Remont łazienki: za to trzeba zapłacić”,

Każdy, kto kupił używany dom, zna problem: poprzedni właściciele zainstalowali łazienkę kilkadziesiąt lat temu i nigdy później jej nie remontowali. Ciemnozielone płytki ścienne z kwiatowymi wzorami, pożółkłe deski sedesowe i pęknięta kabina prysznicowa - najwyższy czas nadać łazience nowy wygląd. W końcu chcesz czuć się komfortowo w swoim nowym domu. Pojawia się tylko pytanie: czy chcesz wyremontować czy całkowicie odnowić łazienkę? To duża różnica – zwłaszcza jeśli chodzi o koszty. Podczas remontu łazienka zostaje radykalnie wypatroszona i przebudowana. Środki do przeprojektowania są rozległe. Remont obejmuje np. układanie nowych rur i przewodów. Dla porównania renowacja jest bardziej opłacalna i mniej skomplikowana. W przypadku remontu łazienki wymieniane są tylko poszczególne elementy (np. sanitariaty czy płytki). Jeszcze taniej, jeśli zmodernizujesz zamiast remontować. Przedstawia to poniższa tabela:
 

mierzyć

koszty

modernizacja

od ok. 5.000 euro

Remont (pełna łazienka)

od ok. 10.000 euro

Remont (wyposażenie standardowe)

od ok. 13.000 euro


Ten post dotyczy kosztów remontu. Tutaj dowiesz się, jak wysokie są koszty remontu łazienki.

Remont łazienki: dwa główne bloki kosztów

Koszty remontu łazienki składają się z dwóch dużych bloków: Z jednej strony wpływ mają koszty materiałów. Stanowią one około 40 procent ceny całkowitej. Z drugiej strony trzeba zaplanować koszty pracy rzemieślników. Jest ich około 60 procent. Oznacza to: Oszczędzasz nie tylko na doborze urządzeń sanitarnych. Przede wszystkim koszty handlowców można zmniejszyć, robiąc własne rzeczy - lub nawet całkowicie zaoszczędzić. Pod warunkiem, że odważysz się samodzielnie wyremontować łazienkę. Poniżej wyjaśniamy, w jaki sposób poszczególne pozycje wpływają na całkowitą kwotę.

Koszty remontu łazienki składają się z kosztów materiałów i robocizny dla rzemieślników.

Zdjęcie: iStock / Marc_Osborne

Remont łazienki: koszty dla rzemieślników

W zależności od miejsca zamieszkania rzemieślnik będzie pobierał różne kwoty za swoją pracę. Ponieważ: W mieście koszt rzemieślników jest wyższy niż na wsi. Jeśli chcesz wyremontować całą łazienkę, zwykle potrzebujesz następujących fachowców: glazurnika, hydraulika, elektryka i malarza. Zasadniczo możesz spodziewać się stawki godzinowej od 40 do 60 euro. Czas potrzebny na remont zależy od wielkości łazienki. Przykład: Upiększenie łazienki o powierzchni 7 m2 wymaga łącznie około 90 godzin pracy. Przy średniej stawce godzinowej 50 euro koszty pracy wynoszą około 4.500 euro.
Najlepiej uzyskać wycenę od różnych dostawców. Warto porównać. Uwaga: Jeśli nie uzyskasz od hydraulika urządzeń sanitarnych, stawka godzinowa zwykle wzrasta. Koniecznie wyjaśnij wcześniej, czy dostaniesz sprzęt, czy profesjonalistę - i ile to będzie kosztować.
Jeszcze wygodniej jest powierzyć renowację profesjonalnemu projektantowi łazienki. Znajduje odpowiednią koncepcję do każdej łazienki i pomaga w realizacji życzeń swoich klientów w najdrobniejszym szczególe. Punkt kosztów: w zależności od wysiłku, od 150 do 1.500 euro. Wstępna konsultacja jest zazwyczaj bezpłatna.

Koszty dla rzemieślników różnią się znacznie w zależności od dostawcy. Najlepiej zasięgnąć porady u różnych dostawców. 

Zdjęcie: iStock / RealPeopleGroup

Remont łazienki: wszystko musi iść

Koszty demontażu i utylizacji mebli łazienkowych i co. Wielu właścicieli domów nie zdaje sobie z tego sprawy. Ale zanim pojawią się nowe płytki, najpierw trzeba usunąć stare. Rzemieślnik pobiera za to średnio od 20 do 30 euro za metr kwadratowy. Po całkowitym remoncie wyrzucane są również sanitariaty i armatura. Do tego około 1.000 euro. Będzie taniej, jeśli sam zrzucisz stare meble. Wtedy płacisz tylko za utylizację (100 do 300 euro).  
 

Wielkość łazienki

Koszty demontażu i utylizacji

3 do 4 metrów kwadratowych

5 do 7 metrów kwadratowych

8 do 12 metrów kwadratowych

większy niż 12 metrów kwadratowych

około. 1.000 euro do 2.000 euro

około. 1.500 euro do 2.500 euro

około. 2.500 euro do 3.500 euro

od ok. 3.000 euro

Od prysznica po płytki: tak wysokie są koszty materiałów

Czy chciałbyś, aby wystarczyły Ci marmurowe płytki lub standardowe towary?? Czy ma to być wanna z hydromasażem, czy klasyczna?? Ceny różnią się również w zależności od tego, czy chcesz przekształcić swoją starą łazienkę w świątynię wellness, czy w zwykłe miejsce dobrego samopoczucia. Poniżej wymieniliśmy koszty materiałów dla Ciebie indywidualnie:

 • Kabina prysznicowa: Jeśli chcesz odnowić prysznic, możesz wybrać brodzik klasyczny (od 80 euro) lub brodzik (od 200 euro). W tym czasie kabina prysznicowa powinna zostać wymieniona w tym samym czasie. W zależności od modelu ceny wahają się od 160 do 1.400 euro.
   
