Symbole piekarnika: co oznaczają symbole?

Oto lista najpopularniejszych symboli piekarnika wraz z objaśnieniem symboli:

Żarówka lub lampa: światło w piekarniku

Symbol żarówki lub lampy nie oznacza funkcji pieczenia, ale nadal jest ważną częścią piekarnika. Mało tego, dzięki światłu w piekarniku można z bliska obserwować pieczony przysmak bez otwierania drzwiczek piekarnika i ulatniania się cennego ciepła. Gdy światło jest włączone, wytwarza minimalną ilość ciepła w samym piekarniku i może być używane do wyrastania ciasta drożdżowego w cieple i chronionym przed przeciągami. Wystarczy przykryć miskę, w której jest ciasto wilgotną ściereczką, włożyć do piekarnika i włączyć światło.

Linia prosta powyżej i poniżej: górne i dolne ciepło

Symbol z dwiema liniami symbolizuje, że w tej funkcji piekarnika ciepło pochodzi z góry i z dołu, tzn. jest równomiernie rozprowadzane z delikatną cyrkulacją powietrza wewnątrz piekarnika, dzięki czemu ciasto, pieczeń lub suflet są delikatne i nie wysychają. pieczony. Grzanie górne i dolne to uniwersalna funkcja każdego piekarnika, choć jest to też funkcja najmniej energooszczędna. Między innymi dlatego, że do piekarnika powinno się wkładać tylko jedną blachę na grzanie górne i dolne. Chyba że zamienisz pozycje blach w połowie czasu pieczenia. Jednak w zależności od tego, co pieczesz, ma to negatywny wpływ na produkt końcowy. Wskazówka dotycząca oszczędzania energii dla funkcji grzania górnego i dolnego polega na wyłączeniu piekarnika około pięć minut przed końcem czasu pieczenia i wykorzystaniu ciepła resztkowego do dokończenia pieczenia.

Symbol grzania górnego i dolnego jest jednym ze standardowych symboli na piekarniku.

Zdjęcie: iStock / rasslava

Prosta linia powyżej: górne ciepło

Dzięki funkcji grzania od góry, jak sama nazwa wskazuje, ciepło pochodzi tylko z góry. Ustawienie tego symbolu piekarnika jest zatem szczególnie odpowiednie, jeśli chcesz nadać chlebowi ładną skórkę lub jeśli chcesz, aby zapiekanka była ładna i chrupiąca. Istnieją również modele pieców, które obok tego symbolu mają dwie proste linie. To jest wtedy dwa razy większa moc górnego ciepła i bardzo intensywna. Wybierając ten symbol piekarnika, należy uważać na swój przysmak w piekarniku: w przeciwnym razie spali się szybciej, niż możesz sobie wyobrazić, a zamiast pysznej zapiekanki z chrupiącym serem dostaniesz kawałek węgla drzewnego z makaronem.

Prosta linia poniżej: dolne ciepło

Jeśli ustawisz piekarnik na ten symbol piekarnika, ciepło będzie pochodzić tylko z dołu. Funkcja podgrzewania dolnego nadaje się szczególnie do dodawania ostatniego szlifu prześcieradłom i pizzy: to jest chrupiący spód i soczysty dodatek. Niektórzy piekarze używają nawet dolnego ogrzewania tylko do pieczenia ciast w arkuszach.

Zygzakowata linia lub trójkąty powyżej: funkcja grzania od góry i grilla

Funkcja grilla, reprezentowana przez trzy ustawione w górę, skierowane w dół trójkąty lub linię zygzakowatą, jest wzmocnionym wariantem grzania od góry i jest porównywalna z grillem ogrodowym. Jeśli chcesz upiec coś bardzo mocno, na przykład orzechy, mięso lub warzywa z piekarnika, wsuń blachę na górną półkę piekarnika i umieść ją na symbolu zygzaka. Po kilku minutach poczujesz już niezrównany aromat palonego mięsa i powinieneś ponownie wyjąć blachę z piekarnika.

