Izolacja nakrokwiowa: najlepsza izolacja z drogim hakiem”,

Jeśli chcesz, aby Twój dach był bardziej energooszczędny, najlepszym rozwiązaniem jest izolacja nakrokwiowa. W ten sposób mocujesz elementy izolacyjne na całej powierzchni dachu. Metoda ta znana jest również jako izolacja całopowierzchniowa. Jest uważany za skuteczny sposób na ocieplenie dachu. Unikasz tzw. mostków termicznych i izolujesz konstrukcję dachu oraz swoją przestrzeń życiową.

Zalety i wady izolacji nakrokwiowej w porównaniu z izolacją pod- i międzykrokwiową

Izolacja nakrokwiowa to tylko jeden z trzech rodzajów izolacji dachu. Pozostałe dwie to izolacja podkrokwiowa i izolacja międzykrokwiowa. Wszystkie mają swoje zalety i wady, które podsumowaliśmy w poniższej tabeli:
 

Zalety

niekorzyść

Izolacja nakrokwiowa

Między izolacją krokwi

Izolacja podkrokwiowa

skuteczna izolacja termiczna,
brak utraty przestrzeni życiowej,
brak mostków termicznych,
chroni przed letnią wilgocią,
dodatkowa izolacja akustyczna

Wysokie koszty,
Nowe pokrycie dachu
konieczny, duży wysiłek,
jest tego warte tylko z jednym już
planowany remont dachu

Instalacja, nawet jeśli jest zmodernizowana
Możliwa rozbudowa, średnie koszty

Zimne mosty, brak
jednolita izolacja termiczna,
Wysokość pomieszczenia jest zmniejszona

późniejsza izolacja
Dach, niski koszt,
brak mostków termicznych,
mały wysiłek

Efekt izolacyjny niski, do góry-
lub między izolacją krokwi
konieczne, wysokość pomieszczenia staje się
zmniejszona, konstrukcja dachu
bardziej podatny na warunki atmosferyczne

Jakie materiały nadają się do izolacji nakrokwiowej??

Jeśli chcesz wyremontować dach, warto wykonać również izolację nakrokwiową. Ważne jest, aby używać materiałów wysokiej jakości. Panele izolacyjne są codziennie narażone na działanie warunków atmosferycznych i wahań temperatury. Wybierając izolację, możesz wybierać spośród wielu materiałów.
Do izolacji nakrokwiowej nadają się płyty izolacyjne z włókna drzewnego, poliuretanu lub styropianu. Dwa ostatnie to panele ze sztywnej pianki. Alternatywnie możesz użyć wełny szklanej lub wełny mineralnej. Prefabrykowane systemy izolacyjne są idealne do bezproblemowego montażu. Masz podniebienną poręcz. Pozwala to na mocowanie paneli bez żadnych przerw.

Do izolacji nadkrokwiowej nadają się np. drewniane panele termoizolacyjne. 

Zdjęcie: iStock / Lex20

Instrukcje: Jak zainstalować izolację nakrokwiową

Aby izolacja nakrokwiowa działała prawidłowo, ważne jest, aby podczas budowy zachować odpowiednią kolejność. Wygląda to tak:

1. Zakryj dach

Na początek usuń dachówki. Zacznij od pierwszego. Jeśli chcesz ponownie wykorzystać klocki, ułóż je w kolejności, w jakiej je przykryłeś. Ułatwia to ponowne pokrycie dachu.

2. Usuń listwy

Po cegłach usuń łaty. To musi być ponownie przymocowane później nad krokwiami. Więc zapisz, jak biegną łaty. Zanotuj również odległości.

3. Dołącz deskowanie dachu

Ten proces jest konieczny tylko wtedy, gdy instalujesz elastyczny materiał izolacyjny. Dołącz do tego deskowanie dachu. Użyj do tego płyt OSB. Dzięki podkonstrukcji materiał izolacyjny nie zwisa.

