Przewietrzyć łazienkę: Wskazówki po prysznicu”,

Wskazówka 1: czas jest ważny

Przed otwarciem drzwi do łazienki koniecznie otwórz szeroko okno. Niech większość pary z prysznica wydostanie się przez okno i dopiero wtedy otwórz drzwi na stałe. Oczywiście nie oznacza to, że należy stać w łazience, dopóki wilgotność się nie unormuje. Rekomendujemy otwarcie okna zaraz po kąpieli, nałożenie ręcznika na kaloryfer i szybkie wyjście z łazienki. Po około pięciu minutach kąpiel powinna wyparować i można ponownie zostawić otwarte drzwi. Jeśli okno ma normalny rozmiar. Jeśli masz małe okno lub świetlik, może to potrwać dłużej. Ważny punkt orientacyjny: jeśli zauważysz kondensację pary na płytkach, meblach, lustrze lub oknie, pozostaw okno otwarte przez kolejne pięć minut.
 

Jeśli na oknie pojawi się kondensacja, wytrzyj je i pozostaw okno otwarte przez kolejne pięć minut.

Zdjęcie: iStock / Akchamczuk

Wskazówka 2: Najpierw przewietrz pomieszczenie, a następnie wietrz w poprzek

Po około dziesięciu minutach para wodna w łazience powinna się ulotnić - ale to nie znaczy, że poziom wilgoci ustabilizował się na akceptowalnym poziomie. Gdy zamkniesz okno, wartość wzrośnie ponownie. Po przerywanej wentylacji następuje zatem runda wentylacji krzyżowej. Zostaw otwarte drzwi do łazienki i otwórz przynajmniej jedno okno naprzeciwko łazienki. Pamiętaj, aby wyposażyć drzwi i ew. okna w zaślepki zapobiegające ich zatrzaśnięciu podczas przeciągów. Możesz zamknąć okno ponownie po około pięciu lub lepiej siedmiu minutach. Dlaczego przez cały czas na kaloryferze był ręcznik?? Jest to energooszczędna wskazówka zapobiegająca wychłodzeniu grzejnika - dobra dla środowiska i Twojego portfela.

Wskazówka 3: codziennie wietrzyć łazienkę

Podczas codziennej wentylacji łatwo zapomnieć o łazience – ku uciesze zarodników pleśni. Bo jeśli z łazienki korzysta się cały dzień, należy ją wietrzyć kilka razy. Latem bardzo wcześnie rano i bardzo późnym wieczorem przez około 20 minut. Z drugiej strony zimą wystarczy pięć do dziesięciu minut dwa razy dziennie, najlepiej w połączeniu z wentylacją typu push i cross. Różnica w zachowaniu wentylacji w różnych porach roku wynika z ilości wilgoci, którą może wchłonąć świeże powietrze. Jednak po prysznicu lub kąpieli o każdej porze roku należy zapewnić dodatkową wentylację. Nawet jeśli pada deszcz.

Prawidłowa wentylacja w łazience bez okien

Wskazówka 1: dobry system wentylacji

Dobra, silna wentylacja to niezbędny partner w walce z pleśnią w łazience bez okien. Jeśli jest obsługiwany ręcznie, należy włączyć wentylację przed wejściem pod prysznic lub wannę i sprawdzić, czy łazienka jest naprawdę sucha przed wyłączeniem. Nowoczesne, zdecentralizowane systemy wentylacji pomieszczeń mieszkalnych włączają się automatycznie i wyłączają ponownie po zakończeniu pracy. Jeśli remontujesz łazienkę, warto odłączyć wentylację od światła w łazience i przełączyć ją na dwa osobne włączniki. Wentylacja nie potrzebuje światła do swojej pracy, może to robić również w ciemności. A więc oszczędzasz energię i pieniądze. Gdy wentylacja staje się głośniejsza, czas ją dokładnie wyczyścić.

Dobrym partnerem jest system wentylacyjny, aby gorąca para wodna nie rozprzestrzeniała się po mieszkaniu i nie tworzyła pleśni. 

