Mieszkanie i budynek bez barier dla osób o ograniczonej sprawności ruchowej”,

Życie bez barier umożliwia samodzielne organizowanie życia codziennego z niepełnosprawnością i na starość. Ważnymi elementami dostępności są podjazdy i windy na i w domu, prysznice przystosowane dla osób niepełnosprawnych, toalety, wanny i kuchnie. Dostępne są dotacje i pożyczki z KfW (Kreditanstalt für Wiederaufbau) na finansowanie działań renowacyjnych ograniczających bariery.

1. Definicja dostępności

Pojęcie bezbarierowe zostało zdefiniowane w § 4 BGG (Ustawa o równych szansach osób niepełnosprawnych): „Urządzenia konstrukcyjne i inne, środki transportu, techniczne obiekty użytkowe, systemy przetwarzania informacji, źródła informacji akustycznej i wizualnej oraz środki łączności podobnie jak inne zaprojektowane dziedziny życia, jeśli są dostępne dla osób niepełnosprawnych, można je znaleźć, uzyskać do nich dostęp i wykorzystać w ogólnie przyjęty sposób, bez szczególnych trudności i w zasadzie bez pomocy z zewnątrz. Dozwolone jest korzystanie z pomocy wymaganych ze względu na niepełnosprawność."
Specyficzne cechy wyposażenia dla budynków bez barier i nieograniczonego dostępu dla wózków inwalidzkich są określone w normie DIN 18040. Rozróżnia się budynki użyteczności publicznej (DIN 18040-1) i budynki mieszkalne (DIN 18040-2). Wymagania dla budynków w pełni przystosowanych dla wózków inwalidzkich są wyższe niż wymagania dla budynków bez barier.
Określenia takie jak „odpowiedni dla seniorów ”, „dostępny dla osób niepełnosprawnych ” czy „przyjazny dla osób niepełnosprawnych ” mają charakter czysto opisowy. Nie są dalej zdefiniowane. Różnica jest istotna przy zatwierdzaniu niektórych dotacji. Na przykład KfW Bank przyznaje fundusze na życie dostosowane do wieku tylko dla projektów spełniających wymagania normy DIN 18040.

2. Prysznice, wanny i toalety bez barier

Pomieszczenia dla obszarów higieny osobistej, higieny osobistej i sanitarnych mogą stanowić szczególnie wysokie bariery w życiu codziennym. W związku z tym prysznice, wanny i toalety bez barier są jednymi z najważniejszych celów renowacji bez barier.

Wanny z drzwiami ułatwiają dostęp osobom niepełnosprawnym do wanny.

Zdjęcie: IStock / U. J. Aleksandra

2.1 prysznic bez barier

Prysznic bez barier musi być odpowiedni dla osób z chodzikiem. Charakteryzuje się następującymi cechami:

 • równy dostęp do prysznica
 • Powierzchnia prysznica ma co najmniej 120 cm x 120 cm
 • pokrycie antypoślizgowe
 • Możliwość doposażenia konstrukcji ścian uchwytów i siedzisk
 • Montaż jak najbardziej bezdotykowy lub jednouchwytowy mikser
 • Możliwość ograniczenia temperatury do 45 stopni Celsjusza

Prysznice dostępne dla wózków inwalidzkich bez ograniczeń podlegają jeszcze surowszym kryteriom. Na przykład strefa prysznica musi mieć powierzchnię 150 cm x 150 cm. Dostęp do armatury musi być możliwy z pozycji siedzącej 85 cm nad podłogą prysznica.