4. Dołącz paroizolację

Aby zapobiec atakowaniu izolacji przez parę wodną, ​​należy zastosować folię paroizolacyjną. Przymocowujesz je w poziome paski. Zacznij od dołu. Folia powinna zachodzić na co najmniej 10 centymetrów na łączeniach. Przyklej folię w tych punktach. Przyklej paroizolację do ściany za pomocą odpowiedniego kleju. Hamulec jest niezbędny, ponieważ zawilgocona izolacja nie ma żadnego wpływu i jest bardziej podatna na pleśń.

Przeczytaj więcej interesujących artykułów tutaj

5. Zakryj okapnik

Następnie wejdź pod okap. Zapobiegnie to zsuwaniu się materiału izolacyjnego. W tym celu można np. dołączyć belki nośne. Można również podwoić krokwie na okapie. Możesz również wejść na pokład tych. Potrzebujesz również membrany pod pokładem.

6. Zainstaluj izolację nadkrokwiową

Teraz czas na ułożenie izolacji. Zainstaluj panele w orientacji poziomej. Zrób ten wiersz po wierszu. Poprowadź je od dołu do góry. Większość płyt izolacyjnych ma system pióro-wpust. Powoduje to mniej mostków termicznych. Na końcu rzędu odetnij ostatni panel. Użyj pozostałego kawałka, aby rozpocząć nowy rząd.

7th. Przyklej połączenia płyt

Jeśli używasz laminowanych płyt izolacyjnych, przyklej membranę podkładową. Zdjąć pasek ochronny na krawędziach. Następnie przetrzyj więź. Na koniec przymocuj taśmę kalenicową do kalenicy.

ósmy. Połóż membranę podkładową

Ten krok jest opcjonalny: Jeśli zainstalowałeś panele izolacyjne, które nie mają podkładu, musisz teraz położyć podkład otwarty na dyfuzję. Jest przymocowany jak paroizolacja w kroku 4. Wystarczająco zawinąć membranę podkładową na kalenicy. W ten sposób uzyskasz szczelne zamknięcie.

9. Zamontuj kontrłaty

Kontrłaty służą jako przekładki między folią podkładową a pokryciem dachu. Biegnie wzdłuż krokwi. Odległość zapewnia dobrą wentylację. Przymocuj łaty za pomocą wkrętów z podwójnym gwintem. Muszą przebić się przez łaty i izolację i dotrzeć do krokwi. Wkręć je w drewno pod kątem 60 stopni.

Kontrłaty przynależą do niemal każdego dachu i służą jako przekładka.

Zdjęcie: iStock / Wicky58

10. Zamontuj łaty

Przymocuj łaty nośne do kontrłat. Ważne jest, aby odległość była równa. Użyj deski jako przekładki. Listwy wykorzystasz później jako pomoc w wspinaczce, aby ponownie przykryć dach.

11. Zakryj dach

Przed pokryciem dachu przymocuj blachy do krawędzi dachu biegnących wzdłuż szczytu. Pracuj w górę od dołu.

Izolacja nakrokwiowa: koszty i dotacje

Chcąc zlecić wykonanie izolacji nakrokwiowej profesjonaliście trzeba się liczyć ze średnimi kosztami od 150 do 250 euro za metr kwadratowy. Jeśli wykonujesz prace sam, masz koszty od 60 do 100 euro za metr kwadratowy dla dekarza plus materiały. Kosztują od 90 do 180 euro za metr kwadratowy.
Dzięki programowi KfW 430 otrzymasz dotację w wysokości 20 procent kosztów inwestycji od Kreditanstalt für Wiederaufbau (KfW). Możesz również uzyskać pożyczkę z programem KfW 152 maksymalnie 50.Otrzymano 000 euro. Musisz złożyć wnioski do doradcy energetycznego przed rozpoczęciem budowy.

Zostaw Swój Komentarz

Please enter your comment!
Please enter your name here