Alternatywy dla kombinowanego systemu grzewczego

Izolacja elewacji: alternatywa dla systemu termokompozytowego

Konwencjonalna izolacja budynków z wykorzystaniem systemu kompozytów termicznych popadła w niełaskę. Płyty styropianowe, zwane potocznie styropianem, są niebezpieczne w przypadku pożaru, są produktem ropopochodnym - surowiec jest na to zbyt cenny - i uważane są za problematyczne w przypadku utylizacji. Fakt, że ten materiał jest nadal tak często instalowany, ma związek z faktem, że jest to najtańszy wariant.

Styropian stracił reputację - istnieje wiele alternatyw dla materiałów izolacyjnych © Gerd, stock.cegła suszona na słońcu.com

Niemniej jednak warto rozważyć alternatywy. Przy wyborze należy zawsze pamiętać, że każdy materiał i każda technika ma swoje zalety i wady. Nieprawidłowo zainstalowany nawet podobno najlepszy produkt może spowodować poważne uszkodzenia. Właściciele domów, którzy chcą wyremontować, mogą sami podjąć fundamentalną decyzję - przedstawiamy przegląd tutaj.

Chodzi o alternatywy dla tradycyjnego systemu termokompozytowego ze styropianu. Należy dokonać rozróżnienia między różnymi rozwiązaniami konstrukcyjnymi i różnymi materiałami. Niektóre można ze sobą łączyć, inne nie.

Izolacja systemem kompozytów termicznych © IVPU

Eleganckie w nowych budynkach: cegły termoizolacyjne

Oczywiście masz największy wybór, jeśli chodzi o odpowiednią izolację dla nowych budynków, w końcu wszystkie ustalone systemy działają. Najbardziej eleganckim rozwiązaniem jest budowanie z cegieł, które od wewnątrz wypełnione są izolacją. Oznacza to największą możliwą elastyczność w projektowaniu ścian, ponieważ nie ma specyfikacji materiału izolacyjnego. Oszczędza to oczywiście miejsce, jeśli materiał izolacyjny jest zintegrowany z murem. a to oznacza, że ​​po wymurowaniu nie ma dodatkowego etapu prac ze względu na izolację. Potrzebujesz również kamieniarzy, którzy dobrze poradzą sobie z tym materiałem. Przy odpowiedniej grubości ścian można nawet osiągnąć standard domu pasywnego. Oferowane są cegły wypełnione perlitem i wełną mineralną.

Cegły termoizolacyjne bardzo dobrze izolują

Tradycja z północnych Niemiec: mur dwupłaszczowy

Mur dwuwarstwowy to nic innego jak dwie ściany murowane, które są do siebie dokładnie równoległe. Przestrzeń pomiędzy nimi wypełniona jest materiałem izolacyjnym. W północnych Niemczech wcześniej wybudowano mur dwuwarstwowy, w takich domach wystarczy wypełnić przestrzeń pomiędzy. Mur dwuwarstwowy jest również wariantem do izolacji innych domów, budując drugą ścianę przed istniejącą ścianą i wypełniając przestrzeń między nimi materiałem izolacyjnym. Zdecydowanie możesz użyć wspomnianych wcześniej cegieł wypełnionych materiałem izolacyjnym, ale możesz też użyć konwencjonalnych cegieł, jeśli chcesz uzyskać efekt cegły.

Później można również zbudować mur dwuwarstwowy © Kara, stock.cegła suszona na słońcu.com

Jeśli mur dwuwarstwowy jest już na miejscu, późniejsza izolacja rdzenia jest stosunkowo prostą sprawą, do której nie potrzeba nawet rusztowań i która pozostawia niezmieniony wygląd domu. To też jest dość niedrogie. Jeśli druga powłoka ścienna zostanie następnie umieszczona przed istniejącą ścianą, jest to więcej pracy, ale otwiera możliwości projektowania. Odległość między dwiema ścianami nie może przekraczać 15 centymetrów; w przypadku niektórych kołków dozwolone jest również 20 centymetrów. Warto omówić projekt z inżynierem budowlanym lub architektem, zwłaszcza jeśli druga powłoka ściany ma rozciągać się na więcej niż jedną kondygnację.