2.2 toalety bez barier

DIN 18040-2 przewiduje powierzchnię co najmniej 120 x 120 cm przed toaletą bez barier. Ponadto z każdej strony musi być odległość co najmniej 20 cm od ściany, mebli i innych urządzeń sanitarnych. Wysokość siedziska musi wynosić od 46 do 48 cm. Dozwolone są również modele z regulacją wysokości. Ponadto w toaletach bez barier wymagane jest łatwe w użyciu oparcie. Składane uchwyty siedzeń nie muszą być dostępne, ale można je doposażyć.
W toalecie w pełni dostępnej dla wózków inwalidzkich wolna przestrzeń przed toaletą wynosi co najmniej 150 x 150 cm. Musi być miejsce na wózek inwalidzki (90 x 70 cm) opcjonalnie z lewej lub prawej strony. Łatwe w użyciu składane uchwyty siedziska 28 cm powyżej wysokości siedziska są obowiązkowe. Oparcie nie może znajdować się dalej niż 55 cm za przednią krawędzią deski sedesowej. Wysokość siedziska musi wynosić od 46 do 48 cm, chociaż możliwe są również modele z regulacją wysokości. W pełni dostępna toaleta dla wózków inwalidzkich musi mieć możliwość spłukiwania rękami podczas siedzenia.

Uzyskaj oferty od ekspertów tutaj:

2.3 wanna z drzwiami / wejściem

Wanna z drzwiami lub wejściem powinna zapewniać swobodny dostęp do wanny osobom o ograniczonej sprawności ruchowej. Takie modele, znane również jako wanny dla seniorów, dostępne są w sklepach specjalistycznych gotowe do montażu. Jeśli masz normalną wannę i nie chcesz jej całkowicie wymieniać, możesz w późniejszym terminie również zabudować drzwi lub wejście. Pozostał próg rezydualny wynoszący około 28 centymetrów.
Konwersja jest bardziej opłacalna niż wymiana wanny i jest szybka. Wykwalifikowani rzemieślnicy zwykle wykonują niezbędną pracę w ciągu jednego dnia. Modele z drzwiami wodoszczelnymi mają tę przewagę nad wannami z otwartym wejściem, że mogą służyć do pełnej kąpieli nawet po remoncie.


2.4 kąpiele biodrowe

Wanna biodrowa charakteryzuje się zintegrowaną ławką po wewnętrznej stronie wanny. Z tego siedziska znacznie łatwiej osobom o ograniczonej sprawności ruchowej wstanie w wannie niż z dna wanny. Drzwi lub boczne wejście o wysokości progu od około 7 do 15 cm pozwalają na korzystanie z niego przez osoby korzystające z pomocy do chodzenia. Siedzisko i dno wanny są zwykle wyposażone w antypoślizgowe pokrycie.
Wannę biodrową z wodoszczelnymi drzwiami można napełnić wodą jak zwykłą wannę. Dzięki podwyższonej pozycji siedzącej ciało znajduje się pod wodą w pełnej wannie, w zależności od wzrostu użytkownika, od brzucha do wysokości klatki piersiowej.
Wanna z siedziskiem może być bardzo dobrze używana jako prysznic. Wymiary są również mniej więcej takie same jak w przypadku kabiny prysznicowej. Jeśli wejście do normalnej wanny nie jest trudną przeszkodą, siedziska wannowe są niedrogą alternatywą dla wanny biodrowej. Siedziska do wanny są dostępne w sklepach specjalistycznych jako modele wolnostojące i można je umieścić na krawędzi wanny.


