Planowanie łazienki: od rzutu do ogrzewania”,

Łazienka Odcinek 11: Nie chcę łazienki, chcę ŁAZIENKĘ! W każdy czwartek redaktor naczelna Gaby Miketta omawia ze swoimi gośćmi ważne pytania dotyczące własności domu w podcaście HAUSfreunde.

Dopasuj nowe przedmioty w łazience

Konwencjonalna wanna potrzebuje 170 x 75 centymetrów powierzchni podłogi, standardowa kabina prysznicowa 70 x 70 centymetrów, umywalka 60 x 50 centymetrów, bidet 40 x 65 centymetrów i toaleta 40 x 50 centymetrów. Oprócz przedmiotów o normalnych rozmiarach dostępne są krótkie wanny ze strefą prysznicową, wąskie umywalki i mniej wystające do pomieszczenia toalety dla mini łazienek. Zanim przedmioty usiądą zbyt blisko siebie: Powstrzymaj się! Zamiast wanny i oddzielnego prysznica może wystarczyć wanna łączona z przegrodą prysznicową.
Zlewozmywaki są zwykle instalowane na wysokości 85 centymetrów, mierzonej między wykładziną podłogową a górną krawędzią basenu. Dolna krawędź lustra powinna znajdować się 135 centymetrów nad podłogą, półka na kubki na szczoteczki do zębów 115 centymetrów. Jeśli umywalka powinna wisieć wyżej: wydłuż syfon i przyłącza zaworów narożnych.

Normalna wanna potrzebuje powierzchni 170 x 75 centymetrów kwadratowych.

Zdjęcie: Łazienka Brands Limited / Britton Bathrooms

Prześwit łokciowy i kolanowy w łazience

Przesuwaj szablony tam iz powrotem na planie piętra, aż znajdziesz najwygodniejszy układ. Zaplanuj miejsce na łokcie przed obiektami - zostaw co najmniej 75 centymetrów swobody ruchu, lepiej 90 centymetrów. Umywalki lub muszle klozetowe powinny znajdować się 20 centymetrów od ściany bocznej, bidet 25 centymetrów. Zostaw około 8 cali między dwoma umywalkami. Umywalkę i wannę można ustawić blisko siebie, różnica w wysokości zapewnia wystarczającą swobodę. Zawsze zachowuj wystarczająco dużo miejsca przed meblami i prysznicem, aby szuflady i drzwi można było łatwo otworzyć i schylać się przed nimi.
Otwarte półki i przesuwane drzwi zostawiają więcej miejsca na umeblowanie. Zaplanuj około trzech centymetrów powietrza obok i za półkami i lustrami, za pralką i suszarką – odprowadza wilgoć, a pleśń ma wtedy mniejsze szanse. Możesz narysować żądane meble w kopii planu piętra. W przypadku renowacji: naszkicuj również, jak jest teraz skonfigurowany - zdjęcia lub polaroidy są również pomocne w rozmowach z projektantem wnętrz i rzemieślnikami.

Porady domowe Umieść suszarkę na pralce: tak lub nie? Suszarka na pralce czy raczej pralka na suszarce? Przeczytaj tutaj, jak bezpiecznie układać urządzenia i czy jest to wskazane.

Konstrukcja podłogi jako wodoodporna „wanna”

Wodoodporna miska podłogowa (nie mylić z wanną) zapobiega uszkodzeniom dolnej podłogi przez wilgoć. Rozłóż folię barierową na surowym suficie; pasy powinny zachodzić na siebie o 30 centymetrów. Niech folia również wystawi 30 centymetrów na ścianach. Umieść paski materiału izolacyjnego wokół ścian. Ułożyć warstwę izolacji termicznej na folii barierowej, na niej folię oddzielającą przed wilgocią jastrychu. Rozprowadzić na folii zaprawę jastrychową o grubości około czterech centymetrów. Wyrównaj bardzo nierówny jastrych za pomocą płynnego jastrychu, ułatwi to ułożenie podłogi w łazience.

Przebudowa łazienki z litymi ścianami

Kamienne ściany można wykorzystać do powiększenia łazienki, przeniesienia jej na dobudówkę lub oddzielenia kabiny prysznicowej. Mieszkańcy starych budynków tylko wznoszą masywne ściany łazienek bezpośrednio nad ścianami domu poniżej - zapytaj inżyniera budowlanego, ile wytrzyma sufit. Zburzyć ściany nośne? Nic nie dzieje się bez pozwolenia na budowę - więc najpierw udaj się do urzędu budowlanego.

  • Beton komórkowy - ten materiał dobrze izoluje ciepło, ściana waży 110 kilogramów na metr kwadratowy. Bloki i prostopadłościany można ciąć piłą ręczną. Zamocuj w nim tylko swoje przedmioty sanitarne i meble łazienkowe za pomocą specjalnych kołków z betonu komórkowego.
  • Cegły - dodają 300 kilogramów na metr kwadratowy ściany i kompensują wahania klimatu w pomieszczeniach. Cegły lekkie lub porowate zawierają wnęki termoizolacyjne.
  • Cegła wapienno-piaskowa - Kamienie 250 kilogramów na metr kwadratowy. Dobrze przechowują ciepło, bardzo wolno wydzielają parę wodną. Nie murować razem z cegłami – ryzyko pękania ze względu na różne właściwości rozszerzalności.

Dzięki ściankom działowym szybko stworzysz odrobinę przytulności w zbyt jasnej lub zbyt dużej łazience.