 • Toaleta: Na konwencjonalną toaletę możesz zapłacić od 50 do 100 euro. Toalety montowane na ścianie są nieco droższe (od 100 do 200 euro). Nowoczesne toalety są naprawdę wszechstronne: istnieją modele, które mają zintegrowany prysznic na pośladkach (około 350 euro), mogą wysysać zapachy, automatycznie otwierają pokrywę lub są nawet wyposażone w oświetlenie LED. Ale taka toaleta serwisowa ma swoją cenę - od 2.od 000 euro w górę. Są też sedesy (od 13 euro) i spłuczka (od 20 euro). Ceramiczna cysterna wygląda atrakcyjniej, ale kosztuje około 200 euro. Albo zdecydujesz się mieć cysternę "znikną" w ścianie (ok. 150 euro).
   
 • Tonąć: Standardową okrągłą umywalkę ceramiczną można kupić w sklepach specjalistycznych już od 20 euro. Kwadratowy odpowiednik kosztuje około 70 euro, umywalka nablatowa około 100 euro. Jeśli możesz sobie na to pozwolić, możesz wymienić stary zlew na nowy wykonany z cementu lub marmuru (poniżej 200 euro). Lub możesz postąpić zgodnie z mottem „podwójne jest lepsze” i kupić podwójną umywalkę. W tym celu jednak trzeba sięgnąć głębiej do kieszeni (400 euro za 1.000 euro).

Kwadratowa umywalka wygląda bardzo nowocześnie w nowej łazience. 

Zdjęcie: iStock / Igor Wierszynski
 • Wanna: Wanny mają zazwyczaj 170 centymetrów długości i 75 centymetrów szerokości. Te klasyczne modele kosztują około 100 euro. Znacznie droższe są wanny narożne (300 euro) oraz wanny wolnostojące (od 400 euro). Nowa wanna z funkcją hydromasażu zaprasza na relaks. Pod względem ceny jednak relaks szybko się kończy: luksusowa wanna kosztuje co najmniej 3.500 euro.
   
 • Armatura: Nowa umywalka wymaga nowoczesnej baterii. Tania bateria jest dostępna od 15 euro, ekskluzywna wersja za 800 euro. Przedział cenowy jest ogromny. To samo dotyczy baterii prysznicowej (od 25 euro). Do tego dochodzi wąż (od 8 euro), wspornik (od 6 euro) i słuchawka prysznica (od 5 euro). Jeśli chcesz doposażyć deszczownicę, niekoniecznie musisz wydawać dużo pieniędzy. Są niedrogie modele od 25 euro. Do nowej wanny można nabyć zestawy składające się z baterii i przelewu (około 50 euro) w sklepach specjalistycznych.
   
 • Kafelki: Płytki występują w różnych kategoriach cenowych. Płytki podłogowe zwykle kosztują od 30 do 80 euro za metr kwadratowy. Za wysokiej jakości płytki trzeba zapłacić ponad dwukrotnie – czyli 200 euro za metr kwadratowy. Jeśli chcesz zaoszczędzić pieniądze podczas remontu, powinieneś wybrać system „płytka na płytkę”. Stare płytki są zachowywane, a nowe układane są na wierzchu. Możesz również użyć folii do płytek bez kurzu i hałasu (0,12 euro za sztukę). Lub możesz pomalować stare płytki ścienne nową warstwą lakieru do płytek (od 2 do 10 euro za metr kwadratowy).
   
 • Dalsze koszty materiałowe: Malarz potrzebuje farby, glazurnik potrzebuje zaprawy - za to wszystko trzeba dodatkowo dopłacić. Aby przeprowadzić kompleksową renowację, zaplanuj około 1.500 euro ekstra. Jednak cena może się różnić w zależności od wielkości łazienki i nakładu pracy.
Przeczytaj więcej interesujących artykułów tutaj Remont łazienki: Tak wszystko działa bezproblemowo Renowacja łazienki: Przegląd kosztów Renowacja łazienki: W ośmiu krokach do nowej łazienki

Remont łazienki: przykład obliczeniowy

Para kupiła dom do remontu i chce przeprojektować łazienkę. Pokój ma około 10 metrów kwadratowych i jest w pełni wyłożony kafelkami. Właściciele postanawiają zatrudnić rzemieślników do realizacji projektu. Stare płytki należy wybić i wymienić, a także umywalkę i kabinę prysznicową. Starą toaletę zastępuje nowoczesna toaleta wisząca.
 

Poczta

Cena £

Demontaż i utylizacja starych sanitariatów i płytek

3.000 euro

Koszty pracy instalatora

3.500 euro

Koszty pracy glazurnik

2.100 euro

Koszty materiałów spadają

170 euro

Koszty materiałów kabina prysznicowa

400 euro

Koszty materiałowe toalety naściennej

190 euro

Koszty materiałowe nowych płytek

1.050 euro

dalsze koszty materiałowe

800 euro

całkowity koszt

11.210 euro


Uwaga: koszt łazienki o powierzchni 10 m2 również może być wyższy lub niższy. Zawsze zależy to od indywidualnego przypadku i indywidualnych życzeń projektanta łazienki.

Zostaw Swój Komentarz

Please enter your comment!
Please enter your name here