Zdjęcie: iStock/sztuka159

Wskazówka 2: Użyj pozostałych okien do wentylacji łazienki

Jeśli system wentylacyjny w Twojej łazience bez okien jest niewystarczający lub możesz go w ogóle nie mieć, wystarczy otworzyć drzwi, aby pozbyć się wilgoci z łazienki. Musisz wtedy zrobić dokładnie to, czego nie powinno się robić: otworzyć drzwi do łazienki natychmiast po kąpieli i od razu otworzyć wszystkie okna. Zabezpiecz okna i drzwi korkami, aby zapobiec ich trzaskaniu. Po dziesięciu minutach ponownie zamykasz okna - tylko po to, by po pół godzinie ponownie je otworzyć na dziesięć minut. Najlepiej zrobić to dwa, a nawet trzy razy. W takim przypadku powinieneś również kupić osuszacz.

Wskazówka 3: dobierz meble dobrze

W łazience bez okien jeszcze ważniejsze niż łazienka z oknem jest to, aby meble łazienkowe nie stały ani nie wisiały na ścianach zewnętrznych, a jedynie na ścianach wewnętrznych. I że są pięć centymetrów od ściany. Jeśli nie da się uniknąć, aby meble łazienkowe znajdowały się przy ścianie zewnętrznej, upewnij się, że przestrzeń między ścianą a meblem jest wystarczająco duża, aby zmieścić się między nimi ręką i szmatką. Ponieważ wtedy należy regularnie usuwać skropliny za nim po kąpieli.

Przeczytaj więcej interesujących artykułów tutaj Energia i klimat Osuszacze elektryczne: jak skutecznie zmniejszyć wilgotność Energia i klimat Osuszacze w łazience: To najlepsze urządzenia Osuszacze: Niedoceniani pomocnicy w walce z pleśnią

Wentylacja łazienki: unikaj tych błędów

Odruchowe otwieranie drzwi łazienki przed oknem ma fatalne skutki dla wilgoci w mieszkaniu. Ponieważ to rozprowadza wilgoć we wszystkich zakątkach przestrzeni życiowej. W mieszkaniu o zbyt niskiej wilgotności może to sprawić, że klimat w pomieszczeniu będzie przyjemniejszy. We wszystkich innych przypadkach zwiększa jednak ryzyko rozwoju pleśni.
Fatalnym błędem jest też zbyt długie czekanie na wywietrzenie pomieszczenia po kąpieli. Ponieważ gdy powietrze w łazience schłodzi się całą parą wodną, ​​zanim wilgoć zdąży się ulotnić, woda osadza się na płytkach, meblach i szybach. Niestety wysycha wtedy bardzo powoli, a ryzyko powstania pleśni wzrasta nieproporcjonalnie szybko. Jedynym sposobem na zapobieganie rozwojowi pleśni jest chwycenie szmatki, wytrzeć wszystko do sucha i jednocześnie bardzo dobrze przewietrzyć.

Wskazówki dotyczące prawidłowej wentylacji w całym mieszkaniu

Wilgotność w mieszkaniu ma kluczowe znaczenie dla naszego dobrego samopoczucia. Aby utrzymać wilgotność w optymalnej równowadze, a także ograniczyć rozprzestrzenianie się wirusów, zalecamy zakup higrometru cyfrowego. Oznacza to, że zawsze wiesz, jaka jest jakość powietrza w Twoim domu. Poniższe wskazówki dotyczące prawidłowej wentylacji pomogą Ci:
 

  • Należy wietrzyć pomieszczenie trzy do czterech razy dziennie przez pięć do siedmiu minut - zawsze pod warunkiem, że ktoś jest w domu i nie ma ostrego kataru siennego. Ponieważ w okresie pylenia dobrze jest wietrzyć bardzo wcześnie rano i bardzo późnym wieczorem, aby utrzymać jak najmniejsze stężenie pyłków w mieszkaniu. Oczyszczacz powietrza może zatem pomóc alergikom utrzymać wilgotność i ilość pyłków w powietrzu na akceptowalnym poziomie.
     
  • Otwórz wszystkie okna szeroko. Uchylanie okien nie zmniejsza wilgotności.
     
  • Po prysznicu i po gotowaniu należy zaplanować cykl wentylacji przerywanej, a następnie wentylacji krzyżowej. Wieczorem przed pójściem spać świeże powietrze zapewnia spokojny sen.

Zostaw Swój Komentarz

Please enter your comment!
Please enter your name here