Zdjęcie: keramag

Postaw lekkie ścianki działowe w łazience

Twórz przytulne przestrzenie funkcjonalne dzięki lekkim ściankom działowym - ważą tylko 95 kilogramów na metr kwadratowy, co jest niedrogie w przypadku renowacji starych budynków. Możesz nawet podzielić wnęki na toalety, wanny i umywalki za pomocą prostych ścianek działowych o wysokości do połowy i trzech czwartych.
Profile metalowe niosą płyty budowlane z płyt gipsowo-kartonowych - wybierz materiał do wilgotnych pomieszczeń. Szyny kotwione są za pomocą kołków w podłodze, w sąsiednich ścianach oraz w suficie w przypadku ścianek działowych o wysokości pomieszczenia. Warstwa izolacyjna między panelami poprawia izolację akustyczną, a we wnęce ściany jest miejsce na instalacje. Zgodnie z normami konstrukcja wytrzymuje obciążenia wsporników do 70 kg na metr kwadratowy ściany. Jeśli chcesz naprawić umywalkę i toaletę, zamontuj poprzeczki usztywniające w metalowej podkonstrukcji. Prefabrykowane systemy umożliwiają ściany stożkowe i skośne oraz montaż ościeżnic.

Instalacja sanitarna w łazience starego budynku

Jeśli rury wodociągowe i kable elektryczne w instalacji są ułożone na ścianie zamiast w szczelinach ściennych, nazywa się je przed instalacją ścienną. Ten typ ma wiele zalet: Mniej odpadów budowlanych i brudu, bardzo szybki montaż i brak bulgotania i szelestu w ścianach. Montaż podtynkowy osłonięty panelem. Jeśli zbudujesz je na wysokość pokoju, jednocześnie ukryjesz brzydkie kafelki lub zniszczony tynk. Przed przykładowymi ścianami w starych lub nowych budynkach okładzina ma tylko osiem lub sto centymetrów wysokości, a półka na kubek na szczoteczki do zębów i radio ma od piętnastu do dwudziestu centymetrów.
Okładziny zbudowane są z profili drewnianych lub metalowych. Poprzeczki usztywniają ramę w miejscach, w których na ścianie wiszą duże obciążenia - takie jak umywalki i toalety. Dostępne są również gotowe do montażu brodziki do wanien, brodzików, umywalek i muszli klozetowych. Metalowe ramy są przytwierdzone do ściany i podłogi. Przyłącza są wstępnie zmontowane, elastyczne przewody z tworzywa sztucznego niwelują odległości między obiektami sanitarnymi a rurami – tak można odnowić starą łazienkę. Puste ramki między obiektami stabilizują konstrukcję.
Materiał izolacyjny we wnękach zapobiega wzmacnianiu odgłosów przepływu przez powłokę czołową jako korpus rezonansowy. Rury zimnej wody są dodatkowo wyposażone w rękawy izolacyjne, aby się nie pociły. Jeśli okładzina znajduje się na ścianie zewnętrznej, paroizolacja musi chronić warstwę izolacyjną przed parą kąpielową. Impregnowana płyta gipsowo-kartonowa pokrywa rury. Centymetrowa spoina pomiędzy deskowaniem a podłogą chroni panele przed zachlapaniem i mopowaniem wody. Trwale elastyczna masa szpachlowa uszczelnia szczelinę, w przeciwnym razie podniesie się wilgoć.

Prawie każdy jest zadowolony z temperatur od 19 do 24 stopni Celsjusza w łazience. Nie musi być zawsze przytulnie i ciepło, ale tylko wtedy, gdy jest w użyciu.

Zdjęcie: Glassdouche

Odnów wannę

Matowe i zniszczone wanny można wymienić w ciągu trzech do czterech godzin. Specjalne firmy starannie oddzielają starą wannę emaliowaną od muru, obudowa z płytek pozostaje nienaruszona. W razie potrzeby wymieniamy odpływ i armaturę.
Wanna w wannie - Możesz również uzyskać stary kształt wanny i wyłożyć ją nowym. Wanna w wannie wykonana jest z akrylu i mocowana jest do nieużywanej powierzchni pianką dwuskładnikową.
Naprawa powierzchni - rozdrobnione obszary emalii można naprawić farbą na bazie żywicy epoksydowej. Oczyść obszar benzyną (otwórz szeroko okno!), Wymieszaj lakier z utwardzaczem i nałóż od pięciu do siedmiu cienkich warstw.
Otwór rewizyjny - wlot i wylot wanny można sprawdzić tylko przez wycięcie w obudowie płytki. Ten otwór rewizyjny jest zakryty stalową ramą wyłożoną płytkami - brud wpada w nią i wygląda brzydko. Gładką powierzchnię można uzyskać za pomocą uchwytów do płytek: cienkie kątowniki z magnesami są przymocowane do otworu - na wewnętrznej krawędzi panelu wannowego. Mocujesz odpowiedniki z tyłu na czterech rogach klapy.
Zbuduj właz - Połóż płytki do włazu na podłodze, zakryte. Wyreguluj je tak, aby odległość między nimi była taka sama jak szerokość spoiny płytek podłogowych. Przyklej na środku płytkę, dociśnij klapkę i spryskaj fugi silikonem.