2.5 wyciąg do kąpieli

Za pomocą podnośnika do wanny osoby o ograniczonej sprawności ruchowej mogą zostać opuszczone do wanny, aby cieszyć się kojącą, pełną kąpielą. Istnieją cztery popularne warianty: klasyczny podnośnik wannowy, obrotowy podnośnik wannowy, nadmuchiwane poduszki do kąpieli i podnośniki do tkanin.
Klasyczny podnośnik do wanny: Klasyczny podnośnik do wanny spoczywa na podstawie stojącej na dnie wanny. Fotel z oparciem jest powoli i płynnie opuszczany za pomocą podnośnika, aby kąpiący się miał wystarczająco dużo czasu na dostosowanie pozycji nóg do zmienionej wysokości siedziska. Po kąpieli winda wannowa podnosi się ponownie. Wysokość wejścia i wyjścia znajduje się na poziomie obrzeża wanny. Jako element sterujący zwykle używany jest pilot zdalnego sterowania. Ponadto w sklepach dostępne są starsze i mniej wygodne modele z napędem korbowym.
Obrotowy podnośnik do wanny: Obrotowy podnośnik wannowy jest odpowiedni dla osób na wózkach inwalidzkich i innych osób z poważnymi upośledzeniami ruchowymi. W zależności od modelu można ją przymocować do ściany lub obok wanny. Siedzisko jest zamontowane na ruchomym poziomym ramieniu, które przechyla użytkownika przez krawędź wanny do wanny i ustawia ją tam.
Podnośnik do tkanin: Za pomocą podnośnika do ścierki, ściereczka rozciągnięta w poprzek wanny służy jako siedzisko. Tkanina ta jest przymocowana do przedniej strony wanny i przymocowana do ściany w jednostce napędowej. Jednostka napędowa rozwija tkaninę, dzięki czemu wydłuża się i opuszcza użytkownika do wanny. Po kąpieli ręcznik jest ponownie skracany poprzez zwijanie, a użytkownik unosi się do poziomu krawędzi wanny.
Nadmuchiwana poduszka do kąpieli: Wykonany jest z polietylenu lub innego elastycznego i stabilnego tworzywa sztucznego. Wchodząc użytkownik siada na wypełnionej powietrzem poduszce. Poduszka opuszczana jest do wanny dzięki kontrolowanemu wypływowi powietrza. Po kąpieli stały dopływ powietrza za pomocą kompresora zapewnia ponowne napełnienie poduszki powietrzem i tym samym jej uniesienie.


2.6 wanien pod prysznic

Przebudowa wanny na prysznic to jedna z częściowych renowacji łazienki, której celem jest bycie bez barier. Koncepcja jest sprawdzona, a niezbędne prace mogą być wykonane w ciągu jednego dnia przez doświadczonego rzemieślnika po zaplanowaniu projektu. Tak działa konwersja:

 1. Demontaż i utylizacja starej wanny i w razie potrzeby muru
 2. Układanie nowych rur, jeśli to konieczne
 3. Włożenie brodzika lub włożenie i wyłożenie elementu podłogowego
 4. Montaż części tylnych i bocznych
 5. Montaż okucia i w razie potrzeby siedziska i uchylnych uchwytów podporowych po bokach

3. Windy

W celu pokonania większych różnic wysokości na lub w domu bez barier dostępne są różne podnośniki w zależności od miejsca użytkowania, kierunku jazdy (pionowy lub pochyły) i wysokości jazdy. Typowe warianty obejmują windę domową, windę i różne typy wind schodowych.

Dzięki podnośnikowi schodowemu senior z trzeciego piętra może jeszcze mieszkać w domu, gdy dorośnie.

Zdjęcie: iStock / Daisy-Stokrotka

3.1 winda domowa

Winda domowa jest jedną z wind pionowych. Może przewozić ludzi i przedmioty na jednym lub kilku piętrach. W przeciwieństwie do zwykłej windy, winda domowa spoczywa na konstrukcji samonośnej. Nie wymaga oddzielnego szybu ani dodatkowego pomieszczenia, w którym mieści się technologia.
Windy domowe pokonują różnice wysokości do 17 metrów i w zależności od modelu mają udźwig od 300 do 600 kilogramów. Do transportu użytkownik udaje się do zamkniętej kabiny. Jest obsługiwany za pomocą panelu sterowania. Winda domowa jest w pełni odpowiednia dla osób z chodzikami i osób na wózkach inwalidzkich.


