Remont łazienki: koszty na pierwszy rzut oka”,

Istnieje wiele powodów do renowacji łazienki: albo coś jest zepsute i należy je wymienić, aby zapobiec dalszym uszkodzeniom, albo masz dość łazienki, którą zainstalowałeś w swoim domu 30 lat temu. Jeszcze inni chcieliby zamienić swoją łazienkę na starość i uczynić ją pozbawioną barier lub zaprojektować własną łazienkę wellness. W takich przypadkach prawdopodobnie już zacząłeś odkładać trochę pieniędzy na pokrycie kosztów remontu łazienki. Jeśli natomiast coś się zepsuje w łazience, to zazwyczaj uderza w kompletnie nieprzygotowane, a w najgorszym wypadku wydziera ogromną dziurę w domowym budżecie. Aby przeprowadzić kompleksową renowację łazienki, budowniczowie muszą zainwestować mniej więcej tyle, co w mały samochód. Im wygodniejsze wyposażenie łazienki, tym wyższa cena. Poniżej możesz zobaczyć przegląd przybliżonych kosztów, które będziesz musiał ponieść.

Koszty sprzętu
Mini łazienka / łazienka gościnna: Stojąca toaleta, umywalka,
Prysznic (standard), nowoczesny i funkcjonalny
Armatura, proste grzejniki łazienkowe, ściany
(częściowo kafelki) i podłoga ze standardowymi płytkami
od ok
11.000 euro
Standardowa łazienka: WC naścienna, umywalka, wanna
lub prysznic (standard), nowoczesny i funkcjonalny
Armatura, proste grzejniki łazienkowe, ściany
(częściowo kafelki) i podłoga ze standardowymi płytkami
od ok
13.000 euro
Łazienka rodzinna: Toaleta ścienna, szafka podumywalkowa z szafką pod umywalkę,
Wanna i prysznic (z kabiną z prawdziwego szkła),
zgrabne i nowoczesne okucia, bardziej nowoczesne
Grzejnik łazienkowy, ścienny i podłogowy z nowoczesnymi
Formaty płytek
od ok
22.000 euro
Kąpiel wellness: WC naścienna, wanna i/lub
bezramowa kabina z prawdziwego szkła, prysznic parowy, wysoka jakość
Baterie, bateria prysznicowa z dodatkowym deszczownicą,
Grzejnik łazienkowy o fantazyjnym designie, wyszukany
Oświetlenie, ściany i podłoga z wysokiej jakości płytek
od ok
35.000 euro


* Wszystkie ceny zawierają podatek VAT. Dane są niewiążącymi danymi porównawczymi i mogą się znacznie różnić w zależności od wielkości pomieszczenia, poprzedniego stanu łazienki, jakości wyposażenia oraz regionalnego poziomu cen rzemieślników.

Jak składa się koszt??

Jeśli chodzi o renowację łazienki, istnieją dwa główne punkty kosztów: pensje rzemieślników i materiał do obróbki. Oczywiście dokładna cena zależy od tego, co należy zrobić lub czego chcesz, aby zostało zrobione. Niektóre rzeczy możesz uratować dzięki własnemu wkładowi. W starszym domu może być opłacalna wymiana rur i przewodów w tym samym czasie, zamiast czekać na pęknięcie rury. Ale największą zmienną na rachunku jest koszt samego wyposażenia łazienki – Ty sam decydujesz o jakości i materiale. Masz mniejszą swobodę finansową, jeśli remont łazienki jest spowodowany problemami z poruszaniem się, na przykład na starość.

Średni koszt remontu łazienki wynosi 1.000 euro za metr kwadratowy.