Zaplanuj ogrzewanie i ciepłą wodę do łazienki

Sprawdź ogrzewanie i oszczędzaj energię - stare urządzenia często marnują nawet jedną trzecią zużytej energii grzewczej. Dlatego też należy sprawdzić kocioł i palnik. Nowoczesne instalacje centralnego ogrzewania z kotłami i zasobnikami pośrednio podgrzewają wodę użytkową i przesyłają ją z kotłowni do kranu. Obieg priorytetowy CWU utrzymuje zawartość zasobnika na zadanej temperaturze, niezależnie od trybu ogrzewania.
Ciepła woda z centrali – scentralizowane przygotowanie ciepłej wody jest dziś powszechne. Kocioł i zasobnik są od siebie oddzielone, a woda użytkowa do mycia, prysznica i kąpieli podgrzewana jest pośrednio. Jednak zdecentralizowane przygotowanie ciepłej wody może być również przydatne na podłodze.
Kotły niskotemperaturowe - w porównaniu do starych kotłów, kotły niskotemperaturowe nowej konstrukcji oszczędzają 45 procent energii. Temperatura przepływu, czyli wody w drodze do grzejników to maksymalnie 55 stopni Celsjusza. Spalanie wytwarza spaliny zawierające agresywną parę wodną. Kotły niskotemperaturowe są zabezpieczone przed korozją.
Kocioł kondensacyjny - wykorzystują ciepło pary jako ukrytą energię. Kotły odzyskują około sześciu do siedmiu procent energii oleju opałowego z pary, a od dziesięciu do dwunastu procent przy opalaniu gazem. W ten sposób kotły kondensacyjne osiągają sprawność ponad 100 procent.

Aby w pełni wykorzystać przestrzeń w mniejszych łazienkach, warto wcześniej o tym pomyśleć. Tutaj np. szafka mieści się pod umywalką.

Zdjęcie: Strona główna TomTailor

Ogrzewanie zdecentralizowane - przygotowanie ciepłej wody za pomocą jednego urządzenia ma sens, jeśli zużywasz tylko trochę ciepłej wody. Zasobnik c.o. zawsze ma pełną zawartość gotową. Jeśli gorąca woda nie była używana przez dłuższy czas, stygnie. Podgrzewacz wody w pobliżu kranu podgrzewa tylko tyle wody, ile faktycznie potrzeba. Zdecentralizowane zasilanie może być również opłacalne, gdy odległość między węzłem grzewczym a kranem jest duża - woda traci zbyt dużo ciepła w trakcie długich rurociągów.
Ciepła woda za pomocą prądu - energia elektryczna dostarcza energię do podgrzewaczy wody i zasobników ciepłej wody użytkowej. Przepływowe podgrzewacze wody zapewniają większą moc i zwykle wymagają mocniejszych linii energetycznych. Zasobniki ciepłej wody użytkowej nadają się do punktów poboru wody o dużym zapotrzebowaniu na ciepłą wodę, np. prysznice i wanny. Urządzenia przepływowe i magazynujące mogą być również zasilane gazem - pomieszczenie instalacji musi być wtedy zaopatrzone w wystarczającą ilość powietrza nawiewanego dla płomienia gazu (szczeliny drzwiowe). Dostępne są również urządzenia przepływowe i magazynujące do pracy na gazie. Płomień gazowy zużywa tlen, więc powietrze nawiewane musi dostać się do pomieszczenia instalacji przez szczeliny.

Regulowanie ciepła – dobry klimat w łazience

Temperatura powietrza, ciepło podłogowe i ścienne decydują o tym, jak komfortowo czujesz się w swojej łazience. Większość osób uważa za przyjemną temperaturę pokojową między 19 a 24 stopniami Celsjusza, wilgotność powinna wynosić co najmniej 40 proc. - sprawdź wartości w swojej łazience za pomocą termometru i higrometru (miernika wilgotności). Łazienka powinna być przytulna i ciepła tylko wtedy, gdy faktycznie z niej korzystasz – zwłaszcza rano i wieczorem. Nie nagrzewa się w dzień ani w nocy, marnuje energię. Wyłącz grzejnik, wystarczy temperatura pokojowa 18 stopni Celsjusza. Ale nie pozwól, aby łazienka całkowicie ostygła - ponowne nagrzanie zimnych ścian kosztuje więcej pieniędzy.
Termostat na grzejniku automatycznie reguluje ustawioną temperaturę i oszczędza energię. Przekręceniem zaworu można ustawić własne ciepło, czujnik w przycisku reaguje na wszelkie zmiany temperatury w pomieszczeniu - np. gdy przez okno świeci słońce lub drzwi są otwarte. Następnie zawór zamyka się lub otwiera i wpuszcza do grzejnika niewiele lub dużo wody grzewczej. Powietrze w pomieszczeniu musi swobodnie opływać zawór, aby działał precyzyjnie. Jeśli termostat znajduje się pod parapetem lub zbyt blisko grzejnika lub rury dopływowej, to zamyka łapacz ciepła, w łazience pozostaje zimno - również jeśli zasłona lub ręcznik zasłania zawór. W większych pomieszczeniach odłączony czujnik zdalny przekazuje bardziej wiarygodne dane przez rurkę kapilarną.
Gorące, wilgotne powietrze w wielu wannach obciąża krążenie i pogarsza samopoczucie – podobnie jak zimne, suche powietrze. Ustaw prawidłowo zawór termostatyczny na grzejniku - a po kąpieli lub prysznicu wypuść parę przez otwarte okno. Jednym naciśnięciem przepuszczaj wilgotne powietrze przez szeroko otwarte okno - zamiast stopniowo przez uchylone szyby. Suche zimowe powietrze pochłania parę w pięć minut, letnie o dużej wilgotności w kwadrans. W okresach przejściowych należy wietrzyć przez dziesięć minut.
Materiał o otwartych porach na ścianach i sufitach (tynk, drewno) pochłania opary z kąpieli, na gładkich powierzchniach (płytki, szkło) para kondensuje w krople wody. Wilgotne ściany wysychają podczas wietrzenia. Uchylenie okna nie wystarczy: powietrze w pomieszczeniu odnawia się dopiero po pół godzinie; sąsiednie ściany schładzają się i są jeszcze bardziej podatne na wilgoć. Systemy wentylacyjne wprowadzają świeże powietrze do łazienki i odfiltrowują kurz drogowy. Wentylator wciąga nowe powietrze i wydmuchuje stare. Kanały powietrzne krzyżują się w wymienniku ciepła, ale nie mieszają się. Powietrze wywiewane oddaje do 60 procent swojego ciepła do powietrza nawiewanego - to oszczędza energię grzewczą.

