Usuń starą tapetę: Te sztuczki pomogą

Aby lepiej usunąć tapetę, namocz ją wodą lub zmywaczem do tapet.

Zdjęcie: iStock / Pavel Rodimov

Jakich sztuczek możesz użyć, aby usunąć wodoodporną tapetę??

Jedynym problemem jest hydrofobowa tapeta z wiórów drzewnych, ponieważ wchłania zbyt mało płynu i przez to nie schodzi łatwo. Przy lekkich ścianach z płyt gipsowo-kartonowych ta metoda i tak jest tematem tabu, ponieważ wilgoć uszkodzi ściany.
Tapety w wilgotnych pomieszczeniach, takich jak kuchnie i łazienki, są często wykonane z tkaniny regulującej wilgoć i odpornej na rozdarcia. Chociaż jest to korzystne pod względem trwałości, zapobiega przemakaniu. Jeśli w ogóle nie możesz ich zdjąć ze ściany, alternatywą jest szlifowanie i szpachlowanie.
Sytuacja nie jest aż tak dramatyczna, gdy mamy do czynienia z dwiema warstwami zwykłej papierowej tapety sklejonymi jedna na drugiej. Tutaj wystarczy, jeśli użyjesz trochę więcej wody i detergentu lub. Użyj zmywacza do tapet niż przy tapecie jednowarstwowej. Ważne jest tylko dokładne i kilkukrotne nałożenie, aby zniwelować również siłę przyczepności dolnej warstwy kleju.

Jak długo tapety muszą moczyć przed zdjęciem??

Podczas zdejmowania tapety należy bezwzględnie przestrzegać czasów namaczania. Roztwór należy pozostawić na tapecie na co najmniej 30 minut. Im dłużej tapeta moczy się, tym łatwiej można ją odkleić. Drobne resztki tapety usuniesz szpachelką po jej oderwaniu.

Jak usunąć tapetę winylową?

Tapety winylowe są szczególnie odporne na wilgoć. Niektóre są nawet impregnowane wodoodpornym lateksem. Utrudnia to zmiękczenie warstwy tapety ługiem. Tylko tak zwany jeż tapetowy może pomóc przy usuwaniu tapety. To kłujące urządzenie wizualnie przypomina tytułowe zwierzę. Perforuje powierzchnię tapety, dzięki czemu przepuszcza wodę.
Jeśli stara tapeta została dokładnie przygotowana jeżem do tapet, można użyć wody, płynu do mycia naczyń lub zmywacza do tapet jak w przypadku zwykłej tapety.
Podczas korzystania z tapetowego jeża należy uważać, aby nie wywierać zbyt dużego nacisku, w przeciwnym razie ostre igły ze stali nierdzewnej mogą również uszkodzić ścianę. Dotyczy to zwłaszcza ścian z płyt gipsowo-kartonowych. Aby być po bezpiecznej stronie, możesz zrezygnować z tapetowego jeża i zamiast tego użyć papieru ściernego. Możesz go użyć do zszorstkowania starej tapety zamiast jej perforowania.

Siłę rozpuszczania ługu można zoptymalizować za pomocą pasty.

Zdjęcie: iStock / Pavel Rodimov

Jak usunąć kilka warstw tapety na raz??

Stare okładziny ścienne są często po prostu tapetowane. Jeśli chcesz nałożyć nową tapetę, podczas jej usuwania musisz poradzić sobie z dwiema lub więcej warstwami. W takim przypadku nie należy od razu rozpoczynać podlewania, tylko wstępnie spryskać tapetę tapetowym jeżem. Powierzchnia musi być perforowana do ostatniej warstwy. Tylko w ten sposób roztwór wody, zmywacza do tapet i płynu do mycia naczyń dociera i zmiękcza ostatnią warstwę pasty. Ponieważ w tym przypadku do usunięcia tapety trzeba użyć stosunkowo dużej ilości płynu, należy pokryć podłogę folią.
Dodatkowa wskazówka: dzięki wielowarstwowym paskom tapety możesz zoptymalizować moc rozpuszczalnika ługu. Aby to zrobić, po prostu dodaj trochę pasty. Poprawia to konsystencję płynu, zapobiega jego szybkiemu spływaniu i zapewnia dobre wnikanie w warstwy tapety.
W przypadku szczególnie upartej tapety, która nadal nie odkleja się od ściany, można tymczasowo pokryć ścianę cienką malarską folią. Zapobiega szybkiemu odparowywaniu wilgoci. Jeśli następnie nieco wydłużysz czas naświetlania, wielowarstwową tapetę można również bez problemu usunąć. W celu utylizacji tapet, poza kilkoma wyjątkami, utylizuje się je wraz z odpadami resztkowymi.

Przeczytaj więcej o odnawianiu tapet: Jak zrobić to prawidłowo Zrób to sam i napraw Tapeta zmywalna: Co powinieneś wiedzieć przed zakupem tapet

Jak usunąć tapetę za pomocą pary??

Chcąc skrócić czas naświetlania, przy usuwaniu tapety należy pracować z gorącą parą. W tym celu wlej do parownika opisany powyżej roztwór żrący. To podgrzewa wodę i kieruje ją do płyty parowej. Następnie możesz przesuwać go równomiernie po starej tapecie. Para wodna przenika przez drobne dysze przez tapetę i do warstwy pasty, usuwając obie.
Aby ta metoda zadziałała, tapety powlekane, wielowarstwowe i winylowe należy wcześniej perforować. Po krótkim czasie ekspozycji nasączoną tapetę można zwykle szybko i łatwo usunąć ze ściany. Możesz użyć szpatułki, aby pomóc w uporczywych pozostałościach. Nie należy używać gorącej pary na ścianach z płyt gipsowo-kartonowych.

Czym są zdejmowane tapety?

Jeśli chcesz częściej zmieniać tapetę, powinieneś użyć zdejmowanej tapety. Podobnie jak naklejki i naklejki ścienne, zdejmowana tapeta jest pokryta z tyłu. Do tapetowania wystarczy odkleić folię ochronną, równomiernie nałożyć paski tapety i wygładzić wszelkie nierówności.
Te nowe rodzaje tapet niezawodnie przylegają i nadal można je szybko i łatwo usunąć. Aby usunąć tapetę, wystarczy podnieść jeden róg szpachelką, a następnie w jednym kawałku ściągnąć pasek tapety ze ściany. Oszczędza to dużo czasu i pracy.
Tapety zdejmowane są teraz dostępne w wielu różnych kolorach i wzorach, a także tapety z drewna, flizeliny czy winylowe. Kupując zdejmowaną tapetę, musisz tylko pamiętać, że istnieją różne modele: niektóre są całkowicie zdejmowane, inne można tylko podzielić, tak aby na ścianie pozostał cienki osad. Trzeci wariant można ściągnąć na mokro, co oznacza, że ​​należy go zwilżyć, ale można go następnie usunąć w jednym kawałku. Zdejmowana tapeta to dobre rozwiązanie, szczególnie w przypadku ścian z płyt gipsowo-kartonowych, które nie tolerują dużej ilości wilgoci.

Zostaw Swój Komentarz

Please enter your comment!
Please enter your name here