Dodaj balkony ”,

Modernizacja balkonów - podniesienie jakości życia

Balkony zapewniają nie tylko dodatkowy komfort życia, ale także podnoszą wartość nieruchomości jako pożądanej funkcji. Szczególnie w przypadku szeroko zakrojonych działań renowacyjnych budynku związanych z energią, warto rozważyć dodanie systemu balkonowego później podczas planowania renowacji. Dotyczy to również starych budynków z balkonami, które nie spełniają już dzisiejszych wymagań dotyczących patio. Szczególnie warto wymienić balkony, które ze względu na niewielkie rozmiary mają ograniczoną użyteczność, stanowią krytyczny mostek termiczny lub mają duże uszkodzenia konstrukcyjne.

zmodernizowany balkon © Schüco International KG do 30% zapisać

Firmy specjalizujące się w balkonach
Tanie oferty

porównaj oferty
 • Sieć ogólnokrajowa
 • Kwalifikowani dostawcy
 • Nie wiążący
 • Za darmo
Wskazówka: Znajdź najtańsze regionalne firmy specjalizujące się w balkonach, porównaj oferty i oszczędź do 30%. Zapytaj teraz bez zobowiązań

Wymagania i warianty późniejszej rozbudowy balkonu

Przed dodaniem systemu balkonowego należy wziąć pod uwagę kilka kwestii, ponieważ w zależności od istniejącej konstrukcji budynku stosuje się różne projekty balkonów. Jeśli budynek został już poddany renowacji energetycznej, odpowiednie są systemy, które w jak najmniejszym stopniu ingerują w nową powłokę izolacyjną. Jeżeli natomiast balkon jest dobudowywany w ramach energooszczędnego remontu, należy zastosować izolowane termicznie łączniki balkonowe. Jeśli istnieje już system balkonowy, demontaż lub rozbiórkę należy również wziąć pod uwagę jako czynnik kosztowy i czasowy podczas planowania. W każdym razie zawsze należy wcześniej wyjaśnić, jakie są wymagania konstrukcyjne budynku.

Istnieją zasadniczo trzy możliwości doposażenia budynku w nowoczesny system balkonowy:

Dodanie balkonu: trzy możliwości w porównaniu
 • Balkony samonośne na czterech podporach

  Balkony frontowe stoją jako statycznie niezależna konstrukcja przed elewacją. W zależności od wielkości mają co najmniej cztery kolumny, które są ustawione na własnych fundamentach przed budynkiem. Jednak zwykle konieczne jest również zakotwienie w elewacji w celu poziomego usztywnienia przed obciążeniem wiatrem z boku. W tych systemach balkonowych stosuje się szeroką gamę materiałów, od drewna po stal. Ze względu na swoją niezależną od budynku konstrukcję balkony frontowe nadają się szczególnie do modernizacji starych budynków, w których istniejąca tkanka budowlana nie może być obciążona statycznie, np. w budynkach ze stropami drewnianymi wewnątrz. Ponadto ta metoda konstrukcji pozwala uniknąć mostków termicznych na dużą skalę.

 • Balkony dobudowujące z dwoma podporami w części frontowej

  Balkony dostawne to konstrukcje mieszane składające się z wystających balkonów i swobodnie wspornikowych płyt balkonowych. Podczas gdy obciążenie przenoszone jest na przednią krawędź balkonu za pomocą wsporników, balkon jest zakotwiony bezpośrednio do sufitu od strony elewacji. Montaż odbywa się za pomocą tulejek kotwiących ściennych we wcześniej wywierconych otworach rdzeniowych. Zaletą tej metody budowy jest to, że cały system balkonowy może być wykonany bardziej filigranowo niż balkon frontowy, dzięki czemu wygląda bardziej elegancko. Jednak wykonanie jest zwykle droższe. Warunkiem jest zawsze, aby płyta stropowa była wykonana z betonu zbrojonego i wykazała się wystarczającą nośnością. Niezbędna jest tutaj kalkulacja statyczna.

 • Balkony wspornikowe jako płyty wspornikowe

  Balkony frontowe i balkony wysuwane często nie są możliwe w systemach balkonowych, pod którymi znajdują się ulice i chodniki. Możliwym rozwiązaniem jest późniejsze mocowanie swobodnie wspornikowych, pozbawionych słupów płyt balkonowych. Spośród trzech wariantów ta wersja jest najbardziej elegancka pod względem wyglądu, ale jest wykonalna tylko wtedy, gdy płyta stropowa jest wykonana z betonu zbrojonego i ma wystarczającą nośność, aby przenieść całe obciążenie. W celu wzniesienia nośne pręty zbrojeniowe są wkładane w wykonane wcześniej w elewacji otwory i łączone kształtowo za pomocą zaprawy iniekcyjnej. Wystające z elewacji końcówki zbrojenia zostaną później wykorzystane do zamontowania nowej płyty balkonowej. Dostępne są specjalne izolowane termicznie elementy przyłączeniowe, które pozwalają zaprojektować to połączenie balkonowe ze zredukowanymi mostkami termicznymi. Jako alternatywa dla swobodnego wspornika, poszczególne balkony są zawieszone przed elewacją za pomocą ściągu i podparte od dołu odpowiednimi kątownikami stalowymi w ścianie domu.

Przedłużenie balkonu z dwoma wspornikami © Schüco International KG

WSKAZÓWKA

Skorzystaj z naszej bezpłatnej usługi wyceny: Porównaj ceny od firm specjalizujących się w balkonach i zaoszczędź do 30 procent

Planowanie i odbiór dołączonych systemów balkonowych

Dodanie balkonów stanowi duży projekt budowlany, który zwykle wymaga również dowodów statycznych. Dlatego budowa nowego systemu balkonowego w większości przypadków podlega zatwierdzeniu. W zależności od lokalizacji budynku obowiązują tutaj odpowiednie przepisy budowlane kraju związkowego. Odpowiedni wniosek budowlany należy złożyć w odpowiednim urzędzie budowlanym lub. do złożenia w gminie. Oprócz dowodu stateczności, który musi być sporządzony przez uprawnionego do składania dokumentów inżyniera budownictwa, urzędy wymagają dodatkowych dokumentów, np. planu rozstawy.

Świadczy to o przestrzeganiu wymaganych prawem budowlanym odstępów dla ochrony sąsiednich budynków. W każdym przypadku wskazane jest złożenie nieformalnego wstępnego wniosku budowlanego do odpowiedzialnego urzędu budowlanego przed sporządzeniem wniosku budowlanego w celu wcześniejszego wyjaśnienia kwalifikowalności do zatwierdzenia. Wiele firm wyspecjalizowało się w rozbudowie balkonów i oferuje planowanie i montaż jako kompletne rozwiązanie, ale architekci posiadają również niezbędną wiedzę specjalistyczną.

Zostaw Swój Komentarz

Please enter your comment!
Please enter your name here