Zdjęcie: iStock/moman11

Planowanie remontu łazienki

Bez względu na to, jak duży lub mały jest Twój budżet, warto zwrócić się o poradę do specjalisty już na etapie planowania. Eksperci też kosztują, ale dzięki wieloletniemu doświadczeniu potrafią zaplanować i wdrożyć odpowiednią renowację łazienki na każdą kieszeń. Dla Ciebie oznacza to również, że możesz podejść do większego projektu renowacji łazienki w bardziej zrelaksowany sposób. Możesz również skorzystać z planera 3D w Internecie, aby uzyskać pierwsze wrażenie.
Jeśli masz niewielki budżet na remont łazienki, zacznij szukać przyszłego wyposażenia łazienki, armatury i płytek bez żadnych stałych pomysłów na umeblowanie lub preferencji kolorystycznych. Elastyczność pozwala zaoszczędzić sporo pieniędzy. Być może masz szczęście i jest dealer, czy to online, czy w sklepie, który ma obecnie w swojej ofercie ofertę magazynową płytek.
Istnieje również potencjał do oszczędności, jeśli urządzisz łazienkę w ponadczasowym stylu. Ci, którzy podczas remontu lub renowacji obstają przy najnowszych trendach i wzorach, często muszą za nie słono zapłacić. Nowoczesne i modne akcenty lepiej postawić za pomocą tańszych i wymiennych dodatków, takich jak fantazyjne zasłony, mydelniczki, ręczniki, maty pod prysznic czy dywaniki łazienkowe.
 

Może zainteresować Cię także Łazienka Mała łazienka: 15 pomysłów na aranżację wnętrz, gdy przestrzeń jest ograniczona Łazienka Rośliny łazienkowe: te 10 rodzajów jest najlepsze

Łączenie odpowiedzialności za remont łazienki

Remont łazienki to praca zespołowa: glazurnicy, elektrycy, instalatorzy instalacji wodno-kanalizacyjnych i grzewczych, murarze, malarze i szklarze muszą współpracować. Najłatwiej więc zlecić wykonanie całego projektu firmie specjalizującej się w renowacji łazienek. Następnie pracownik sanitarny koordynuje wszystkie zaangażowane prace, zamawia materiał i zapewnia, że ​​dotrze on na plac budowy na czas.
Zasadniczo możesz samodzielnie uzyskać wymagane komponenty, takie jak płytki, armatura, umywalki, prysznice i grzejniki od różnych sprzedawców i indywidualnie zlecić każdemu rzemieślnikowi usługę. Zwykle na początku jest to tańsze. Ale oprócz wymaganego czasu, budowniczowie powinni pamiętać, że przy takiej procedurze roszczenia gwarancyjne będą trudne do późniejszego wyegzekwowania. Kto ponosi odpowiedzialność, jeśli kran kapie lub pęka płytka?? Czy materiał był wadliwy lub rzemieślnik nie pracował starannie podczas montażu?? Jeden kładzie go na drugi - a klient często zostaje z kosztami.

W ten sposób remont łazienki obniża koszty dodatkowe

Zamiast skąpić się na rzemiośle, zwykle bardziej opłaca się zmniejszyć dodatkowe koszty za pomocą odpowiedniego sprzętu:

  • Ekonomiczne słuchawki prysznicowe i baterie z perlatorami zmniejszają zużycie ciepłej wody nawet o 30 procent.
  • Toaleta często zużywa najwięcej wody w całym gospodarstwie domowym – zwłaszcza, jeśli cały zbiornik opróżnia się przy każdym spłukiwaniu. Toaleta z przyciskiem oszczędzania zmniejsza ilość wody. W starych modelach ogranicznik wody można doposażyć.
  • Większość użytkowników oczekuje, że gorąca woda zacznie płynąć natychmiast po odkręceniu kranu. Dlatego pompy obiegowe do ciepłej wody często pracują 24 godziny na dobę. Inteligentne pompy wody użytkowej dostosowują się do indywidualnych czasów użytkowania, a tym samym zmniejszają zużycie energii.
  • Stare lub zbyt duże przepływowe podgrzewacze wody zużywają niepotrzebnie dużą ilość energii elektrycznej. Ogrzewanie wody przez system centralnego ogrzewania jest zwykle tańsze.
  • Nowoczesne ogrzewanie podłogowe i podgrzewacze do ręczników są nie tylko eleganckie, ale także oszczędzają energię.

Ile kosztują płytki na remont łazienki?