Jeśli na ścianie lub podłodze panuje komfortowa temperatura, w łazience będziesz czuć się komfortowo, nawet gdy temperatura powietrza jest stosunkowo niska. To ogromna zaleta ogrzewania podłogowego.

Zdjęcie: Łazienka Brands Limited / Britton Bathrooms

Projektowanie grzejników do łazienki: komfort i nowy design

Pompa obiegowa tłoczy wodę z kotła do grzejników, które są dostępne w różnych wykonaniach. Wielkość grzejnika uzależniona jest od izolacji ścian zewnętrznych, wielkości pomieszczenia oraz trybu pracy instalacji grzewczej. Jeśli kotły wysokotemperaturowe podgrzewają wodę przepływową (do ok. 70 stopni Celsjusza), wystarczą małe grzejniki. Każdy, kto w trakcie remontu łazienki później izoluje lub przechodzi na pracę niskotemperaturową, powinien faktycznie zainstalować większe grzejniki. Kiedyś jednak grzejniki były wymiarowane z marginesem bezpieczeństwa, czyli za duże - żeby teraz dobrze pasowały.
Niech obliczymy, czy moc istniejących grzejników jest wystarczająca. Jest to część zakresu planowania rzemieślnika podczas instalacji nowego kotła. Jeśli ułożysz przepływ i powrót w podłodze, zyskasz miejsce na meble; jeśli pozwolisz rurom biegać za listwami przypodłogowymi, unikaj szczelin w ścianach; Rury układane w kolumnie służą jednocześnie jako źródło ciepła i dekoracja – każdy rodzaj układania ma swoje zalety.

Ogrzewanie podłogowe: delikatne dla bosych

Jeśli powierzchnie pomieszczenia - ściany lub podłoga - są hartowane, czujesz się komfortowo nawet przy niskich temperaturach powietrza. Ogrzewanie płaszczyznowe emituje ciepło promieniowania. Uważa się to za szczególnie zdrowe. Ogrzewanie podłogowe wystarczająco ogrzewa łazienkę zimą, jeśli ściany zewnętrzne są dobrze ocieplone. W przeciwnym razie powinieneś zaplanować dodatkowy grzejnik. Poproś instalatora ogrzewania o obliczenie zapotrzebowania na ciepło i zaplanowanie rozmieszczenia.
Jeśli budujesz nowy budynek, planujesz wysokość montażu ogrzewania podłogowego z izolacją termiczną i akustyczną. W systemie mokrym wężownice grzejne układane są na izolacji, szczeliny wypełniane jastrychem. Wysokość konstrukcyjna: w tym warstwa izolacji o grubości 65 milimetrów. Modernizatorzy starych budynków wybierają metodę asfaltu lanego (wysokość 60 milimetrów) - brak wilgoci budowlanej, nawierzchnię można układać następnego dnia. Wężownice grzejne układane są od ścian do środka pomieszczenia w formie ślimaka. Rury zasilające i powrotne są naprzemiennie obok siebie - powierzchnia podłogi jest wszędzie tak samo ciepła.

Prysznice z ogrzewaniem słonecznym

W czteroosobowym gospodarstwie domowym 70 procent wody pod prysznicem i w wannie można ogrzać energią słoneczną. Działa to tak: ciecz w sieci rurociągów przepływa przez kolektory na dachu, pochłania ciepło słoneczne i przekazuje je do wody pod prysznicem i w wannie w zbiorniku wolnostojącym. Kolektory podgrzewają wodę wodociągową do temperatury do 100 stopni Celsjusza.
Potrzebujesz 1,5 metra kwadratowego powierzchni kolektora na osobę. Dla czteroosobowej rodziny kompletny system solarny wraz z montażem kosztuje około 4.000 euro. Instalacja fotowoltaiczna zwraca się średnio po dziesięciu latach.
Kolektory płaskie kosztują mniej niż lampy próżniowe. Umieszczając kolektor między krokwiami, uszczelniasz szczelinę pomiędzy polem kolektora a pokryciem dachu za pomocą prefabrykowanych ram w sposób odporny na warunki atmosferyczne. Obciążenie statyczne nie wzrasta, ponieważ cegły ważą więcej niż kolektor. Konstrukcja nad pokryciem dachu jest często łatwiejsza i tańsza niż montaż w pokryciu dachowym. W przypadku późniejszej instalacji zapytaj inżyniera budowlanego, czy Twój dach może wytrzymać dodatkowe obciążenie 30 kilogramów na metr kwadratowy.

