasami może się zdarzyć, że ochrona zabytku nie dotyczy całego domu, a jedynie unikalnych cech wartych ochrony, takich jak dzieła sztuki, szczególny rodzaj konstrukcji lub specjalny rodzaj okna. Wtedy masz wolną rękę na resztę. Ponadto zabytkowe budynki stare są w większości wyłączone z ustawowego rozporządzenia w sprawie oszczędności energii. Oprócz dotacji z Banku KfW w wielu miejscach istnieją również regionalne programy dotacyjne na renowację starych budynków. 

To samo dotyczy starych domów wielorodzinnych: Sprawdź stary budynek pod kątem nieprawidłowości.

Zdjęcie: iStock/Terroa

Najważniejsze zadania przy renowacji starych budynków

Popraw efektywność energetyczną

Nawet jeśli przy renowacji starego budynku nie trzeba przestrzegać ustawowych przepisów GEG (ustawy o Energetyce Budowlanej) dotyczących efektywności energetycznej nowych budynków, to stary budynek można również przekształcić w przytulny, ciepły dom. Domy z II poł. Century może stać się nawet domami o dodatniej energii. Opcje izolacji elewacji to wentylowane ściany osłonowe i izolacja wdmuchiwana. Jeżeli budynek jest podpiwniczony, strop piwnicy musi być również ocieplony od dołu.
Nawiasem mówiąc, przy renowacji starego budynku należy zawsze najpierw odpowiednio zaizolować i zamontować nowe okna. Dopiero wtedy nadąża za nim nowa grzałka, dzięki czemu można ją dostosować do odpowiednio niższego zapotrzebowania na energię.

Aby uniknąć tworzenia się pleśni na stropach i ścianach, konstrukcje silnie przewodzące ciepło, takie jak stropy betonowe i mury, muszą być profesjonalnie izolowane.

Zdjęcie: iStock / brunorbs

Eksperci zalecają wyjście na całość, jeśli chodzi o efektywność energetyczną. Różne środki izolacji termicznej amortyzują się – w zależności od nakładu i efektu – poprzez odpowiednie oszczędności energii po 10 do 25 latach. Każdy, kto nie remontuje energetycznie, a jedynie dokonuje optycznych korekt kosmetycznych np. elewacji, ma stale wyższe koszty ogrzewania. Nawiasem mówiąc, w zależności od zakresu prac renowacyjnych elewacji, w niektórych przypadkach może obowiązywać GEG (Ustawa o Energii Budowlanej). Dlatego warto skontaktować się z doradcą energetycznym – nawet jeśli jest to legalne od 1. Styczeń 2020 nie jest już wymagany do ubiegania się o dofinansowanie. Doradca energetyczny wskaże Ci, gdzie Twój stary budynek traci najwięcej energii i pomoże Ci ubiegać się o dotacje. Na podstawie jego rekomendacji pozyskujesz kosztorysy i pomysły od specjalistycznych firm – które następnie są Ci potrzebne jako podstawa do finansowania renowacji starych budynków.

Usuń dach

Belki dachowe powinny być wolne od szkodników. Dachówki i sam styl dachu powinny pasować do wyglądu domu. W przypadku ponownego pokrycia dachu należy przestrzegać GEG. Jeśli nie mieszkasz w zabytkowym budynku, możesz już teraz pomyśleć o przebudowie na loft, lukarnie lub loggii i zyskać dodatkową przestrzeń życiową dzięki renowacji starego budynku. Spojrzenie na plan rozwoju mówi, czy jest to możliwe, czy nie.

Wymień okno

Jeśli dom został odpowiednio ocieplony w trakcie remontu starego budynku, to czas na dostosowanie okien do najnowszych standardów energetycznych. Jeśli były montowane przed 1995 rokiem, zawsze warto je wymienić. O ile urząd zabytków nie ma z tym problemów. Często znawcy zabytków zajmują się głównie kształtem i kolorem okien, a kompromis można znaleźć także w przypadku nowoczesnych stolarek okiennych.

Ile kosztuje remont starego budynku?