Żyj do klopsików: grille gazowe 5 w porównaniu testowym Grille gazowe umożliwiają wygodne grillowanie bez dużej ilości dymu. Najlepsze grille z aktualnych testów znajdziecie tutaj.

Wentylator w środku: cyrkulacja powietrza

Symbol wentylatora piekarnika oznacza funkcję konwekcji w piekarniku. Piekarnik nagrzewa się klasycznym grzaniem górnym i dolnym, ale ciepło jest mocniej rozprowadzane wewnątrz przez wentylator. Pozwala to ustawić termostat piekarnika o 20 stopni mniej niż w przypadku górnego i dolnego symbolu ogrzewania. Temperatura powinna być wszędzie taka sama, aby można było włożyć do piekarnika kilka blach jednocześnie. Jednak funkcja konwekcji wysusza wypieki i dlatego nie nadaje się do każdego ciasta, nie do wszystkich rodzajów warzyw, a już na pewno nie do dań mięsnych. Piekarnik nie musi być nagrzewany powietrzem obiegowym. To oszczędza energię elektryczną.

Zygzakowata linia nad i wentylator poniżej: funkcja konwekcji i grilla

Ten symbol piekarnika, środkowy wentylator, nad którym wisi symbol funkcji grilla, łączy funkcje grilla i konwekcji. Ten rodzaj pieczenia i pieczenia może być pomocny w produkcji bakalii lub domowego wywaru w proszku. Ale też nie przez cały czas, tylko na początek lub na ostateczne udoskonalenie.

Symbole piekarnika: Znaki specjalne dla nowoczesnych funkcji

Postęp techniczny nie kończy się na piekarnikach, dlatego nowe symbole piekarników przenoszą się do kuchni z nowoczesnym sprzętem. Niektóre z nich są łatwe do zrozumienia, inne znaki przypominają raczej szyfr. Rozszyfrowaliśmy dla Ciebie najpopularniejsze współczesne symbole piekarnika. Poniżej znajdziesz objaśnienia poszczególnych symboli. Ponadto niestety nie istnieją jeszcze znormalizowane symbole piekarnika dla wszystkich producentów dotyczące suszenia, gotowania w niskich temperaturach, gotowania sous vide i trybu ekologicznego, który pomaga zmniejszyć zużycie energii przez piekarnik.

Porady gospodarstwa domowego Gotowanie energooszczędne: Jak zmniejszyć zużycie energii na kuchence Gotowanie w sposób energooszczędny nie jest trudne i oszczędza energię oraz koszty. Dajemy wskazówki dotyczące piekarnika i kuchenki.

Wentylator w kwadracie lub w kole: gorące powietrze

Podobny do symbolu konwekcji, ale nieco inny, jest symbol piekarnika dla gorącego powietrza: wentylator otoczony kwadratem. Jeśli zdecydujesz się na funkcję gorącego powietrza, pieczesz gorącym powietrzem, które jest podgrzewane w grzałce w piekarniku, a następnie transportowane do wnętrza piekarnika przez wentylator. Za pomocą tego symbolu grzejnik jest reprezentowany przez kwadrat lub okrąg, w którym przedstawiony jest wentylator. Równie gorące powietrze, które jest rozprowadzane wszędzie, umożliwia pieczenie kilku blach równolegle. Niektórzy producenci reklamują, że jednocześnie można wypiekać trzy, a nawet cztery tacki smakołyków – wszystko z tym samym, doskonałym rezultatem. Funkcja gorącego powietrza nie wymaga wstępnego podgrzewania piekarnika. To jest dobre dla środowiska i twojego portfela.

