Kuchnia bez barier: ważna dla samodzielnego życia w domu ”,

Odpowiednia przestrzeń jest kluczem do rozwiązania bez barier podczas planowania kuchni. Osoby uzależnione od chodzenia lub wózka inwalidzkiego lub osoby z ograniczeniami fizycznymi potrzebują więcej miejsca w kuchni.
Właściwe pomieszczenie lub właściwa nieruchomość są zatem podstawowym wymogiem dla kuchni bez barier, zwłaszcza że nie każdą kuchnię można później przerobić. Zgodnie z normą DIN 18040-2 powierzchnia obracania i ruchu między elementami kuchni musi wynosić co najmniej 120 cm x 120 cm. Powierzchnia co najmniej 150 centymetrów na 150 centymetrów jest jeszcze lepsza. Wtedy kuchnia jest w pełni dostępna dla wózków inwalidzkich, jeśli chodzi o wolną przestrzeń.
Oprócz powierzchni kluczową rolę odgrywa szerokość drzwi przejściowych. Powinno to wynosić co najmniej 90 centymetrów, aby z łatwością zmieściły się nawet duże wózki inwalidzkie i spacerowicze. Ponadto odpowiednio szeroka droga ewakuacyjna ratuje życie w przypadku pożaru kuchni.
Ważny: Przed podjęciem decyzji o wyborze pokoju, przed zainstalowaniem mebla kuchennego bez barier należy sprawdzić, czy można przenieść gniazdka, włączniki światła i przyłącza wodne. Jeśli pomieszczenie spełnia wszystkie te warunki, można rozpocząć właściwe planowanie.

Zaopatrzenie emerytalne i emerytura Remont bez barier z Riester Leben Łazienka bez barier: przekształcenie wanny w prysznic Leben Wyjaśnienie pojęć dla życia bez barier

Zapewnij dostęp do szafek i powierzchni roboczych

Po rozwiązaniu problemu z przestrzenią nadszedł czas, aby zaprojektować szafki i powierzchnie robocze. Wymagane są tu indywidualne rozwiązania, bo nie ma czegoś takiego jak „kuchnia idealna”. Zasadniczo powierzchnia robocza powinna być dostosowana do wzrostu użytkownika. Idealny jest blat z regulacją wysokości. Może być wygodnie używany przez osoby na wózkach inwalidzkich i osoby wyprostowane w tym samym czasie.
W idealnym przypadku zlew i płytę grzejną można również podnosić i opuszczać zgodnie z wymaganiami, integrując je z blatem. Skoro mowa o blacie: aby ułatwić pracę osobom na wózkach inwalidzkich, kuchnia bez barier powinna mieć blat, który można wsunąć na kółkach lub przynajmniej odpowiednio wpuszczoną listwę przypodłogową. Wysuwana powierzchnia robocza bezpośrednio pod piekarnikiem zapewnia większą wygodę.
Również górne szafki powinny być dostępne ze wszystkich pozycji. W związku z tym klasyczne drzwi szafek górnych ustępują miejsca wysuwanym szafkom o regulowanej wysokości. Dostępne są również szafki wiszące, które można przesuwać po przekątnej do przodu lub całkowicie opuścić. Ponieważ niektóre jednostki podstawowe muszą ustępować z powodu blatu przystosowanego do wózków inwalidzkich, istnieje elastyczne rozwiązanie w postaci podstawek na kółkach. Modele ze sterowaniem elektrycznym umożliwiają optymalne ustawienie szaf w dowolnym momencie bez większego wysiłku.

Stoły na odpowiedniej wysokości umożliwiają wspólne spożywanie posiłków pomimo niepełnosprawności. Kolejnym kryterium kuchni bez barier jest wystarczająca ilość miejsca.

Zdjęcie: iStock / Rawpixel

Urządzenia elektryczne do kuchni bez barier

Bez względu na to, czy jest to tylko bez barier, czy w pełni dostępne dla wózków inwalidzkich: użytkownik takiej kuchni nie powinien się schylać, jeśli to możliwe. Jest to odpowiednie zarówno dla osób na wózkach inwalidzkich, jak i seniorów z problemami z plecami. Piekarnik, zmywarka i lodówka muszą być zainstalowane na wygodnej wysokości.
Wysokość, która umożliwia pracę w pozycji siedzącej, jest idealna. Płyta szklano-ceramiczna na tym samym poziomie jest idealna do pieca. Modele z płytami grzewczymi ustawionymi obok siebie są szczególnie praktyczne dla osób na wózkach inwalidzkich, ponieważ nie muszą sięgać po gorące garnki.
Płyta indukcyjna zapewnia jeszcze większe bezpieczeństwo w kuchni bez barier. Płyty indukcyjne nie wydzielają bezpośrednio ciepła, zapewniają jedynie rozgrzanie dna naczynia. To sprawia, że ​​gotowanie jest o wiele bezpieczniejsze. Czyszczenie powierzchni do gotowania jest również łatwiejsze, ponieważ mleko, wrząca woda lub sosy nie przypalają się już tak szybko.

