Podnośnik do kąpieli: ułatwia kąpiel”,

Podnośnik do wanny w formie krzesła

Ten klasyczny podnośnik wannowy posiada siedzisko i oparcie. Stelaż stoi na podstawie znajdującej się w wannie. Jest wyposażony w urządzenie podnoszące, które można kontrolować ręcznie. Pilot jest wodoodporny i unosi się na wodzie, więc w razie potrzeby można go zabrać do wody. Pilotem może sterować sam kąpiący się lub osoba pomagająca.
Istnieją różne opcje napędzania urządzenia podnoszącego. Element sterujący jest często wyposażony w akumulator. Ale dostępne są również windy sterowane pilotem, podczas gdy inne działają za pomocą ciśnienia wody. Innym wariantem jest obsługa mechaniczna korbą ręczną.
 

Tak to działa

 1. Siedzisko windy jest ustawione w najwyższej pozycji.
 2. Powinna być tak wysoka jak krawędź wanny.
 3. Kąpiący się siada na siedzeniu windy.
 4. Nożyce podnoszące są wprawiane w ruch po naciśnięciu przycisku.
 5. Kąpiący się jest powoli i bezpiecznie transportowany w dół do wody.
 6. Po kąpieli siedzisko podnosi się za naciśnięciem przycisku.
 7. Kąpiący się może wygodnie wyjść.

Dobrze wiedzieć: Wiele podnośników wannowych w kształcie krzesła ma nośność do 140 kilogramów. Istnieją również modele odpowiednie dla większej masy ciała.

Nadmuchiwana poduszka do kąpieli

Ta alternatywa dla klasycznego podnośnika kąpielowego ma kształt poduszki. Wykonany jest z polietylenu, wodoodpornego i wytrzymałego materiału. Poduszka kąpielowa jest napompowana kompresorem, który wymaga naładowanego akumulatora lub podłączenia zasilania. Większość modeli posiada wodoodporny pilot. Ponieważ poduszki kąpielowe można schować, aby zaoszczędzić miejsce po użyciu, są one również idealne w podróży.

Tak to działa

 1. Poduszka do kąpieli jest napompowana kompresorem.
 2. Kąpiący się siada na poduszce.
 3. Potem na poduszkę wypuszcza się trochę powietrza.
 4. Poduszka spłaszcza się, a woda zakrywa ciało kąpiącego się.
 5. Wysokość siedziska zwykle można zmieniać.

Dobrze wiedzieć: Wiele poduszek do kąpieli może wytrzymać nawet 150 kilogramów.

Poduszka kąpielowa ułatwia wsiadanie i wypuszcza powietrze za naciśnięciem przycisku, aby delikatnie przenieść kąpiącą się osobę do wody.

Zdjęcie: TheraMedical

Obrotowy podnośnik do wanny

Ten wariant zapewnia większy komfort i prywatność. Podnośnik można zamontować na ścianie lub postawić obok wanny. Jest wyposażony w obrotowe ramię z siedziskiem. Osoba jest obracana przez krawędź wanny i sadzana na siedzeniu za naciśnięciem przycisku. Obrotowe windy kąpielowe dostępne są również w wykonaniach specjalnych:

Wykonanie 1

Mobilne podnośniki obrotowe na kółkach

Wykonanie 2

Windy obrotowe z poręczami między sufitem a podłogą

Wykonanie 3

Windy sufitowe z wiszącym siedziskiem

Zaletą wszystkich obrotowych podnośników wannowych jest to, że opiekunowie mogą łatwiej transportować kąpiącego się do wanny. Kolejną zaletą jest to, że kąpiący się zwykle może się umyć. Działa to szczególnie dobrze, gdy obrotową windą do wanny można sterować za pomocą pilota. Chroni to prywatność kąpiącego się.

