Azulejos: portugalskie kafelki w śródziemnomorskim stylu”,

Pochodzące z regionu arabskiego azulejos od późnego średniowiecza znane są głównie z Hiszpanii i Portugalii. Tutaj ręcznie malowane obrazy na kafelkach są prawdziwymi punktami orientacyjnymi i integralną częścią sceny ulicznej. Termin azulejos jest teraz używany nawet w języku portugalskim jako termin ogólny dla wszystkich płytek.
Azulejos odnosi się do fototapety odpornej na warunki atmosferyczne na pałacach, budynkach użyteczności publicznej, elewacjach domów, kościołach lub we wnętrzach, często wykonanej z kwadratowych, malowanych na niebiesko i glazurowanych płytek ceramicznych. Nazwa Azulejo pochodzi od arabskiego słowa „Al-zuleique”, co oznacza „mały polerowany kamień” i opisuje gładki i polerowany kamień używany przez mahometan w średniowieczu. Ponieważ przedstawienia figuratywne nie są dozwolone w sztuce islamu, początkowo malowano je tylko prostymi ornamentami kwiatowymi lub geometrycznymi.
W ósmym. W XIX wieku Maurowie po raz pierwszy przywieźli ozdobne płytki na Półwysep Iberyjski, skąd przybyli do Hiszpanii - i stali się hitem eksportowym. Będąc w 12. i 13. W XIV wieku andaluzyjskie miasto Granada było podporą do produkcji azulejos. W XIX wieku Walencja była szczególnie znana z azulejos.
Pierwsi azulejos przybyli do Portugalii za pośrednictwem króla Manuela I., który odkrył to w 1498 roku w andaluzyjskich salach pałacowych i od razu 10.000 płytek do własnych mieszkań w Lizbonie.

Motywy i produkcja azulejos na przestrzeni wieków

Ze względu na tradycję islamską geometryczne ornamenty decydowały o wizerunku azulejos w tym czasie. Ponadto technologia produkcji pozostawiała niewielkie pole manewru. Aby oddzielić kolory, pomiędzy kolorami nakładano natłuszczone sznurki lub mieszankę manganu i oleju lnianego, lub też kolory nie wnikały w siebie przez plastikowe powierzchnie płytek. 
 

Azulejos w Portugalii, podobnie jak tutaj w Lizbonie, można odkryć nie tylko w typowym biało-niebieskim, ale także z geometrycznymi wzorami.

Zdjęcie: iStock/alisa24

Portugalczycy jednak dalej rozwinęli produkcję azulejos i od około 1580 r. przejęli z Włoch tak zwaną technikę majoliki: glazura cyny, którą pokryto gliniane płytki w pierwszym etapie, zapobiegała spływaniu kolorów, tak że artyści przypominali też malowanie płaskich kafli na płótnie i wtapiają się w odłamek w ogniu. Od tego czasu powstawało coraz więcej reprezentacyjnych obrazów z wizerunkami kwiatów, ptaków czy motywami statków portugalskich marynarzy.
Podczas gdy pod rządami hiszpańskimi dominowały proste motywy religijne, azulejos doświadczyli nowego rozkwitu w latach 1640-1668 po portugalskiej wojnie restauracyjnej. Chińskie malowanie porcelany z czasów dynastii Ming i produkcja płytek Delft również miały w tym okresie wpływy stylistyczne. W tym czasie z azulejos wykonywano długie malowidła ścienne w dominujących kolorach białym, niebieskim i żółtym. W następnych stuleciach dekory azulejos w coraz większym stopniu opierały się na aktualnych trendach mody.

Azulejos w Portugalii: imponujące malowidła ścienne i nie tylko

W 1700 roku powstało jedno z najbardziej imponujących dzieł sztuki z azulejos z prawie 23-metrową „Grande Panorama de Lisboa” w Lizbonie. Mural przedstawia stolicę Portugalii widzianą z rzeki Tag przed niszczycielskim trzęsieniem ziemi w 1755 roku z ponad 1.000 płytek pomalowanych na niebiesko. Dziś można go podziwiać w Museu Nacional do Azulejo w Lizbonie.

Niesamowita mozaika „Grande Panorama de Lisboa” znajduje się teraz w Museu Nacional do Azulejo w Lizbonie.

