Blat kwarcowy w kuchni: elegancki i praktyczny”,

Blat kwarcowy jest niezwykle wytrzymały, odporny na zarysowania i wilgoć. 

Zdjęcie: Cosentino

A propos koloru: popularny blat kwarcowy Silestone jest dostępny w 60 kolorach. Silestone to opatentowany materiał kwarcowy hiszpańskiej firmy Consentino, który obecnie staje się marką dla wszystkich produktów z kompozytów kwarcowych - jak już wiemy z myjek wysokociśnieniowych, szkła bezpiecznego lub chusteczek papierowych. Silestone jest niewrażliwy na plamy, stabilny i dostępny zarówno w wersji polerowanej, jak i matowej. I: Materiał jest używany nie tylko do blatów kwarcowych o grubości 12, 20 i 30 milimetrów, ale jest również dostępny jako zlew kuchenny. Blat i zlewozmywak z jednego kawałka - dobry trik, zwłaszcza w małych kuchniach, aby kuchnia wydawała się większa.
Inną marką dobrze znaną na rynku produktów z kompozytów kwarcowych jest Caesarstone. Wysoce zaprojektowane kwarcowe powierzchnie robocze wykonane z żywicy poliestrowej we wszystkich wyobrażalnych kolorach ze wszystkimi wyobrażalnymi wzorami są dzięki prawdziwym artystom od zwykłej powierzchni roboczej po przyciągający wzrok w kuchni. Blaty robocze izraelskiej firmy o tej samej nazwie noszą znamienite nazwy takie jak "Tiger Eye" czy "Amethyst Rock".

Zalety i wady blatu kwarcowego w kuchni

Blaty kwarcowe mają zalety i wady. Korzystając z poniższej listy, możesz podczas planowania kuchni zastanowić się, czy blat kwarcowy jest dla Ciebie właściwym wyborem.

Blat kwarcowy staje się coraz bardziej częścią nowoczesnej kuchni.

Zdjęcie: Cosentino

Zalety blatu kwarcowego

 • Kwarc to wytrzymały, wodoodporny materiał. Rysy i ślady zużycia na blacie występują bardzo rzadko.
 • Blaty kwarcowe są bezpieczne dla żywności i bardzo trwałe - również dlatego, że wilgoć nie może im zaszkodzić. Marginesy wodne i wapienne tworzą się bardzo rzadko lub wcale. Więc jeśli trochę kredowej wody wyląduje na kwarcowej powierzchni, to żaden problem.
 • Drobne rysy lub ślady zużycia można stosunkowo łatwo naprawić na blatach kwarcowych.
 • Blat kwarcowy jest estetyczny i oferuje duży wybór opcji projektowych oraz kolorów, dzięki czemu można go idealnie dopasować do wymarzonej kuchni. Blat z kwarcu nada Twojej kuchni nowoczesny charakter, nie pozbawiając jej przytulności - jak może się zdarzyć np. w przypadku blatu wykonanego ze stali lub betonowego blatu.
 • Blaty kwarcowe nie mają porowatej powierzchni, dzięki czemu są gładkie, a przez to łatwe w pielęgnacji, ponieważ nie są wymagane żadne specjalne środki czyszczące i są higienicznie czyste.
 • Kwarcowe powierzchnie robocze mają dobry stosunek jakości do ceny.

Blaty kwarcowe są bezpieczne dla żywności i wyjątkowo trwałe.

