Zamknięcie badania: Jak oszczędzać podatki ”,

Co do zasady wydatki poniesione w związku z pracą w domu nie podlegają zwrotowi do celów podatkowych. Istnieją jednak wyjątki dla dwóch grup osób, które mogą odliczyć wydatki na domowe biuro. To są:

 • Osoby, które nie mają dostępnej pracy do pracy w firmie lub pracy zawodowej.
 • Osoby, dla których badanie jest przedmiotem ich aktywności zawodowej.

Pierwsza grupa obejmuje głównie nauczycieli. Nie mają własnego miejsca pracy w szkole, więc wiele zadań trzeba wykonać z domu. Ale także leśnicy i przedstawiciele handlowi to często wymieniane przykłady pracowników, którzy potrafią wydzielić domowe biuro. Ponieważ nawet te osoby zwykle nie mają skonfigurowanego indywidualnego stanowiska pracy w firmie zatrudniającej, do którego mogą uzyskać dostęp w normalnych godzinach pracy i tam wykonywać pracę biurową. W związku z tym papierkową robotę należy wykonywać w domowym biurze. Każdy, kto wykonuje taką działalność, powinien poprosić pracodawcę o potwierdzenie braku indywidualnej pracy, aby móc udowodnić fakty przed fiskusem.
Druga grupa to zwykle osoby samozatrudnione, które nie mają pracodawcy, a zatem nie mają pracy w firmie. Należą do nich na przykład niezależni dziennikarze, a także artyści i pisarze. 
W tych dwóch przypadkach wydatki na badanie mogą być wykazane w deklaracji podatkowej jako wydatki służbowe lub jako wydatki służbowe, co zmniejsza obciążenie podatkowe i ostatecznie w portfelu zostaje trochę więcej pieniędzy.

Tylko określone grupy osób mogą odliczyć badanie od podatku. Obejmuje to na przykład nauczycieli lub samozatrudnionych.

Zdjęcie: living4media / Great Stock!

Ważny: Jeżeli została zawarta umowa z pracownikiem, aby pracować jeden lub więcej dni w tygodniu w biurze domowym, chociaż w firmie dostępne jest dla niego miejsce pracy, nie może on odliczyć wydatków na biuro jako wydatków służbowych. W ten sposób Federalny Sąd Skarbowy (Az. 40/12).
Inaczej sytuacja wygląda, gdy w firmie utworzono tzw. Jeżeli istnieje tylko pięć takich miejsc pracy dla dziesięciu pracowników, zgodnie z orzeczeniem Federalnego Sądu Skarbowego, zainteresowani pracownicy mogą odliczyć koszty biura domowego (Az. 37/13).

Znasz już nasz podcast?

Ile można odliczyć kosztów badania?

Kwota, do której można odliczyć koszty biura domowego, zależy od grupy osób, do której należy podatnik.

 • Osoba prowadząca działalność na własny rachunek może dochodzić pełnej kwoty kosztów wynikających z miejsca pracy w urzędzie skarbowym.
   
 • Z kolei każdy, kto jest zatrudniony, ale nie ma stałej pracy u pracodawcy, może w zeznaniu podatkowym odliczyć koszty biura jako wydatki związane z przychodami, ale tylko do maksymalnej kwoty 1.250 euro. Nazywa się to „ograniczonym odliczeniem”.

Osoba prowadząca działalność na własny rachunek może dochodzić pełnej kwoty kosztów wynikających z miejsca pracy w urzędzie skarbowym.

Zdjęcie: PeopleImages / iStock

Korzystanie z badania przez kilka osób

Warto wiedzieć, że maksymalna kwota dla pracowników jest osobista, a nie przedmiotowa (wyrok Federalnego Sądu Skarbowego, Az. VI R 53/12 i Az. VI R 86/13). Oznacza to, że każda osoba korzystająca z domowego biura ma prawo do tych 1.Domagać się 250 euro do celów podatkowych, pod warunkiem, że koszty poniesione przez każdą z osób osiągną tę kwotę i wszystkie osoby spełnią warunki zaliczenia studiów. Dotyczy to zarówno przypadku, gdy gabinet znajduje się w wynajmowanej nieruchomości, jak i jeśli pokój należy do domu zajmowanego przez właściciela. 

Jednocześnie jednak odniesienie osobiste oznacza również, że tylko 1.Można ustawić 250 euro, nawet jeśli jedna osoba korzysta z dwóch biur (np. w przypadku podwójnego sprzątania w różnych miastach).

Jak powinno wyglądać badanie??

Studium we własnym domu musi być odpowiednio zorganizowane, aby można było odliczyć od podatku.

