Wynagrodzenie architekta za dom jednopocztowy”,

Ile wynosi honorarium architekta za dom jednopocztowy?

Jest jedna rzecz, o którą nie musisz się oszukiwać: indywidualnie zaprojektowane są droższe niż gotowe. Dotyczy to nie tylko ubrań, ale także domów. Nie trzeba dodawać, że przy planowaniu architekta można lepiej uwzględnić indywidualne życzenia. Ale jego plany można wykorzystać tylko dla tego jednego domu, więc ten jeden budowniczy musi sfinansować architekta. Ale ile w końcu musisz wydać?

Każdy, kto chce budować indywidualnie, potrzebuje architekta. Nawet jeśli to coś kosztuje

Dobrze dla budowniczych, że nie są narażeni na arbitralną wycenę architektów. Jest jedna zasada, to jest to Harmonogram opłat dla architektów i inżynierów (HOAI), i to jest obowiązujące rozporządzenie federalne. Spojrzenie na HOAI pokazuje, że istnieją cztery czynniki, które wpływają na koszty budowy: rodzaj budynku, wysokość kosztów budowy, zakres prac architektonicznych i – wtedy również – indywidualna definicja architekta.

Jak trudny jest projekt?

Rodzaj budynku oznacza, jak wysokie są wymagania planistyczne. Jeśli chodzi o szopę, wymagania są bardzo niskie, jeśli chodzi o teatr muzyczny, wymagania są bardzo wysokie. W domu jednorodzinnym są przeciętne; domy te należą do trzeciego z pięciu tzw Strefy opłat. Aby jasno określić zakres: w przypadku budynku, który kosztuje 500 000 euro, architekt oblicza co najmniej 45232 euro w przypadku pierwszej strefy opłat i 88 343 euro w przypadku piątej strefy opłat. Dom jednorodzinny z trzecią strefą opłat kosztuje 62 900 euro. Trudniejsze budynki mieszkalne można również przypisać do czwartej strefy opłat - należy to wcześniej wyjaśnić z architektem.

To ma znaczenie: jeśli dom jednorodzinny kosztuje 500 000 euro, architekt otrzymuje do 62 900 euro. To zależy od tego, jakie koszty można wziąć pod uwagę. © E. Orzeł, kij.cegła suszona na słońcu.com

Oczywiście dużą rolę odgrywa wielkość budynku. Za budynek mieszkalny, który kosztuje 300 000 euro, architekt otrzymuje 13,3 procent, przy koszcie budowy 750 000 euro jest to 11,9 procent, a ci, którzy budują dwa miliony euro, płacą architektowi dodatkowe 10,7 euro. Im wyższa inwestycja, tym mniejszy udział architekta, co też jest uprawdopodobnione: dwa razy większy dom nie wymaga dwa razy więcej pracy przy planowaniu.

aż do 30% zapisać

Architekci i inżynierowie budowlani

porównaj oferty
  • Sieć ogólnokrajowa
  • Kwalifikowani dostawcy
  • Nie wiążący
  • Za darmo
Wskazówka: Znajdź najtańszych architektów, porównaj oferty i zaoszczędź.

Ale jakie są koszty?? Chodzi o same koszty budowy, więc koszty nieruchomości nie są wliczone. Oczywiście nie ma też kosztów rzeczy, których architekt nie planuje; może to być projekt ogrodu lub wiata garażowa. Nie są liczone dodatkowe koszty budowy, tj. ani badania podłoża, ani opłaty za pozwolenie na budowę, ani wycinka drzew, ani koszty wyceny. Ważne jest również, że chodzi o ceny netto, czyli bez VAT.

Jak ustalane są należne koszty?? Istnieją formularze zgodne z normą DIN 276, z których architekt może korzystać, ale nie musi. Oblicza to według ustalonych zasad, dat i lokalnych warunków. Ta kalkulacja jest częścią kalkulacji kosztów całkowitych, której wynikiem jest każdy budowniczy. Wynagrodzenie architekta nie jest zatem oparte na rzeczywistych kosztach budowy, ale na kosztach budowy obliczonych z góry.

