Kuchnia bez barier”,

Wyremontuj kuchnię w sposób odpowiedni do wieku

Piec dostępny dla wózków inwalidzkich © Jenny Sturm, stock.cegła suszona na słońcu.com

Przy ograniczonej mobilności, osłabieniu siły i wzroku praca w kuchni staje się wyzwaniem. Często istniejąca kuchnia nie jest przystosowana do korzystania z pomocy asystentów lub chodzików i nie ma dodatkowej przestrzeni do poruszania się. Ponadto „normalne” kuchnie są przystosowane do pracy w pozycji stojącej. Jednak w starszym wieku coraz ważniejsza staje się umiejętność radzenia sobie z normalnymi czynnościami podczas siedzenia. W związku z tym należy ponownie przemyśleć warunki w kuchni, aby przeprowadzić odpowiednią dla wieku renowację.

Dostępność korzystna nie tylko na starość

Kuchnia bez barier jest odpowiednio zwymiarowana, a przede wszystkim przyjazna dla użytkownika. Nawiasem mówiąc, dotyczy to nie tylko kuchni odpowiedniej do wieku! Rodzice z małymi dziećmi również korzystają z zalet kuchni bez barier, ale podczas jej urządzania muszą również wziąć pod uwagę szczególne aspekty bezpieczeństwa w odniesieniu do małych dzieci.

Uczyń kuchnię jak najbardziej bezpieczną dla dzieci © ronstik, stock.cegła suszona na słońcu.chodź do 30% zapisać

Najlepsze oferty dla kuchni

porównaj oferty
  • Sieć ogólnokrajowa
  • Kwalifikowani dostawcy
  • Nie wiążący
  • Za darmo
Wskazówka: Znajdź najtańsze kuchnie marzeń, porównaj oferty i zaoszczędź.

Oszczędność wysiłku i ergonomia

Aby stworzyć kuchnię bez barier, niekoniecznie musi być ona zaprojektowana tak, aby była dostępna dla osób niepełnosprawnych, to znaczy musi być całkowicie dostępna dla wózków inwalidzkich i może być obsługiwana w razie potrzeby. Zamiast tego, po odpowiedniej dla wieku renowacji, kuchnia powinna mieć rozsądny układ powierzchni roboczych, aby poszczególne etapy pracy harmonijnie łączyły się. Zapewnia to ergonomiczną, a przede wszystkim energooszczędną pracę w kuchni. Kolejnym ważnym aspektem jest aranżacja najważniejszych miejsc pracy.

Kuchnia powinna być wyłożona jak najbardziej ergonomiczną nawierzchnią © Alterfalter, stock.cegła suszona na słońcu.com

Obszar piec - blat - zlewozmywak należy w miarę możliwości zaaranżować w rogu, aby ułatwić przechodzenie między poszczególnymi etapami pracy i zapewnić ich płynność. Praca bez dużych odległości też jest przyjemna. Jeśli kuchnia jest przeznaczona do siedzenia, zlew, miejsce do gotowania i powierzchnia robocza powinny być dostępne dla wózków inwalidzkich, a wysokość powinna być dostosowana do pozycji siedzącej. Ważne jest również, aby zapewnić promień działania między meblami kuchennymi a meblami kuchennymi wynoszący co najmniej 1,20 metra, aby pomocnicy lub wózki inwalidzkie nie stanowiły przeszkody w swobodnym poruszaniu się.

Kolor w kuchni

Kolorowe akcenty z licznymi, łatwo rozpoznawalnymi i znaczącymi kontrastami również pomagają w orientacji w starszym wieku z pogorszeniem wzroku. Nawiasem mówiąc, atrakcyjna kolorystyka w kuchni sprawia radość nawet w młodym wieku i jest jednym z kwalifikujących się środków.

Zostaw Swój Komentarz

Please enter your comment!
Please enter your name here