Okucia odsłonięte czy ukryte: co jest lepsze?

Każdy, kto remontuje łazienkę, może zdecydować się na krytą armaturę w umywalce, prysznicu i wannie. Powinieneś wziąć pod uwagę te zalety i wady:
 

Zalety

niekorzyść

Mniej części na czyszczonej powierzchni
musieć.

Naprawa i montaż są czasochłonne

Ukryte okucia wymagają mniej miejsca.

W przypadku montażu okuć podtynkowych
konieczna jest większa głębokość ściany.

Nie musisz projektować baterii tak samo
wybierz podczas próbkowania.

Różne marki są między sobą
nie kompatybilne.

Ukryte okucia utrzymują porządek-
bardziej ogólny obraz w łazience.

Są droższe od okuć odsłoniętych.

Zwykle mają bardziej elegancki wygląd.

Istnieją ograniczenia prawa budowlanego
upewnij się, że ukryte okucia nie są
pracuj na każdej ścianie.

Nie ma niebezpieczeństwa ze strony gorących rur
lub węże.

Do kuchni jest podtynkowa armatura
nie ma sensu, jeśli najemcy mają własne
Musisz zabrać ze sobą wyposażoną kuchnię?.

Okucia eksponowane: zalety i wady

Klasyczne armatury natynkowe można dziś znaleźć w większości łazienek. W przypadku remontu lub całkowitego remontu należy jednak przede wszystkim wziąć pod uwagę wady w zakresie bezpieczeństwa i higieny.
 

Zalety

niekorzyść

Łatwiejszy montaż i naprawa.

Odsłonięte okucia wymagają więcej miejsca.

Różne marki są między sobą bezpłatne
łączyć.

Wygląda mniej schludnie niż jeden
Ukryte mocowanie.

Zmiana między mieszaczem jednouchwytowym, termostatem-
możliwe mocowanie i mocowanie dwuuchwytowe.

Rury mogą być bardzo gorące: Uwaga,
Ryzyko poparzenia!

Brak ograniczeń prawa budowlanego z
montaż.

Czyszczenie odsłoniętej oprawy jest bardziej czasochłonne

Koszty materiałowe, naprawa i wymiana są wliczone
znacznie tańsze.

Porównanie kosztów okuć natynkowych i ukrytych

Oprócz osobistych preferencji podczas przebudowy lub remontu łazienki zawsze należy wziąć pod uwagę aspekty finansowe. Remont łazienki często kosztuje kilka tysięcy euro, więc szybko zaczynasz się zastanawiać, na czym możesz zaoszczędzić. Porównując koszty, oprawa natynkowa często sprawdza się lepiej niż oprawa podtynkowa. Wynika to nie tylko z faktu, że montaż jest łatwiejszy i szybszy.

Ile kosztuje okucie podtynkowe?

Oprawa montowana pod tynkiem kosztuje od 300 do 600 euro. Obejmuje to koszty materiałów, koszty instalatora i koszty widocznych części. Ceny produktów dla okuć podtynkowych mogą się znacznie różnić w zależności od marki.

Ile kosztuje odsłonięta oprawa?

Koszt odsłoniętej oprawy wraz z podłączeniem przez specjalistę wynosi około 150-400 euro. Doświadczeni majsterkowicze mogą nawet samodzielnie wykonać instalację, oszczędzając pieniądze. Sprzedawane w Niemczech przyłącza i kształtki są znormalizowane zgodnie z normą DIN 1988.

W dzisiejszych czasach okucie podtynkowe może być prawdziwym elementem designu.

Zdjęcie: Herzbach

Oprawy natynkowe i ukryte: różnice w montażu

Montaż i montaż okuć natynkowych i podtynkowych różni się znacznie pod względem nakładu pracy. Dlatego warto zdecydować w stanie surowym, czy wolisz mocowanie na ścianie, czy mocowanie podtynkowe. Późniejsza zmiana okazuje się trudna.

Montaż okucia podtynkowego

W przypadku montażu podtynkowego wykwalifikowani rzemieślnicy muszą podważyć ścianę i podłączyć korpus podstawy do przyłącza wody. W zależności od miejsca zainstalowania kranu, różne urządzenia muszą być podłączone do wszystkich punktów poboru wody. Ściana jest następnie otynkowana i wyłożona płytkami wokół korpusu podstawy (lub można obejść się bez płytek - zobacz bezszwową łazienkę).
Następnie wykwalifikowani rzemieślnicy instalują wkład w korpusie podstawowym. Może to być na przykład tworzywo sztuczne, można też wyobrazić sobie wkład ceramiczny. Producenci stosują tutaj różne materiały. Na koniec rzemieślnicy założyli na wierzch pokrywę z wylewką i jednouchwytową baterią.

Montaż oprawy eksponowanej

Oprawa natynkowa jest znacznie łatwiejsza w montażu niż okucie podtynkowe. Na przykład w wykończonej łazience zawory narożne znajdują się pod potencjalną umywalką. Na wannie przyłącza znajdziesz bezpośrednio na ścianie - chyba, że ​​jest to wanna wolnostojąca. Następnie wystarczy podłączyć do niego odpowiednią oprawę i w razie potrzeby przymocować ją do ściany. Możesz łatwo wykonać tę pracę samodzielnie.

Możesz po prostu przymocować odsłonięte okucia do ściany, w której znajdują się połączenia.

Zdjęcie: Idealny standard

Okucia widoczne i ukryte: tak skomplikowane są naprawy

Oczywiście z każdą przymiarką coś może się zepsuć. Czy to nieszczelny wkład, czy uporczywe zwapnienia. Dzięki połączonej armaturze wannowej przełącznik między prysznicem a wanną może również zrezygnować z ducha. Podczas naprawy okucia podtynkowego należy wziąć pod uwagę kilka rzeczy:
 

  • Z ukrytym mocowaniem, zwykle można po prostu zdjąć osłonę ścienną i nie trzeba podważać całej ściany w celu prostej naprawy.
  • Jeśli wymieniasz wylewkę lub baterię jednouchwytową na baterię podtynkową, upewnij się, że pochodzi z tej samej serii od producenta, w przeciwnym razie połączenia nie będą pasować.
  • Przed przystąpieniem do naprawy należy zawsze odciąć dopływ wody!


Zasadniczo naprawa odsłoniętej oprawy jest trochę łatwiejsza i tańsza, ponieważ części zamienne są tańsze i nie musisz pracować w ścianie. Ale nawet w przypadku montażu ukrytego naprawa jest mniej skomplikowana niż instalacja po raz pierwszy.

Wniosek: okucia natynkowe lub ukryte?

W praktycznym porównaniu zazwyczaj lepiej radzą sobie okucia natynkowe, bo są tańsze i łatwiejsze w montażu. Ukryte okucia mają jednak również mocne argumenty po swojej stronie: lepszy wygląd i higienę. Ogólnie rzecz biorąc, wybór oprawy natynkowej lub podtynkowej zależy przede wszystkim od Twoich osobistych priorytetów.

Zostaw Swój Komentarz

Please enter your comment!
Please enter your name here