Jeśli jesteś zainteresowany kupnem starego budynku i wyremontowaniem go, powinieneś najpierw usiąść z doradcą finansowym i obliczyć, jak duży jest Twój budżet - w tym składki i dotacje na renowację starych budynków. Możesz z góry oszacować, ile pieniędzy będziesz potrzebować na renowację starych budynków, na przykład za pomocą kalkulatora modernizacji LBS.
Radzimy dokładnie skoordynować wszystkie środki i zacząć od tych, które są niezbędne, abyś mógł mieszkać w domu: ogrzewanie, nieskazitelne rury wodociągowe, bezpieczne linie energetyczne, łazienki i kuchnie powinny znajdować się na szczycie listy priorytetów.

Renowacja starych budynków jest bardzo kosztowna i dlatego powinna być starannie przemyślana. Nieoczekiwane koszty, które nie zostały z góry wyliczone, zawsze mogą wystąpić w trakcie remontu.

Zdjęcie: iStock / Christian Horz

Podłogi we wszystkich pomieszczeniach nie muszą być wyłożone nowymi płytkami, laminatem czy parkietem. Prace izolacyjne z zewnątrz oraz renowację i projektowanie elewacji można wykonać również będąc już w domu. Dotyczy to również okien, ale ich wymiana powoduje sporo bałaganu. Dlatego warto przed przystąpieniem do prac podłogowych i malarskich dokonać wymiany okna. Ale jeśli wprowadzisz się do swojego wyremontowanego marzenia na przykład wiosną, to teoretycznie masz czas do września na zamknięcie okien tak, aby nadawały się na zimę - a tym samym masz trochę więcej swobody finansowej. Porozmawiaj otwarcie i szczerze z rzeczoznawcą budowlanym i architektem o swojej sytuacji finansowej. Ponieważ harmonogram renowacji dla renowacji starych budynków można skutecznie stworzyć tylko wtedy, gdy podasz prawidłowe informacje. 

Podczas renowacji starego budynku tradycyjnie ponoszone są następujące koszty:
 

Rodzaj przebudowy koszty
Wypełnij pęknięcie (długość trzech metrów) w murze od 500 do 1000 euro
Zaizoluj elewację (system sieci cieplnej) około 130 euro za metr kwadratowy
Zaizoluj elewację (ściana osłonowa) około 180 euro za metr kwadratowy
Zaizoluj fasadę (wdmuch) 20 euro za metr kwadratowy
Okna z potrójnymi szybami około 500 euro za okno
Uszczelnij piwnicę (od środka) 250 euro za metr kwadratowy
Uszczelnienie piwnicy (od zewnątrz) 400 euro za metr bieżący
Zaizoluj strop piwnicy (od dołu) 25 euro za metr kwadratowy
Zaizoluj rury ciepłej wody 5 do 10 euro za metr bieżący
Zaizoluj płytę podłogową 50 euro za metr kwadratowy
Ponownie zaizoluj dach 80 euro za metr kwadratowy
Ponownie przykryj dach 100 euro za metr kwadratowy

 • Ile kosztuje doradca ds. energii?
  Za dom jednorodzinny należy liczyć się z kosztami prawie 1000 euro.
   
 • Ile kosztuje rzeczoznawca budowlany?
  70 do 200 euro za godzinę, możliwe stałe ceny za projekt.

Co jest finansowane w renowacji starych budynków?

Na energiczną renowację przegród zewnętrznych i nowych budynków można ubiegać się o dofinansowanie z Kreditanstalt für Wiederaufbau (KfW), a w przypadku energii odnawialnej również z Federalnego Urzędu Gospodarki i Kontroli Eksportu (BAFA). ; z wyjątkiem ogniw paliwowych - odpowiada za to KfW). W BAFA dotacje na poszczególne działania BEG są dostępne od 02.01.Do złożenia w 2021 r. W KfW nowe finansowanie federalne rozpoczęło się 01.07.2021.

Federalne finansowanie wydajnych budynków (BEG) obejmuje kilka programów finansowania. Renowatorzy starych budynków nie muszą już chodzić do obu biur i wypełniać licznych dokumentów, ale wszystko jest podsumowane we wniosku „one-stop shop” o federalne fundusze na wydajne budynki (BEG).

Bausparen & Finanzieren Advertisement KfW, Bafa i premia podatkowa: finansowanie remontów w skrócie Każdy, kto planuje remont, może liczyć na finansowanie KfW. Są takie możliwości.