Zdjęcie: living4media / Bouchet, Guy

Aby urząd mógł zostać odliczony od podatku jako wydatki służbowe lub wydatki służbowe, muszą być spełnione określone wymagania nie tylko w zakresie działalności podatnika, ale również w odniesieniu do pomieszczenia.
Gabinet musi być pomieszczeniem, które jest zintegrowane ze sferą krajową podatnika pod względem lokalizacji, funkcji i wyposażenia, jest wykorzystywane przede wszystkim do pracy intelektualnej, pisemnej, administracyjnej lub organizacyjnej i jest wykorzystywane wyłącznie lub prawie wyłącznie do celów operacyjnych i/lub cele zawodowe używane są cele; Podrzędny prywatny użytek współdzielony (mniej niż 10 procent) jest nieszkodliwy."(Federalne Ministerstwo Finansów, Gz.: IV C 6 - S 2145/07/10002: 019 v. 6.10.17)

Profesjonalne wykorzystanie badania

Dlatego ważne jest, aby badanie było faktycznie wykorzystywane do celów zawodowych. Z jednej strony mogą to być czynności praktyczne (pisanie tekstów, tworzenie sztuki),

..

), ale także intelektualną czy organizacyjną. Czynności te w żadnym wypadku nie powinny stanowić mniej niż 90 proc. pełnego wykorzystania badania – ponieważ jeśli więcej niż 10 proc. badania jest wykorzystywane prywatnie, zgodnie z orzeczeniem Federalnego Sądu Skarbowego istnieje możliwość odliczenia go od podatek przepada (Az. GrS 1/14).
Badanie musi być również przedmiotem działalności zawodowej. Dzieje się tak, gdy na tym skupiają się wszystkie czynności wykonywane w kontekście zawodu. Wskazuje na to czas spędzony w badaniu, ale badanie może być również w centrum uwagi, jeśli na przykład więcej czasu spędza się w terenie, ale większość jakości i treści odbywa się w domu.
W związku z tym powinieneś skonfigurować gabinet ergonomicznie jak biuro w firmie. Niezależny dziennikarz powinien zatem mieć możliwość pokazania stanowiska pracy przy biurku, dzięki czemu niezależny artysta może oczywiście również założyć i oddzielić studio. W obu przypadkach magazyn lub pomieszczenie w piwnicy nie mogą podlegać odliczeniu od podatku.

Krajowy związek badania

Jeśli biuro domowe ma podlegać odliczeniu od podatku, jego lokalizacja również musi być odpowiednia. Aby została rozpoznana przez urząd skarbowy musi mieć bezpośredni kontakt z przestrzenią mieszkalną. Oznacza to, że należy do prywatnego mieszkania lub domu. Nie ma znaczenia, czy sąsiaduje bezpośrednio z innymi salonami na tym samym piętrze, czy na poddaszu lub w piwnicy. Jedynym decydującym czynnikiem jest bezpośrednie sąsiedztwo prywatnych posesji.
Istotne jest również, aby gabinet był przestrzenią zamkniętą. Oznacza to, że musi być wyraźnie oddzielony od innych pomieszczeń prywatnych. Biuro w salonie, które składa się tylko z komputera i stołu, nie wystarczy, aby wykorzystać ten obszar jako gabinet (Bundesfinanzhof, Az. GrS 1/14; Federalne Ministerstwo Finansów, pismo z dnia 06.10.17, gz. IV C 6 - S 2145/07/10002: 019).
Inną ważną kwestią, która często nie jest brana pod uwagę, jest to, że reszta mieszkania lub domu musi być wystarczająco duża, aby w niej mieszkać. Jeśli badanie jest na tyle duże, że życie prywatne musiałoby toczyć się na niezwykle małej przestrzeni, może to prowadzić do nieuznania badania przez urząd skarbowy.

Mały stolik w salonie z komputerem nie jest prawnie uznawany za gabinet.

Zdjęcie: iStock / Ridofranz

Jakie koszty można odliczyć za badanie?

Korzystanie z badania wiąże się z bardzo różnymi kosztami, z których część można odliczyć w całości, a w niektórych tylko częściowo.
 

Jakie koszty badania można proporcjonalnie odliczyć?
 

 • Czynsz / amortyzacja budynku
 • koszty ogrzewania
 • obecny
 • w przypadku posiadania domu: odsetki od zadłużenia od pożyczek
 • ew. podatek od nieruchomości
 • Ubezpieczenie domów
 • Ubezpieczenie ochrony prawnej posiadania domu
 • Koszty wody i ścieków
 • Koszty sprzątania
 • Koszty wywozu śmieci
 • kominiarz
 • ew. składka członkowska dla lokatorów lub stowarzyszenia właścicieli domów i właścicieli ziemskich
 • prawdopodobnie nieprawidłowe zgłoszenie rezerwacji
 • Ubezpieczenie gospodarstwa domowego
 • Koszty remontu korytarza i klatki schodowej

Koszty badania, które można tylko częściowo odliczyć jako wydatki biznesowe lub wydatki biznesowe, należy ustawić w stosunku do całkowitych kosztów powierzchni mieszkalnej. Oznacza to, że na salę pracy przypada proporcja wydatków odpowiadająca liczbie metrów kwadratowych gabinetu. Jeśli wszystkie lokale mieszkalne łącznie mają powierzchnię 100 metrów kwadratowych i jeśli studium obejmuje 15 metrów kwadratowych, może to oznaczać 15 procent całkowitych kosztów mieszkania
być wysadzonym; zostać przerwanym; zostać odliczonym; zostać zwolnionym.


