Psychologia architektury: co to właściwie jest?

Czym dokładnie zajmuje się ekspert w dziedzinie psychologii mieszkaniowej i architektonicznej??

Zajmujemy się ludźmi i ich postrzeganiem przestrzeni. W zasadzie nasz obszar obejmuje całą zabudowaną przestrzeń życiową: obejmuje to wnętrza i ich projekty, budynki, ale także tereny zewnętrzne, takie jak przestrzenie publiczne, parki i przestrzenie miejskie. Nasz obszar doradztwa i planowania jest zatem duży: od pomieszczeń mieszkalnych po przestrzenie miejskie. Możemy pomóc w poprawie jakości życia, zdrowego trybu życia i dobrego samopoczucia lub w tworzeniu przestrzeni biurowych sprzyjających koncentracji i pozytywnie wpływających na motywację. To tylko kilka przykładów.

Postrzeganie przestrzeni jest bardzo indywidualne: czy można sformułować ogólne stwierdzenia??

Zgadza się, wszyscy jesteśmy indywidualni. Ale łączy nas bardziej niż dzieli. Weźmy na przykład efekt koloru czerwonego. Jeśli wejdziesz do pokoju, w którym dominuje czerwień, nasz puls wzrasta i nasza percepcja jest wyostrzona. Badania jakościowe i ilościowe to wykazały. Ale nasze uczucia zależą również od długości pobytu: jeśli miałbym pozostać w tym zdominowanym przez czerwień pokoju przez dłuższy czas, doprowadziłoby to do niepokoju i nerwowości - a być może także do agresji.

Żywe trendy Kolory Feng Shui: Z zielenią, czerwienią i złotem wszystko się zmienia Jak współdziałają elementy, materiały i kolory? Najlepsze kombinacje znajdziesz w naszym artykule na temat kolorów Feng Shui.

Podczas pandemii wielu uświadomiło sobie, jak ważne jest dobre sąsiedztwo: pomagacie sobie nawzajem w sprawunkach, może częściej korzystacie z podwórka i lepiej się poznajecie. Jakie warunki przestrzenne wzmacniają wspólnotę??

Według psychologii architektonicznej mogą to być np. przestronne klatki schodowe: żeby było nie tylko wystarczająco dużo miejsca na ominięcie drugiego, ale także na rozmowę. Naturalne materiały, takie jak drewno, harmonijna kolorystyka oraz wystarczająca ilość światła dziennego dodatkowo podnoszą jakość pobytu. Miejsca siedzące, takie jak niższy parapet, z którego również osoby starsze mogą skorzystać na przerwę, tworzy miejsca spotkań. Dobrze też, jeśli możesz zindywidualizować prywatne wejście, na przykład meblami. Ze względu na te półpubliczne obszary mieszkańcy często biorą większą odpowiedzialność za cały dom, co tworzy bardziej przestronną przestrzeń życiową i poczucie wspólnoty.

Społeczność można żyć i doświadczać w budynku Spółdzielni Kalkbreite w Zurychu zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz. Dziedziniec oferuje różnorodne możliwości wypoczynku, plac zabaw dla dzieci oraz wszechstronny system dachowy ze stopniami do siedzenia. Strefy wejściowe są otwarte i jasne. Są komfortowo umeblowane i oferują miejsca do siedzenia oraz małą bibliotekę. Strefy te bardziej przypominają hotelowe foyer niż strefę wejściową i zachęcają do spontanicznych rozmów i spotkań.

Zdjęcie: Volker Schopp

Obecna sytuacja sprawia, że ​​wiele osób spędza więcej czasu w domu. Przestrzeń życiowa staje się biurem, szkołą, przedszkolem. Jak postępuje psychologia architektoniczna w obecnych czasach, kiedy istnieje „wielokrotne obciążenie” pomieszczeń??

Aby skorzystać z psychologii architektury, zawsze najpierw potrzebna jest osobista rozmowa. Tutaj preferencje, potrzeby, ale też konflikty stają się jasne. Ważne jest również wykonanie analizy pomieszczenia i schematu pomieszczenia. Które pokoje są używane, jak często i kiedy?? Kto korzysta z jakich tras i o której godzinie?? Gdzie często na siebie wpadacie i gdzie powstają konflikty?? Sposób, w jaki każda osoba korzysta z mieszkania, można prześledzić na planie piętra. Po analizie przestrzennej i rozmowie bardzo łatwo jest znaleźć miejsca, w których zmiana może poprawić życie i życie.