3.2 windy

Wciągnik podnosi osoby i przedmioty na poziomej platformie na masztach przenośnika pionowo w górę lub w dół. Ten typ podnośnika jest odpowiedni do pokonywania różnic wysokości do 300 centymetrów. Sposób działania jest podobny do działania platformy podnoszącej. Jako napęd zazwyczaj używany jest silnik wrzeciona. Udźwig wind wynosi od 200 do 400 kilogramów.
Podobnie jak winda domowa, winda może być również używana bez ograniczeń przez osoby z chodzikami i osoby na wózkach inwalidzkich. Rampy pionowe zapewniają bezpieczeństwo podczas transportu. Modele wysokiej jakości są często wyposażone we wsporniki ryglujące lub automatycznie zamykające się drzwi oraz mają ściany boczne wykonane z plexi lub metalu. Konsole, piloty i kontrolki czuwaka to wspólne elementy obsługi.  


3.3 winda schodowa

Pod nazwą windy schodowe zebrano różne systemy wind, które po zainstalowaniu podążają za biegiem klatki schodowej. Windy schodowe można teraz znaleźć w wielu budynkach mieszkalnych. Asortyment używanych krzesełek schodowych jest odpowiednio duży. Kupując nowy, zakup używanego modelu w nieskazitelnym stanie może być rozsądną alternatywą dla nowiutkiej windy krzesełkowej.
Podnoszenie siedzenia: Podnośnik do siedzenia jest najczęstszym rodzajem podnośnika schodowego. Nadaje się dla osób, które same wstają i siadają, ale nie mogą już wchodzić po schodach. System składa się z siedziska, szyn lub rurek, napędu elektrycznego oraz elementu obsługi w postaci dźwigni lub pilota. Windy do siedzenia można zamontować na poręczy, na klatce schodowej lub na ścianie obok schodów.
Wiele podnośników foteli można złożyć po użyciu. Oszczędza to miejsce i umożliwia innym osobom bezproblemowe korzystanie ze schodów. Podnoszenie siodełka to specjalna forma podnośnika siodełka. Nie ma głębokiego siedziska, ale małe, wyższe siedzisko. Jeśli usiądziesz na nim, wystarczy lekko zgiąć nogi, podobnie jak w stołku barowym.
Podnoszenie krzywej: Jeśli winda schodowa jest przymocowana do schodów kręconych lub schodów o stromym kącie, często nazywa się ją windą krętą. To jest winda do siedzenia, która została wykonana na zamówienie dla spiralnych schodów. Niektóre modele są wyposażone w fotele obrotowe. Dzięki elastycznemu ustawieniu siedziska można pokonywać nawet bardzo wąskie zakręty.
Stojący długopis: Winda stojąca transportuje użytkownika stojącego na małej platformie wzdłuż schodów na kolejne piętro. Dobrze nadaje się dla osób, które mają trudności z zginaniem kolan i nie mogą już bezboleśnie siadać ani wstawać. Ze wszystkich wind schodowych szczypce stojące wymagają najmniej miejsca i dlatego są idealne do montażu w wąskich klatkach schodowych i klatkach schodowych. Jeśli stanie w windzie jest trudne, można użyć wyciągu stojącego o pochyłej powierzchni, aby odciążyć plecy. Modele te są również znane jako windy pochylone.
Winda platformowa: Winda platformowa działa jak winda stojąca, ale ma znacznie większą platformę. Wygodnie zmieści się na nim osoba z chodzikiem lub osoba na wózku inwalidzkim. Przy wadze od 150 do 300 kilogramów nośność jest również znacznie wyższa niż u kija. Podnośniki platformowe mogą mieć małą rampę dostępową, która składa się podczas ruszania, zapobiegając staczaniu się wózka inwalidzkiego lub rollatora. Boczne drążki bezpieczeństwa zapewniają dodatkową ochronę i mogą być również używane jako uchwyty podczas jazdy.

3.4 winda na zewnątrz

Wszystkie windy przeznaczone do użytku na zewnątrz są zbiorczo określane jako windy zewnętrzne. Może to być winda schodowa przy schodach do wejścia do domu, ale także winda domowa lub winda, która transportuje osoby na wózkach inwalidzkich i chodzików z zewnątrz na antresolę lub balkon.