Jeśli układasz dywan w łazience, upewnij się, że nadaje się on do wilgotnych pomieszczeń (stylizowane kran z tyłu).

Zdjęcie: Keramagi

Idealne światło i bezpieczna energia elektryczna w łazience

Łazienki w starych budynkach można rozjaśnić, jeśli ościeże okienne są sfazowane wewnątrz i na zewnątrz - poszerza to kąt padania promieni świetlnych. Pomieszczenia na poddaszu nasłoneczniają szklane kopuły, lukarny lub kalenice - w pochmurne dni trzy razy więcej światła wpada z góry niż tylko z boku. Specjalne szkło przepuszcza więcej światła UV. Ściany i sufity w odcieniach bieli lub pasteli odbijają światło – powierzchnie błyszczące intensywniej niż matowe.
Ustaw oprawy we właściwy sposób - instaluj tylko oprawy odpowiednie do wilgotnych pomieszczeń lub jeszcze lepiej zabezpieczone przed bryzgami wody w łazience. Kup lampy ze znakiem kontrolnym z neutralnego centrum testowego (VDE lub TÜV). Czy chciałbyś zainstalować nowe linie: Pozwól przeszkolonemu elektrykowi pracować przy sieci elektrycznej?. Zna przepisy i gwarantuje Twoje bezpieczeństwo. Pozostaw co najmniej 75 centymetrów przestrzeni między poszczególnymi lampami oraz między kabiną prysznicową a wanną.
Oświetlenie podstawowe - zamontuj oświetlenie ogólne na środku sufitu - światło jest włączane z zewnątrz przy drzwiach. Wybierz model lampy, który zostawia zapas. Nie powinieneś widzieć podstawowego światła w lustrze - w przeciwnym razie będzie oślepiać podczas nakładania makijażu lub golenia.
Oświetlenie lustrzane: skieruj światło na lustro na widza, nie pozwól, aby blask padł na szklaną powierzchnię;. Światła nad lustrem rzucają cienie pod oczy, nos i podbródek. Umieść źródło światła na wysokości oczu po prawej i lewej stronie lustra - jednostronne oświetlenie zacieni twarz. Ciała świecące w formie pręcików są mniej olśniewające niż w kształcie punkcików. Jeśli chcesz oświetlić okolice lustra żarówkami jak w teatralnej szatni, to wkręć w oprawki żarówki z głowicą lustrzaną.
Instalacja elektryczna: bezprądowa strefa ochronna - przepisy budowlane określają obszary łazienki, w których nie wolno instalować gniazdek i urządzeń elektrycznych. Czar ma 225 centymetrów wysokości nad wanną i prysznicem oraz 60 centymetrów szerokości obok niej. Dotyczy to również umywalki z baterią prysznicową. Oprawy są dozwolone w tym obszarze tylko wtedy, gdy są wykonane zgodnie z klasą ochrony IPX 4 lub IPX 5, etykieta na obudowie zawiera informacje. Monter uziemia wszystkie przedmioty łazienkowe wykonane ze stali emaliowanej poprzez system wyrównania potencjałów.

Światło lustra powinno być skierowane w stronę widza.

Zdjęcie: Duravit

Wyłącznik różnicowoprądowy - konwencjonalne bezpieczniki często reagują zbyt wolno i nie chronią niezawodnie przed porażeniem elektrycznym. Przełącznik FI przerywa dopływ prądu i odłącza włączone urządzenie od sieci w ciągu 0,2 sekundy. Wokół tej 60-centymetrowej strefy na kolejnych 2,40 metra dozwolone są tylko urządzenia i gniazda chronione przez przełącznik FI z 10 do 30 miliamperów.
Oszczędzaj energię elektryczną - tester wykrywa pożerających prąd sprawców - monitor mocy jest podłączony między gniazdkiem a urządzeniem elektrycznym i pokazuje, ile kosztuje cykl prania w pralce lub pełna kąpiel z bojlerem elektrycznym. Do wynajęcia z inicjatywy konsumenckiej.

Powierzchnie ścian w łazience

Gładkie okładziny ścienne należy nakładać tylko do wysokości drzwi, ponieważ powierzchnie tynku lepiej pochłaniają parę wodną - ale tylko jako magazyn pośredni do momentu, gdy para wydostanie się przez okno lub szyb wentylacyjny na zewnątrz.
Odsłonięta cegła, drobny tynk lub świeża tapeta kosztują niewiele. Użyj cegieł o gęstości surowej 1 na ściany wewnętrzne.200 do 1.400 kilogramów na metr sześcienny - im cięższy element, tym lepiej izoluje dźwięk. Tynk można ozdobić warstwą farby emulsyjnej odpornej na warunki atmosferyczne, lakieru akrylowego lub żywicy syntetycznej. Pozostaw szczelinę powietrzną między ścianą a meblami łazienkowymi, aby wilgoć mogła odprowadzić. Tapety łazienkowe składają się z warstwy papieru lub tkaniny z plastikową powierzchnią. Tapetę można rozpoznać po symbolach na rolce: dwie fale oznaczają "zmywalna", trzy fale oznaczają "wysoce zmywalna", jedna fala z pędzlem oznacza "można szorować" tapetę.
Profile i panele sprawiają, że łazienka jest przytulna, materiał prawie nie odprowadza ciepła ze skóry. Profile wykonane są z litego drewna, panele wykonane są z nośnika (płyta wiórowa lub sklejka) i powierzchni (drewno, plastik lub celuloza). Użyj materiału odpowiedniego do wilgotnych pomieszczeń. Traktuj surowe deski lakierem, olejem lub woskiem.