Zdjęcie: Cezarstone

Wady blatu kwarcowego

 • Powierzchnia blatu kwarcowego jest tak twarda, że ​​umieszczanie przedmiotów, zwłaszcza szklanek, zwykle nie odbywa się bez brzęczenia i grzechotania. Może to przeszkadzać osobom wrażliwym na hałas.
 • Nie należy stawiać gorących garnków ani patelni na kwarcowej powierzchni roboczej, ponieważ może to spowodować uszkodzenie.
 • Materiał do produkcji, czyli kompozyt kwarcowy, nie jest materiałem czysto naturalnym, ale mieszanką kilku materiałów – nie każdy planista kuchni to lubi.
 • Niestety w zależności od wyglądu blat kwarcowy nie wygląda tak naturalnie.
 • Odciski palców i tłuste plamy są bardziej widoczne na jednobarwnych powierzchniach kwarcowych niż na innych powierzchniach roboczych. Każdy tłusty palec widać zwłaszcza na blatach tzw. skóropodobnych. Zwiększa to wysiłek związany z czyszczeniem i niestety zmniejsza wydajność.
 • Niektórzy producenci polecają jako środki czyszczące tylko te produkty, które sami wprowadzają na rynek i wyraźnie stwierdzają w instrukcjach pielęgnacji swoich produktów, że do blatów kwarcowych nie jest zalecany ani płyn do mycia naczyń, ani żaden inny środek czyszczący. Sprawia to wrażenie, że powierzchnia kwarcu jest bardzo wrażliwa i wymaga specjalnego środka czyszczącego – ale tak nie jest.
Inne materiały na blaty kuchenne Blaty betonowe: nie tylko do kuchni na zewnątrz Kuchnia Blaty granitowe w kuchni Kuchnia Blat ceramiczny: Naturalne piękno kuchni

Blaty wykonane z kwarcu równie dobrze nadają się do codziennego użytku?

Blat kuchenny musi wiele wytrzymać i jednocześnie podkreślać wygląd Twojej kuchni. Większość producentów oferuje blaty kwarcowe w kilku grubościach: 15 i 20 milimetrów, a także z podkonstrukcją i fazowaną krawędzią bloku w grubościach 30 i 40 milimetrów. Blaty kwarcowe są jednymi z najlżejszych wśród blatów: jeden metr kwadratowy waży od 29 do 44 kilogramów - jeśli weźmiesz pod uwagę, że drewniany blat waży ponad 70 kilogramów, wersja kwarcowa jest bardzo lekka.
Produkty z kompozytu kwarcowego są wyjątkowo odporne na zarysowania, wstrząsy i uderzenia, a także ciecze, ponieważ powierzchnia kwarcu nie ma porów. Innymi słowy, czyszczenie kwarcowej powierzchni roboczej jest łatwe i ułatwia higieniczną pracę w kuchni. Często jednak kwarcowa powierzchnia robocza ulega uszkodzeniu, gdy bezpośrednio na nią umieszczane są gorące przedmioty, czyli duże ilości energii i siły działają na niewielką powierzchnię blatu. Dlatego zawsze powinieneś używać podstawki do gorących garnków i patelni.
Ponieważ jednak większość powierzchni roboczych z kwarcu ma stopień twardości równy siedem, trzeba bardzo mocno wymachiwać drewnianą łyżką lub nożem do obierania, aby spowodować trwałe uszkodzenie. Z miłości do noży kuchennych warto posiekać owoce i warzywa na desce do krojenia w oldschoolowy sposób. Ponieważ kwarcowa powierzchnia robocza jest twardsza niż powierzchnia tnąca twojego noża i musiałbyś ją dość często ostrzyć, aby móc ponownie coś przeciąć, jeśli używasz go do regularnego cięcia bezpośrednio na kwarcowej powierzchni roboczej.
Według producenta to, co może się nieznacznie zmienić w czasie oraz pod wpływem silnego światła słonecznego i promieniowania UV, to kolor. Dzięki temu powierzchnie robocze z kwarcu nie blakną, a jedynie nieznacznie zauważalnie zmieniają kolor w porównaniu z dniem montażu.

Blaty kwarcowe doskonale nadają się do codziennego użytku, ponieważ powierzchnia kwarcu nie ma porów. 