Obrotowy podnośnik do wanny

Obrotowe siedzisko jest szczególnie praktyczne, ponieważ nie trzeba zmuszać kąpiącego się do wchodzenia na windę. Jeśli chcesz kupić obrotowy podnośnik do wanny, możesz wybrać jeden z dwóch modeli:

 • W przypadku podnośnika wannowego z obrotowym siedziskiem lub stołem obrotowym siedzisko można obrócić o 90 stopni w bok. Kąpiący się może usiąść na obrotowym siedzisku poza wanną i ustawić w odpowiedniej pozycji do kąpieli. 
 • Alternatywą jest pomoc w obracaniu i przenoszeniu. Oznacza to, że: gramofon lub gramofon można kupić osobno i doposażyć. Modele do modernizacji często mają szczególnie małą grubość około 20 milimetrów.

Dobrze wiedzieć: Obrotowe podnośniki wannowe mają zwykle powierzchnię antypoślizgową. Ułatwia to obsługę i zwiększa bezpieczeństwo podczas kąpieli.

Podnośnik do wanny z tkaniny

Te wyciągi kąpielowe są również nazywane wyciągami do tkanin lub wyciągami do pasów. Szeroka tkanina rozciąga się od jednej krawędzi wanny do drugiej. Zawiesie jest mocno przymocowane z jednej strony, zwykle z przodu lub na podłodze wanny. Przy centralce na ścianie zawiesie jest rozwijane lub wciągane, czyli wydłużane lub skracane. Podnośniki z uchwytem są praktyczne i pomocne, ponieważ pozwalają kąpiącemu się trzymać i czuć się bezpieczniej.

Tak to działa

 1. Zamocuj i napręż podnośnik tkaniny.
 2. Kąpiący się na nim siada i kąpie się.
 3. Po kąpieli wstaje z ręcznika.
 4. Tkanina jest zawieszona.
 5. Następnie może być zwinięty przez jednostkę sterującą.

Dobrze wiedzieć: Podnośniki wannowe wytrzymują zwykle obciążenie do 140 kilogramów.

Podnoszenie tkaniny zmniejsza ryzyko poślizgnięcia się podczas wchodzenia do wanny. 

Zdjęcie: TheraMedical TheraMedical

Siedzisko do kąpieli

Ta prosta wersja podnośnika wannowego składa się z siedziska wpinanego w krawędź wanny. Istnieją modele stałe i obrotowe, które ułatwiają obracanie.

Podnośnik wannowy z ciśnieniem wody

Oprócz elektrycznych podnośników kąpielowych dostępne są również modele napędzane ciśnieniem wody. Ciśnienie wody z przewodu napędza układ hydrauliczny, który przesuwa zamocowane siedzenie w górę i w dół. Aby móc korzystać z tej windy, potrzebujesz odpowiedniej opcji podłączenia w pobliżu wanny. Ciśnienie wody nie jest wystarczająco wysokie dla takiej windy we wszystkich łazienkach, szczególnie na wyższych piętrach apartamentowców. Dlatego przed zakupem należy sprawdzić ciśnienie wody wodociągowej w łazience.
Uwaga: Z reguły winda nie może być podłączona do generatora ciepłej wody, który jest otwarty i pozbawiony ciśnienia. Może to spowodować uszkodzenie rur lub kotła, a w najgorszym przypadku pęknięcie.

Należy zwrócić na to uwagę przy zakupie podnośnika do wanny

Abyś mógł znaleźć odpowiednią windę do swoich indywidualnych potrzeb, przygotowaliśmy dla Ciebie najważniejsze kryteria zakupu. 
1. Wymiary wanny: Rozmiar i kształt wanny nie są znormalizowane, dlatego ważne jest dokładne zmierzenie wanny. Jeśli Twoja wanna ma wbudowane uchwyty, zwykle nie nadaje się do montażu podnośnika wannowego. Wanny narożne nie zawsze mogą być wyposażone w któryś z wyżej wymienionych podnośników, ale dostępne są specjalne podnośniki kąpielowe do wanien narożnych.
2. Zakres podnoszenia podnośnika wannowego musi odpowiadać wymiarom wanny. Na przykład siedzisko wanny i krawędź wanny powinny znajdować się na tym samym poziomie. Ponadto fotel musi mieć możliwość całkowitego opuszczenia.
3. Pokrowce na podnośniki wannowe są dostępne w sklepach oraz w Internecie, co zapewnia kąpiącym się większy komfort. Zwykle składają się z tekstyliów przyjaznych dla skóry i dla wielu osób są wygodniejsze niż plastikowe siedzisko. Pokrowce można zwykle zdjąć i wyprać w pralce. To jest higieniczne i ułatwia pracę.

