Nadzór budowlany

Nadzór budowlany przez architekta - nadzór budowlany i odbiór

Architekt jest nie tylko ważnym partnerem przy planowaniu remontu. Nawet jeśli chodzi o wykonanie, osoba odpowiedzialna przejmuje zadania np. w obszarze nadzoru budowlanego. Alternatywnie, do tych zadań można zatrudnić kierownika budowy, rozliczenie odbywa się zgodnie z HOAI, faza obsługi 8 "Zarządzanie nieruchomościami i monitorowanie nieruchomości".

Każdy, kto intensywnie remontuje, powinien uważnie monitorować i dokumentować © Ingo Bartussek, fotolia.com

Zadania kierownictwa budowy

Architekt lub kierownik budowy jest zlecany przez klienta do monitorowania i towarzyszenia na wszystkich etapach realizacji. Kierownik budowy koordynuje prace i handel oraz zapewnia przestrzeganie budżetu. Do tej części remontu należą następujące podstawowe zadania:

  • Przygotowanie projektu budowlanego na podstawie dokumentacji i planów remontu
  • Organizacja prac budowlanych, w tym rozmowy z firmą budowlaną, zapleczem budowy oraz kontrola jakości w trakcie budowy.
  • Po zakończeniu prac kierownik budowy przeprowadza testy odbiorcze
Nadzór budowlany: przygotowanie projektu budowlanego Nadzór budowlany: organizacja realizacji i kontrola jakości Zarządzanie budową: koordynacja z branżami i kontrola terminów Nadzór budowlany: odbiór końcowy

Podczas nadzoru budowlanego architekt lub kierownik budowy zawsze ma do czynienia z powtarzającymi się zadaniami. Kontroluje dotrzymywanie terminów, kontroluje i dokumentuje bieżące prace, koordynuje doradztwo budowlane i planuje przyszłe prace lub. koordynacja poszczególnych branż. W niektórych przypadkach jest nawet odpowiedzialny za przestrzeganie zasad bezpieczeństwa pracy zgodnie z zaleceniami zrzeszenia ubezpieczycieli od odpowiedzialności pracodawców.

aż do 30% zapisać

Architekci i inżynierowie budowlani

porównaj oferty
  • Sieć ogólnokrajowa
  • Kwalifikowani dostawcy
  • Nie wiążący
  • Za darmo
Wskazówka: Znajdź najtańszych architektów, porównaj oferty i zaoszczędź.

Inspekcja budowlana

Wraz z odbiorem budowlanym kierownik budowy lub architekt potwierdza zgodne z umową wykonanie robót budowlanych, etapu budowy lub zakończonego remontu. Aby wszystkie prace mogły być również oceniane i zatwierdzane, wskazane jest przeprowadzanie tzw. zatwierdzeń okresowych. W zależności od zakresu i rodzaju remontu warto sprawdzić prace w następujących punktach:

  • Przed zasypaniem wykopu
  • Po renowacji konstrukcji dachu (i przed montażem izolacji)
  • Po zainstalowaniu elektryki i usług budowlanych
  • Przed wszelkimi pracami jastrychowymi i tynkarskimi
  • Przed odbiorem końcowym

Kolejną możliwością ustalenia terminów odbiorów remontu są zakończone branże. Oznacza to, że testy akceptacyjne odbywają się zawsze po zakończeniu pracy rzemieślnika. Kierownik budowy rejestruje istniejące wady w protokole odbioru, odpowiedzialny rzemieślnik zgłasza, że ​​wada została usunięta, a następnie odbiór jest przeprowadzany ponownie.

Wskazówka: Każdy odbiór przez architekta kosztuje dodatkowo, a okres gwarancji zaczyna się od odbioru. Dlatego z punktu widzenia klienta obowiązuje: Jak najwięcej odbiorów, ile potrzeba i jak najmniej.

Okres odbioru i gwarancji

Okresowe testy odbiorcze minimalizują ryzyko, że wady na etapie budowy spowodują szkody wtórne z kosztownymi kosztami następczymi. Jednak praktyka tymczasowej akceptacji ma również wadę. Ponieważ po zaakceptowaniu zlecenia rozpoczyna się okres gwarancyjny. Dla prywatnych firm budowlanych, w zależności od rodzaju umowy, jest to 5 lat, niezależnie od tego, czy umowa została zawarta zgodnie z BGB czy VOB. Ponadto formalna akceptacja powinna być zdecydowanie uzgodniona w umowie. Ponieważ jeśli nic nie zostało uzgodnione, odbiór plus okres maksymalnie sześciu miesięcy można już uznać za milczącą akceptację i oznacza początek okresu gwarancji.