Promocja na ogrzewanie

Kotły kondensacyjne, które są zasilane wyłącznie gazem lub olejem, nie są już finansowane. Od 2026 roku olejowe systemy grzewcze mogą w ogóle nie być instalowane. Każdy, kto zamieni ogrzewanie olejowe na wariant przyjazny dla klimatu, otrzymuje premię za wymianę w wysokości dziesięciu procent. Zastąpienie starej nagrzewnicy olejowej nagrzewnicą hybrydową, która wykorzystuje zarówno gaz ziemny, jak i energię odnawialną, daje 40 procent dotacji. Ci, którzy polegają wyłącznie na energii odnawialnej, tj. biomasie lub cieple otoczenia, odzyskują 45 procent kosztów podlegających zwrotowi. 

Fundusze na izolację, okna i co.

W ramach BEG (Federalne Finansowanie Efektywnych Budynków) BAFA promuje indywidualne środki na istniejących budynkach, które przyczyniają się do zwiększenia efektywności energetycznej budynku na przegródce budynku. Obejmuje to na przykład wymianę drzwi i okien lub izolację ścian zewnętrznych lub dachu. Minimalna wielkość inwestycji kwalifikująca się do dofinansowania to 2000 euro (brutto). 20 procent kosztów kwalifikowanych jest finansowanych.

W przypadku remontów energetycznych w budynkach mieszkalnych wydatki kwalifikowalne są ograniczone do 60.000 euro za lokal mieszkalny.

Należy przestrzegać wymagań GEG dotyczących izolacji elewacji. Określa to, jak skuteczna musi być co najmniej izolacja elewacji domów jedno- i dwurodzinnych. Regulacja prawna obowiązuje w przypadku renowacji co najmniej dziesięciu procent powierzchni elewacji.

Jeśli osiągnąłeś odpowiedni poziom efektywności domu dzięki pewnym środkom remontowym, możesz otrzymać dotację (na zwrot) w wysokości do 75 od KfW.Otrzymano 000 euro. Zależy to od osiągniętego poziomu wydajności. Jeśli chcesz ubiegać się o finansowanie KfW, przed rozpoczęciem projektu skonsultuj się z doradcą ds. efektywności energetycznej. Otrzymasz dodatkowe dofinansowanie na nadzór budowlany.

Dofinansowanie prac remontowych dotyczy również ocieplenia okien w ramach programu ochrony klimatu 2030.

Zdjęcie: iStock / galitskaya

Finansowanie w ramach umowy pożyczki z towarzystwa budowlanego

„Umowa kredytu mieszkaniowego i oszczędnościowego idealnie nadaje się na finansowanie prac modernizacyjnych” – radzi LBS. Ponieważ umowa kredytu mieszkaniowego i oszczędnościowego zabezpiecza dzisiejsze historycznie niskie stopy procentowe na wiele lat. Ponadto LBS może zaciągać pożyczki do 50 w ramach prefinansowania.000 EUR przyznane bez zabezpieczenia. Oszczędza to czas i pieniądze, ponieważ wpis do księgi wieczystej nie jest konieczny. I wreszcie, oszczędzający w kasach mieszkaniowych często korzystają z dotacji państwowych, takich jak dotacje mieszkaniowe i pracownicze zasiłki oszczędnościowe. W niektórych przypadkach oszczędzający w kasach mieszkaniowych mogą również skorzystać z atrakcyjnej dotacji Wohn-Riester na projekt remontowy. Wtedy usuwają bariery do życia.
Ale co zrobić, jeśli nie ma gotowej do alokacji umowy kredytu i oszczędności na zbliżający się projekt budowlany?? "Żaden problem", mówią eksperci LBS ds. finansowania. "W tym przypadku można zastosować połączenie kredytu na prefinansowanie i umowy kredytu budowlanego ". I tak to działa: LBS wypłaca właścicielom budynków niezbędne środki (m.in.B. 50.000 euro) w formie pożyczki na prefinansowanie. Jednocześnie klient zawiera umowę kredytu mieszkaniowego i oszczędnościowego. Kredyt na prefinansowanie pozostaje niewykupialny, należne są tylko odsetki. Dodatkowo klient dopłaca do umowy kredytu mieszkaniowego i oszczędnościowego. Jest to obliczane w taki sposób, że po przydziale za kilka lat zamieni kredyt na prefinansowanie za jednym zamachem. W efekcie spłacane są tylko raty kredytu w towarzystwie budowlanym – a klient korzysta z niskiego oprocentowania i zabezpieczenia odsetek aż do ostatniej raty. 

...Ładowanie

Zostaw Swój Komentarz

Please enter your comment!
Please enter your name here