Regularnie sprawdzaj zbiornik wyrównawczy ogrzewania ”,

Zbiornik wyrównawczy jest częścią systemu grzewczego, dzięki czemu zwiększająca się objętość cieczy nie powoduje uszkodzeń, a zawór bezpieczeństwa nie kapie. Pochłania nadmiar wody z obiegu, co oznacza, że ​​ciśnienie pozostaje w dużej mierze takie samo, jak zmienia się objętość wody. Gdy instalacja grzewcza ostygnie, woda cofa się. Nie dzieje się to jednak samo z siebie, ale tylko wtedy, gdy naczynie wzbiorcze działa prawidłowo.

Jak działa zbiornik wyrównawczy ogrzewania?

Elastyczna gumowa membrana dzieli zbiornik wyrównawczy na dwie komory. Jedna komora jest zarezerwowana dla wody wpływającej i wypływającej, druga zawiera azot. W alternatywnym przykładzie wykonania sama membrana jest wypełniona azotem.
Jednak zasada działania jest taka sama w obu przypadkach: jeśli gorąca woda zostanie wtłoczona do naczynia wzbiorczego z wystarczającą siłą podczas podgrzewania, ściska ona komorę z azotem jak poduszka lub balon. Ciepła woda zajmuje niezbędną przestrzeń w pojemniku.
Gdy ciśnienie wody spada, poduszka rozkłada się do pełnej objętości i ponownie odprowadza wodę. Dokładna zależność między ciśnieniem i przeciwciśnieniem działa tak długo, jak membrana jest nienaruszona, a wypełnienia gazowe lub wodne naczynia wzbiorczego i podgrzewacza pasują do siebie.

Dostępne są oferty od ekspertów w Twojej okolicy:

Problemy ze zbiornikiem wyrównawczym ogrzewania

Po latach użytkowania gumowa membrana może stracić elastyczność, stać się porowata, a nawet rozerwać. Następnie gaz ulatnia się, przeciwciśnienie jest nieprawidłowe i kompensacja nie może już mieć miejsca. Chociaż gorąca woda początkowo wpływa do zbiornika wyrównawczego, pozostaje tam, ponieważ nie ma wystarczającej ilości gazu, aby ją wypchnąć. Zdarza się więc, że ciśnienie w obiegu grzewczym jest za niskie.
Jeśli system grzewczy wyłączy się z powodu niewystarczającego ciśnienia lub jeśli grzejniki pozostają chłodne, użytkownicy często uzupełniają wodę. I tak zaczyna się błędne koło: jeśli woda rozszerzy się przy następnym podgrzaniu, nie będzie już dostępnej przestrzeni, która mogłaby pomieścić większą objętość wody. Zawór bezpieczeństwa otwiera się, aby zapobiec gorszemu. Po ponownym spadku temperatury ponownie brakuje spuszczonej wody. Użytkownicy uzupełniają wodę i gra zaczyna się od nowa.

Naprawa zbiornika wyrównawczego to sprawa specjalisty.

Fot. fotolia / Robert Przybysz

Test stukania na zbiorniku wyrównawczym

Nie zawsze musi nastąpić pęknięcie membrany w przypadku awarii naczynia wzbiorczego. Nawet normalna dyfuzja pozwala na stopniową ucieczkę gazu. Konserwacja z pomiarem ciśnienia i, jeśli to konieczne, uzupełnianie gazu jest zatem konieczne w regularnych odstępach czasu.
Stale spadające ciśnienie może mieć inne przyczyny poza dyfuzją - w tym nieszczelność w obiegu grzewczym, automatyczną wentylację lub nieszczelną armaturę. Ale coś takiego trudno znaleźć.
Spojrzenie na naczynie wzbiorcze jest już łatwiejsze dla laików: stukaj je ostrożnie od góry do dołu lub od przodu do tyłu. Powinno brzmieć pusto, wtedy wszystko będzie dobrze. Od strony wody może również wydawać nieco głuchy dźwięk. Wskazuje to, że tak zwana rezerwa wody jest nadal wystarczająco dostępna w zbiorniku wyrównawczym. Większość nie powinna zawierać wody i powinna tak brzmieć.
Jeśli podejrzewasz, że pojemnik jest pod wodą po teście stukania, możesz na bardzo krótko otworzyć zawór gazu, ostrożnie dociskając kołek w środku zaworu. Jeśli teraz woda się rozchlapuje, membrana w zbiorniku wyrównawczym jest na pewno pęknięta - wymiana jest nieunikniona.
Ale jeśli usłyszysz tylko cichy syk, jest szansa, że ​​wystarczy uzupełnić tylko gaz. Zasadniczo działa to również z powietrzem z pompy powietrza, ale bardziej odpowiedni jest azot. Rozprasza się wolniej i nie atakuje wnętrza pojemnika.

Naprawa to sprawa profesjonalisty

Ważne: Uzupełnianie gazu powinno być wykonywane wyłącznie przez przeszkolonych specjalistów, ponieważ może to prowadzić do poważnych wypadków. W żadnym wypadku naczynie wzbiorcze nie może być pod ciśnieniem wyższym niż pozwala na to oznaczenie, ponieważ nawet wtedy funkcja kompensacyjna zostaje utracona.
Wszystko zależy od odpowiedniej ilości: Prawidłowe ciśnienie gazu w zbiorniku wyrównawczym zależy od ciśnienia statycznego całego systemu i musi być specjalnie dostosowane do każdego systemu grzewczego. Nie jest możliwe sformułowanie wiarygodnych ogólnych stwierdzeń na ten temat. To kolejny powód, dla którego wsparcie i porady specjalisty są zdecydowanie zalecane po wstępnej diagnozie za pomocą testu stukowego.

Zostaw Swój Komentarz

Please enter your comment!
Please enter your name here