Co oznacza zakres usług architektonicznych jako trzeci czynnik wpływający?? Opłata rozliczana jest według tzw. faz serwisowych, od podstawowego ustalenia na początku, poprzez planowanie akceptacji, aż do dokumentacji końcowej. Każda faza usługi jest powiązana z procentem całkowitej opłaty. Podstawowe określenie wynosi dwa procent, wstępne planowanie siedem procent. W przypadku pominięcia poszczególnych etapów pracy opłata zostaje odpowiednio obniżona.

Fazy ​​pracy i opłaty

LPH 1 Dochodzenie podstawowe 2% (stare 3%)
LPH 2 Planowanie wstępne 7%
LPH 3 Planowanie projektu 15% (stare 11%)
LPH 4 Planowanie zatwierdzania 3%
LPH 5 Planowanie wdrożenia 25%
LPH 6 Przygotowanie nagrody 10%
LPH 7 Udział w nagrodzie 4%
LPH 8 Nadzór nieruchomości
(Nadzór lub zarządzanie obiektem)
32% (stare 31%)
LPH 9 Zarządzanie nieruchomościami, dokumentacja 2% (stare 3%)
HOAI: Opłata architekta za klocki Przegląd stref opłat HOAI Architects

Być może uderzyło Cię, że poszczególne kwoty były określane jako „co najmniej”. W rzeczywistości HOAI nie podaje dokładnych kwot, ale maksymalne i minimalne stawki. Architekt może zafakturować wyceniony dom jednorodzinny w wysokości 500 000 euro z opłatą od 62 900 do 78 449 euro.

A więc zaangażowane kwoty są znaczne. Dlatego należy dokładnie zapoznać się z pisemną umową z architektem, aby zobaczyć, jakie stawki opłat są stosowane. Nie jest też hańbą zapytać o to architekta. Jednakże, o ile wyraźnie nie uzgodniono inaczej, obowiązuje stawka minimalna.

Możesz teraz zaoszczędzić na opłatach architekta? Ci, którzy są na tyle ograniczeni finansowo, że jest to dla nich bardzo ważne, powinni ewentualnie zdecydować się na dom od dewelopera lub na nieruchomość używaną. W przeciwnym razie możesz oczywiście spróbować zaoszczędzić na zakresie projektu, co nie tylko zmniejsza honorarium architekta, ale także rzeczywiste koszty budowy.

Należy dokładnie rozważyć, czy należy pominąć poszczególne etapy pracy. Dużą część stanowi monitorowanie pracy aż do akceptacji gotowych transakcji i sprawdzenia faktur. To nadal stanowi 32 procent honorarium architekta, ale musisz dokładnie przemyśleć, czy odważysz się to zrobić. Są wady konstrukcyjne, które prędzej czy później mogą sprawić sporo kłopotów – pojawia się pytanie, czy honorarium dla architekta to dobrze wydane pieniądze.

Nadzór nad pracami budowlanymi to jedno z najważniejszych zadań architekta. Trzeba się dobrze zastanowić, czy na tym oszczędzić.© kontrastwerkstatt, stock.cegła suszona na słońcu.com

Pytanie należy również dokładnie rozważyć we wszystkich innych fazach pracy. W końcu, jeśli sam zdobędziesz wszystkie potrzebne informacje w ramach podstawowego śledztwa, możesz zaoszczędzić nawet do trzech procent. Każdy, kto pozyskuje oferty od rzemieślników i usługodawców i sam składa odpowiednie zamówienia, może obniżyć honorarium architekta nawet o 10 procent. Liczy się to, co można zrobić.

Wskazówka: Przeczytaj także Obliczanie honorariów architektów i HOAI - Harmonogram opłat dla architektów i inżynierów

Zostaw Swój Komentarz

Please enter your comment!
Please enter your name here