Remont łazienki: tak wszystko działa sprawnie”,

Łazienka przechodzi kilka zmian w życiu rodziny, od życia z niemowlętami, dziećmi i nastolatkami po bezdzietny wiek średni i starzenie się. Życzenia i wymagania tego pokoju zmieniają się na każdym etapie.

Ponadto łazienka (w przeliczeniu na metry kwadratowe) kosztuje najwięcej w Twoim domu. Czy naprawdę potrzebujesz dwóch łazienek dla dzieci i rodziców? Lub toaletę dla gości można uzupełnić o prysznic i w ten sposób pomóc rozładować poranny korek? Być może nie masz w tej chwili dużego budżetu, wtedy często wizualnie pomaga wymiana okuć. Ale jeśli planujesz teraz na większą skalę, obszar ten będzie później wykorzystany do poruszania się bez barier lub do zainstalowania małej sauny. Myśl nieszablonowo!
Najlepiej zacząć planować dobre pięć miesięcy przed planowanym remontem łazienki. Punkt pierwszy: intensywna inspekcja na miejscu. Co przeszkadza obecnej łazience i co jest dobrze rozwiązane? Następnie wykonaj pomiary, aby móc narysować plan pomieszczenia. Niektórzy dostawcy wyposażenia łazienek oferują bezpłatne plany łazienek online na swoich stronach internetowych. Możesz także pracować z papierem milimetrowym i linijką. A potem możesz przystąpić do planowania łazienki - zgodnie z własnymi życzeniami i potrzebami.
 

Remont łazienki może być bardzo czasochłonny i kosztowny. Sprawdź, co możesz zrobić sam i co wolisz, aby zrobiła to specjalistyczna firma.

Zdjęcie: VDS / Behrendt

Czy mogę korzystać z łazienki w okresie remontu??

Całkowity remont łazienki trwa do pięciu tygodni. Jeśli masz tylko jedną łazienkę w swoim domu lub mieszkaniu, powinieneś pomyśleć dwa razy, jak możesz połączyć ten etap. Przebudowa etapami jest często trudna, wiąże się ze zwiększonym wysiłkiem manualnym i często się nie opłaca. Wyjaśnij w odpowiednim czasie, z której łazienki będziesz korzystać w okresie remontu.
Remont małej łazienki
Jeśli zajmie to tylko dwa do trzech dni, możesz umyć zęby i umyć twarz w kuchni. Z sąsiadami na pewno można skorzystać z toalety, a w basenie można wziąć prysznic.
Całkowita renowacja
Co powiesz na wakacje podczas remontu?? Często firmy zajmujące się remontem (hydraulika, elektronika, glazura) łączą siły i oferują wszystko z jednego źródła.Ustalasz wszystko wcześniej, wybierasz płytki i przedmioty - a potem wracasz do wyremontowanej łazienki.

Fazę planowania najlepiej rozpocząć od intensywnej inspekcji na miejscu na dobre pięć miesięcy przed planowanym remontem łazienki. Co przeszkadza obecnej łazience i co jest dobrze rozwiązane?

Zdjęcie: Getty Images / Robert Daly

Montaż na ścianie zapobiega kurzowi i zabrudzeniu

Renowacja starej łazienki powoduje dużo kurzu i brudu, ponieważ płytki trzeba odłupać lub zrobić szczeliny na rury w ścianie. Na co najmniej trzy do czterech dni przed remontem należy zorganizować koce, kartony i folie w celu ochrony podłóg i mebli łazienkowych przed kurzem. Miej pod ręką miotłę, szufelkę, łopatę i odkurzacz.
Montaż naścienny to praktyczne rozwiązanie, zwłaszcza przy renowacji starych łazienek. Tutaj rodzaj drugiej ściany jest umieszczony przed istniejącą lub wbudowaną w pomieszczenie. W tej przestrzeni można ułożyć wszystkie rury, kable, a nawet nową instalację elektryczną. Oszczędza to uciążliwych i zakurzonych prac związanych z dłutowaniem. Możesz także przearanżować umywalkę, toaletę i wannę (niezależnie od dawnych pozycji). Należy wziąć pod uwagę tylko niezbędny spadek ścieków. Toaleta i umywalka zawieszone są na prefabrykowanych modułach ściennych. Możesz również samodzielnie zbudować umywalkę. Jeśli chodzi o design, montaż naścienny daje możliwość zniknięcia starych płytek i dodania półki nad urządzeniami sanitarnymi - lub wycięcia pionowych przegródek i stworzenia miejsca do przechowywania przedmiotów dekoracyjnych, kosmetyków lub ręczników.

