Wymień stare pompy obiegowe na wczesnym etapie”,

Im więcej kranów chcesz dostarczać ciepłej wody, tym bardziej wydajny musi być system za nią.

Zdjęcie: iStock/jaycriss

Co to jest pompa obiegowa?

Pompy cyrkulacyjne to pompy napędzane elektrycznie, które zapewniają stały dostęp do ciepłej wody w rurze. Istniejąca rura ciepłej wody jest uzupełniona rurą cyrkulacyjną. Łączy to np. łazienkę na najwyższym piętrze z doprowadzeniem zimnej wody z zasobnika ciepła lub generatora ciepła i tworzy w ten sposób obieg z najwyższego punktu domu do dystrybutora. Pompa obiegowa jest następnie używana na linii powrotnej, co zapewnia cyrkulację ciepłej wody w linii wody pitnej i dlatego jest dostępna przez cały czas.

Zalety pompy obiegowej

  1. Większy komfort: nowa instalacja pompy obiegowej zapewnia przede wszystkim większy komfort. Dzięki dostępnej ciepłej wodzie możesz korzystać z ciepłej wody od razu w dowolnym momencie i z dowolnego kranu - czy to w kuchni, czy pod prysznicem.
  2. Kolejny pozytywny efekt pompy obiegowej jest szczególnie widoczny w dużych budynkach mieszkalnych. Ze względu na wysokie temperatury przekraczające 60 stopni Celsjusza i ciągły ruch w rurach wodociągowych, ciepła woda może dezynfekować rury. Proces ten nazywany jest dezynfekcją termiczną i stanowi bardzo dobrą ochronę przed rozwojem chorobotwórczych drobnoustrojów, takich jak Legionella. Zasięgnij porady eksperta, aby wykorzystać ten efekt.
  3. Kolejną wielką zaletą jest to, że pompa obiegowa pozwala zaoszczędzić duże ilości wody. Jeśli inaczej musiałbyś pozwolić zimnej wodzie spływać przez długi czas, zanim pojawi się gorąca woda, możesz natychmiast uzyskać dostęp do ciepłej wody, konfigurując obieg ciepłej wody. Świetna oszczędność wody!
  4. Rury ciepłej wody mogą również zapewnić dodatkowy efekt ogrzewania pomieszczeń mieszkalnych zimą.

Tutaj możesz zamówić pompę obiegową Wilo od Amazon.

Zdjęcie: Wilo

Wady pompy obiegowej

  1. Wiele pomp obiegowych jest zaprojektowanych do pracy ciągłej, aby ciepła woda mogła krążyć w sposób ciągły. Może to skutkować wysokimi kosztami energii elektrycznej, a ciągłe podgrzewanie wody również kosztuje dodatkową energię. Dobrze wiedzieć: Stare pompy obiegowe mają znacznie wyższe zużycie energii niż nowsze modele. Opłaca się doposażyć w odpowiednim czasie.
  2. Uwaga na temperaturę wody: jeśli temperatura ciepłej wody jest zbyt niska, legionella może rozprzestrzeniać się nawet bardziej niż w zimnej wodzie. Polecamy porady eksperta.

Chociaż pompa obiegowa powoduje wyższe koszty energii, można zaoszczędzić wodę. Ciepła woda jest dostępna od ręki, a zimna woda nie musi najpierw spłynąć.

Zdjęcie: iStock / Andrey Popov

Rozwiązanie problemu energetycznego w pracy ciągłej

Pompy obiegowe nie muszą pracować w trybie ciągłym. Podobnie jak w przypadku nocnego obniżenia ogrzewania, za pomocą timera można wygodnie ustawić godziny, w których pompa obiegowa ma pracować i kiedy można zaoszczędzić energię. Nasza wskazówka: Jeśli masz możliwość zainstalowania ogniw słonecznych, możesz zaoszczędzić na kosztach energii elektrycznej i skorzystać z programów dotacji.

Kiedy warto wymienić pompę obiegową??

W przypadku starszych pomp obiegowych zdecydowanie warto wymienić, gdyż energochłonność starszych pomp jest o wiele wyższa niż w przypadku nowych, wysokosprawnych pomp. Nowe przejęcie zwraca się w krótkim czasie.
Dobrze wiedzieć: Wymiana starej pompy obiegowej może być dwukrotnie bardziej opłacalna. Nie tylko oszczędzasz koszty energii, ale możesz również skorzystać z ogólnokrajowych środków finansowych, takich jak finansowanie KfW lub finansowanie Bafa. Przed wymianą pomp dowiedz się, czy subsydium jest dla Ciebie opcją.

Zostaw Swój Komentarz

Please enter your comment!
Please enter your name here