Zdjęcie: Cezarstone

Wskazówki dotyczące pielęgnacji blatów wykonanych z kompozytu kwarcowego

Ciepła woda, ścierka do naczyń i płyn do mycia naczyń lub płyn do mycia szyb - to wszystko, czego potrzebujesz do wyczyszczenia blatu z kompozytu kwarcowego. Jeśli chcesz, możesz również użyć wody z octem i usunąć zaschnięte resztki jedzenia drewnianą lub plastikową skrobaczką, w przypadku trudności metalowym ostrzem do płyt ceramicznych. Według większości producentów ważne jest, aby po wyczyszczeniu dokładnie przetrzeć ciepłą wodą powierzchnię roboczą z kompozytu kwarcowego i przetrzeć suchą szmatką. Jeśli używasz zimnej wody do płukania lub nie wycierasz w ogóle, możesz wywołać smugi lub cienie na blacie. Nawiasem mówiąc, może się to również zdarzyć, jeśli masz na myśli zbyt dobrze, czyszcząc i pracując na powierzchni kwarcowej za pomocą skóry zamszowej.
Uporczywe plamy na blacie można ostrożnie popracować kilkoma kroplami alkoholu. Nigdy jednak nie należy używać alkalicznych środków czyszczących, tj. ługów, do czyszczenia blatu z kompozytu kwarcowego. Należy również powstrzymać się od polerowania powierzchni roboczej środkami zawierającymi pasty, smary lub woski. Dzieje się tak, ponieważ tworzysz na kwarcowym blacie warstwę zatrzymującą brud, której trudno się pozbyć i która negatywnie wpływa zarówno na wygląd, jak i wygląd powierzchni roboczej.
Wniosek: Blaty kwarcowe zdobywają punkty w życiu codziennym dzięki higienie, łatwości czyszczenia, niewielkiej konserwacji i eleganckiemu wyglądowi. Dzięki temu są przyjazne zarówno dla rodziny, jak i imprez i mogą wytrzymać burzliwe życie. Kwarcowe powierzchnie robocze dobrze pasują do wszystkich rodzajów kuchni, od kuchni shabby chic, przez kuchnie drewniane, po kuchnie amerykańskie, ponieważ można je dostosować pod względem koloru i wzoru. Ale zanim podejmiesz ostateczną decyzję, zapoznaj się z naszymi siedmioma wskazówkami dotyczącymi optymalnej powierzchni roboczej w kuchni.

Przeczytaj więcej interesujących artykułów tutaj Kuchnia 7 kuchni do każdego rodzaju kuchni 7 wskazówek dotyczących optymalnej powierzchni roboczej w kuchni Kuchnia Kolory ścian do kuchni: Który z nich pasuje najlepiej?

Ile kosztują blaty kwarcowe?

Blat z kwarcu można dostać nie tylko w sklepach kuchennych, purystyczne blaty robocze są również dostępne w sklepach z narzędziami, w Internecie i w wielu sklepach meblowych – choć czasem nie na pierwszy rzut oka. Oczywiście istnieją różnice w jakości, ale są one mniej wyraźne, niż mogłoby się wydawać. Ponieważ materiałem wyjściowym jest zawsze kwarc mineralny. Większość kuchni wystarcza średnio od 25 do 30 lat. Oznacza to, że blat powinien również wytrzymać dobre ćwierć wieku. Zaletą jest zatem dobry stosunek ceny do wydajności przy zakupie blatu.

Który jest tańszy, kwarc czy granit?

Ponieważ blaty kwarcowe często imitują blat granitowy, porównanie produktów kwarcowych i granitowych jest oczywiste.
 

materiał

Cena za metr kwadratowy

Kwarc (w zależności od grubości)

150 (1,2 centymetra) do 7000 euro

Granit (w zależności od grubości)

60 (dwa centymetry) do 1000 euro


Ciemne płyty granitowe można kupić od około 60 euro za metr kwadratowy. Większość produktów kosztuje jednak około 200 euro za metr kwadratowy. To łatwe 500 euro, jeśli chcesz marmurowy blat granitowy. Najwyższa cena blatów kwarcowych, która jest siedmiokrotnie wyższa, wynika z bardzo wysokiej jakości i misternie wykonanych dzieł sztuki z kompozytów kwarcowych, które po zamontowaniu w kuchni stają się gwiazdą pomieszczenia i najprawdopodobniej nie wymiary wymarzonej kuchni jako blatu do głosowania.

Zostaw Swój Komentarz

Please enter your comment!
Please enter your name here