W normalnym remoncie łazienki płytki na podłodze lub ścianie niekoniecznie muszą być strącane. Wystarczy położyć nowe płytki na starych. O ile oczywiście te dolne są zepsute.
Płytki ceramiczne na ścianę i podłogę są dostępne od 20 euro za metr kwadratowy. Większość płytek podłogowych kosztuje od 30 do 80 euro za metr kwadratowy. Ci, którzy chcieliby bardziej luksusowych, mogą wydać nawet 200 euro za metr kwadratowy na płytki podłogowe. Ci, którzy wolą mozaikę na ścianach, znajdą oferty od około 40 euro za mozaikę z kamienia naturalnego i 148 euro za mozaikę szklaną za metr kwadratowy.
Jeśli bawisz się ogrzewaniem podłogowym, normalnym lub wodonośnym, powinieneś zaplanować około 120 euro za metr kwadratowy podczas remontu łazienki. Dodatkowo trzeba wtedy wyposażyć podłogę w płytki kompatybilne z ogrzewaniem podłogowym.
Oszczędność wskazówka: Jeśli płytki są nadal mocno przymocowane do ściany, a chcesz tylko wizualnej zmiany, folia do płytek może być rozwiązaniem dla Ciebie. Kawałek jest dostępny od 0,12 euro. Płytki drewnopodobne również wyczarują stylową atmosferę. Są dostępne od około 13 euro za metr kwadratowy.

W łazience szczególnie elegancko prezentują się szare płytki w połączeniu z białymi, błyszczącymi detalami.

Zdjęcie: iStock / Marc_Osborne

Ile kosztuje remont toalety?

Normalna standardowa toaleta, lekko okrągła, stojąca na podłodze kosztuje około 40 euro. Modele premium kosztują 200 euro. Niedrogie muszle klozetowe do przymocowania do ściany są dostępne już od 30 euro. Modele, które nie posiadają tzw. spłuczki, mają wbudowany prysznic wodny do czyszczenia, suszarkę do suszenia, usuwanie nieprzyjemnych zapachów, podgrzewanie siedzenia, funkcję automatycznego otwierania pokrywy toalety, a nawet oświetlenie LED kosztują więcej.
Ale sama toaleta to za mało. Może być używany tylko z deską sedesową i spłuczką. Pokrywy toalet z tworzywa sztucznego, lekko jajowate, w kolorze białym, są dostępne od około 13 euro. Nawet z mechanizmem opuszczającym. Kwadratowe deski sedesowe kosztują około 30 euro.
Jeśli chodzi o spłukiwanie, to z jednej strony klasyczna, widoczna spłuczka (od 19 euro), a z drugiej wersja, w której spłuczka jest wbudowana w ścianę i widać ją tylko dwoma przyciskami. Wybierając tę ​​opcję płacisz od 22 euro za przycisk uruchamiający i minimum 100 euro za tzw. element przedścienny. Inną opcją jest klasyczne spłukiwanie ciśnieniowe, które stoi jak rodzaj kolumny na ceramicznej misce.
Oszczędność wskazówka: Jeśli masz w łazience toaletę stojącą, kup ją ponownie. Do toalety wiszącej należy ułożyć dodatkowe rury.

Koszt remontu łazienki: nowa umywalka

Normalna standardowa umywalka 60 cm, wykonana z ceramiki i bez powłoki kosztuje około 20 euro w górę. Kształt, rozmiar, materiał i drobne dodatki, takie jak już zintegrowane wieszaki na ręczniki, określają dalszy segment cenowy - od 60 do 280 euro. Umywalki podwójne kosztują prawie dwa razy więcej niż pojedyncza umywalka wysokiej jakości: od 350 do ponad 1.000 euro. Nawiasem mówiąc, zlewozmywaki marmurowe nie są droższe od zlewów ceramicznych. Umywalka nablatowa jest dostępna od 100 euro. Ten modny materiał jest również tańszy, niż można by przypuszczać: gotowe umywalki kosztują od około 180 euro. Specjalne konstrukcje wykonane na zamówienie z cementu są oczywiście szczególnie kosztowne. Producenci podają dokładne koszty tylko na żądanie.

Umywalki podwójne również podwajają koszty remontu łazienki - ale są bardzo wygodne.

