Uszczelnianie balkonu: Jak postępować ”,

Ponieważ deszcz mocno pada na konstrukcję, balkon trzeba odpowiednio uszczelnić.

Zdjęcie: iStock / Denise Hasse

Skąd mam wiedzieć, że mam uszczelnić balkon??

Woda zawsze znajduje swoją drogę - wnika w najdrobniejsze dziury i szczeliny. Nawet małe pęknięcia między płytkami balkonu powodują problemy: gdy jest mróz, zwiększa się objętość wody, pęknięcia w fugach są dosłownie wydmuchiwane i powiększane. Woda płynie po trochu. Gdy tylko zauważysz wilgotne plamy na zewnętrznej ścianie lub zakwity na spodzie balkonu, czas zareagować. Jeśli stare płytki odpadają lub osadza się kamień, oznacza to również nieszczelny balkon. Aby balkon znów stał się Twoją własną oazą, musisz go wyremontować i odpowiednio uszczelnić.
 

Pęknięcia w podłodze lub połamane płytki wskazują na konieczność uszczelnienia balkonu.

Zdjęcie: Materio

Uszczelnianie balkonu: przygotowania

Balkon można uszczelnić na kilka sposobów. W każdym razie odpowiednie przygotowanie jest niezbędne. Niezależnie od tego, czy chodzi o bitum, folię czy płynny plastik: należy wcześniej wykonać następujące czynności. Jeśli jesteś biegły w pracy ręcznej, możesz wykonać całą pracę sam. Proszę postępować bardzo sumiennie i ostrożnie na wszystkich etapach pracy.
 

 • Usuń wykładzinę podłogową 
  Zanim będziesz mógł uszczelnić balkon, powinieneś najpierw usunąć starą podłogę. Beton licowy należy z grubsza oczyścić. Następnie daj betonowi wystarczająco dużo czasu na ponowne wyschnięcie. Jeśli usuniesz podłogę, możesz ją w tym czasie uszkodzić. Bądź tego świadomy!
   
 • Wykryj uszkodzenia betonu
  Zanim będzie można uszczelnić balkon, należy najpierw sprawdzić beton pod kątem uszkodzeń - po uszczelnieniu jest już za późno. Powstawanie glonów, spękania lub nierówności to znak, że konieczna jest renowacja betonu.
   
 • Dokładnie wyczyść podłogę balkonu
  Po pierwszej kontroli wzrokowej dokładnie oczyść beton myjką wysokociśnieniową, aby był wolny od kurzu i tłuszczu. W kolejnym kroku sprawdź, czy beton można łatwo uszkodzić śrubokrętem. Jeśli tak jest, musisz to zaimpregnować. Następnie zalej betonową płytę wodą i sprawdź chłonność betonu. Jeśli woda zostanie całkowicie wchłonięta w ciągu trzech minut, beton należy przeszlifować.

Zanim uszczelnisz balkon, możesz użyć tej impregnacji firmy Amazon, aby odpowiednio przygotować beton.

Zdjęcie: MEM

Wskazówka: Twój balkon zawsze powinien mieć deszczówkę ze spadkiem

oddalić się od ściany domu o dwa do trzech procent. Idealnie, rynna obwodowa wyłapuje wodę i odprowadza ją rynną. Sprawdź, czy tak jest. Może być również konieczne uszczelnienie i naprawa rynny.

Uszczelnij balkon płynnym plastikiem

Jeśli uszczelnisz balkon i użyjesz płynnego plastiku jako powłoki uszczelniającej, musisz najpierw wymieszać to zgodnie z instrukcjami producenta. Następnie nanieść mieszankę równomiernie na beton za pomocą wałka malarskiego. Najlepszym sposobem na dotarcie do trudnych zakamarków jest płaska szczotka. Jeśli chcesz odpowiednio uszczelnić balkon, konieczne jest kilka warstw. Upewnij się, że każdy ścieg wystarczająco wyschnie przed nałożeniem nowego.

Tutaj możesz zamówić płynny plastik do uszczelnienia balkonu na Amazon.

Zdjęcie: Dynamic24

Połączenie balkonu na ścianie należy rozpatrywać osobno: Z jednej strony należy uważać, aby woda rozpryskowa, błoto pośniegowe lub krótkotrwałe gromadzenie się wody (np. przez zatkaną rurę spustową) między ścianą domu a balkonem przedostało się do konstrukcji. Z drugiej strony należy zapobiegać penetracji do przestrzeni mieszkalnej w obszarze drzwi. Aby to zrobić, nałóż płynny plastik około 15 centymetrów na ścianę. Jeśli nałożysz wystarczająco grubą warstwę uszczelniającą, możesz zaoszczędzić sobie specjalnej taśmy uszczelniającej.

