Praca w domu: Twoje prawa i obowiązki”,

Tak jak pracodawca nie może zlecić pracy w home office bez umowy, tak pracownik może pracować z domu bez zgody pracodawcy – nawet w nietypowych sytuacjach, takich jak kryzys koronowy. Zasadą jest, że obie strony muszą uzgodnić, kiedy i jak długo pracownik będzie pracował w domu.
W szczególności oznacza to: Jeśli pracodawca zakazuje pracy z domu, a nie było to wcześniej normą lub uregulowane w umowie w firmie (na przykład umowa o pracę, umowa o pracę lub układ zbiorowy), pracownik musi stawić się w swoim zwykłym miejscu pracy.
Obawa przed zarażeniem się koronawirusem w firmie lub w drodze do pracy nie uzasadnia legalnego prawa do pracy w domu. Zagrożenie to jest postrzegane jako ogólne zagrożenie życia, z którym pracownik musi sobie poradzić.

Znasz już nasz podcast? Prawo & Podatki Podcast odcinek 12: Home office – co mogę odliczyć od podatku? W każdy czwartek redaktor naczelna Gaby Miketta omawia ze swoimi gośćmi ważne pytania dotyczące własności domu w podcaście HAUSfreunde.

Jakie zasady obowiązują w domowym biurze?

Jeśli pracownik wykonuje swoje zadania w biurze domowym, obowiązują tam te same wymogi prawne, co podczas pracy w budynku firmy: 
 

  • Należy przestrzegać czasów przerw,
  • nie wolno przekraczać maksymalnego dziennego czasu pracy,
  • Od zakończenia pracy do kolejnego rozpoczęcia pracy musi upłynąć co najmniej jedenaście godzin.

W szczególności oznacza to, że zgodnie z § 4 ustawy o czasie pracy (ArbZG) pracownik jest również zobowiązany do skorzystania z półgodzinnej przerwy najpóźniej po sześciu godzinach nieprzerwanej pracy. Ponadto nie może pracować więcej niż osiem godzin dziennie, w wyjątkowych przypadkach maksymalnie dziesięć godzin (§ 3 ArbZG). Ponadto niedopuszczalne jest rozpoczynanie pracy tak późno w godzinach wieczornych – na przykład ze względu na opiekę nad dziećmi, która odbywa się również w domu – aby nie było jedenastu godzin odpoczynku przed rozpoczęciem pracy następnego dnia rano (§ 5 ArbZG ).
Zakres, w jakim pracownicy i pracodawcy zgadzają się na uelastycznienie tych przepisów w związku z sytuacją związaną z koronami, pozostawia się obu stronom. Jednak z prawnego punktu widzenia wymogi prawne dotyczą również biur domowych.

Aby przeciwdziałać rozprzestrzenianiu się koronawirusa, wiele osób pracuje obecnie w domu.

Zdjęcie: iStock / CasPhotography

Kto musi płacić za sprzęt do domowego biura??

Każdy, kto musi technicznie wyposażyć miejsce pracy z dala od sal operacyjnych w taki sposób, aby stamtąd była możliwa sensowna praca, zależy od tego, dlaczego działalność powinna zostać przeniesiona do biura domowego.
Jeśli powodem jest bardziej specyfikacja uzgodniona z pracownikiem, aby go chronić, pracodawca zwykle musi zapewnić niezbędny sprzęt. Jeśli natomiast pozwala na pracę z domu, bo zakwaterowuje pracownika, żeby mógł np. opiekować się dziećmi, prawdopodobnie musiałby zapłacić za niezbędny sprzęt. W przypadku sporu prawnego decydujące znaczenie miałyby tutaj dokładne okoliczności.

Jak powinno być skonfigurowane domowe biuro??

Aby efektywnie pracować w domowym biurze, miejsce pracy musi być zaprojektowane w sensowny sposób. Dotyczy to w zasadzie, ale także wtedy, gdy z powodu kryzysu Corona pracownicy są tylko tymczasowo zależni od domowego biura lub czegoś porównywalnego w swoim prywatnym mieszkaniu.
Jeśli nie możesz urządzić własnego pokoju jako domowego biura, najcichszy kącik mieszkania powinien być wyposażony w stół i krzesło. Mogą być tam również wymagane połączenia elektryczne, a także wystarczająco dużo miejsca na niezbędne materiały robocze. Klasykiem do pracy w prywatnym mieszkaniu jest gabinet w salonie.
Ponieważ obecnie nikt nie jest w stanie powiedzieć, jak długo potrwa kryzys koronowy, miejsce pracy w domowym biurze powinno być zaprojektowane tak ergonomicznie, jak to tylko możliwe i wyposażone w wystarczającą ilość źródeł światła. Może być konieczna praca stąd przez kilka tygodni. Powinieneś również upewnić się, że w razie potrzeby możesz z łatwością wziąć udział w wideokonferencji. W tym celu wykorzystywane są różne systemy wideokonferencji, w zależności od pracodawcy.

Przeczytaj tutaj: Prawo i podatki Corona: Tak mówi prawo pracy Wskazówki dotyczące gospodarstwa domowego Corona: 10 najlepszych wskazówek dotyczących równowagi między życiem zawodowym a prywatnym

Jak możesz skoncentrować się na pracy w domowym biurze??

Kluczem do efektywnej pracy w domu jest wyeliminowanie czynników rozpraszających. W tej chwili jest to tym ważniejsze, że obecna sytuacja jest dla wielu osób bardzo absorbująca psychicznie. Jeśli wystąpią dodatkowe zakłócenia, może ucierpieć jakość pracy i obciążenie pracą.
Te środki pomagają skoncentrować się na pracy w domu:
 

  • Utrzymuj rutynę, jakbyś szedł do biura (prysznic, ubierz się, zjedz śniadanie, zacznij pracę).
  • Kontynuuj zwykłe ustalenia z kolegami lub przełożonymi poprzez połączenie konferencyjne lub czat wideo. Pomaga to również zmniejszyć izolację społeczną.
  • Wyłącz czynniki zakłócające (takie jak smartfon) lub umieść je poza zasięgiem.
  • Usuń prywatne przybory z domowego biura.
  • Przestrzegaj ustalonych czasów pracy i przerw.
  • Wyraźne rozgraniczenie między godzinami pracy a czasem wolnym.

Jak jesteś ubezpieczony w biurze domowym??

Podczas pracy w domu pracownicy są na ogół chronieni ustawowym ubezpieczeniem od następstw nieszczęśliwych wypadków. Dotyczy to jednak tylko wypadków, które są bezpośrednio związane z działalnością. Przykład: Monitor przechyla się z prowizorycznego biurka i rani pracownika w rękę. W takim przypadku ubezpieczenie wypadkowe przejmuje. Jeśli jednak filiżanka upadnie na stopę podczas robienia kawy w kuchni, obowiązuje regularne ubezpieczenie zdrowotne pracownika.

Zostaw Swój Komentarz

Please enter your comment!
Please enter your name here