Jakie koszty badania można w pełni odliczyć?

 • Wyposażenie takie jak meble (półka, biurko, krzesło biurowe, szafki na akta, kontenery na kółkach), zasłony, lampy, wykładziny podłogowe
 • Koszty remontu

Jeśli gabinet ma być ozdobiony drogimi obrazami lub rzeźbami, każdy może to zrobić. Jednak te luksusowe przedmioty nie podlegają odliczeniu od podatku.

Należy również pamiętać, że przedmioty dekoracyjne, takie jak rzeźby lub obrazy w domowym biurze, nie podlegają odliczeniu od podatku.

Zdjęcie: living4media / Bauer Syndication

Złóż sprzęt do pracy niezależnie od badania

Innym sposobem na zaoszczędzenie podatków jest odliczenie od podatku sprzętu do pracy, bo jest to możliwe nawet jeśli urząd nie jest uznawany przez urząd skarbowy. 
Sprzęt roboczy musi oczywiście być używany do celów zawodowych (typowe przykłady to biznesowy smartfon, drukarka lub laptop). To, czy jest w badaniu, czy nie, nie ma znaczenia. Zakupy do wartości 800 euro netto (952 euro brutto) można od razu odliczyć jako tzw. aktywa niskowartościowe. Jeśli jednak cena zakupu jest wyższa, sprzęt musi być amortyzowany przez okres użytkowania określony w tabeli amortyzacji.

Możesz również zainteresować się porównaniem multimedialnych systemów wideokonferencji: co potrafią, ile kosztują? Życie Utrzymywanie równowagi między życiem zawodowym a prywatnym w domowym biurze Studium Tworzenie domowego biura: inspiracje i wskazówki

Zwolnienie urzędu: przypadki szczególne

W niektórych szczególnych przypadkach należy przestrzegać specjalnych zasad dotyczących badania. Warto jednak znać wszystkie przepisy, bo w ten sposób można jeszcze bardziej zmniejszyć obciążenia podatkowe.
1. Studiuj z dochodami z kilku rodzajów dochodów
Czasami zdarza się, że badanie służy z jednej strony do samozatrudnienia, a z drugiej do pracy jako pracownik. W tym szczególnym przypadku ważne jest odpowiednie rozłożenie kosztów badania na różne działania. Ogólnie jednak obowiązująca maksymalna kwota wynosząca 1 pozostaje również w tym przypadku.250 euro, jeśli praca na własny rachunek w urzędzie trwa przez taki okres czasu, który powoduje te koszty. Dlatego pilnie wskazane jest udokumentowanie czasu potrzebnego na różne czynności, aby w razie potrzeby móc udowodnić je w urzędzie skarbowym (Bundesfinanzhof, Az. VIII R 52/13).
2. Ucz się pomimo sal treningowych
Pomieszczenia do ćwiczeń są niezbędne w niektórych zawodach. Jednak nie zawsze oznacza to, że osoba samozatrudniona ma również pomieszczenie, w którym w razie potrzeby może wykonywać poufną pracę. Jeśli do tego potrzebne jest dodatkowe biuro domowe, można to zgłosić w zeznaniu podatkowym (Bundesfinanzhof, Az. III R 9/16).
3. Studia dla emerytów
Jeśli jesteś emerytem, ​​ale nadal pracujesz w domu, w wielu przypadkach możesz odliczyć od podatku koszt biura domowego, ponieważ stanowi on przedmiot Twojej działalności zawodowej (Federalny Sąd Skarbowy, Az. VIII R 3/12).
4. Nauka podczas urlopu rodzicielskiego
A koszty nauki można również odliczyć od podatku podczas urlopu rodzicielskiego. Warunkiem jest jednak, aby przestrzeń była wyraźnie wykorzystywana do działań, które mają wystarczająco konkretny związek z przyszłymi dochodami. Dzieje się tak na przykład, gdy podczas przerwy zawodowej podejmowane są starania, aby ułatwić powrót do pracy lub na bieżąco informować pracownika w jego oddziale (Federalny Sąd Skarbowy, Az. VI R 137/99 i Federalne Ministerstwo Finansów, pismo z dnia 06.10.2017).
5. Studia do dyżuru na wezwanie
Wreszcie pracownicy pozostający w dyżurze mogą również odliczyć koszty nauki, jeśli na przykład muszą być dostępni w weekend i nie mogą korzystać ze stanowiska pracy w biurze w te dni powszednie (FG München, Az. 15 tys. 439/15).

Zostaw Swój Komentarz

Please enter your comment!
Please enter your name here