4. Rampy dla wózków inwalidzkich i systemy ramp

Podjazdy dla wózków inwalidzkich to pochyłe powierzchnie, dzięki którym można pokonywać niewielkie i średnie różnice wysokości w domu i wokół niego. Jeśli więcej niż dwa poziomy mają być połączone bez barier i dostępne dla wózków inwalidzkich, idealne są wieloczęściowe systemy ramp. Typowe obszary zastosowania podjazdów dla wózków inwalidzkich, systemów ramp i urządzeń podobnych do ramp obejmują schody, wejście pod prysznic i progi drzwi.

Rampy dla wózków inwalidzkich ułatwiają przekraczanie progów.

Zdjęcie: iStock/makotomo

Rampy obszarowe są zwykle używane w pomieszczeniach mieszkalnych. Są zainstalowane na stałe i przeznaczone do długotrwałego użytkowania. Istnieją również rampy kolejowe, które są łatwe w montażu i demontażu, dlatego są używane głównie w sektorze mobilnym. Najbardziej znaną i najbardziej rozpowszechnioną rampą terenową jest rampa dla wózków inwalidzkich jako rampa schodkowa do pokonania różnicy wysokości klatki schodowej. Rampy tego typu podlegają następującym specyfikacjom z DIN 18040:

 • Nachylenie maksymalnie 6 procent
 • Szerokość co najmniej 120 centymetrów
 • Co najmniej 150 cm x 150 cm wolnej przestrzeni na górze i na dole rampy
 • platforma pośrednia o długości 150 centymetrów dla ramp o długości od 600 centymetrów
 • Boczne podniesione krawędzie o wysokości co najmniej 10 centymetrów
 • Poręcze na wysokości 85 do 90 centymetrów o średnicy od 3 do 4,5 centymetra
 • Możliwość odwodnienia na rampach w terenie zewnętrznym

Pomoce przypominające rampę służą do bezbarierowego dostępu do balkonów, tarasów i pryszniców. Obejmuje to mosty klinowe, które można precyzyjnie dopasować do wysokości przeszkody. Do pokonania progów drzwiowych odpowiednie są mostki progowe z zakrzywionego aluminium.

5. Kuchnia bez barier

Celem kuchni bez barier jest nieograniczone korzystanie z mebli oraz wszelkich sprzętów i przyborów kuchennych dla osób niepełnosprawnych ruchowo. Jeżeli korzystanie ma być również nieograniczone dla osób na wózkach inwalidzkich, muszą być spełnione następujące kryteria:

 • Swobodny obszar zawracania i zawracania co najmniej 150 cm x 150 cm
 • co najmniej 150 centymetrów przestrzeni przed wszystkimi meblami kuchennymi
 • Wysokość kuchenki, blatu i zlewu jest dostosowana do Twojego wzrostu
 • Miejsce do poruszania się pod kuchenką, blatem i zlewem
 • nie musi, ale polecam: piec, blat i zlewozmywak stoją za rogiem

Wszystko w kuchni bez barier jest dostępne w pozycji siedzącej.

Zdjęcie: iStock / Andrey Popov

Oprócz wymagań normy DIN 18040-2 istnieje szereg innych funkcji, które nie są obowiązkowe w kuchniach bez barier i przystosowanych do wózków inwalidzkich, ale są rozsądne i przydatne w życiu codziennym. Należą do nich blaty robocze z regulacją wysokości, dostęp do miejsca do przechowywania dzięki szufladom, bateria jednouchwytowa zamiast dwuuchwytowej przy zlewie oraz piekarnik z wysuwaną tacą i obrotowymi drzwiami.
Podobnie jak w przypadku innych kuchni, cena kuchni całkowicie pozbawionej barier i przystosowanej do wózków inwalidzkich zależy również od jakości wyposażenia. Funkcjonalne całościowe rozwiązania są już dostępne od 11.000 euro oferowanych. Nie ma górnych limitów cen.