Zadeklarowany okres przedawnienia gwarancji

Aby mieć pewność, że okres gwarancyjny rozpoczyna się dopiero wraz z ostatecznym zakończeniem prac renowacyjnych, należy przeprowadzić okresowe testy odbiorcze jako odbiór techniczny lub jako ocenę stanu. Tylko klient lub upoważniony kierownik budowy potwierdza, że ​​prace zostały wykonane zgodnie z umową. Okres gwarancji jeszcze się nie rozpoczyna. Ta forma akceptacji jest stosowana na przykład do zbrojenia żelbetu lub elementów nośnych w ścianie, których nie można już sprawdzić.

WSKAZÓWKA

Skorzystaj z naszej bezpłatnej usługi wyceny: Porównaj oferty architektów regionalnych i zaoszczędź

Niezależni eksperci do odbioru końcowego

Po zakończeniu wszystkich prac, odbiór końcowy przeprowadza architekt lub kierownik budowy. Jeśli chcesz być po bezpiecznej stronie lub wziąć nadzór nad remontem we własne ręce, możesz zlecić niezależnemu rzeczoznawcy sprawdzenie, czy cały projekt budowlany został wykonany prawidłowo. Bo gdy praca zostanie zaakceptowana, ma to również konsekwencje prawne. Klient potwierdza, że ​​projekt budowlany jest wolny od wad i zgodny z umową. W ten sposób ciężar dowodu zostaje odwrócony: jeśli wada zostanie wykryta po odbiorze lub jeśli w wyniku wady pojawi się szkoda pośrednia, klient musi udowodnić, że została ona spowodowana przez firmę budowlaną lub rzemieślnika.

Spotkanie na miejscu na budowie © BSB e.V. Wskazówka: W pewnych okolicznościach doraźna akceptacja przez eksperta również może mieć sens. Wpływa to na elementy, które są pokryte na końcu pracy i dlatego nie są już widoczne. Często dotyczy to pracy statycznej.

Odbiór końcowy przez urząd budowlany

Nadzór budowlany: Odbiór końcowy przez urząd budowlany i odbiór dla klienta

Każdy projekt budowlany, dla którego wymagane jest pozwolenie na budowę, uważa się za ostatecznie ukończony dopiero po ostatecznym odbiorze przez władze budowlane. Tutaj również architekt jest obecny i przyczynia się do stworzenia protokołu odbioru. Musi to być potwierdzone podpisem przez wszystkie zaangażowane strony, tj. właściciela budynku, kierownika budowy i urząd budowlany. Urząd budowlany sprawdza jedynie przestrzeganie przepisów i regulacji prawnych. Dotyczy to m.in. następujących punktów:

  • Realizacja działania zgodnie z informacją we wniosku budowlanym
  • Prawidłowe funkcjonowanie systemów obsługi budynku
  • Możliwość ogólnego użytkowania budynku
  • Zgodność z wymaganiami, które zostały wydane w pozwoleniu na budowę
  • Zgodność z przepisami, takimi jak wysokość sufitu i ekspozycja.

Najpóźniej przy odbiorze końcowym powinny być dostępne wszystkie niezbędne zaświadczenia i dokumenty, których zażądał urząd budowlany wraz z pozwoleniem na budowę. Jeśli wszystko jest w porządku, urząd budowlany wystawia zaświadczenie o odbiorze końcowym, które uprawnia klienta do korzystania z nieruchomości.

Wskazówka: Jeżeli urząd budowlany stwierdzi braki, są one wpisywane do dziennika, po naprawie przeprowadzany jest nowy przegląd budowlany. W takim przypadku krytykowane punkty zostaną ponownie sprawdzone. Wskazówka: Możesz również przeczytać nasze artykuły Wady budowlane: Braki wdrożeniowe oraz Inspekcja budowlana – ważny dzień z pułapkami

Zostaw Swój Komentarz

Please enter your comment!
Please enter your name here