Malowanie aluminium: porady i wskazówki ”,

Przede wszystkim powinieneś wiedzieć, czy obrabiany przedmiot jest wykonany z surowego aluminium, czy z anodowanego aluminium. Anodowane aluminium ma elektrycznie utwardzoną powierzchnię z wyjątkowo wytrzymałą warstwą tlenku jako ochrona przed korozją, która tworzy się z samego aluminium. Na tej warstwie tworzy się porowata warstwa, która nie przylega dobrze do znajdującego się pod nią tlenku glinu, przez co farba ponownie się łuszczy. Przed malowaniem należy usunąć wypaloną elektrycznie warstwę tlenku, co można osiągnąć tylko za pomocą piaskowania lub bardzo agresywnych środków chemicznych i dlatego jest to sprawa dla wyspecjalizowanych firm.
Tlenek w normalnym aluminium jest również irytujący przed malowaniem, ale można go łatwo zeszlifować. Aby farba trwała naprawdę dobrze, przed malowaniem należy nałożyć podkład z podkładem adhezyjnym. Podkład trwale wiąże się z aluminium jako promotor przyczepności i jednocześnie może utrzymać farbę w miejscu. Malując aluminium należy dobrze wietrzyć i nosić maskę na twarz.
 

Jaka farba do aluminium??

Ponieważ farba nie przylega bezpośrednio do metalu, ale do podkładu, rodzaj farby nie ma większego znaczenia. Musi być odpowiedni do metalu. Ważniejszy jest skład: są farby jednoskładnikowe i dwuskładnikowe. Farba jednoskładnikowa jest podkładem i wysycha przez odparowanie rozpuszczalnika. Farba dwuskładnikowa jest bardziej wytrzymała i stanowi mieszankę farby i utwardzacza, wysycha po reakcji chemicznej i ma szczelną powierzchnię. Farba dwuskładnikowa może być kolorowa lub bezbarwna. Nie należy malować kolorowej 2-komponentowej farby bezbarwną - jeśli powierzchnia ma błyszczeć, weź 1-komponentową farbę bazową i zabezpiecz ją 2-komponentową farbą bezbarwną. Do malowania aluminium można farbę pomalować pędzlem, nałożyć mały wałek do malowania lub nanieść sprayem.
 

Podczas malowania powierzchni należy zwrócić uwagę na skład: są farby jednoskładnikowe i dwuskładnikowe.

Zdjęcie: IStock / gilaxia

Instrukcja malowania aluminium lakierem bazowym i nawierzchniowym

 1. Szlifowanie (pogrubienie, bez nagłówka)
  Skompresuj tlenek papierem ściernym o ziarnistości 400, a następnie wygładź powierzchnię aluminiową drobnym papierem ściernym w 1.000 ziarna.
   
 2. Czysty
  Powierzchnia musi być czysta i odtłuszczona przed malowaniem. Usuń pył szlifierski, którego ziarna będą później widoczne w farbie. Wyczyść aluminium alkoholem lub środkiem odtłuszczającym, a następnie nie dotykaj go gołymi palcami.
   
 3. Zastosuj podkład
  Nałożyć podkład na krzyż i pozostawić do wyschnięcia. Na podkład można spryskać lub pędzlem.
   
 4. farba
  Nakładać top na krzyż z puszki lub wałkiem malarskim. Lepiej malować kilkoma cienkimi warstwami zamiast jednej grubej warstwy farby.
   
 5. Aby zapieczętować
  Nałóż warstwę nawierzchniową, aby ją uszczelnić i upewnić się, że oba produkty są ze sobą kompatybilne. W przypadku farb dwuskładnikowych uszczelka jest w komplecie.

Zostaw Swój Komentarz

Please enter your comment!
Please enter your name here