6. Drzwi bez barier / drzwi wejściowe

Drzwi bez barier muszą być łatwe w użyciu, bezpieczne do przejścia, wystarczająco szerokie i wyraźnie rozpoznawalne jako drzwi. Dokładne wymagania zależą od tego, czy są to drzwi w mieszkaniu, czy w domu czy drzwi wejściowe.

Musi istnieć możliwość otwierania drzwi bez barier podczas siedzenia. Klamka drzwi nie jest więc umieszczona bardzo wysoko.

Zdjęcie: iStock / jarenwicklund

Minimalna szerokość 90 centymetrów i minimalna wysokość 205 centymetrów dotyczy drzwi wejściowych i domowych. Przed drzwiami musi być przestrzeń do swobodnego poruszania się o wymiarach co najmniej 150 cm x 150 cm dla osób na wózkach inwalidzkich. Wysokość klamki lub klamki wynosi 85 cm, a oznakowania wysokość od 120 do 140 cm.
Szpieg dla osób na wózkach inwalidzkich musi być wyraźnie widoczny z pozycji siedzącej. Zalecana wysokość to 120 centymetrów. Jeżeli progów nie da się uniknąć ze względów technicznych, nie mogą one być wyższe niż 2 centymetry. Drzwi bez barier w mieszkaniach muszą mieć szerokość 80 centymetrów i szerokość 90 centymetrów dla osób na wózkach inwalidzkich. Minimalna wysokość to 205 centymetrów. Istnieje również kilka ważnych wymagań dotyczących strefy wejściowej przed drzwiami wejściowymi bez barier:

 • łatwe do znalezienia, oświetlenie w nocy
 • Szerokość chodników jest wystarczająca dla osób na wózkach inwalidzkich z osobą towarzyszącą
 • Pomoce w orientacji, takie jak silne kontrasty kolorów lub krawężniki jako wytyczenie ścieżki
 • Dostęp bez barier, na przykład rampą lub windą
 • wystarczająca ilość wolnego miejsca przed drzwiami wejściowymi

7th. Dotacja KfW

KfW-Bank oferuje fundusze na życie dostosowane do wieku:

 • dotacja inwestycyjna 455 "Odnowa odpowiednia do wieku" i
 • pożyczka 159 "Odnawianie do wieku".

Dotacja inwestycyjna 455 „Renowacja dostosowana do wieku” promuje środki zmniejszające bariery w istniejących budynkach mieszkalnych. Aplikacja jest możliwa zarówno dla właścicieli lub kupujących po raz pierwszy, jak i dla najemców. Dotacja inwestycyjna zostanie przekazana po zakończeniu prac budowlanych.
Poszczególne środki są dotowane w wysokości 10 procent, a dla standardu KfW „Dom odpowiedni do wieku” 12,5 procent. Standard „Dom odpowiedni do wieku” obejmuje środki zmniejszające bariery dla salonów i sypialni, kuchni, łazienek, pryszniców i toalet oraz dostępu do domu lub mieszkania. Maksymalne finansowanie to 50.000 euro za lokal mieszkalny.
Pożyczka 159 „Renowacja dostosowana do wieku ” promuje działania w istniejących budynkach mieszkalnych w zakresie redukcji barier i ochrony przed włamaniem. Wniosek jest możliwy dla inwestorów kwalifikujących się środków, a także dla właścicieli-użytkowników nieruchomości i najemców. Finansowanie ma formę pożyczki z efektywną roczną stopą procentową 0,78 proc., o którą należy się ubiegać przed rozpoczęciem prac budowlanych. Kwalifikowalne są koszty do maksymalnie 50.000 euro za lokal mieszkalny.

Zostaw Swój Komentarz

Please enter your comment!
Please enter your name here