Usuń stare kafelki

Usuwanie starych płytek: łatwo zrobić ręcznie

Przed położeniem nowej podłogi w starym budynku, stare wykładziny są zwykle usuwane, a podłoga wyrównywana. Usunięcie starych okładzin z płytek stanowi szczególne wyzwanie, zwłaszcza jeśli pod spodem znajduje się ogrzewanie podłogowe. Nawet gdy płytki ścienne mają zostać podniesione i ponownie ułożone, należy zwrócić uwagę na kilka ważnych punktów. Ryzyko związane z każdym usunięciem leży w stanie podłoża. W pewnych okolicznościach może to wymagać dużego wysiłku przed nową instalacją.

Usuwanie płytek w łazience © VRD, fotolia.com

Całkowicie usuń stare płytki

Zasadniczo ta sama procedura jest stosowana w przypadku płytek ściennych i podłogowych. Jeśli stara okładzina z płytek ma być całkowicie usunięta, należy się spodziewać dużej ilości brudu i gruzu. Dlatego pomieszczenie musi być wcześniej całkowicie wyczyszczone, drzwi do innych pomieszczeń są zamaskowane, aby chronić resztę mieszkania.

Usuwanie płytek: prace wstępne

Młotek i dłuto lub wiertarka udarowa z odpowiednią przystawką to odpowiednie narzędzia do gwintowania. W każdym razie ułożone płytki ulegną zniszczeniu i należy je zutylizować jako gruz budowlany. Najlepiej zacząć od płytki, za którą znajduje się wgłębienie, ponieważ jest ona najłatwiejsza do usunięcia. Ubytki można zidentyfikować, stukając w powierzchnię płytki, na przykład rękojeścią śrubokręta.

Usuń pierwszą płytkę

Fugę zeskrobuje się lub ostrożnie usuwa szlifierką kątową. Jest osadzony w fudze, następnie narzędzie można umieścić bezpośrednio na płytce i to można wybić. Alternatywnie możesz wybić dziurę w płytce i usunąć materiał ze środka. Stopniowo podpowierzchnia jest odsłaniana. W każdym przypadku podczas tych prac należy nosić odzież ochronną, która zapewnia ochronę przed odskakiwaniem części płytek. Przydatne są również okulary ochronne i maska ​​oddechowa jako ochrona przed kurzem. Gruz można następnie zbierać i usuwać za pomocą zsypu na gruz lub wiader.

Usuń fugi między płytkami © DGM Photo, stock.cegła suszona na słońcu.com Usuń płytki za pomocą wiertarki udarowej © matteozin, fotolia.com Wskazówka: Odkurzacz przemysłowy zbiera małe kawałki i kurz, zapewniając w ten sposób przegląd w miejscu pracy. aż do 30% zapisać

Firmy specjalizujące się w podłogach
Tanie oferty

porównaj oferty
  • Sieć ogólnokrajowa
  • Kwalifikowani dostawcy
  • Nie wiążący
  • Za darmo
Wskazówka: Znajdź najtańsze warstwy podłogowe, porównaj oferty i zaoszczędź.

Usuń płytki na ogrzewaniu podłogowym

Szczególną ostrożność należy zachować przy usuwaniu płytek układanych na ogrzewaniu podłogowym. Narzędzie musi być ustawione płasko, zwłaszcza jeśli wylewka nie zakrywa ogrzewania. Dotyczy to zwłaszcza elektrycznych młotów obrotowych. Płaskie nasadki dłutowe mają zwykle kąt 45 stopni; pod tym kątem urządzenie powinno być również przymocowane do płytki. Ten kąt ma generalnie tę zaletę, że płytki poluzowują się i są mniej podatne na odpryski. W zasadzie, jeśli pod płytkami jest ogrzewanie podłogowe, lepiej pracować ręcznie niż mechanicznie.

Usuń płytki podłogowe: Użyj płaskich dłut do ogrzewania podłogowego

Odbierz pojedyncze kafelki

Należy zachować ostrożność, jeśli z nienaruszonego pokrycia z płytek mają być usunięte tylko pojedyncze płytki. W pierwszym kroku usuwa się fugę wokół danej płytki, następnie ostrożnie usuwa się ją od środka młotkiem i dłutem. Zapobiega to również wpływowi sąsiedniej nawierzchni. Alternatywnie nadaje się również narzędzie wielofunkcyjne z przystawką do frezowania.

Uszkodzone płytki można wymieniać pojedynczo © ArTo, fotolia.com Wskazówka: Uszkodzona płytka nie zawsze musi być natychmiast usuwana. W przypadku drobnych uszkodzeń może pomóc specjalny klej i sprawić, że pęknięcie lub odpryski będą prawie niewidoczne.

WSKAZÓWKA

Skorzystaj z naszej bezpłatnej usługi wyceny: Porównaj oferty regionalnych warstw podłóg i zaoszczędź

Płytka na płytce - wariant prosty

Istniejące pokrycie nie zawsze musi być usunięte w celu ponownego pokrycia płytek. Jeśli podłoże i wysokość konstrukcji na to pozwalają, płytkę można również przykleić do płytki. Oszczędza to czasochłonny etap pracy, a na placu budowy nadal jest mało brudu. Przed ponownym położeniem płytek na istniejącym pokryciu należy je zagruntować, aby zapewnić przyczepność kleju do płytek. Płytki szkliwione należy również zszorstkować mechanicznie. Nawet w przypadku ogrzewania podłogowego można zastosować metodę „płytka na płytkę”, ponieważ materiał ceramiczny bardzo dobrze przewodzi i magazynuje ciepło. Ważne jest jednak, aby zastosować klej odpowiedni do ogrzewania podłogowego. Przenosi to ciepło do nowej wykładziny przy niewielkich stratach ciepła i zapewnia przyjemną kontrolę temperatury podłogi.

Metoda płytki na płytce Wskazówka: W przypadku klejenia dużych formatów do płytek małoformatowych nierówności są większe ze względu na mniejszy udział fug. Jak wyrównana jest powierzchnia, należy wcześniej sprawdzić linijką. Mniejsze nierówności można wyrównać elastycznym klejem.

Zostaw Swój Komentarz

Please enter your comment!
Please enter your name here