Łazienka pod dachem”,

Łazienka pod dachem

Ze względu na specjalną geometrię przestrzenną łazienka pod dachem ma szczególny urok, ale niesie ze sobą również szczególne wymagania dotyczące planowania i rozbudowy. Konieczne jest staranne planowanie, aby zwłaszcza skośne sufity były zintegrowane z wyposażeniem łazienki w taki sposób, aby nie przeszkadzały. Specjalne meble i dodatkowe wyposażenie mogą prowadzić do wyższych kosztów rozbudowy niż w przypadku łazienki o prostych ścianach.

Łazienka na poddaszu © mariesacha, fotolia.com

Ważne uwagi wstępne dotyczące łazienki ze spadzistym dachem

Błędy planowania szybko mszczą się na specjalnych planach pięter i geometrii pomieszczeń, ponieważ dostępnych jest niewiele alternatyw. Dlatego przed przystąpieniem do łazienki pod dachem należy wyjaśnić następujące punkty:

 • Łazienka na poddaszu ma sens tylko wtedy, gdy nachylenie dachu wynosi co najmniej 35 stopni. W przeciwnym razie trudno będzie osiągnąć wymaganą wysokość głowy. Ważne jest, aby na wystarczająco dużej powierzchni znajdowało się pomieszczenie o wysokości 2,20 m lub lepszej 2,30 m. Przy obliczaniu wysokości pomieszczenia należy wziąć pod uwagę konstrukcję podłogi!
 • Pod dachem szczególnie ważna jest izolacja termiczna w łazience. Należy zauważyć, że zarówno zastosowana izolacja jak i okładzina nadają się do pomieszczeń wilgotnych. Izolacja od dźwięków uderzeniowych należy do podłogi.
 • Pełna wanna jest dość ciężka. Dlatego w fazie planowania należy sprawdzić nośność stropu kondygnacyjnego.
 • Jeśli w nowej łazience zostaną zainstalowane nowe okna lub lukarny, zwykle wymagane jest pozwolenie. Należy to wyjaśnić z władzami budowlanymi przed rozpoczęciem prac.
 • W małych łazienkach należy odpowiednio dostosować zarówno wyposażenie sanitarne, jak i wyposażenie łazienek. Dotyczy to szczególnie pod dachem. Preferowane są zlewy nablatowe i proste przedmioty z wyraźnymi liniami. Brodziki należy dobierać możliwie płasko, aby nie wizualnie uciskać pomieszczenia.
 • Pochyłe sufity nadal stawiają specjalne wymagania dotyczące oświetlenia i wzornictwa. Źródła światła należy rozmieścić nie tylko z góry, ale także z boku, aby zapewnić dobre oświetlenie. Zintegrowane oświetlenie górne sprawia, że ​​pomieszczenia wyglądają na wyższe.
 • Płytek należy używać oszczędnie i tylko tam, gdzie jest to absolutnie konieczne. Optycznie zmniejszają przestrzeń, jasne kolory bez wzoru to dobry wybór. Atrakcyjne akcenty można ustawić za pomocą płytek dekoracyjnych lub bordiur.
Łazienka na poddaszu: remont © Marco2811, fotolia.com Wskazówka: Często potrzebne są specjalne rozwiązania, aby idealnie wykorzystać przestrzeń w łazience. Dotyczy to w szczególności mebli i przestrzeni do przechowywania. Jeśli możliwe jest zastosowanie ścian bocznych, należy upewnić się, że mogą one raz po raz całkowicie wysychać. aż do 30% zapisać

Firmy specjalizujące się w hydraulikach
Tanie oferty

porównaj oferty
 • Sieć ogólnokrajowa
 • Kwalifikowani dostawcy
 • Nie wiążący
 • Za darmo
Wskazówka: Znajdź najtańsze firmy specjalistyczne sanitarne, porównaj oferty i zaoszczędź.

Instalacja elektryczna i wodna pod dachem

Zwłaszcza przy całkowitej przebudowie łazienki na dachu konieczne jest ułożenie nowych kabli instalacyjnych. W zakresie instalacji elektrycznej obowiązują takie same przepisy jak we wszystkich łazienkach. Podstawę stanowi norma VDE 0100, która określa również obszary ochronne, wokół których określone są obiekty sanitarne. Instalacja dodatkowego przełącznika FI jest obowiązkowa. Przewody elektryczne często układane są w warstwie izolacji, należy przestrzegać przepisów dotyczących instalacji elektrycznych w suchej zabudowie.

Instalacja elektryczna i wodna w łazience

Ponieważ oznacza to dodatkowy wysiłek w zakresie modernizacji gniazd lub przełączników, zaleca się wybiegające w przyszłość i dokładne planowanie elektryczne. Ciśnienie wody jest ważnym elementem szczególnie w przypadku rur wodociągowych. Jeśli istniejące linie są przedłużone do góry, ciśnienie może być zbyt słabe, prysznic i kran działają wtedy tylko umiarkowanie. Problem ten może pojawić się w szczególności, gdy woda procesowa jest dostarczana z cysterny za pomocą pompy. Rozwiązanie: pompa o wystarczającej wydajności.

Wymóg zatwierdzenia dla rozszerzeń strychu

Jeśli strych zostanie następnie przekształcony w przestrzeń mieszkalną, nastąpi zmiana użytkowania. A w większości przypadków wymaga to zgody. Dotyczy to zwłaszcza sytuacji, gdy w dachu montuje się nowe okna lub trwają zmiany konstrukcyjne. Zasadniczo w przypadku wymogu uzyskania pozwolenia należy złożyć wniosek do urzędu budowlanego w przypadku wszystkich prac renowacyjnych, które zmieniają powierzchnię dachu, nachylenie dachu lub powierzchnię podłogi. Ponadto zmiany użytkowania podlegają zatwierdzeniu. Zapytanie w odpowiednim urzędzie budowlanym jest zatem podstawowym wymogiem w przypadku przedłużenia łazienki na poddaszu. W przypadku adaptacji poddaszy należy zawsze przestrzegać wymogów ochrony przeciwpożarowej oraz niezbędnej izolacji termicznej zgodnie z przepisami ustawy o energii budowlanej (GEG).

Przebudowa poddasza: kiedy potrzebujesz pozwolenia na budowę?? Wskazówka: W procesie zatwierdzania wszystkie prace powinny być wyszczególnione tak dokładnie, jak to możliwe. W przypadku mniejszych dobudówek warto skontaktować się bezpośrednio z urzędem budowlanym, np. o to, jakie dokumenty są wymagane.

Zostaw Swój Komentarz

Please enter your comment!
Please enter your name here