Zdjęcie: visitportugal.com

W XVIII. W XVIII wieku całe mury kościelne, pałace, fontanny i ławki zaopatrzono w biało-niebieskie azulejo w stylu barokowym. Często pochodziły one z warsztatów ważnych artystów flamandzkich i przypominały wyglądem fajans z Delft.
Bogata dekoracja wnętrz kościoła „Igreja de São Lourenço” w Amlancil jest dobrym przykładem sztuki kafelków portugalskiego baroku. Jej ściany zostały całkowicie pokryte kaflowymi obrazami przedstawiającymi sceny z życia św. Wawrzyńca i są reprezentatywnym przykładem typowego zastosowania dekoracji kaflowych w portugalskich budowlach sakralnych. 

Azulejos jak okiem sięgnąć w barokowym kościele Igreja de São Lourenço w Almancil.

Zdjęcie: visitportugal.com

Od XIX. W XIX wieku sitodruk umożliwił przemysłową produkcję azulejos. W XIX wieku azulejos obkładano nie tylko fasady zamożnych, ale także coraz częściej przestrzenie publiczne, takie jak kamienice, fabryki i dworce, a także elewacje domów i wnętrza kamienic mieszczańskich. W tamtych czasach azulejos wzbogacały wiele miejskich pejzaży żywymi kolorami i motywami i kształtują je do dziś.

Azulejos w portugalskich stacjach kolejowych i metrach

Szczególnie warte zobaczenia są azulejos lizbońskich stacji metra, które zostały przekształcone w prawdziwe galerie azulejos. Znani artyści projektują tu poszczególne stacje od 1959 roku. Na przykład na stacji metra Oriente do zaprojektowania płytek zaproszono artystów z całego świata, m.in. Friedensreicha Hundertwassera, Yayoi Kusamę i Razę. Na stacjach Anjos, Alvalade i Roma symetryczne obrazy płytek wypełniają podziemne ściany.
W dzisiejszych czasach niestety zbyt często brakuje pomysłów na odrestaurowanie azulejos, przez co niektóre z tych dzieł sztuki są zagrożone rozpadem. Zabytkowe budynki mają być jednak systematycznie odnawiane. Do 2011 roku splendor dużych, zabytkowych azulejos na dworcu kolejowym São Bento w Porto, składających się z 20.000 płytek, indywidualnie czyszczonych w drobiazgowych szczegółach, a następnie odrestaurowanych. Za pomocą szczoteczek do zębów usuwano osady z zanieczyszczeń powietrza za pomocą wody i płynu do mycia naczyń.

Malarz Jorge Colaço był odpowiedzialny za foyer dworca kolejowego São Bento w Porto, które zostało ozdobione licznymi azulejos.

Zdjęcie: iStock / Serge Yatunin

Dekoracje ścienne do domu - azulejos tyle kosztują

Przedział cenowy azulejos jest dość wysoki. Autentyczne historyczne azulejos są do dziś wykonywane z wielką starannością. W wielu manufakturach możesz zlecić wykonanie wybranego przez siebie motywu do swojego domu według szablonu. Oczywiście mają swoją cenę. Jeśli chodzi o wybór motywu, jest wszystko, czego dusza zapragnie, od numerów domów, przez kwiaty i zwierzęta, po świętych - a nawet portrety własnych dzieci. Z drugiej strony masowo produkowane towary z handlu płytkami są już dostępne za mniejszy budżet. W dzisiejszych czasach niedrogie nowe towary można również nabyć np. z Meksyku. Szczególnie tanim rozwiązaniem jest pokrycie zużytych płytek wzorzystą folią lub samodzielne ich pomalowanie. 

Dzięki specjalnym naklejkom na kafelki dostępnym na Amazon Twoje stare kafelki będą wyglądać jak geometryczne azulejos.

Przetwarzanie azulejos

Przy odrobinie wprawy możesz łatwo przetworzyć kupione azulejos. Można je układać tak jak inne płytki ścienne. Jeśli chcesz, możesz tylko sporadycznie umieszczać portugalskie kafelki między zwykłymi modelami, aby podkreślić kolory. Kolejny sposób na podłapanie trendu dekorowania: zaprojektuj powierzchnie stołu lub szafek za pomocą azulejos.

Zostaw Swój Komentarz

Please enter your comment!
Please enter your name here