Podnośnik do wanny to idealna pomoc, która umożliwia seniorom i osobom o ograniczonej sprawności ruchowej relaks w pełnej kąpieli.

Zdjęcie: invacare

4. Wiele podnośników wannowych posiada siedzisko wannowe z wnęką higieniczną. Oznacza to, że siedzisko nie jest ciągłe, kawałek został wycięty w środku. Ułatwia to kąpiącym się mycie okolic intymnych. Pomoc w higienie osobistej jest również ułatwiona dla personelu pielęgniarskiego.
5. Praktyczne są podnośniki wannowe ze zintegrowanym wyświetlaczem temperatury wody. Temperaturę widać na pierwszy rzut oka i nie trzeba jej wielokrotnie sprawdzać od ręki.
6. Podnośniki kąpielowe z uchwytami ułatwiają wsiadanie i wysiadanie. Dzięki temu korzystanie z windy jest wygodniejsze i bezpieczniejsze.
7th. Przy wielu podnośnikach wannowych kąt nachylenia oparcia można regulować indywidualnie. Jest to wygodniejsze i ułatwia kąpiel.
ósmy. Ważna jest również waga podnośnika wannowego. Większość z nich waży 15 kilogramów - podnośnik też nie powinien być dużo cięższy, gdyż w zależności od modelu trzeba go wyciągnąć z wanny do czyszczenia. 
9. Kolejnym kryterium zakupu jest to, czy podnośnik wannowy można dobrze schować. Wiele modeli można złożyć. Oszczędność miejsca do przechowywania jest szczególnie ważna, jeśli z wanny nadal korzystają inne osoby.
10. Przy zakupie możesz również zwrócić uwagę na odpowiednie plomby i certyfikaty. Jako produkt medyczny podnośnik do wanny musi być zawsze oznaczony znakiem „CE”.

Living Homelift - Utrzymanie niezależności i mobilność w domu Przebudowa windy platformowej: Wygodna winda schodowa dla wózka inwalidzkiego Living Zapewnij jakość życia dzięki zewnętrznej windzie

Jeśli winda do wanny jest opłacana przez ubezpieczenie zdrowotne?

Zasadniczo katalog pomocy medycznej ustawowych kas chorych obejmuje również podnośniki wannowe. Niektóre modele są zazwyczaj opłacane przez towarzystwo ubezpieczeń zdrowotnych, jeśli lekarz wystawi na nie receptę. Często jednak zatwierdzane są tylko podnośniki wannowe z krzesłem, poduszki kąpielowe i podnośniki ręczników nie zawsze są opłacane.

Aplikacja na podnośnik do wanny

 1. Dowiedz się, z jakimi producentami współpracuje Twoja firma ubezpieczeniowa.
 2. Model windy musi być zatwierdzoną pomocą dla seniorów. Numer pomocy jest zwykle podany w informacji o produkcie.
 3. Możesz powiedzieć lekarzowi, jaki model chcesz.
 4. Lekarz musi zaznaczyć na recepcie, jaki model chciałbyś mieć. Musi potwierdzić, że jest to konieczne ze względów medycznych.
 5. Receptę możesz złożyć w kasie chorych.
 6. Kasa sprawdza przepis. Możliwe, że proszą również o kosztorys podnośnika do wanny.
 7. Ubezpieczenie zdrowotne poinformuje Cię, czy pokryje koszty dźwigu kąpielowego. W zależności od kasy chorych mogą być wymagane dodatkowe opłaty.
 8. W przypadku pokrycia kosztów istnieje możliwość zamówienia podnośnika wannowego.
 9. Prywatne ubezpieczenia zdrowotne zazwyczaj pokrywają koszty tylko wtedy, gdy zostało to uzgodnione w umowie.

