Łazienka bez barier: wanna z drzwiami

Wejście do wanny zmniejsza wysokość wejścia o około 30 centymetrów. Oznacza to, że osoby o ograniczonej sprawności ruchowej mogą nadal korzystać z kąpieli wellness lub korzystać z kąpieli terapeutycznych. 

Jeśli wanna jest wyposażona w wejście, ale nie jest ono zamknięte drzwiami, wanny nie można już używać do kąpieli. Ale wanna została przekształcona w strefę prysznica, w której można higienę osobistą można robić siedząc. W przypadku osób wątłych jest to często łatwiejsze dla personelu pielęgniarskiego lub opiekujących się krewnymi niż pod prysznicem, w którym osoba będąca pod opieką musi stać. Jednak wiele osób, zwłaszcza starszych, czuje się bardziej komfortowo i bezpieczniej w wannie niż pod prysznicem. Niemniej jednak zawsze należy zastanowić się, czy nie jest rozsądniejszą alternatywą zastąpienie wanny prysznicem bez barier lub kabiną prysznicową, jeśli wanny nie są już potrzebne. Jednak montaż prysznica wiąże się ze znacznym dodatkowym wysiłkiem finansowym i konstrukcyjnym.

Dla kogo ten model jest odpowiedni??

 • Osoby, które są na tyle mobilne, że mogą bezpiecznie przekroczyć niewielki, około 20-centymetrowy próg i dla których tak pozostaje przez rozsądny czas.
 • Osoby, które nie potrzebują już wanny do pełnych kąpieli.
 • Osoby pod opieką domową znacznie ułatwiają personelowi pielęgniarskiemu pomoc w pielęgnacji ciała z wanną z dostępem.
 • Wszystkim, którzy szukają niedrogiego rozwiązania, aby łazienka z wanną była mniej dostępna.

Wanna z drzwiami

Jeżeli wejście do wanny wyposażone jest w wodoszczelne drzwi, nadal istnieje możliwość kąpieli w wannie. Jest to szczególnie przydatne, jeśli użytkownik chce nadal cieszyć się relaksującym działaniem kąpieli lub jeśli są zalecane ze względów terapeutycznych. Nawet jeśli w gospodarstwie domowym mieszkają inne osoby, które nie chcą rezygnować z wanny, wanna z wejściem i drzwiami jest właściwym wariantem.

Kto powinien wybrać wannę z drzwiami??

 • Osoby o ograniczonej sprawności ruchowej, które nie chcą rezygnować z wanny.
 • Osoby ze schorzeniami reumatycznymi, dla których kąpiel w wannie to spora ulga.
 • Jeśli w jednym gospodarstwie mieszkają ludzie, którzy chcą dalej się kąpać, to rozwiązanie ma sens. 

Czyszczenie wanny z drzwiami lub wejściem

Akrylowe drzwi sanitarne do wanny typu walk-in są całkowicie wodoodporne i łatwe w utrzymaniu czystości. Niemniej jednak dodatkowe narożniki i krawędzie, a także uszczelki stwarzają dodatkowe wymagania dotyczące czyszczenia. W tym celu warto kupić medyczny środek dezynfekujący. Osoby o rozpoznanych potrzebach w zakresie opieki mogą zazwyczaj sfinansować to z ubezpieczenia opiekuńczego.

Planowanie budynku Budowa bez barier dla lepszej jakości życia Rezerwy i emerytury Przebudowa bez barier z Riester Conversion Kuchnia bez barier: ważne dla samodzielnego życia w domu

Zalety wanien bez barier

 • Pomimo pozostałego progu korzystanie z wanny z wejściem jest dużo łatwiejsze.
 • Wanna z drzwiami i wanna z wejściem to opłacalny krok w kierunku łazienki bez barier.
 • Przebudowa na wannę z wejściem lub drzwiami jest możliwa w ciągu jednego dnia i powoduje mniej hałasu i brudu niż przebudowa na prysznic bez barier.
 • Łazienka może być ponownie w pełni wykorzystana następnego dnia po remoncie.
 • Wanna z drzwiami lub wejściem wydłuża czas, w którym seniorzy mogą kąpać się samodzielnie.
 • Konwersja zwiększa bezpieczeństwo i komfort podczas kąpieli.
 • Wanny z wejściem lub drzwiami są również pomocne dla personelu pielęgniarskiego lub opiekuńczych krewnych.
 • Pełne kąpiele są nadal możliwe z wanną z drzwiami (również dla współlokatorów).

Wady wanien z wejściem lub drzwiami

 • Próg w wannie z wejściem lub drzwiami ma około 20 centymetrów wysokości, ale nie jest pozbawiony barier.
 • Jeśli w wejściu do wanny nie ma drzwi, wanny nie są już możliwe.
 • Wejście do wanny, a zwłaszcza drzwi, wymagają więcej czyszczenia.
 • W przypadku korzystania z wanny do kąpieli w pozycji stojącej, kabinę prysznicową należy zamontować również nad wanną.

Wskazówka: Wanna z drzwiami może być obsługiwana również przez osoby o niewielkiej sile w ramionach. W ten sposób niezależna kąpiel jest nadal możliwa, nawet jeśli siła ramion nie jest już wystarczająca, aby wypchnąć się z wanny. Jeśli nogi są wywinięte z wanny w pozycji siedzącej, wysokość do pokonania podczas wstawania jest znacznie niższa.