Fot. iStock / Katarzyna Bialasiewicz

Wymiana armatury podczas remontu łazienki

Baterie do umywalki, prysznica lub wanny to wspaniały sposób na nadanie łazience indywidualnego charakteru: klasycznie proste, kolorowe, czarne, chromowane, w kolorze złotym, z baterią mieszającą lub w stylu angielskim? Ale uważaj: baterie mogą kosztować tyle samo, a nawet więcej niż sama umywalka. Najtańszy kran do ciepłej i zimnej wody kosztuje około 10 euro. Segment luksusowy to 780 euro. W międzyczasie jest duży wybór na każdą kieszeń.
Baterie do prysznica zaczynają się od około 23 euro?. Ale to nie obejmuje wspornika (od około sześciu euro plus drobne części), węża (od około ośmiu euro) i słuchawki prysznicowej. Najtańszy prysznic ręczny to około 5 euro. Ale nie dość, że powinien pasować wizualnie do baterii, to w zasadzie warto zainwestować trochę więcej pieniędzy w głowicę prysznicową i kupić model oszczędzający wodę za około 98 euro. Z drugiej strony, jeśli chcesz mieć pełne „doświadczenie lasu deszczowego” podczas kąpieli pod prysznicem, płacisz około 23 euro za 10-calową słuchawkę prysznicową.
Baterie do wanny składają się z kilku części: baterii i armatury przelewowej. Jeszcze więcej części jest dodawanych, jeśli używasz wanny również jako prysznica. Czysta armatura wannowa zaczyna się od około 23 euro. Upewnij się jednak, że armatura nie tylko pasuje do stylu pozostałych armatur, ale także wanny. Ponieważ wanny, nawet te do zabudowy, zwykle przyciągają wzrok w pokoju, w przeciwnym razie będziesz zirytowany decyzją o zakupie najtańszej wersji.
Oszczędność wskazówka: Jeśli chcesz tylko zobaczyć zmianę w swojej łazience, ale sama ceramika jest nadal w dobrym stanie, wystarczy wymienić armaturę. Naprawdę jest coś, co pasuje na każdą kieszeń, zwłaszcza do umywalki.

Do toalety dla gości często wybierany jest nowoczesny kran z wodospadem. Tutaj możesz zamówić model Homelody bezpośrednio z Amazon.

Koszty prysznica i wanny

Wiele osób w dzisiejszych czasach usuwa wanny na rzecz większych kabin prysznicowych. Często należy stworzyć prysznice bez barier, czyli bez progu i z opcjonalnym siedziskiem. Kolejna instalacja tego typu prysznica bije z 5.000 euro lub więcej do rezerwacji. Ponieważ aby mieć prysznic na poziomie podłogi, często trzeba instalować specjalne systemy. Ponadto zwykle konieczny jest odpływ ścienny.

Kabina prysznicowa nie tylko zapewnia duży komfort, ale także sprawia, że ​​łazienka wydaje się bardziej przestronna. 

Zdjęcie: iStock / piovesempre

Klasyczny brodzik (90 x 90 cm) dostaniesz już za 75 euro. Jeśli chcesz trochę więcej miejsca, musisz liczyć się z około 200 euro za brodzik o wymiarach 120 x 80 centymetrów. To zależy od tego, ile masz miejsca w swojej łazience, bo teraz są prysznice we wszystkich możliwych kształtach i rozmiarach. W takim przypadku znalezienie odpowiedniej kabiny może być trudniejsze (od 140 euro za drzwi prysznicowe ze ścianą boczną do około 1 .).400 euro za ścianę) za prysznic. W przypadku niektórych rozmiarów bardziej wskazane jest zastosowanie zasłony prysznicowej - produkty na zamówienie szybko kosztują 500 euro za ścianę kabiny.
Wanna (170 x 0,75 cm) jest dostępna od 120 euro. Ale uważaj: może być konieczne zamontowanie wspornika wanny. Często kosztuje więcej niż sama wanna. Nowoczesne wanny wolnostojące, teraz dostępne również w różnych rozmiarach, są dostępne od około 500 euro. Wariant luksusowy to więcej niż 3.500 euro. W przypadku wanien wolnostojących należy również ułożyć przewody doprowadzające i kanalizacyjne. Koszty kontynuacji są zatem wstępnie zaprogramowane. Dotyczy to również miłośników jacuzzi. Nie chodzi tylko o to, że trzeba ułożyć odpowiednie rury wodociągowe, dla przyjemności kąpieli z efektem bulgotania, często trzeba również dostosować linie energetyczne. Poza tym nie każdy koc może udźwignąć ciężar pełnej wanny wolnostojącej, a nawet jacuzzi. Aby mieć pewność, musiałbyś skontaktować się z inżynierem budowlanym.
Oszczędność wskazówka: Czasami w Internecie są aukcje, na których wyspecjalizowani dealerzy licytują modele wycofane z produkcji i pozostałe zapasy. Przy odrobinie szczęścia znajdziesz nawet wannę do zabudowy z efektem hydromasażu za 200 euro.