Gładkie okładziny ścienne należy montować w łazience tylko do wysokości drzwi, ponieważ powierzchnie gipsowe mogą lepiej wchłaniać parę wodną.

Zdjęcie: oryginalny styl

Okładziny ścienne do łazienki: ochrona przed bryzgami wody

Para z kąpieli i woda z prysznica przenikają przez ściany i powodują uszkodzenia, jeśli wilgoć nie może się wydostać. Okładziny utrzymują suchość ścian i konstrukcji drewnianych.
Płytki podzielone są na cztery stopnie twardości glazury. Jako okładzinę ścienną wystarczą płytki gresowe od I do III grupy ścieralności. Przyklej płytki do tynku lub ułóż je na zaprawie murarskiej.
Płytki lustrzane optycznie podwajają przestrzeń. Zamontuj lustra na podkonstrukcji (ramie z płyty lub listwy) w odległości co najmniej 1,5 centymetra od ściany. Tylna wentylacja zapobiega ich zabrudzeniu.
Marmur jest dostarczany w płytach o ostrych lub fazowanych (fazowanych) krawędziach o długości od 15 do 100 centymetrów. Płyty marmurowe można układać na dowolnej litej powierzchni. Wapień krystaliczny jest wrażliwy na kwasy, tłuszcze i oleje - plamy należy natychmiast zetrzeć ciepłą wodą i irchą.
Drewno w łazience potrzebuje powłoki wodoodpornej - na powierzchni, pióro i wpust. Przewietrz konstrukcję, niech profile kończą się pięć centymetrów nad podłogą.
Korek odpycha wodę, nie gnije i prawie nie odprowadza ciepła ze skóry. Zamontuj płytę nośną z odstępem dwóch centymetrów do ściany i przyklej do niej płytki korkowe.

Marmur jest wrażliwy na kwasy, tłuszcze i oleje - plamy należy natychmiast zetrzeć ciepłą wodą i irchą.
 

Zdjęcie: www.wandabaty.com

Podłoga w łazience

Wykładziny podłogowe wykonane z marmuru lub płytek, gumowych kołków lub korka są trwałe, wodoodporne - i łatwe do utrzymania w czystości. Dywany musi nadawać się do wilgotnych pomieszczeń - zwróć uwagę na stylizowany kran z tyłu. W łazience z ogrzewaniem podłogowym nadaje się tylko wykładzina ze specjalnym tyłem - spójrz na logo.
Układanie płyt marmurowych to profesjonalna praca. Płyty o ostrych lub ściętych (ukosowanych) krawędziach mają długość od 15 do 100 centymetrów.
Płytki podłogowe powinny być wykonane z gresu – bardziej stabilnego i sprężystego niż płytki gresowe. Wybierz grupę ścieralności II, III lub IV. Płytki ułożone ukośnie otwierają małe obszary na oko. Użyj drzwi jako osi odniesienia dla nachylenia 45 stopni. Utrzymuj spoiny między płytkami podłogowymi w jasnym odcieniu szarości zamiast bieli.
Gumowe gałki są elastyczne i ciepłe dla stóp. Kauczuk naturalny nie wydziela żadnych szkodliwych substancji, ale jest droższy od wyrobów syntetycznych. Weź klej bez rozpuszczalników.
Korek jest wodoodporny, nie gnije, izoluje odgłos kroków - układany pływająco. Jednowarstwowy parkiet korkowy jest trwalszy niż dwuwarstwowy fornirowany parkiet korkowy. Składa się z miękkiego rdzenia z włókna z podporą; warstwa lakieru poliuretanowego chroni przed zabrudzeniami. Ułóż spoiny ciasno razem, aby wilgoć nie wnikała.

Wymień stare płytki łazienkowe

Nowe płytki bez hałasu, usuwanie gruzu budowlanego i kłębów kurzu w całym mieszkaniu: wystarczy przykleić starą ceramikę na ścianach i podłodze.
Stara okładzina z płytek musi być mocna, czysta i odtłuszczona. Usuń wszystkie puste i luźne panele oraz luźne części warstwy zaprawy pod spodem. Oczyść płytki i fugi uniwersalnym środkiem czyszczącym. Silnie zwapnione powierzchnie należy czyścić czystą esencją octu lub specjalnym intensywnym środkiem czyszczącym ze sklepu z narzędziami.
Użyj super kleju do okładzin ściennych, tzw. elastycznego kleju do płytek podłogowych - mocują ceramikę do ceramiki trwalej niż tradycyjne produkty. Wymieszaj klej zgodnie z instrukcją na opakowaniu, pozwól mu dojrzeć. Rozprowadzić równomiernie na podłożu pacą i wygładzić, a następnie przeczesać pacą zębatą. Używaj wąskich zębów do małych płytek i gładkich spodów, a grubszych do dużych, szorstkich spodów. Co najmniej 80 procent nowej płytki powinno być zwilżone klejem.
Wciśnij płytki w klej, dociśnij je. Zawsze sprawdzaj, czy ilość kleju jest wystarczająca - odrywając świeżo ułożone płytki. Odstęp między płytkami jest równy dzięki przekładkom.