Wanna z drzwiami to jeden ze sposobów na ułatwienie osobom niepełnosprawnym dbania o ciało we własnej łazience i tym samym przedłużenie ich samodzielności.

Zdjęcie: epr / SFA Sanibroy

Instalacja lub modyfikacja

Jeśli chcesz wannę z wejściem, możesz oczywiście wyjąć poprzednią wannę i mieć gotowy model z zamontowanymi drzwiami. Wiąże się to jednak ze sporym wysiłkiem konstrukcyjnym, dużą ilością brudu i wysokimi kosztami. Dużo taniej jest mieć wejście przymocowane do istniejącej wanny. Ponieważ rośnie zapotrzebowanie na wanny z wejściem lub drzwiami, obecnie wiele firm budowlanych i sanitarnych rutynowo instaluje takie wejścia. Dostępne są również opcje przebudów z obniżoną barierą dla wanien narożnych. 

Kontraktujący rzemieślnik najpierw ustali wraz z użytkownikiem lub zaangażowanym personelem pielęgniarskim, w którym momencie należy utworzyć wejście do wanny. W tym kroku odpowiemy również na pytanie o inne elementy, takie jak kabina prysznicowa nad wanną czy mocowanie uchwytów.
Następnie za pomocą specjalnego narzędzia wyfrezowano z wanny wgłębienie w kształcie litery U. Wcięcie starannie zakryte akrylem sanitarnym. Jeśli wanny są jeszcze do zabrania, instalowane są drzwi wodoszczelne.

Przed podjęciem ostatecznej decyzji o wyborze odpowiedniego rozwiązania dla łazienki bez barier warto zapoznać się z innym wyposażeniem dodatkowym: poręczami, siedziskami, windą, kabiną prysznicową – to wszystko są dodatki, które mogą jeszcze bardziej usprawnić korzystanie z wanna z wejściem.

Modele kombinowane do prysznica i kąpieli

Szczególnie eleganckim i zmiennym rozwiązaniem dla wanny z drzwiami są wanny z wysokimi drzwiami prysznicowymi osadzonymi w ścianie bocznej, co jednocześnie umożliwia bezbarierowy dostęp do wanny. Za wysokimi drzwiami można wziąć prysznic bez zbytniego rozpryskiwania się wody do łazienki. Jednocześnie drzwi zapewniają wodoszczelny dostęp do wanny. Jeśli jest zamknięty, można też usiąść w wannie i wziąć kąpiel. Jednak to rozwiązanie nie może być realizowane jako modernizacja, a jedynie jako kompletne rozwiązanie przy montażu wanny z odpowiednimi kosztami.

Koszty i czas potrzebny na przejście na łazienkę bez barier

Kompletny remont konwencjonalnej łazienki, w tym przekształcenie w łazienkę bez barier z bezprogowym dostępem do prysznica, w tym siedziska i kabiny prysznicowej, przez specjalistyczną firmę zajmuje około 2 do 3 tygodni i kosztuje średnio około 30.000 euro.
O wiele szybciej i taniej jest zapewnić dostęp do istniejącej wanny. Specjalistyczna firma może to zrobić w jeden dzień i kosztuje od 2.000 i 4.500 euro.
Jeśli wejście do wanny ma być również wyposażone w drzwi, aby można było nadal korzystać z wanny, można to zrobić w ciągu jednego dnia. Cena wzrasta o około 1.000 euro w porównaniu do wejścia bez drzwi.

Możliwości finansowania łazienki bez barier

Osoby z uznanym stopniem opieki długoterminowej mogą otrzymać dopłatę do 4 z ubezpieczenia pielęgnacyjnego.Uzyskaj 000 EUR na środowisko życia bez barier. Montaż wanny z wejściem to jeden z kwalifikujących się działań.
Dotyczy to również dotacji z państwowego banku rozwoju KFW (Kreditanstalt für Wiederaufbau). Bank rozwoju przyznaje dotację do 5.000 euro na „przebudowę odpowiednią do wieku”, która jest przyznawana nie tylko za renowacje, ale także za nowe budynki. O pożyczkę na budowę lub remont dostosowany do wieku można również w KFW ubiegać się za pośrednictwem banku domu.
Wysokość dofinansowania na poszczególne działania, takie jak przebudowa wanny na wannę z wejściem lub wannę z drzwiami, zależy od indywidualnego przypadku i musi zostać uzgodniona z instytucjami przyznającymi.

Wniosek wanna do chodzenia

Wanna z drzwiami lub wejściem to stosunkowo proste w realizacji, szybkie i niedrogie rozwiązanie poprawiające jakość sytuacji w łazience pod względem dostępności. Należy jednak pamiętać, że nie można tego użyć do stworzenia pełnej dostępności. Potrzeby użytkownika oraz jego aktualna i przyszła kondycja fizyczna powinny być punktem wyjścia do decyzji, jakie środki są sensowne dla łazienki bez barier lub bez barier.

Zostaw Swój Komentarz

Please enter your comment!
Please enter your name here