Wanny wolnostojące przyciągają wzrok w łazience.

Zdjęcie: iStock / dlaczegoframestudio

Remont łazienki w wynajmowanym mieszkaniu


Czy wynajmujący musi remontować łazienkę na życzenie najemcy??

Co do zasady najemca nie ma prawa do odnowienia swojej łazienki. Wynajmujący nie jest również zobowiązany do aktualizowania łazienki zgodnie z najnowszą technologią. Każdy, kto 25 lat temu wprowadził się do mieszkania w starym budynku bez prysznica, nie może poprosić wynajmującego o zainstalowanie go w późniejszym terminie, chociaż przynajmniej jeden prysznic jest obecnie standardem. Wynajmujący musi jedynie upewnić się, że łazienka jest w stanie odpowiednim do „użytkowania zgodnie z umową” (§ 535 BGB). Tylko w przypadku, gdy np. armatura lub spłuczki WC są niesprawne lub przestanie się zamykać kilkudziesięcioletnia kabina prysznicowa, najemca może zażądać naprawy lub odnowienia. Tutaj znajdziesz dalsze prawa i obowiązki najemców i wynajmujących.
 

Najemca może samodzielnie przeprowadzić prace modernizacyjne w łazience?

Najemcy mogą aranżować łazienki według własnych upodobań i potrzeb. W przypadku zmian konstrukcyjnych najemca potrzebuje jednak zgody swojego wynajmującego. Dotyczy to np. montażu nowej wanny lub prysznica, układania płytek czy przebudowy łazienki. Jeśli jednak najemca lub jego partner stanie się niepełnosprawny podczas najmu, wynajmujący nie może zabronić środków zmniejszających bariery. Najemca może np. wymienić konwencjonalną wannę na prysznic bez progu. Najemca ponosi koszty modernizacji.


Jak najemcy mogą zabezpieczyć swoją inwestycję??

Zanim najemca zainwestuje w modernizację, która docelowo wzbogaci również wynajmowaną nieruchomość, powinien postarać się o pewne ustępstwa od wynajmującego. Na przykład, że najem nie może zostać rozwiązany na określony czas lub że wynajmujący zrzeka się podwyżek czynszu na kilka lat. Nie bez znaczenia jest również to, że najemca nie musi przeprowadzać remontu mieszkania przy wyprowadzce ani przywracać go do stanu pierwotnego. Wszystkie umowy oraz dokładny opis planowanych przez Najemcę działań muszą być zapisane na piśmie.

Promowana jest renowacja łazienki?

Remont łazienki może zostać sfinansowany przez Bank KfW, jeśli zostaną przeprowadzone następujące przebudowy:

  • Zmiana układu pomieszczeń w łazience
  • Tworzenie stref prysznicowych na poziomie podłogi, w tym (składanych) siedzisk prysznicowych
  • Modernizacja obiektów sanitarnych (toalety, bidety, umywalki i wanny wraz z ruchomymi systemami wind)

Do 6.Szacuje się na to 250 euro za mieszkanie. Jednak praca musi być wykonana przez specjalistę, a koszty materiałowe za wkład własny nie są pokrywane.

Nie zapomnij: Koszty rzemieślnika podlegają odliczeniu

Możesz odliczyć około 20 procent usług rzemieślnika. Górna granica to 6.000 euro rocznie do zwiększenia do 1.Może to zmniejszyć zobowiązanie podatkowe o 200 euro. Warunkiem jest, aby faktura wykazywała osobno koszty robocizny, a kwota została przelana.

Zostaw Swój Komentarz

Please enter your comment!
Please enter your name here