Prosta linia na dole i wachlarz w kwadracie lub kole: tryb pizzy

Jak sugeruje nazwa trybu pizzy, wybranie tego symbolu piekarnika z silnym ciepłem dochodzącym od dołu i równomiernie rozłożonym wewnątrz piekarnika zapewnia chrupiące spód bez wysuszania wierzchu - jak w jednym specjalnym mini piekarniku do pizzy. Działa to jednak tylko w ograniczonym zakresie, w zależności od powierzchni. Zalecamy, aby nie wkładać szynki do pizzy, dopóki nie wyjmiesz jej z piekarnika. W przeciwnym razie na pizzy pojawi się niesmaczna brązowa, ciągnąca się, słona tkanina zamiast pysznego „prosciutto”.

Gwiazda lub płatek śniegu i krople: funkcja rozmrażania

Płatek śniegu lub gwiazda symbolizuje mrożonki, a kropla pod nim symbolizuje rozmrażanie. Dzięki temu symbol piekarnika jest łatwy do rozpoznania. Po wybraniu tego symbolu większość piekarników osiąga temperaturę od 30 do 60 stopni. Pomaga to delikatnie rozmrozić żywność z zamrażarki bez uszkadzania jej struktury.

Trzy fale lub chmury jedna pod drugą: funkcja pary lub wspomaganie parą

Piecz jedzenie delikatnie na gorącej parze w temperaturze 100 stopni, a raczej gotuj, jeśli ustawisz piekarnik na symbol z trzema falami lub chmurami leżącymi jedna pod drugą. Jednak zdaniem ekologów tego typu preparaty to wielkie marnotrawstwo energii ze względu na wysoki pobór mocy. Byłoby lepiej, gdybyś kupił wkład do gotowania na parze do rondla lub szybkowaru i zignorował ten symbol piekarnika. Przełączana podpórka pary może się jednak przydać podczas pieczenia chleba lub bułek. Zapewnia pożądaną chrupiącą skórkę.

Symbol płatka śniegu obok kropli oznacza funkcję rozmrażania.

Zdjęcie: iStock / ra-photos

Symbole piekarnika: symbole funkcji specjalnych

Naczynie żaroodporne na linii prostej u dołu: funkcja utrzymywania ciepła

Jeśli wybierzesz ten symbol piekarnika, ugotujesz wstępnie ugotowany przysmak w temperaturze maksymalnie 100 stopni. Jednak postać może się różnić. Nie zawsze składa się z piktogramu naczynia do pieczenia.

Talerz na linii prostej na dole: funkcja podgrzewania talerza

Widok z boku dwóch talerzy w linii prostej: Ten symbol piekarnika jest symbolem funkcji podgrzewania talerzy. Zapobiegnie to szybkiemu schłodzeniu pieczołowicie przygotowanej żywności po podaniu jej na talerzu. Symbol piekarnika wygląda nieco inaczej niż u niektórych producentów.

Kręgi lub krople: piroliza lub hydroliza

Niestety nadal nie ma znormalizowanych symboli piekarnika do samooczyszczania piekarnika. Jednak wiele małych kółek jest często używanych do reprezentowania pirolizy, a jedna lub więcej kropli jest używanych do reprezentowania hydrolizy. Jeśli wybierzesz funkcję pirolizy, Twój piekarnik nagrzeje się tak bardzo, że wszystkie resztki jedzenia zamienią się w popiół i po czasie określonym przez producenta możesz je po prostu wytrzeć z piekarnika wilgotną ściereczką. Zgodnie z niemiecką ochroną konsumentów, energia elektryczna na tę kampanię czyszczenia kosztuje około 1,30 euro.
Jeśli natomiast masz w swoim piekarniku funkcję hydrolizy, wlewasz wodę i środek czyszczący do miski podłogowej i pozwalasz jej wyparować, aby następnie usunąć brud z piekarnika. Jeśli Twój piekarnik nie ma ani jednego, ani drugiego symbolu, tutaj znajdziesz wskazówki, jak czyścić piekarnik za pomocą domowych środków. 

Zostaw Swój Komentarz

Please enter your comment!
Please enter your name here