Remont łazienki: rzemieślnik lub wkład osobisty?

W łazience są różne prace. Wykwalifikowani majsterkowicze mogą zaoszczędzić sporo pieniędzy. Ale jest pewien haczyk: gwarancje producentów artykułów sanitarnych są często skuteczne tylko wtedy, gdy zostały zainstalowane przez specjalistę. Właściciele budynków mogą z łatwością podjąć się prac pomocniczych, takich jak cięcie starych płytek czy wywóz gruzu. Ważne: Twoje własne zadanie musi zostać wykonane w odpowiednim czasie, aby rzemieślnicy mogli kontynuować pracę.
Nieszczelna rura może spowodować poważne uszkodzenia podczas instalowania rur, odpływów i świeżej wody. Jeśli sam się podłączyłeś, żadne ubezpieczenie za to nie płaci. Zdecydowanie powinieneś zlecić ich wykonanie przez przeszkolonych rzemieślników.
Cztery miesiące przed remontem należy skontaktować się z rzemieślnikami lub udać się do specjalistycznych sklepów hydraulicznych. Pozwól, że doradzimy i porównamy ceny. Zwróć też uwagę na koszty podróży, bo specjaliści pewnie będą musieli przyjechać kilka razy. Sklepy hydrauliczne są nieco droższe, ale oferują wszystkie usługi wygodnie z jednego źródła. Trzymaj się z dala od tanich ofert! Często używane są tylko nieprzetestowane materiały o słabej jakości.

Remont łazienki na małej przestrzeni

Liczy się każdy cal. Sprytne zaplanowanie pomieszczenia jest tutaj szczególnie zauważalne, ponieważ ważne jest, aby wziąć pod uwagę przestrzeń do poruszania się oraz minimalne odległości wokół umywalki, toalety i prysznica. Nic tak nie denerwuje jak wykrzywienia w łazience - lub konieczność wchodzenia do wanny, żeby się przewietrzyć i dostać się do okna. Staranne planowanie może tego uniknąć.
Na przykład we Francji byłoby nie do pomyślenia, aby toaleta była umieszczona w tym samym pomieszczeniu, co umywalka i prysznic. Oddzielenie go może pomóc rozładować ciasną sytuację i stworzyć więcej miejsca w łazience. To rozwiązanie również się do tego przyczynia

pomóc w utrzymaniu pokoju rodzinnego.
Ważne jest, aby zaplanować wystarczającą swobodę ruchu przed i wokół poszczególnych elementów. Odległość od ściany powinna wynosić co najmniej 20 centymetrów, przydałoby się 25 centymetrów między poszczególnymi obiektami. 70 centymetrów przed umywalką, toaletą i brodzikiem zapewnia najmniejszą możliwą przestrzeń dla pewnego komfortu - im więcej miejsca, tym bardziej zrelaksowany. W zależności od potrzeb umywalka powinna znajdować się na wysokości od 85 do 90 centymetrów. DIN 18040-2 określa odległości, wysokości, a przede wszystkim swobodę ruchu dla łazienek bez barier i dla wózków inwalidzkich.

Statystycznie każdy z nas spędza codziennie czterdzieści minut w łazience. Upewnij się, że w odpowiednim czasie wyjaśnisz, z której łazienki i toalety będziesz mógł skorzystać podczas remontu.

Zdjęcie: iStock / kupicoo

Remont łazienki: w ten sposób unikasz pleśni

Oczywiście w łazience w powietrzu jest dużo pary wodnej. Ta wilgoć musi być niezawodnie odprowadzona, w przeciwnym razie na ścianach i suficie pojawi się pleśń. Szczególnie w łazienkach wewnątrz pomieszczeń niezbędna jest wentylacja mechaniczna, która uruchamia się automatycznie, odprowadzając wilgoć (i zapachy) na zewnątrz.