Dobrze wiedzieć: Jeśli kasa chorych nie zatwierdzi podnośnika do wanny jako pomocy, możesz zgłosić sprzeciw. Należy to zrobić na piśmie w określonym terminie. Warto ponownie przedyskutować z lekarzem dalszy przebieg postępowania. Być może będzie mógł ponownie i bardziej dobitnie uzasadnić konieczność podniesienia wanny, aby sprzeczność mogła się powieść?.

Istnieje podstawa prawna do zatwierdzania pomocy. Prawo do pomocy opiera się na art. 33 piątego kodeksu zabezpieczenia społecznego (SGB V). Możesz tam przeczytać o przypadkach, w których masz szansę na objęcie pomocą.

Stołek przed wanną ułatwia wsiadanie.

Zdjęcie: invacare

Ile kosztuje winda do wanny?

Koszt waha się od 350 do 2 w zależności od modelu i systemu.500 euro. Poniższa lista może służyć jako przewodnik:

Łatwe podnoszenie wanny
w formie krzesła

od 350 euro

Poduszki kąpielowe

1.000 do 1.500 euro

Podnoszenie tkaniny

1.000 do 2.500 euro
(plus koszty montażu)

Kup używane podnośniki wannowe

Często taniej jest kupić używany podnośnik wannowy. Ważne jest, aby wymiary i uchwyty montażowe pasowały do ​​Twojej wanny. Podnośnik powinien być w bardzo dobrym stanie, ponieważ stabilność i trwałość są szczególnie ważne dla bezpieczeństwa.
W wielu przypadkach jednak bardziej sensowne jest zapoznanie się z dotacjami z ubezpieczenia pielęgnacyjnego i zakup nowego podnośnika wannowego. To często bardziej się opłaca na dłuższą metę, ponieważ nowy model starcza na dłużej. Wiele osób nie chce używać używanego modelu ze względów higienicznych.
Wskazówka: Kupując używany podnośnik wannowy należy go dokładnie zdezynfekować przed użyciem.

Wynajmij windę kąpielową

Wypożyczenie windy kąpielowej jest możliwe w wielu sklepach z artykułami medycznymi i niektórych ośrodkach rehabilitacyjnych, chociaż koszty są bardzo zróżnicowane. Przy odrobinie szczęścia miesięczne opłaty wynoszą tylko od 17 do 35 euro. Jednak może być również konieczne uiszczenie jednorazowej opłaty za świadczenie. W przypadku modeli wysokiej jakości opłata ta może wynosić od 200 do 300 euro. W wielu sklepach z artykułami medycznymi podnośniki wannowe można również wypożyczyć na jeden dzień, dzięki czemu możesz zdecydować się na model, wypróbowując go. 
Wskazówka: Wyjaśnij wcześniej, czy podnośnik wannowy został zdezynfekowany. W przeciwnym razie powinieneś zrobić to sam przed użyciem.

Zamień wannę w prysznic

Ci, którzy nie mogą lub nie chcą już korzystać z niej do kąpieli, mogą zamienić swoją wannę w prysznic. Są do tego specjalne systemy. Konwersja zwykle trwa nie dłużej niż jeden dzień. Często do kosztów dokłada się ubezpieczenie na opiekę długoterminową, ponieważ może to sprzyjać samodzielności seniorów. W zależności od sytuacji osobistej i niezbędnych prac remontowych do 4.000 euro zostanie udostępnionych.
Informacje: Przebudowa wanny na prysznic jest często niedrogą alternatywą dla podnośnika wannowego dzięki dofinansowaniu.

Zostaw Swój Komentarz

Please enter your comment!
Please enter your name here