Nawet w przypadku zdjęć krajobrazowych powstaje wrażenie przestrzeni.

Zdjęcie: Hoesch

Oaza wellness: zbuduj saunę

Kabina sauny pasuje do piwnicy, na poddaszu, a nawet do łazienki czy sypialni. Kabina będzie miała dwa metry wysokości. Powierzchnia zależy od ilości osób, które jednocześnie chcą się pocić – każdy potrzebuje dobrego metra kwadratowego kabiny. Standardowe modele kwadratowe są tańsze niż kształty szyte na miarę, które leżą w rogu lub pod spadzistym dachem. Przed kabiną należy zaplanować około jednego metra kwadratowego na osobę jako miejsce odpoczynku - na bank. Albo możesz odpocząć na łóżku w sypialni.
Piec na drewno potrzebuje magazynu na drewno opałowe. Piec olejowy jest wygodniejszy w obsłudze - ale może lekko pachnieć olejem opałowym. Kuchenka gazowa jest opcją, jeśli połączenie gazowe prowadzi do domu. Piece na drewno, olej i gaz wymagają ciągu kominowego do odprowadzania spalin. Zapytaj swojego kominiarza o przepisy. Piekarniki elektryczne są zasilane prądem o dużym natężeniu; mogą obejść się bez kominka.
Firma, od której kupisz saunę, zbuduje ją w Twoim domu. Jeśli sam zakasujesz rękawy, możesz zaoszczędzić nawet 1.000 euro - pod warunkiem, że jest przyzwyczajony do używania narzędzi mechanicznych i elektrycznych. Istnieją prefabrykowane zestawy konstrukcyjne, które są łatwe do złożenia - ściany, sufity i leżaki są składane i przykręcane do ramy.
Poszukaj dobrze sezonowanej choiny lub świerku. Oba rodzaje drewna nie zawierają żywic, dobrze wchłaniają wilgoć z sauny i ponownie ją uwalniają. Ciepło sauny chroni przed szkodnikami drewna. Oby się bez środków konserwujących i wykończeniowych do drewna - odparowują. Wyprowadź powietrze z sauny na zewnątrz, a nie do sali fitness, istnieje ryzyko pleśni.

Mniejsze łazienki można optycznie powiększyć za pomocą jasnych barw.

Zdjęcie: Riho

Kolory do dobrego samopoczucia

Kolory to słowa w języku, którego można używać do wyrażania wielu różnych emocji i uczuć. Język jest tworzony indywidualnie dla każdego i każdy kojarzy określone emocje z określonymi kolorami i odcieniami. Dzięki temu możemy poprawić nasze samopoczucie, utrzymując pokoje w odpowiedniej kolorystyce.
Wybieranie kolorów słońca – psychologowie odkryli, że badani częściej drżeli w niebiesko-zielonym pokoju niż w pomarańczowo-czerwonym. Wanny w ciepłych odcieniach brązu, czerwieni lub żółci mogą być o kilka stopni chłodniejsze niż wanny białe lub kafelki w zimnych kolorach. Jednak nowymi trendami są czarne toalety, a nawet łazienki z całkowicie czarnym designem. Ostatecznie to kwestia gustu, jaki kolor wybierzesz.
Zmień proporcje - problematyczne łazienki można upiększyć sprytnym doborem kolorów. Mały pokój pojawia się coraz wyżej, gdy podłoga, ściany i sufit są w jasnych, błyszczących kolorach. Ciemne i matowe odcienie łagodzą wpływ ogromnych (starych) łazienek i sprawiają, że są bardziej komfortowe. Ciemny, szeroki fryz ścienny na wysokości oczu lub na zwykłej wysokości podłogi (2,30 metra) nadaje wąskim, wysokim pomieszczeniom odpowiedni wymiar dla oka.
Wybierz kolor podstawowy – perfekcyjnie wystylizowane łazienki ton w ton nudzą zmysły, a kolorowe przytłaczają je. Wybierz kolor bazowy, który pokochasz przez wiele lat. Uzupełnij je jednym lub dwoma kolorami dodatkowymi na akcesoria, maty, ręczniki kąpielowe.
Kierunek główny – Północne łaźnie oświetlają światło dzienne z niebieskim odcieniem: meble łazienkowe w kolorze białym lub niebieskim wzmacniają chłodną, ​​świeżą atmosferę. Działa uspokajająco – w sam raz dla osób, które rano biegają już na pełnych obrotach. Żółte lub beżowe odcienie niwelują chłód. Mówi się, że te kolory mają pozytywny wpływ na metabolizm i powodują poranne zgrubienia na palcach stóp. Łaźnie wschodnie lub zachodnie mienią się w ciągu dnia od czerwonawego do żółtawego. Ci, którzy uważają to za stymulujące i dynamiczne, mogą pójść o krok dalej i wybrać czerwony lub żółty jako kolor łazienki. Potrzebujący odpoczynku powinni wybrać kolor biały, szary lub niebieski. W łazienkach wychodzących na południe świeci neutralne światło. Niebieski lub zielony obniża ciśnienie krwi i tętno, odcienie ziemi i słońca sprawiają, że jesteś mobilny.

Jeśli chcesz, aby duża łazienka była mniejsza lub bardziej przytulna, postaw na matowe kolory.

