Staw balkonowy: wodna oaza na małej przestrzeni”,

Staw balkonowy: uwaga na nośność

Oczko wodne oznacza dodatkowy ciężar na balkonie i nie należy tego lekceważyć. Z tego powodu przed rozpoczęciem planowania potrzebna jest analiza konstrukcji. Jeśli mieszkasz na wynajem, musisz skontaktować się z właścicielem lub właścicielem domu w celu wyceny. Często jest to już dostępne - jeśli tak nie jest, właściciel musi to zlecić. Wyjaśnij z góry, kto pokryje koszty, aby uniknąć sporów z wynajmującym. Jeśli jesteś właścicielem domu, skontaktuj się z inżynierem budowlanym, który zbada nośność balkonu.
Ważną rolę w raporcie odgrywa nie tylko waga stawu balkonowego. Chcesz mieć możliwość dalszego korzystania z balkonu w przyszłości. Dlatego w obliczeniach należy uwzględnić wagę użytkowników mebli balkonowych i balkonowych.

Właściwa lokalizacja

Jeśli nośność Twojego balkonu jest gwarantowana, wybierz lokalizację stawu balkonowego. Wybór odpowiedniej lokalizacji jest ważny, ponieważ jest to warunek wstępny sadzenia mini stawu. Na przykład balkon od strony południowej z ponad ośmioma godzinami słońca dziennie raczej nie nadaje się na oczko wodne. Problem w tym, że woda tutaj za bardzo się nagrzewa i może się przegrzać, bo powierzchnia wody jest stosunkowo niewielka. Rezultatem jest szybkie tworzenie się glonów i słaby wzrost roślin. Z drugiej strony pomaga doczepienie markizy lub zapewnienie cienia w inny sposób. Jeśli masz balkon od strony północnej, staw balkonowy jest w zasadzie niewykonalny. Powód: rośliny w wodzie potrzebują co najmniej sześciu godzin słońca dziennie, aby przeżyć.
Wskazówka: Zanim napełnisz swój mini staw, umieść pojemnik na meblach lub wózku do roślin. W ten sposób z łatwością przeniesiesz oczko wodne na balkonie. Możesz również przymocować rolki bezpośrednio do niektórych naczyń.

Mini staw w kamiennej misce z fontanną sprawdzi się również na balkonie.

Zdjęcie: Flora Press / Martina Schindler

Utrzymuj i zimuj staw balkonowy

Oczko wodne nie wymaga wielu zabiegów konserwacyjnych. Aby zapobiec nadmiernemu tworzeniu się glonów, umieść mini staw w niezbyt nasłonecznionym miejscu i posadź np. lilie wodne. Rośliny ograniczają wzrost glonów. Możesz również zapobiec tworzeniu się glonów, regularnie przycinając rośliny w stawie wiosną i łowiąc glony, które już wyrosły. Zmieniaj wodę od czasu do czasu. Nie musisz jednak za każdym razem wymieniać całej wody – wystarczy 30 procent.
Pompa wodna również ogranicza rozwój glonów. Pompa ma jeszcze jedną zaletę: dzięki ciągłej cyrkulacji wody zapobiegasz układaniu larw komarów w Twoim stawie. Kupując pompę wodną upewnij się, że urządzenie jest mrozoodporne, aby nie pękło w zimie.
Rośliny podwodne zaopatrują Twój staw w tlen. Zawsze umieszczaj je w pojemniku z koszykiem na staw i obciążaj czystymi kamykami. Zmniejszy to ryzyko zmętnienia wody. Pomaga również regularnie usuwać liście i odchody gołębi. Wiosną usuń warstwę szlamu i przytnij wszystkie rośliny. Napełnij staw nową wodą, szczególnie w gorące letnie dni, ponieważ ta bardzo często paruje.
Już teraz możesz sprawić, by Twój staw balkonowy był odporny na zimę. Oprócz odpornej na mróz pompy wodnej potrzebne są również odporne rośliny. W przeciwnym razie zimą będziesz musiał całkowicie opróżnić mini staw i przechowywać go w piwnicy.

Przeczytaj więcej interesujących artykułów tutaj Wiedza o roślinach Rośliny stawowe dla różnych stref wodnych

Staw balkonowy: który statek jest odpowiedni??

Do stawu balkonowego można w zasadzie użyć dowolnego pojemnika, który jest szczelny i może pomieścić wodę. Szczególnym elementem przyciągającym wzrok jest stara dębowa beczka na wino. Materiał jest bardzo wytrzymały, ale z biegiem lat może się rozdzierać. Dlatego w drewnianych naczyniach zdecydowanie powinieneś przymocować folię do stawu. Zapobiega to również przedostawaniu się resztek wina do wody. Kolejną atrakcją na balkonie jest wanna cynkowa. Jeśli blacha jest całkowicie ocynkowana od wewnątrz, wanna jest wolna od rdzy. Chociaż w przypadku wysokiej jakości wanien cynkowych nie jest wymagana żadna folia do stawu, jest to nadal dobry pomysł, ponieważ różnice w jakości są trudne do rozpoznania dla laika.
Wanna z zaprawą lub sadzarka może obejść się bez wkładki do stawu. Są już wodoodporne i generalnie nie uwalniają do wody żadnych szkodliwych substancji. Poza tym - zwłaszcza wiadra do zaprawy - są tanie. Nie wszystkim jednak podoba się prosty, czarny wygląd naczynia. Jedna wada: wiadro początkowo ma silny zapach.

Wanna cynkowa nadaje się szczególnie do małych balkonów. 

Zdjęcie: Flora Press / Katharina Pasternak

Zalety i wady stawu balkonowego

Zaletą stworzenia oczka balkonowego jest łatwość w utrzymaniu oraz szybka i łatwa wymiana wody. Nabycie jest stosunkowo tanie, a wdrożeniem mogą dokonać również niedoświadczeni majsterkowicze lub ogrodnicy hobbyści. Jednak mini staw ma też swoje wady. Z jednej strony oczko wodne nie może się samo regenerować, a z drugiej nie stanowi pokarmu dla zwierząt wodnych. Ważne jest również, aby regularnie sprawdzać temperaturę wody, aby nie doszło do nadmiernego wzrostu glonów, a tym samym przewrócenia.

Jakie rośliny do stawu balkonowego?

Nie umieszczaj zbyt energicznych roślin w swoim oczku wodnym. Dlatego tatarak, jeż i sitowie oraz trzciny nie nadają się do Twojego mini stawu. Zamiast tego sadzić ozdobne i miniaturowe formy tych roślin. Lilie wodne, lobelia i hiacynty wodne to także piękne rośliny dla Twojego stawu. Kupując lilie wodne, upewnij się, że nadają się do płytkiej wody. Odpowiednie są również kompaktowe rośliny, takie jak strumyki, grosze, nagietki bagienne i niezapominajki bagienne. Zawsze umieszczaj rośliny stawowe w koszu na staw. Przed zakupem dowiedz się, jakiego środowiska i poziomu pH potrzebują rośliny.

Kwiaty lotosu potrzebują słonecznego miejsca w oczku balkonowym. 

Zdjęcie: iStock / Thithawat_s

Elementy wodne i kąpiele dla ptaków

Jeśli Twój balkon nie jest wystarczająco mocny na oczko wodne lub jest za mały, możesz alternatywnie umieścić wanienkę dla ptaków lub fontannę. Małe fontanny lub ogrody wodne można kupić w specjalistycznych sklepach. Prawie nie wymagają konserwacji, ale nie są tak dekoracyjne jak mini staw.

Zostaw Swój Komentarz

Please enter your comment!
Please enter your name here