Więcej wskazówek przeciwko pleśni Energia i klimat Unikaj pleśni: Najważniejsze środki Osuszacze powietrza: Niedoceniani pomocnicy w walce z pleśnią Wskazówki dotyczące gospodarstwa domowego Test pleśni: Jak sprawdzić, czy w domu nie ma pleśni

Wdrożenie: bądź ostrożny z elektroniką

W połączeniu woda i prąd mogą być niebezpieczne, a nawet śmiertelne. Obszar ochrony elektrycznej jest precyzyjnie regulowany zgodnie z normą DIN VDE 0100-701 i składa się z trzech stref instalacyjnych. W strefach ochronnych zero, jeden i dwa nie wolno instalować wyłączników ani gniazdek - z wyjątkiem świateł bryzgoszczelnych. Przynajmniej obwód gniazd musi być wyposażony w wyłącznik różnicowoprądowy (FI). Jego bezpiecznik przepala się w ciągu kilku milisekund i może w ten sposób ratować życie.

Popularne pomysły na remont łazienki

Prysznic na poziomie podłogi w łazience

Prysznic na równi z podłogą nie tylko optycznie powiększa pomieszczenie, ale także pomaga na starość, dzięki czemu nie musisz przeskakiwać przez krawędź brodzika.

Zdjęcie: living4media / Magdalena Björnsdotter

Dwie rzeczy sprawiają, że kabina prysznicowa jest tak atrakcyjna: optycznie powiększa przestrzeń i jest zaprojektowana z myślą o przyszłości. Ponieważ na starość nie musisz przekraczać krawędzi brodzika ani pokonywać wysokości spódnicy od 10 do 18 centymetrów dla brodzika. Nie ma krawędzi zatrzymujących dla rollatora lub wózka inwalidzkiego, prysznic jest łatwo dostępny. W nowo wybudowanym domu ten rodzaj prysznica nie stanowi problemu, ponieważ odpływ w poziomie podłogi jest wbudowany w poziom wylewki. Należy jednak upewnić się, że w kierunku odpływu występuje spadek co najmniej dwóch procent, aby woda szybko odpływała.
Jednak w starym budynku to jest właśnie sedno sprawy. Ponieważ w celu uzyskania wysokości konstrukcyjnej wpustu i niezbędnego spadku konieczne jest dłutowanie w stropie stropu lub układanie wpustu w stropie belkowym. Jednak nie zawsze jest to możliwe bez dalszych ceregieli. Są brodziki płaskie, odpływy o małej wysokości zabudowy, a także pompy, które zapewniają odpompowanie ścieków do rury kanalizacyjnej, ale te systemy nie są jeszcze dobrym i zadowalającym rozwiązaniem. W tym momencie nie da się łatwo przechytrzyć fizyki.

Nowoczesne kombinacje płytek: kolor biały na szczycie listy przebojów ceramiki sanitarnej.

Zdjęcie: living4media / Radosław Wojnar

Płytki na suficie

Aspekt czyszczenia był z pewnością na pierwszym planie, gdy łazienki zostały wyłożone płytkami do sufitu w latach 50. XX wieku. Chętnie sklejano zielone, niebieskie, brązowe marmurkowe lub kwiatowe płytki. Jeśli nie lubisz vintage, masz trzy opcje:
Dłuto: mozolnie odkuwaj płytki i ponownie tynkuj ścianę - lub po prostu przykręć nad nią płytę gipsowo-kartonową odpowiednią do wilgotnych pomieszczeń. Nową powierzchnię można następnie zaprojektować zgodnie z potrzebami.
Przyklej: Możesz przykleić nowe płytki do starych płytek, ale potem trzeba je ponownie przykleić aż do sufitu.
Malowanie: Ponowne malowanie starych płytek jest możliwe bez problemu specjalnymi farbami lub lakierami w dowolnym odcieniu. Dotyczy to również płytek w toalecie dla gości.

Koszty remontu łazienki

Kosztów remontu łazienki nie można ustalić ryczałtowo. W zależności od wymagań i dostępnego budżetu ceny mogą się znacznie różnić. Jeśli twoja łazienka ma około 7 metrów kwadratowych, koszt może wynosić od około 7.000 euro i 25.000 euro. Oczywiście nie ma górnych granic.

Zostaw Swój Komentarz

Please enter your comment!
Please enter your name here