Izolacja nakrokwiowa

Izolacja zewnętrzna dachu

Konstrukcja izolacji dachu © Alterfalter, stock.cegła suszona na słońcu.com

Izolacja nakrokwiowa to najskuteczniejsza forma ocieplenia dachu skośnego. Jak sama nazwa wskazuje, materiał izolacyjny umieszczany jest na krokwiach, dzięki czemu znajduje się bezpośrednio pod pokryciem dachowym. W celu podparcia materiału izolacyjnego na całej powierzchni dachu mocowany jest szalunek drewniany.

Izolacja chroni również przed niepożądanym hałasem

Ta konstrukcja oferuje dwie decydujące zalety w zakresie izolacji termicznej:

  • 1. Materiał izolacyjny stanowi zamkniętą warstwę na całym dachu. Oznacza to, że nawet w obszarze krokwi - które penetrują warstwę izolacyjną np. w przypadku izolacji międzykrokwiowej - nie mogą wystąpić mostki termiczne.
  • 2. Grubość izolacji nie podlega żadnym ograniczeniom. Nie jest ograniczona grubością krokwi ani kosztem wysokości użytkowej powierzchni dachu. Dlatego zalecana grubość izolacji dla nowego budynku do 30 centymetrów nie stanowi problemu.

Pod względem estetycznym izolacja nadkrokwiowa ma jeszcze jedną zaletę: umożliwia optymalną izolację termiczną, w której krokwie i inne elementy konstrukcji dachu mogą pozostać widoczne wewnątrz. Podkreśla to po raz kolejny szczególny urok salonu pod dachem. A ponieważ belki dachowe znajdują się w izolowanym obszarze, mają tylko niewielkie wahania temperatury. Oznacza to, że pracują niewiele, więc prawie nie słychać trzasków. Ogólnie jest przyjemnie cicho na poddaszu ocieplonym izolacją nakrokwiową. Ponieważ ciągła warstwa izolacji spełnia wysokie wymagania dotyczące izolacji akustycznej.


Schemat izolacji nakrokwiowej, © zdjęcie: Verband Holzfaser Dämmstoffe e.V. (VHD)

Popularna izolacja dachów w nowych budynkach

Izolacja nakrokwiowa jest szczególnie rozpowszechniona w nowych budynkach ze względu na swoje zalety. Dzięki niemu inwestorzy i projektanci mogą z łatwością spełnić surowe wymagania prawne, które Ustawa o Energetyce Budowlanej (GEG) określa dla izolacji poddasza. Ponieważ konstrukcja dachu i pokrycie są zasadniczo montowane w nowym budynku, umieszczenie materiału izolacyjnego nie ma żadnego wpływu na koszty.

Pomiędzy izolacją a pokryciem dachowym montowana jest membrana dachowa, która zapobiega wnikaniu wilgoci w warstwę izolacyjną. Dodatkowo membrana dachowa pełni funkcję wiatrochronu. Alternatywnie możliwa byłaby również wentylacja od tyłu od dwóch do trzech centymetrów między warstwą izolacyjną a pokryciem dachu w celu osuszenia wilgoci, która przedostała się przez cyrkulację powietrza. Jednak dzięki dostępnym obecnie membranom dachowym otwartym dyfuzyjnie nie jest to już absolutnie konieczne.

Połączenia między izolacją dachu a izolacją elewacji również muszą być wiatroszczelne. Dzięki specjalnym taśmom klejącym lub piance powstałe spoiny można długoterminowo bezpiecznie zamknąć.


Konstrukcja dachu z izolacją termiczną, © zdjęcie: thingamajiggs, fotolia.com

aż do 30% zapisać

Firmy specjalizujące się w izolacjach
Tanie oferty

porównaj oferty
  • Sieć ogólnokrajowa
  • Kwalifikowani dostawcy
  • Nie wiążący
  • Za darmo
Wskazówka: Znajdź najtańsze firmy specjalizujące się w izolacji, porównaj oferty i zaoszczędź.

Izolacja nakrokwiowa w starych budynkach = duży wysiłek

W energetycznym remoncie starego domu docieplenie nadkrokwiowe wiąże się z dużym wysiłkiem. Aby je zamontować, należy usunąć całe pokrycie dachu i łaty. Następnie etapy pracy odpowiadają tym w nowym budynku. Z tego powodu izolacja nakrokwiowa w starych budynkach jest bardzo kosztowna. Dlatego w zależności od indywidualnych okoliczności pojawia się pytanie, czy izolacja dachu od wewnątrz jest rozsądniejszym środkiem?.

Użyj sprytnie "koszty i tak"

Koszty izolacji nakrokwiowej w starym budynku można ująć w odpowiedniej perspektywie, jeśli pokrycie dachowe nie jest już nienaruszone, a dach i tak trzeba będzie ponownie pokryć. Jeśli właściciele domów dostrzegą takie możliwości i sprytnie połączą różne środki izolacji i pokrycia dachowego, mogą utrzymać koszty pod kontrolą. W tym przypadku dodatkowe prace związane z izolacją nakrokwiową są niewielkie, ponieważ większość kosztów i tak wynika z prac naprawczych. Rezultatem jest optymalnie zaprojektowana ochrona termiczna.

Izolacja dachu na krokwiach: sprytne wykorzystanie "kosztów i tak"

Duża różnorodność materiałów do izolacji nakrokwiowej

Dzięki drewnianemu szalunkowi zastosowanemu na dachu istnieje szeroka gama materiałów do izolacji nakrokwiowej. Należy jednak pamiętać, że materiał izolacyjny jest narażony na duże wahania temperatury ze względu na jego bliskie położenie pod pokryciem dachu. Ponadto wybór materiału izolacyjnego przy renowacji starego budynku musi być dostosowany do nośności konstrukcji dachu.

Możliwe materiały izolacyjne do izolacji nakrokwiowej to:

  • Pianki sztywne, takie jak EPS lub XPS
  • Wełna mineralna
  • naturalne materiały izolacyjne, takie jak płyty z miękkiego włókna drzewnego

Zostaw Swój Komentarz

Please enter your comment!
Please enter your name here