Jeśli chcesz uszczelnić balkon, możesz użyć płynnego plastiku jako farby uszczelniającej. Nakładać równomiernie na beton za pomocą wałka malarskiego.

Zdjęcie: epr / Hahne

Uszczelnij balkon bitumem lub folią

Płyty bitumiczne są również idealne do uszczelniania balkonu. Są spawane lub klejone na zimno. Jeśli są spawane, mówi się również o arkuszach do spawania bitumicznego. Układanie bitumicznej membrany spawalniczej jest bardziej skomplikowane niż w przypadku wersji samoprzylepnej. Zastanów się, jakiego wariantu chcesz użyć do uszczelnienia balkonu - oba znajdziesz w sklepie z narzędziami. 
Innym sposobem na uszczelnienie balkonu jest specjalna folia. Przed nałożeniem folii należy koniecznie dowiedzieć się o prawidłowym przygotowaniu podłoża. Folię uszczelniającą należy następnie poprowadzić pionowo do góry około centymetra na ścianę i przymocować specjalnymi listwami zaciskowymi. Listwy zaciskowe są następnie uszczelniane silikonem.

Balkon można również uszczelnić specjalną folią od Amazon.

Zdjęcie: BTEC

Która wykładzina podłogowa jest odpowiednia na uszczelniony balkon?

Po uszczelnieniu balkonu możesz ponownie położyć podłogę. W zależności od wykładziny może być konieczne odpowiednie pokrycie narożników i połączeń specjalnym silikonem chroniącym przed czynnikami atmosferycznymi. Zapobiegnie to dostawaniu się wody do konstrukcji, a na kolejny remont balkonu nie trzeba będzie długo czekać.
Jeśli podłoga została uszkodzona podczas demontażu lub po prostu potrzebujesz trochę urozmaicenia na balkonie, teraz jest najlepszą opcją, aby wybrać nową podłogę. Ponieważ wykładzin podłogowych jest dużo, wybór nie jest taki łatwy. Pokażemy Ci przegląd najważniejszych materiałów:

 • Drewniana podłoga na balkon

Drewno bose jest najbardziej naturalne ze wszystkich wykładzin podłogowych. Ale z biegiem lat może się rozszczepić i zmienić kolor na szary. To nie wada, ale naturalny proces: Powstaje warstwa ochronna, którą należy wzmocnić odpowiednią ochroną drewna na zewnątrz. Tak, drewno może zgnić, ale nic nie da się zmienić szybciej niż drewniana deska. Nie używaj niecertyfikowanego drewna tropikalnego.

Drewno jest szczególnie popularne jako wykładzina podłogowa. Najlepiej wybrać odmianę, która jest odporna na warunki atmosferyczne i nie pęka od razu.

Zdjęcie: living4media / Chronione obrazy
 • Kompozyty drewniane

Zazwyczaj deski tarasowe wykonane z WPC (kompozyty polimerowo-włókniste) składają się z włókna drzewnego lub mączki drzewnej o zawartości od 50 do 90 procent i matrycy z tworzywa sztucznego wykonanej z polipropylenu. To sprawia, że ​​te deski są odporne na promieniowanie UV i odporne na wpływy środowiskowe i pogodowe. Są dostępne w szerokiej gamie kolorystycznej. Czyszczenie myjką wysokociśnieniową jest bardzo łatwe.
 

 • Płytki

Ceramika, która nie jest mrozoodporna, pęknie na mrozie. Ale oczywiście są płytki mrozoodporne, które bez problemu wytrzymują duże wahania temperatury. Powinny być jednak ułożone profesjonalnie i mieć nachylenie od dwóch do trzech procent w stosunku do kanału. Podłoga balkonowa wyłożona kafelkami jest dość solidna, łatwa w pielęgnacji i trwała.
 

 • Bloki betonowe

Płyta betonowa z odsłoniętego kruszywa była wczoraj – dziś możliwe są wszystkie kolory, kształty, formaty i powierzchnie. Pielęgnacja i czyszczenie może być czasem nużące. Niektóre plamy (tłuszcz, mech) mogą być dość odporne na próby czyszczenia, ponieważ przenikają przez otwartą, porowatą powierzchnię. Impregnacja przed wejściem do niej po raz pierwszy ma więc sens.
 

 • Kamień naturalny

Łupek, granit lub trawertyn? Na tarasie na parterze nie ma problemu. Należy jednak wcześniej wyjaśnić, czy pływający balkon udźwignie ich ciężar. Ponieważ kamień naturalny jest ciężki. W większości przypadków płyty są układane na cokole, oszczędzasz odłamki lub żwir jako zatapianie i możesz łatwo wymienić pojedyncze płyty. Kamień naturalny chroń również przed plamami za pomocą odpowiedniej impregnacji.

Zostaw Swój Komentarz

Please enter your comment!
Please enter your name here