Zdjęcie: Banowo

Idealny przepływ pracy w łazience

Umów się na spotkania z rzemieślnikami na dwa do trzech miesięcy przed instalacją lub przebudową łazienki. W razie potrzeby ustal z firmą wyposażeniową jakich specjalistów potrzebujesz. Jeśli mieszkasz w bloku: Poinformuj sąsiadów z około dwutygodniowym wyprzedzeniem, że w najbliższej przyszłości na klatce schodowej może być głośno i brudno. I przydziel rzemieślnikom własne miejsce na narzędzia i materiały.

  • Aby być po bezpiecznej stronie - nie każdy sklep sprzedający sprzęt sanitarny potrafi go profesjonalnie zainstalować. Firmy kwalifikowane są wpisane do rejestru rzemieślniczego Izby Rzemieślniczej - zapytaj o wgląd.
  • Łazienka zastępcza – remont łazienki trwa około pięciu tygodni. Dowiedz się, gdzie możesz wziąć prysznic w tym czasie - i z której toalety możesz skorzystać.
  • Złap kurz - podczas odnawiania ceramiki sanitarnej i płytek powstaje brud; Znajdziesz go w całym mieszkaniu. Śluza z wilgotnych koców w ościeżnicy wiąże drobny kurz.

Unikaj kłopotów z rzemieślnikami

Każdy, kto remontuje swoją łazienkę od podstaw, ma do czynienia z kilkoma pracami. Kłopotliwe, bo z każdym rzemieślnikiem trzeba zawrzeć umowę. Niekorzystne, ponieważ roszczenia gwarancyjne są często trudne do wyegzekwowania. Jeśli zostanie znaleziony nieudacznik, samiec jest często przepychany od jednego do drugiego. Lepiej poszukać firmy, która specjalizuje się w remontach i koordynuje wszystkich fachowców - masz tylko jednego kontrahenta.  Niemniej jednak, oto kilka przydatnych wskazówek:

  • Kosztorys – wiążący tylko wtedy, gdy zostało to uzgodnione na piśmie. W przeciwnym razie sądy pozwalają rzemieślnikom na przekroczenie wartości procentowych. Uzgodnij stałą cenę ryczałtową. Rzemieślnik może to zwiększyć tylko wtedy, gdy musi zrobić znacznie więcej niż zamierzał.
  • Konsultacja - porozmawiaj szczegółowo z rzemieślnikami - jaka praca powinna być wykonana, ile czasu zajmie najwyżej, ile to kosztuje? Czy umowy muszą być potwierdzone na piśmie.
  • Terminy - spóźnieni rzemieślnicy irytują budowniczego, ale czasami jest uzasadniony powód. Jeśli hydraulicy lub glazurnicy błyszczą bez odrzucenia z powodu nieobecności - możesz ubiegać się o utratę zarobków, jeśli wziąłeś dodatkowe wakacje.
  • Odbiór - Ty i rzemieślnik sprawdzacie pracę, notujecie ewentualne wady. Musi bezpłatnie wprowadzać poprawki - w tym usterki, które pojawiają się dopiero po pewnym czasie. Okres gwarancji zwykle trwa do dwóch lat po odbiorze.
Jeszcze więcej wskazówek na temat wszystkiego, co ma związek z łazienką Kontrola łazienki w ciągu 5 minut: Prawidłowe zarządzanie przebudową łazienki Łazienka Rośliny łazienkowe: te 10 rodzajów jest najlepszych

Pułapki oszczędnościowe i możliwości oszczędzania

Jeśli chcesz podzielić się pracami renowacyjnymi z rzemieślnikami: Określ obowiązki i odpowiedzialność - pisemnie. Rzemieślnicy mogą rozpocząć swoją część pracy tylko wtedy, gdy wykonają prace przygotowawcze na czas. Oblicz swoje godziny pracy hojnie. Nawet utalentowani majsterkowicze często potrzebują dwa razy więcej czasu niż doświadczeni profesjonaliści. A jeśli nie jesteś w czymś naprawdę dobry, ekspert pozbędzie się twojego skurwysyny tylko za drogie pieniądze. Sam ponosisz odpowiedzialność za szkody wyrządzone przez Twoją pracę - na przykład, jeśli woda wycieka z nieszczelnego połączenia do sąsiedniego mieszkania lub jeśli grzejnik uderzy Cię w płytki. Prace przy sieci energetycznej i gazowej mogą być wykonywane wyłącznie przez wykwalifikowany personel. Tutaj możesz pomóc frezując i tynkując szczeliny kablowe.
Istnieją sposoby oszczędzania przy mniejszym ryzyku. Porównaj ceny: Wielu rzemieślników współpracuje tylko z niektórymi producentami. Zapytaj o korzyści, które Ci przyniosą i czy będziesz musiał płacić za własne zakupy. Warto zaakceptować lojalność rzemieślników, bo wtedy oferują jakość i rabaty. Ale słuszne może być również wybranie innego rzemieślnika.
Zwróć uwagę na oferty specjalne i promocje w sklepach z narzędziami, handel specjalistyczny obniża ceny na eksponaty. Zamów materiały i przedmioty w odpowiednim czasie i potwierdź pisemnie termin dostawy. Zdobądź dokładnie tyle materiału, ile potrzebujesz. Zmierz dokładnie obszary, aby pozostały niewielkie pozostałości śrub lub osłon (z wyjątkiem napraw).

Zostaw Swój Komentarz

Please enter your comment!
Please enter your name here