Szukasz nowego domu? Uzyskaj oferty od ekspertów budowy domów tutaj:

Czy domowe biuro zmieniło naszą przestrzeń życiową??

Cyfryzacja pozwala nam pracować w domu, ale nasze pokoje zazwyczaj nie są do tego przystosowane. Aby pracować w sposób skoncentrowany, potrzebujemy przestrzeni, w których możemy się wycofać. A w wielu mieszkaniach i domach nie są one dostępne. Dlatego potrzebujesz dobrych indywidualnych rozwiązań, aby stworzyć strefy do nauki i pracy. Może to być ekran lub zasłona, która wizualnie oddziela tę funkcję. Zasadniczo w psychologii architektury: jeśli społeczność jest wzmocniona, istnieje również potrzeba stworzenia większej liczby obszarów odosobnienia. W przypadku braku miejsca można to również zorganizować czasowo, na przykład przypisując osobie pokój lub powierzchnię na określony czas. Wracając jeszcze raz do metody pracy: architektoniczna analiza psychologiczna niekoniecznie musi pociągać za sobą poważne działania renowacyjne. Czasami okazuje się, że wystarczy wsunąć do pokoju półkę ze ściany, by stworzyć dwie strefy pokoju dla różnych potrzeb.

Życie ma również wiele wspólnego z przyzwyczajeniem: w jaki sposób można zaspokoić zmienione potrzeby życiowe, jeśli nie możemy zmienić strukturalnie pomieszczeń??

Często korzystamy z mieszkania lub domu jakie znamy od naszych rodziców: salonu do oglądania telewizji, pokoju dziecięcego do zabaw, przedpokoju jako szatni. Ale tam, gdzie zmieniają się potrzeby, należy również odpowiednio dostosować opcje użytkowania. Kiedy przebudowujemy nasz obiekt, wpływamy na nasze procesy, a także zmieniamy nasze zachowanie. Często telewizor wciąż stoi na tronie pośrodku salonu, ale nie jest już tak często używany, a właściwie ta czynność nie zajmuje tak dużo miejsca. Poza tym nie ma wtedy możliwości, żeby ktoś mógł jednocześnie czytać w spokoju w tym pokoju. Nawet sypialnia nie może służyć tylko do spania - można ją aktywować dla innych funkcji. Na przykład część sypialni może służyć jako strefa relaksu i koncentracji, ale także jako pokój do jogi i medytacji.

Realizacja projektu mieszkaniowego Hasendorf w Hasendorf w Austrii jest hojna. Łączy prywatne lokale mieszkalne z ogólnodostępną kuchnią i innymi pomieszczeniami ogólnodostępnymi, takimi jak warsztat rowerowy, przestrzeń coworkingowa i ogród. Dużo światła dziennego, stonowane materiały i dopasowane kolorystycznie meble tworzą przyjemną atmosferę pobytu.

Zdjęcie: Hertha Hurnaus

Czy wygodne życie zależy od wielkości??

Nie, wygodne życie ma coś wspólnego z osobowością ludzi, ponieważ komfort wygląda inaczej dla każdego. Potrzebna jest jednak odwaga, by odejść i nie dać się skusić żadnym trendom i rzekomym must-have, które sugerują, jak powinien wyglądać nasz dom, abyśmy czuli się w nim komfortowo. To zwykle kończy się mieszaniną zbyt wielu rzeczy: pozostaje mało miejsca - w najprawdziwszym znaczeniu tego słowa.

Ale jak dowiedzieć się, jak lepiej zaspokoić swoje indywidualne potrzeby życiowe??

Możesz się tego dowiedzieć, zaczynając wywracać swoją przestrzeń życiową na lewą stronę. Przesuń stół w inne miejsce i daj sofie miejsce, w którym nigdy jej nie było i zobacz, jak to na Ciebie wpływa. Spróbuj! Pokoje i meble mają na nas ogromny wpływ. A jeśli zmienimy pokoje i ich wyposażenie, zmieni się nasze zachowanie. Przestrzenie mieszkalne powinny i mogą się zmieniać – tak często, jak zmieniają się nasze potrzeby.

Zostaw Swój Komentarz

Please enter your comment!
Please enter your name here