Szczegóły wyposażenia dla większej ergonomii

Istnieje niezliczona ilość innych punktów i szczegółów wyposażenia, które sprawiają, że kuchnia bez barier jest jeszcze bardziej ergonomiczna, jeszcze bezpieczniejsza i jeszcze bardziej funkcjonalna. W praktyce szczególnie przydatne okazały się następujące cechy wyposażenia:
 

 • Integracja włączników światła, gniazdek i elementów sterujących pod blatem.
 • Uchwyty i poręcze dla większego bezpieczeństwa są zalecane np. dla osób starszych z częstymi drganiami mięśni (drżeniami).
 • Zaokrąglone krawędzie zmniejszają ryzyko kontuzji – nawet w przypadku upadku.
 • Zintegrowana ochrona przed kolizją zapobiega naciskaniu blatu na wózek inwalidzki podczas jego opuszczania.
 • Płytka umywalka z wężem prysznicowym umożliwia płukanie i mycie warzyw na siedząco.
 • Noże i inne małe urządzenia kuchenne z ergonomicznymi uchwytami i antypoślizgowymi powłokami zapewniają większe bezpieczeństwo podczas pracy w kuchni.
 • Jednouchwytowa bateria z wbudowanym ogranicznikiem temperatury zapobiega poparzeniom podczas korzystania z gorącej wody.
 • Idealny stół jadalny może być podnoszony na kółkach o szerokości około 80 centymetrów i wysokości około 60 centymetrów.
 • Idealna jest antypoślizgowa i antystatyczna podłoga kuchenna odpowiednia dla wózków inwalidzkich.
 • Techniczne udoskonalenia Smart Home do kuchni nie są chwytem sztucznym, ale przynoszą prawdziwą ulgę.
 • Montaż okapu kuchennego z pilotem.

Zamów teraz okap kuchenny Bergström w Amazon. 

Zdjęcie: Bergström

Ile kosztuje kuchnia bez barier??

Koszty planowania kuchni bez barier są tak samo indywidualne, jak koszty kuchni bez barier. W międzyczasie ujednolicono już wiele elementów, takich jak piece dostępne dla wózków inwalidzkich, blaty robocze z regulacją wysokości lub szafki z wysuwanymi szufladami i podnośnikami. Montaż urządzeń kuchennych do pasa zwykle nie jest już dodatkowym wymogiem, ale jest już standardem w wielu „normalnych” kuchniach.
Przedział cenowy wynosi około 2.000 euro za przebudowę małej istniejącej kuchni z kilkoma bezbarierowymi dodatkami do około 12.000 euro za kompletne, szyte na miarę rozwiązanie. Zasadniczo jednak elementy bez barier nie są per se droższe niż elementy konwencjonalne. Najważniejsze jest to, że decyzja o zakupie dostępnej kuchni to inwestycja, która zwróci się w dłuższej perspektywie. Ponadto kuchnia bez barier znacznie podnosi wartość nieruchomości.
Uwaga: Ceny są tylko przybliżonymi wskazówkami. Tylko konkretne oferty dostawców kuchni zapewniają całkowitą przejrzystość kosztów.
Wskazówka: Zawsze lepiej jest uzyskać wiele ofert, aby lepiej porównać ceny kuchni. W każdym razie powinno być od trzech do pięciu ofert.

Wsparcie finansowe kuchni bez barier

O wsparcie finansowe może ubiegać się każdy, kto chciałby zainwestować w kuchnię bez barier. Kreditanstalt für Wiederaufbau (KfW) wspiera życie bez barier dzięki licznym programom finansowania. Produkt dofinansowania „Renowacja dostosowana do wieku” jest opcjonalnie dostępny jako dotacja inwestycyjna (nie. 455) lub jako niskooprocentowaną pożyczkę (nie. 159) do 50.000 euro można zażądać.
Dofinansowanie można przeznaczyć zarówno na kuchnię bez barier, jak i na inwestycję w łazienkę bez barier. Alternatywnie, fundusze KfW są również dostępne na zakup przebudowanej przestrzeni życiowej bez barier. Jeśli istnieje poziom opieki, fundusz pielęgnacyjny płaci nawet do 4.000 euro jako dotacja na kuchnię bez barier. Podstawowym warunkiem jest jednak, aby środek promował niezależność osoby wymagającej opieki.

Zostaw Swój Komentarz

Please enter your comment!
Please enter your name here