Mur dwuwarstwowy z izolacją © Kara, fotolia.com

Sensowne może być również zbudowanie drugiej powłoki ściennej jako izolacji wewnętrznej, a mianowicie, jeśli elewacja zewnętrzna składa się z widocznych ram, których nie należy zmieniać. Jako drugą powłokę ściany wewnątrz można zastosować cegły adobe, które mają już bardzo wysoką wartość izolacyjną i nie są tak ciężkie jak większość innych cegieł. Jest to również najłatwiejszy w użyciu materiał dla laika. Dostępna jest szeroka gama materiałów, aby wypełnić lukę. Można zastosować szkło ekspandowane i kruszony korek, perlit, płatki z wełny mineralnej lub celulozy, ale także różne granulaty.

aż do 30% zapisać

Firmy specjalizujące się w izolacjach
Tanie oferty

porównaj oferty
  • Sieć ogólnokrajowa
  • Kwalifikowani dostawcy
  • Nie wiążący
  • Za darmo
Wskazówka: Znajdź najtańsze firmy specjalizujące się w izolacji, porównaj oferty i zaoszczędź.

Wymagające technicznie - elewacja wentylowana

Wentylowana elewacja zapewnia dużą elastyczność — można zainstalować szeroką gamę materiałów izolacyjnych o niemal dowolnej grubości i istnieje wiele różnych opcji projektowania elewacji. Materiał izolacyjny - panele lub maty wykonane z wełny mineralnej, miękkich włókien drzewnych, na przykład włókien kokosowych - jest zaciśnięty między kantówki przymocowane do elewacji. Na wierzchu nakładana jest membrana dachowa, a na niej tworzona jest wnęka z listwami. Powietrze krąży przez to i utrzymuje konstrukcję suchą. Na przykład można przymocować otynkowane panele do łat lub zamontować okładzinę drewnianą.

Podstawowa konstrukcja elewacji wentylowanej

Należy zwrócić uwagę na statykę – konstrukcja musi być dobrze wbita w ścianę domu. Możliwe jest ułożenie dwóch poziomów izolacji jeden na drugim, następnie jedna warstwa kantówki musi być ułożona poziomo, a dwie pionowo. Ważne jest, aby łaty dachowe były montowane pionowo, aby woda, która może przedostać się do środka, mogła bez przeszkód spływać. Okładzina może być również wykonana z gontów drewnianych, cegły klinkierowej, metalu lub np. z paneli fotowoltaicznych. Przede wszystkim okładziny z drewna dają laikom możliwość pomocy. Jeśli jednak nie chcesz, aby w Twoim domu drewno, które z czasem zszarzało, trzeba było je malować co kilka lat.

Tylko coś dla specjalisty: próżniowe panele izolacyjne

To wariant dla smakoszy wśród ekspertów od izolacji. Panele izolacyjne to panele składające się z próżniowego rdzenia, który szczególnie dobrze izoluje. Dlatego istnieje osłona, która zapewnia niezbędną stabilność. Zaletą tego systemu jest wysoki efekt izolacyjny, można go również zastosować, gdy gruba warstwa izolacji nie jest z jakiegoś powodu możliwa. Jest jednak stosunkowo drogi, może być zainstalowany tylko przez specjalistę i nie wybacza uszkodzeń.

Materiał - po prostu bez styropianu

Jeśli nie chcesz konwencjonalnego systemu kompozytów termicznych, zwykle nie chcesz też styropianu. Nie musi tak być, alternatyw jest wiele. Przez długi czas stosowano wełnę szklaną, zwłaszcza w pomieszczeniach. Początkowo materiał ten był szkodliwy dla zdrowia, dziś zamiast niego używa się wełny mineralnej. Oba są podsumowane terminem wełna mineralna. Wybierasz to, jeśli nie chcesz produktu na bazie ropy naftowej lub jeśli masz szczególnie wysokie wymagania w zakresie ochrony przeciwpożarowej. Istnieją panele mineralne, które są używane jak system kompozytów termicznych i istnieją materiały, które dobrze nadają się do elewacji wentylowanych. Jest stosunkowo niedrogi i łatwy w obróbce.

