Wkład do wanny: Ciesz się pielęgnacją ciała wygodnie i bezpiecznie”,

Wkład wannowy mocowany jest za pomocą przyssawek wewnątrz wanny. Zmniejsza to pojemność wanny. Zmniejsza się ryzyko niekontrolowanego poślizgu i zanurzenia. W zależności od modelu wkład wannowy pełni jedynie funkcję podnóżka lub oparcia. Z drugiej strony modele elastyczne mogą być używane po obu stronach, a nawet mogą być używane jako siedzisko do wanny. W takim przypadku należy wziąć pod uwagę maksymalną nośność modelu.

Wkład do wanny lub skracacz do wanny?

Te dwa terminy są często używane jako synonimy. Jeśli jednak szukasz w Internecie „wkładki do wanny”, wyświetlane są przede wszystkim modele dla małych dzieci. Dlatego, szukając informacji, użyj terminu „skrócenie wanny ” lub wybierz trasę za pomocą
Porady w sklepie specjalistycznym, np. sklepie z artykułami medycznymi.

Dla kogo wkład do wanny jest dobrą pomocą pielęgnacyjną??

Wkład wannowy jest odpowiedni dla wszystkich osób, które lubią się kąpać, ale nie czują się bezpiecznie w wannie ze względu na swój wzrost lub słabe nogi. Skrócenie skutkuje większą stabilnością, co przynajmniej częściowo przywraca poczucie bezpieczeństwa. Dzięki temu zastosowanie jest odpowiednie dla osób, które: 

  • chcą większej ochrony przed wślizgnięciem się do wanny przy mniejszym ciele, 
  • chcą być w stanie utrzymać się stosunkowo wygodnie nawet przy słabych nogach lub
  • mieszkać w tym samym gospodarstwie domowym z innymi osobami, które potrzebują pełnowymiarowej wanny.

Wkład wannowy można łatwo przymocować przyssawkami przed kąpielą, a następnie łatwo wyjąć po kąpieli. Zachowana zostaje zatem podstawowa funkcjonalność wanny, dzięki czemu mogą z niej korzystać np. więksi współlokatorzy w gospodarstwie domowym.

Wskazówka: bezpieczeństwo w wannie

Jeśli masz fizyczne ograniczenia, możesz skorzystać z wanny

Zwiększ bezpieczeństwo. Jednak skracacz do wanny nie zawsze jest

wystarczający. W razie potrzeby zwróć uwagę na odpowiednie pomoce dla seniorów, takie jak poręcze

i pozostań w zasięgu ręki jako opiekun. Przycisk awaryjny (w wersji wodoodpornej) może być również używany w przypadku

Ważna jest sytuacja problemowa w łazience.

Życie Wyjaśnienie pojęć dotyczących życia bez barier Opieka profilaktyczna i emerytura Złóż wniosek o poziom opieki: Różnice między przeszłością a teraźniejszością Leben Stairlift: system pomocniczy usuwający przeszkody

Zalety i wady korzystania z wanny

Zaletami korzystania z wanny są elastyczne użytkowanie, większe bezpieczeństwo oraz niski nakład finansowy w porównaniu z kosztownymi remontami w łazience, takimi jak wanna biodrowa z drzwiami wejściowymi. Dlatego przed wymianą wanny sprawdź, czy możesz skorzystać z wanny. Skrócenie wanny zapobiega ześlizgiwaniu się do wody, a włosy nie przemakają. Jednocześnie normalna wanna domowa pozostaje w pełni użyteczna dla innych domowników.
Wady wkładu wannowego to czasami bardzo techniczny wygląd i konieczność dostosowania do modelu wanny: Nie każdy wkład pasuje do każdej wanny, dlatego przy wyborze środka pielęgnacyjnego należy wziąć pod uwagę wymiary wanny. Również mycie wanny musi być przeprowadzane szczególnie dokładnie, ponieważ dodatki do kąpieli z olejem lub pianką kremową pogarszają przyczepność przyssawek, a tym samym wpływają na bezpieczeństwo.

Wskazówka: Wybierając model, zwróć uwagę na ograniczenia obciążenia i pieczęć TÜV / GS!


Zwróć uwagę na maksymalny limit obciążenia modelu, ale także na pieczęć TÜV / GS. Jeśli wybierzesz model z listy pomocy, bezpieczeństwo gwarantuje pieczęć testowa i dokładne zbadanie przez komisję testową Krajowego Związku Kasy Chorych.

Kiedy siła nóg nie jest już wystarczająca, kąpiel staje się ryzykiem. Pomaga tu skrócenie wanny.

Zdjęcie: iStock / wutwhanfoto

Koszty i zalecenia dotyczące korzystania z wanny

W zależności od projektu koszt użytkowania wanny może być bardzo zróżnicowany. Proste modele są dostępne za około 50 euro. W razie potrzeby medycznej lekarz może przepisać korzystanie z wanny jako środka pielęgnacyjnego. Istnieje potrzeba medyczna, jeśli

  • osoba nie jest wystarczająco wysoka, aby dotrzeć do końca wanny (niski wzrost, niski wzrost)
  • kończyny dolne lub stawy w nogach są ograniczone w swojej funkcji lub nie jest już dostępna niezbędna siła
  • jeśli nie można się położyć w wannie ze względu na inne ograniczenia ruchowe, ale kąpiel ma charakter prozdrowotny lub terapeutyczny.

Wskazówka: skróć wannę jako rozwiązanie tymczasowe


Jeśli remont łazienki jest już zaplanowany, skracacz do wanny może być dobrym rozwiązaniem przejściowym. Przy przebudowie na łazienkę bez barier, oprócz krótszych modeli wanien, dostępna jest również winda do wanny lub prysznice bez barier. Dostępna jest również wanna biodrowa z drzwiami dostępowymi ułatwiającymi wchodzenie i wychodzenie. Pozwól wyspecjalizowanym firmom szczegółowo doradzić podczas remontu łazienki w celu dostosowania do wieku, w celu uzyskania najlepszego indywidualnego rozwiązania dla Twoich potrzeb i pożądanego poziomu komfortu.

Jako rozwiązanie indywidualne skracacz do wanny może zostać sfinansowany przez kasę chorych, jeśli zostanie przepisany model z listy pomocy medycznej zapewnionej przez ustawowe ubezpieczenie zdrowotne. Koszt remontu łazienki dostosowanej do wieku może być dotowany jako środek na poprawę środowiska życia z funduszu pielęgnacyjnego, ale także z banku rozwoju KfW.

Zostaw Swój Komentarz

Please enter your comment!
Please enter your name here