Izolacja elewacji wełną mineralną © smspsy, stock.cegła suszona na słońcu.com

Perlit - tylko skała

Perlity to skała wulkaniczna, która rozszerza się pod wpływem wysokiej temperatury i dlatego jest dobrze izolowana dzięki strukturze wnęki. Jest oferowany tylko jako wypełnienie i dlatego może być stosowany tylko w izolacji elewacji w murze dwuwarstwowym lub, ostatnio, w cegłach wypełnionych materiałem izolacyjnym.

Przegląd materiałów izolacyjnych alternatywnych do styropianu

Płyty pilśniowe – przydatne do wewnątrz i na zewnątrz

W międzyczasie płyty z miękkiego włókna drzewnego sprawdziły się przede wszystkim do izolacji wewnętrznej w domach z muru pruskiego, ale nadają się również jako materiał na elewację wentylowaną. W porównaniu do innych materiałów izolacyjnych wykonanych z surowców odnawialnych są one nieco tańsze, a także łatwe w obróbce dla laika. Ponadto istnieje stosunkowo szeroka gama produktów, która umożliwia znalezienie odpowiedniego materiału dla najróżniejszych wymagań. Istnieją również luźne włókna drzewne jako izolacja wdmuchiwana.

Tylko do wdmuchiwania - izolacja celulozowa

Izolacja wdmuchiwana z reguły wymaga budowy komór szczelinowych, na elewacji np. za beczką wentylowaną, jeśli nie ma już pustych przestrzeni, np. w murze dwupowłokowym. Celuloza to zdecydowanie najtańsza opcja wśród izolacji wdmuchiwanych. W każdym razie obróbka powinna być przeprowadzona przez specjalistyczną firmę, ponieważ ważne jest, aby nie powstały ubytki. Ponadto chcieliśmy podjąć wystarczające środki ostrożności, aby nie dopuścić do tego dość duży rozwój Straub.

Celuloza to czysty materiał recyklingowy, a teraz wypróbowany i przetestowany materiał izolacyjny © Ingo Bartussek, stock.cegła suszona na słońcu.com

Inne odnawialne materiały izolacyjne

Oprócz drewna i celulozy istnieje szereg innych materiałów izolacyjnych wykonanych z materiałów odnawialnych. Należą do nich włókna kokosowe, korek, wełna owcza, len, konopie i słoma. Na rynku ciągle pojawiają się nowe tkaniny, na przykład wodorosty to jedna z bardziej egzotycznych innowacji. Każdy materiał ma swoje specyficzne właściwości, więc szkodniki omijają konopie - otrzymujesz materiał izolacyjny z rośliny, która nigdy nie była traktowana pestycydami. Z kolei wełna owcza jest w stanie rozkładać zanieczyszczenia z powietrza w pomieszczeniu; może również przechowywać dużo wody, nie tracąc przy tym efektu izolacyjnego.

Ważne jest, aby dokładnie poznać możliwości montażu, ale także aprobatę jako materiał budowlany. Oferowane są arkusze, maty i materiały do ​​wdmuchiwania. Czasami efekt izolacyjny jest słabszy niż w przypadku innych materiałów, ale jest to równoważone przez energooszczędną produkcję i utylizację, biorąc pod uwagę cykl życia. Z drugiej strony np. bawełna i len mają lepsze działanie izolacyjne niż wełna mineralna. Patrząc na problem od strony ekonomicznej można generalnie założyć, że koszty będą wyższe, ale też bardzo różne. Amortyzacja poprzez niższe koszty ogrzewania jest zazwyczaj możliwa, ale rzadko w ciągu kilku lat. Wszystkim, którzy chcieliby włączyć odnawialny surowiec, ale unikają eksperymentów i preferują sprawdzone systemy, zaleca się stosowanie płyt celulozowych i miękkich włókien drzewnych.

Wskazówka: Więcej informacji znajdziesz w naszym rozdziale dotyczącym izolacji elewacji

Zostaw Swój Komentarz

Please enter your comment!
Please enter your name here